'Zestig' uitgegroeid tot aansprekende ultraloop 'Als het alleen maar pijn doet, dan ga ik het volbrengen' Debuut met knieblessure in Zestig van Texel 'We willen sneller zijn dan de leraren' TEXELSE 7 COURANTvrijdag 22 april regen, harde wind, een dun laagje sneeuw. Het is er altijd anders. En ik weet niet of het aan de kleur van het zand ligt, maar de lichtin val lijkt er ook wel anders. Tijdens de Zestig zal het er wel zwaar worden. Door de droogte is het zand erg los. Bovendien ziet het er naar uit dat de temperatuur hoog wordt.' Gewend om hard te lopen op een fitnessband begon Smits met kleine stukjes. 'Maar toen ik lid werd van de atletiekvereniging, ontdekte ik al gauw dat vijf kilo meter helemaal niks is. Ik ont moette gelijkgestemden en daar na heb ik het langzaam uitgebouwd.' Twee jaar geleden liep hij zijn eerste marathon, knie gooide roet in het eten. Nou ja, pijntjes horen erbij in deze tak van sport. Maar ik hoop dat ik genoeg heb getraind.' Smits, in het dagelijks leven boek houder bij accountantskantoor B&B Van der Vis en Den Boer, heeft zich in de loop der jaren tot een echte langeafstandsloper ontwikkeld. 'Ik heb ontdekt dat langzaam en rustig me beter ligt dan dat snelle gejakker. Vroeger hield ik me veel meer bezig met mijn tijden. Dat doe ik niet meer. Het lopen van zestig kilometer past daar mooi bij. Mijn doel is die afstand uitlopen. Als ik honger krijg, stop ik bij wijze van spreken tijdens de wedstrijd bij Veronica om een patatje te nemen. Of een een uur of drie wordt het zwaar.' De gemiddelde snelheden die hij noemt, zijn niet zomaar uit de lucht gegrepen. 'Als ik bij een marathon voluit ga, loop ik twaalf kilometer per uur. De Zestig van Texel wil ik in zes uur lopen, in tien kilometer per uur, dus. Mijn snel ste halve marathon heb ik op Texel gelopen. In 1.30.30 uur. Stiekem hoop ik nog eens op een tijd van onder de anderhalf uur. Maar mijn persoonlijk record dateert alweer van een paar jaar geleden. Bovendien word je er niet sneller op door voor zestig kilometer te trainen.' Deze week doet Smits het rustig aan. Hij doet maar één (lichte) training, probeert niet te veel vet vlees te eten en bezoekt een keer extra de fysiotherapeut om zich aan zijn geblesseerde knie te laten behandelen. Zijn meeluisterende echtgenote Petra Kolkman lacht: 'Hij kan ook nog wel vroeg naar bed gaan, maar dan loopt hij de kans dat hij midden in de nacht wakker wordt omdat ik er uit moet, voor mijn werk als vroed vrouw.' Ondanks zijn trainingsachterstand heeft Smits er vertrouwen in dat hij de finish haalt. 'Ik hoop dat het mooie weer, de toeschouwers en het hele evenement me zo'n boost geven, dat ik het ga redden.' Joop Rommets milkshake, als het warm is. Bij trainingen draag ik een horloge met GPS en een hartslagmeter. Maar ik heb me voorgenomen die niet om te doen. Anders loop ik constant naar mijn tijden te kijken. Ik wil niet lopen op een schema, Want dan wil ik me er alleen maar aan vasthouden en dat verhoogt de kans dat ik me na dertig kilo meter heb opgeblazen.' Dat hij nu al toe zou zijn aan een loop over zestig kilometer, had Smits twee jaar geleden nog niet durven denken. Tegelijkertijd geeft hij toe ook wel eens wat te licht over deze afstand te hebben gedacht. 