Half jaar cel voor brute straatroof Daling schepen met gevaarlijke ladingen Vogels kijken in Waalenburg TEXELSE 5 COURANT -- De rechtbank in Alkmaar heeft twee Somalische mannen (23 en 27 jaar) veroordeeld tot een jaar celstraf, waarvan de helft voor waardelijk. Volgens de rechtbank zijn de twee schuldig aan een brute straatroof op een jonge Texelaar eind november op het parkeerterrein bij Albert Heijn in Den Burg. Justitie eiste twee weken geleden zestien maanden celstraf, waarvan vier voorwaardelijk. De rechtbank strafte lichter, maar koppelde hier aan bijzondere voorwaarden. De twee daders blijven na het uitzitten van hun straf voor onbepaalde tijd onder toezicht van de reclassering en ze moeten verplicht behandelin gen ondergaan bij onder meer Brij der Verslavingszorg en de GGZ. De rechtbank wil zo een laatste waarschuwing koppelen aan een helpende hand. Beide mannen hebben al een strafblad wegens vergelijkbare vergrijpen en de rechtbank vindt het van groot belang dat de twee niet nogmaals in dezelfde fout vervallen. De 27-jarige man, die een huis op Texel heeft, werd in januari 2010 wegens bedreiging met de dood, poging tot zware mishandeling en een straatroof al veroordeeld tot acht maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Behandeling bij Brij der Verslavingszorg moet hem helpen van zijn overmatige soft- drugsgebruik af te komen. De 23- jarige man, die op Texel gewoond heeft, moet van de rechter leefstijl- trainingen volgen om zijn leven op orde te brengen. Hij kreeg dinsdag als extra honderd uur werkstraf, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een voorwaardelijke straf voor een ander vergrijp. De rechtbank hield er rekening mee dat de twee Somalische man nen op grove wijze geweld hadden toegepast op een nietsvermoe dend slachtoffer en dat die nog lang last kan hebben van de gevol gen. De jonge Texelaar, die op weg naar huis was, kreeg twee keer een harde kopstoot, werd in zijn vinger gebeten en zijn keel werd dichtge knepen. De Kustwacht ziet een afname van het aantal schepen dat met een gevaarlijke lading te dicht in de buurt van de Waddeneilanden vaart. Volgens het jaarverslag van de Kustwacht kregen vorig jaar 67 schepen een boete, omdat ze op de vaarroute tien mijl uit de kust voeren in plaats van op de vaar route die 35 mijl uit de kust ligt. In 2009 waren volgens een woord voerder nog 98 schepen in overtre ding en in 2008 waren het er meer dan honderd. De Kustwacht noemt de afname een goede ontwikkeling. Volgens de woordvoerder blijkt daarmee dat een volgsysteem waarmee schepen dag en nacht in de gaten worden gehouden, werkt. 'Als we zien dat een schip de verkeerde route kiest, krijgt de kapitein opdracht alsnog naar de andere route te gaan.' De zogeheten diepwaterroute op 35 mijl uit de kust (ongeveer 75 Terwijl elders op het eiland men sen hardlopen, fietsen of wan delen, verzamelt zich bij De Rei ger aan de Westerboersweg een groep rustiger recreanten voor de paasexcursie van de Vogel werkgroep. De gebroeders Hans en Giel Witte zijn verrast door de grote opkomst en besluiten de groep te splitsen. Om de ander niet te sloren, gaat ieder met een groep van zo'n twin tig man een andere kant op. Het is warm en opvallend droog in Waal enburg. Dat dit gevolgen heeft voor de weidevogelpopulatie, mag dui delijk zijn, maar volgen de gidsen heeft het ook zijn positieve kanten. Er worden de laatste weken vogels gezien die anders nooit zelfs maar in de buurt van Texel komen. Ze vertellen over de rode wouw en de kopmeeuw. Met zijn scherpe ogen heeft Witte al snel een lepelaar ontdekt, wat hem een aankno pingspunt geeft om zijn verhaal te beginnen. Hij vertelt hoe Waalen burg de tweede aankoop was van Natuurmonumenten, na het Naar- dermeer, wat was aangekocht om de lepelaars te beschermen. En hij vertelt hoe er nu in het N aarder- meer geen lepelaar meer te vinden is omdat ze zijn opgegeten door de vossen. Zijn publiek luistert gespan nen en probeert de lepelaar te ontdekken die een heel eind ver derop in een vaart op zoek is naar stekelbaarsjes. De paasexcursie van de Vogel- werkgroep vond dit jaar onder zeer extreme weersomstandigheden Codes op bankjes voor snelle hulp Op de bankjes in Nationaal Park Duinen van Texel komen codes. Staatsbosbeheer doet dit op ver zoek van de Veiligheidsregïo. 112 bellen en niet precies weten waar je bent, waardoor hulpverle ners moeite hebben om de locatie te vinden. Dankzij de codes is dat verleden tijd. De meldkamer weet welke locatie overeenkomt met welke code en stuurt de hulpdien sten naar de juiste plek. Het code systeem gaat in het hele duinge bied van de regio gebruikt worden. Twee letters, op Texel uiteraard TX, geven de gemeente aan. Het volg- De Eilandglossy TEXEL Magazine is weer klaar! Stralend ■f00j>agü]j Regels voor vrijmarkt De vrijmarkt die op Koninginne dag (zaterdag 30 april) in het centrum van Den Burg wordt gehouden, mag dan vrijmarkt heten, dat betekent niet dat de gemeente er geen regels aan stelt. Belangrijkste regel is dat geen bedrijfsmatige goederen of pro ducten mogen worden verkocht. Het gebied waar de markt mag worden gehouden, is beperkt tot de Binnenburg, Stenenplaats, Weverstraat, Burgwal, Waal der- straat en Parkstraat. De Vismarkt en de Groeneplaats zijn gereser veerd voor verenigingen. Daarnaast gelden regels als dat er geen gebruik mag worden gemaakt van geluid- of muziekversterkers, het verboden is alcoholhoudende dranken te koop aan te bieden en dat in de Weverstraat en Binnen burg geen kramen mogen worden geplaatst. Bij de verkoop van voed sel moeten kooplieden zich hou den aan de regels van de Voedsel en Waren Autoriteit. De Parkstraat is op Koninginnedag van 8.00 tot 15.00 uur gesloten voor alle ver keer. kilometer) is sinds 1997 verplicht voor olietankers vanaf 10.000 ton, chemicaliëntankers vanaf 5000 ton en gastankers vanaf 10.000 ton. Hulpdiensten hebben langer de tijd om maatregelen te treffen, wan neer zich daar een ramp voordoet en schadelijk materiaal richting de eilanden drijft, dan wanneer derge lijke schepen op tien mijl uit de kust varen. Volgens de Kustwacht kiezen sche pen soms uit onwetendheid (bij voorbeeld wanneer er een beman ning aan boord is die slecht Engels spreekt) voor de verkeerde route. Soms gebeurt het ook bewust om tijdwinst te boeken en vertragingen ongedaan te maken. De boete voor een overtreding loopt tegen de achtduizend euro. plaats. Wellicht was daaraan de grote opkomst te danken, hoewel Witte ook mensen aanwijst die al sinds jaar en dag juist deze excur sie meemaken. Het is dan ook een zeer gemêleerd gezelschap dat met hem op stap gaat. Veel toeris ten, maar ook veel Texelaars, oud en jong, hoewel de gemiddelde leeftijd misschien wat aan de hoge kant is. De deelnemers blijven op de weg, waardoor de excursie ook toegankelijk is voor rolstoelen. Collecte Bij de collecte voor het Nationaal Fonds Kinderhulp is deze maand €5899,08 opgehaald. Het geld is bestemd voor kinderen in Neder land die in hun leven veel ellende hebben meegemaakt en ook 'een beetje gewoon geluk' verdienen. nummer de juiste bank. De codes staan op bordjes waarop ook een telefoonhoorn en het alarmnum mer zijn vermeld. In de meeste gevallen staat dit op de rugleuning van de bank. Wanneer er meer banken bij elkaar staan staat het bordje met code op één bank of op een andere goed zichtbare plek. Excursie oorlog in Zuid-Eierland Gelein Jansen verzorgt woensdag 4 mei een rondleiding, getiteld Oor logsjaren en Opstand der Georgi- ers in Zuid-Eierland. Deelnemers verzamelen om 10.30 uur bij café De Slufter aan de Slufterweg, van waar de tocht met auto's wordt ondernomen. Wie geen eigen auto ter beschikking heeft, kan eventu eel met anderen meerijden. Deel name kost €7,50 (inclusief koffie en appelgebak). Uil de code op de bankjes in het Nationaal Park kan de meldkamer afleiden waar een beller zich bevindt. Paasexcursie van Vogelwerkgroep Texel in Waalenburg. Kuilen spitten, lekker luieren in de zon of keuvelen