'Nadat ik de eerste keer een marathon had voltooid, dacht ik: ach, zestig kilometer, dat is maar achttien kilometer meer dan tweeënveertig, that's it. Maar ik ben er nu wel achter dat het een heel verschil is. En of ik nu twaalf of tien kilometer per uur loop, na Zo'n 950 lopers treffen deze dagen de laatste voorbereidin gen voor de Zestig van Texel. Maandagochtend klinkt in alle vroegte het eerste startschot voor de elfde editie van het lan delijk gerenommeerde evene ment van Atletiekvereniging Texel. De Zestig kent traditioneel drie looponderdelen: de ultraloop van 120 kilometer, de 60 kilometer en de estafetteloop van 60 kilometer. Voor het laatste onderdeel hebben zich 137 teams aangemeld, de 60 km kan rekenen op 370 starters (onder wie zeven Texelaars) en de ultraloop van 120 km kent 25 deel nemers. Onder de mannen op de ultraloop bevindt zich Jan-Albert Lantink (52) die twee jaar geleden de 120 km won. Hij krijgt concurrentie van Rainer Koch (30), een Duitser die in 2009 de Trans Europa Lauf van Zuid-ltalië naar de Noordkaap (in 64 dagetappes) op zijn naam schreef. Bij de vrouwen gaat de strijd tussen de Britse Sharon Gay ter (47) en de Amsterdamse Léonie van den Haak (30). De vier worden gevolgd door een filmploeg uit Amsterdam, die daarvoor met een elektrische TukTuk op pad gaat. Op de 60 km zijn de ogen gericht op Mare Papanikitas uit Antwer pen, winnaar in 2009 en 2007. Als hij maandag voor de derde keer wint, mag hij de wisseltrofee (de oude schoen van wijlen Jan Knip penberg) definitief mee naar huis nemen. Volgens de organisatie is Papanikitas niet kansloos en zal hij erop gebrand zijn te winnen. Bij de vrouwen ligt de strijd helemaal open, al is Inge Smit-Tijsmans, de winnares van 2009, licht favoriet. De zeven Texelaars op de 60 km zijn Erik van der Velden, Alewijn Ott, Jan van der Star, Theo Fran- chimon, André Schoo, Rob Teis- man en Jeroen Smits. De estafette kent in verband met van de prestatieteams met eigen vervoer mag een half uur eerder weg. Die teams hebben precies 6,5 uur om hun vier keer 15 km te vol tooien. De grote wedstrijdstart is om 11.35 uur en omvat 87 ploe gen, met alle snelle teams en met de teams die van het busvervoer van de organisatie gebruik maken. Er zijn veel snelle overkantse teams en het is niet de verwachting dat een Texels team op een podium plaats eindigt. Wel is er de Nauta wisselbeker voor het snelste Texel se team en voor de beste Texelse loper op de 60 km. De meest mar kante Texelse prestatie wordt rond half mei met de schapenroosterbo- kaal beloond. De Zestig van Texel wordt gedra gen door circa 170 vrijwilligers, die volgens de organisatie lange uren in touw zijn en met hun hulpvaar digheid de Zestig een goede naam hebben bezorgd. Volgens haar zou het evenement ook niet kunnen bestaan zonder lokale sponsors. De Zestig is in 20 jaar tijd uitge groeid tot een zeer aansprekende ultraloop. Jaarlijks worden inmid dels zo'n 25 soortgelijke ultralopen in het land gehouden. Texel heeft daarin een unieke positie, omdat het parcours uit één grote ronde van 60 km bestaat. 