in hef zand. Het was tijdens de paasdagen goed loeven op het strand, zo ook bij Paal 20. (Foto Jeroen ven Hettuto) Ze waren nuchter, maar hadden het gevoel of ze dronken waren. Diverse jongeren legden bij Time Out in Den Burg een parcours af met een alcohol bril op hun neus om te ervaren wat alcohol voor effect heeft op gedrag in het verkeer. In totaal bezochten zo'n 45 jongeren de informatiemiddag die mede werd gehouden door Veilig Verkeer Nederland afdeling Texel Time Out overweegt in het najaar in samen werking met de OSG een vervolg aan de middag te geven. (Foto Justin Segerinfy Het lekkere weer trok tijdens de paasdagen veel mensen naar het strand. Het zeewater verraadde echter dat het ook nog koud kon zijn. Een bezoekster bij Paal 20 had daar wel een oplossing voor. Ze zocht het water op, maar had zich ook gekleed op koudere temperaturen. DONDERDAG 28 APRIL 2011 KNRM helpt afgedreven visser De KNRM in De Cocksdorp heeft zondagavond een onfortuinlijke visser uit Ursem in veiligheid gebracht. De man was, met hengels en voor zien van een band om zijn middel, op het strand bij de vuurtoren te water gegaan om te vissen. De man had bedacht al lopend door het water in de buurt van de strek dam uit te komen, maar werd ver rast door de snelle stroming waar door hij in de problemen kwam. Twee vrienden sloegen alarm omdat ze hem uit het oog verloren, waarna de Beursplein 5 uitvoer. De man kwam op eigen kracht aan de kant, maar kreeg last van onder- koel ingsverschijnselen toen de KNRM hem met het rupsvoertuig van de reddingboot naar zijn auto bracht. De ambulance werd gewaarschuwd en de man werd in het boothuis onder een warme douche gezet. Personeel van de ambulance stelde vast dat de man op eigen kracht verder kon. 'Hij was onder de indruk van wat zijn actie teweeg had gebracht', aldus schipper Charles Douma. Passagier motor breekt arm Een 29-jarige passagier van een motor is zondagmiddag rond 15.30 uur in de Dorpsstraat in De Koog gewond geraakt bij een aanrijding. Een 81-jarige automobilist uit De Koog week uit naar links om rechtsaf te kunnen slaan. Hij werd op dat moment rechts ingehaald door een 30-jarige motorrijder. Er ontstond een aanrijding, waarbij de motorrijder en zijn vrouwelijke pas sagier ten val kwamen. De vrouw, een inwoner van Tilburg, viel op de stoeprand en brak haar arm. Zij werd overgebracht naar het zie kenhuis. De motorrijder liepschaaf- plekken op. Golfers blijven aan de top Door winst op Ooghduynen maken de heren-senioren van golfclub De Texelse nog steeds kans om in de laatste wedstrijd, tegen De Heemskerkse, kampi oen te worden. De wedstrijd tegen Ooghduynen werd met 16-2 gewonnen. Na de dubbels, die werden gewonnen door de koppels Piet Schuijl/Cees Boks, Ed Eelman/Jan Winnubst en Hans de Beer/Hans de Leeuw, begon het team met een voor sprong van zes punten aan de singles. Vrijwel alle singles werden gewonnen, alleen Ed Eelman kon op de laatste hole net geen gelijk spel afdwingen. Het tweede herenteam speelde bij Ooghduynen een wedstrijd om snel te vergeten. Na de historische zege van vorige week werd met 18-0 verloren van de gedoodverfde kampioen Loyal Tee. Vermeldens waard is de prestatie van Jan Kager, die tot de laatste hole streed voor een punt, maar ook dat was het team niet gegund. Kellner kampioen biljartclub TOG Luc Kellner heeft met 214 pun ten het kampioenschap van bil jartclub Tot Ons Genoegen behaald. Hij eindigde hiermee net boven Cees Slegtenhorst, die 211 punten haalde. De uitslag werd op de laatste speelmiddag bekend gemaakt, het was tot het laatst toe spannend wie met de eer zou gaan strijken. Cees Kuip eindigde met een flinke achterstand (hij behaalde 194 pun ten) op de derde plaats. Tijdens de laatste speelavond werd stil gestaan bij het verlies van twee leden, die in december en januari overleden. Ook droeg Joop Kra mer zijn bestuursfunctie over aan Theo Bakker. TOG begint op 2 september aan een nieuw seizoen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5