'Het is ook geen oriënteringstocht, maar een echte wedstrijd van de Atletieku- nie, compleet met verkeersrege- Radio Texel Radio Texel doet maandag live verslag van de Zestig van Texel. Verslaggevers van de lokale omroep zijn onder meer aanwezig bij de finish in Den Burg om de lopers te laten vertellen hoe het is geweest. De uitzending begint om 14.00 uur en is te beluisteren op 106.1 FM in de ether, 98.5 MHz op de kabel of via www.radiotexel.nl. laars, verzorgingsposten, juryleden en tijdwaarnemers.' Volgens de organisatie mag de Zestig zich erop beroepen dat het in vijf weken was volgeboekt. Het startveld is met 950 deelnemers het grootst van alle ultralopen. Programmering De Zestig van Texel begint maan dagochtend om 4.35 uur wan neer de eerste 25 lopers op de wielerbaan in Den Burg starten voor de ultraloop van 120 km. Zij lopen eerst tegen de klok in om het eiland en daarna nog een keer met de klok mee. Naar verwach ting passeren de meesten van hen rond 9.20 uur het keerpunt bij het NIOZ. Om 10.35 uur lost burge meester Francine Giskes bij het NIOZ het startschot voor de 370 deelnemers op de 60 km. Om 11.05 en 11.35 uur starten de 137 estafetteteams. De organisatie verwacht dat tegen 14.25 uur de eerste loper de finish tegenover Stayokay in Den Burg passeert. Rond 15.20 uur worden de eerste estafetteteams verwacht. Om 16.30 uur begint de prijsuitrei king in sporthal Ons Genoegen. Tot 17.35 uur worden de finishtijden geregistreerd. De organisatie doet belangstellenden het verzoek niet op de wisselplekken te gaan kijken in verband met de grote drukte op die plekken. Volgens de organisatie zijn er diverse locaties langs de route waar het evenement goed kan worden gevolgd: Mokbaai, strand paal 9, paal 12, strand paal 20, paal 21De Muy, oversteek Vuurto- renweg, reddingboothuis, het dijk- monument bij De Cocksdorp, Krassekeet, Achtertune/Nieuwe- schild, surfkantine bij Dijkmanshui zen, visserijkade Oudeschild, pas sage Zuidhaffel en de finish tegenover Stayokay. inmiddels heeft hij er drie vol tooid. 'Twee echte en één keer als training, negen weken geleden. Dat was onderdeel van mijn trai ningsschema. Dat had ik van de website ultranet.org gehaald en bestond uit twee blokken van negen weken, met in het midden een marathon.' af: een met docenten en twee met leerlingen die maandag allemaal in dezelfde De OSG vaardigt maandag drie teams opvallende roze kleur voorbij komen. Tien leerlingen en vier docenten houden maandag tijdens de Zes tig van Texel de eer van OSG De Hogeberg hoog. Verspreid over drie teams doen ze mee aan het evenement. Voor een paar mannen was het woensdagochtend even slikken toen de T-shirts uit de doos kwa men. De dames waren in de meer derheid geweest bij het kiezen van de kleur en dat leidde tot opvallen de knalroze T-shirts. De mannen lieten zich echter niet kennen en trokken sportief de T-shirts aan voor een groepsfoto. Liefst drie teams van de school doen maandag mee aan de esta fette. Een damesteam met daarin leerlingen Carmen van der Werff (17) Shannan Eijkhout (18), Marit Zijm (16), Anna van der Duim (15), Joyce Vlaming (18), Jasmijn van der Burg (16), Karlijn van der Burg (17) en Eva van Haren (16). Daarnaast vormen leerlingen David van Log- chem (17), Martijn van Haren (17), Duco Trap (17) en Kevin van der Burg (18) een team, evenals de docenten Jeroen Plag, Ben Bakker en Lutz Lohse. Zij moeten voor maandag nog een vierde kandidaat vinden, omdat Ben Krause door een blessure moest afhaken. De plannen om gezamenlijk mee te doen aan de Zestig ontstonden vorig jaar tijdens de Jan Knippen berg Memorial (vernoemd naar de in 1995 overleden Jan Knippen berg, pionier op het gebied van ultralopen en geschiedenisleraar op de OSG). De scholengemeenschap is een trouw deelnemer aan die nachtelijk strandrace. 'We waren met een leuke groep lopers en daar wilden we meer mee doen', vertelt Jeroen Plag. De OSG vaardigt zeker niet de eer sten de besten af. Een deel van de lopers deed vorig jaar al mee aan de Texel Halve Marathon op de 10 km of is in andere sporten actief. Voor de Zestig wordt volop getraind (merendeel individueel), al gaat het er ook ontspannen aan toe. Van Logchem vertelt dat zijn team de komende dagen nog eens moet bekijken wat ze straks onderweg allemaal meenemen. Ze hebben al wel de routes verdeeld, zodat elke loper weet welk stuk hij moet afleg gen. Hetzelfde geldt voor het dames team. De acht dames hebben even eens individueel getraind en een paar keer gezamenlijk. Zij hebben rector Henk de Vries als coach en chauffeur van het busje in de gele deren. Van Logchem, Van Haren, Trap en Van der Burg hebben zich wel één belangrijk doel gesteld. 'We willen natuurlijk eerder finishen dan de leraren.' Afsluitingen De Zestig van Texel gaat gepaard met diverse verkeersmaatrege len. Voor de Randweg en de Natte- vlakweg in De Dennen geldt van 11.00 tot 13.30 uur een inrijver- bod. Bij de tweede wisselplek (de Sluf ter) gaan fietsers tussen de Slufter- trap en Slufterdijkje 400 m over de weg. Bij de opgang naar het Sluf terdijkje komt een blokkade op het fietspad in verband met de wissel verderop. Bij Hotel Prins Hendrik (de derde wisselplek) is de Stuifweg dicht van 13.00 tot 16.00 uur. De Haffelderweg van 13.00 tot 18.00 uur gesloten tussen de Leem kuil en de finish voor Stayokay. Jeroen Smits: 'Of ik nu twaalf of tien kilometer per uur loop, na een uur of drie wordt het zwaar.(Foto Joop Rommets) Al weken heeft Jeroen Smits last van een zere knie. Op de och tend van het interview komt hij net terug van een bezoek aan de fysiotherapeut. De blessure baart hem zorgen, want de Zestig van Texel staat voor de deur (maan dag, tweede paasdag). 'Overbe lasting, ik denk ook niet dat zes tig kilometer hardlopen gezond is.' Aan vastberadenheid echter geen gebrek. 'Als ik niet meer kan lopen, dan moet ik stoppen. Dan houdt het gewoon op. Maar als het alleen maar pijn doet, dan ga ik het volbrengen.' Zijn carrière als atleet wordt gete kend door geleidelijkheid. De nu 44-jarige Smits begon acht jaar geleden met hardlopen, nadat hij van Dordrecht naar Texel was ver huisd. Zijn nieuwe omgeving speelde daarbij een belangrijke rol. 'Ik deed alleen aan fitness. Eerder had ik ook gevoetbald en gehockeyd. Maar met kleine kin deren werd dat steeds moeilijker te plannen. Hier ga je de deur uit om te lopen en ben je op pad. Dat is geweldig. De Hors is het mooi ste gebied. Ik heb er onder alle omstandigheden gelopen: mist, Smits traint drie tot vier keer per week. Op dinsdag en donderdag heeft hij zijn vaste avonden op de baan, waar hij met clubleden vooral aan zijn snelheid werkt. Op zaterdag doet hij met loopvrien den Pierre Bonnet en Herman Ploeger een training op de Hors en omgeving. En op zondagoch tend verzamelt hij met clubgeno ten op het Turfveld in de Dennen voor een duurloop in het bos. 'Je moet zo gevarieerd mogelijk trai nen. En niet te veel willen doen. Op zondag ben ik steeds maxi maal vijf procent extra gaan lopen. Mijn maximum lag de afgelopen weken op viereneenhalf uur. Eigenlijk had ik naar vijf tot vijfen- eenhalf uur gemoeten, maar mijn «rww.dc1ctti3vantcxci.nl 9-jaarlijks evenement m Verzorgingsposten

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7