TEXELSE 9 COURANT Autocrossers actief in Sint Maarten Eigen pand voor Teambuilding Texel Steeds meer klandizie evenementenbureau Negen leden van de MAB Club Texel hebben op eerste paasdag meegedaan aan een autocross in Sint Maarten. Het was voor de organiserende bond ACON de openingswedstrijd van het sei zoen. De Texelaars deden het lang niet slecht, maar konden zich, mede door pech, niet in de prijzen rijden. De cross gold als kwalificatiewed strijd voor het wereldkampioen schap stockcar, dat volgens tradi tie aan het einde van het seizoen (op 10 september) in Engeland wordt verreden. In totaal zijn er acht wedstrijden waarin punten voor het WK zijn te verdienen. De helft wordt georganiseerd door de ACON, de andere helft door de ASE, de andere bond. Bij de ASE wordt op gravel gereden, bij de ACON op klei. Omdat bij het WK gravel de ondergrond is en Texe laars gewend zijn op klei te rijden, is het maar de vraag of zij in Enge land veel kans op succes hebben. Wél merken kenners op dat diverse Nederlandse asfaltspecialisten bezig zijn de aansluiting met de (Engelse) wereldtop te vinden. De verschillen worden kleiner, zo bleek ook bij het afgelopen WK. De wedstrijd in Sint Maarten werd gereden onder zomerse tempera turen. Mede daardoor was er nau welijks oponthoud en volgden de crosses elkaar in hoog tempo op. Lof was er van de rijders en andere betrokkenen voor de ACON, die het afgelopen jaar flink heeft geïn vesteerd. De pits en de parkeer plaatsen zijn ruimer en rondom de baan zijn dijken aangelegd, van waar het publiek de races goed kan volgen. Martijn de Veij deed mee met een compleet nieuwe wagen. Hij heeft zijn oude verkocht en een nieuwe laten bouwen door het bedrijf Franky Wainman Racing uit Enge land. De Veij had nog wat kleine problemen, zoals die er eigenlijk altijd wel zijn met een nieuwe stockcar, waardoor hij geen hoge ogen kon gooien. Peter Koorn deed het bepaald niet slecht, met een derde, een tweede en een eerste plaats in de man ches. In de finale viel hij uit door pech, waardoor hij in het klasse ment terugzakte naar de zesde plaats. Ben Jansen viel op door ook een manche te winnen en in de finale nog even op de tweede plaats te rijden. Maar ook hij kreeg pech, in de vorm van een lekke achterband, waardoor hij de pits moest opzoeken. Klaas Pieter Zui- dewind reed zoals te doen gebrui kelijk een degelijke, behouden race, maar viel eveneens uit met pech. Pieter Dogger en Pablo Branden burg waren de grote afwezigen. Dogger is geveld door een blessure en moet afwachten wanneer hij weer in actie kan komen. Branden burg is nog bezig met het bouwen van een nieuw motorhome, om zijn auto mee te vervoeren. Het vermelden waard is ook een nieuw initiatief van de Belangen Vereniging Stockcar Rijders om de stockcars te wegen. Dit wordt in Engeland al veel langer gedaan en moet de sport eerlijker en profes sioneler maken. Dit jaar is het nog een test. Coureurs met een te lichte auto krijgen het dringende verzoek deze zo snel mogelijk op gewicht te brengen. In de 4-cilinder-vrijeklasse deden twee Texelaars mee: Ben Rente naar en Hans Arnout. Beiden had den veel pech. Toch reed Arnout in de finale nog naar een achtste plaats. Opvallend was dat de ver schillen vrij groot waren. De rodeoklasse telde drie Texelse deelnemers: Maickel Koorn, Klaas Lap en Berend Terpstra. Met een zevende en een zesde plaats in de manches deed Terpstra het van hen het beste. Twee jaar nadat hij vanuit zijn ouderlijk huis een evenemen tenbedrijfje begon, heeft Mor ten Eschweiler van Teambuil ding Texel een eigen pand betrokken. Het staat aan de Nikadel in De Koog, op de plaats waar tot vorig jaar een Grieks restaurant was geves tigd. Eschweiler was al een tijdje op zoek naar bedrijfsruimte, 's Zomers redde hij zich aardig met een container bij paal 9 (en eerder bij paal 15), waar hij de kano's, rafts, vliegers, strandzeilers en andere attributen voor zijn out- cfoor-activiteiten kon opslaan. Maar thuis had hij bij lange na niet genoeg ruimte voor alle ord ners, folders, draaiboeken en andere paperassen, waardoor hij soms omkwam in de rommel. Toen het pand aan de Nikadel op zijn pad kwam, aarzelde hij niet lang, al was al snel duidelijk dat er nog flink wat werk aan de win kel was voordat hij het betrekken kon. Drie maanden lang was hij samen met zijn vader in touw om te verbouwen en af te werken. Vorig week ging hij voor het eerst open. De 22-jarige Eschweiler heeft in het forse pand niet alleen een kantoor en magazijn, maar ook een winkel ingericht. Hij verkoopt er trendy kleding, tassen, slippers en zonnebrillen, voornamelijk van het Amerikaanse merk Oakley, bekend door de zonnebrillen die een groot deel van het peloton in de Tour de France draagt. 'Ik had zelf altijd zo'n bril. Als ik 'm niet op had, stak ik 'm in de hals van mijn shirt. Toen ik een keer een rare bewe ging maakte, viel-ie in het water. Ik heb het een week lang zonder moeten doen, omdat ze het merk op Texel niet verkochten. Nu doe ik dat dus zelf.' Met het evenementenbureau van de jonge ondernemer gaat het inmiddels uitstekend. Een toene mend aantal scholen, bedrijven, vriendengroepen en andere gezel schappen huurt hem in om een leuke en sportieve dag op Texel te beleven. Hij biedt zo'n dertig activiteiten aan, variërend van beachgolf tot powerkiten en van klootschieten tot een puzzeltocht per fiets. Vooral mountainbiken, kajakken, raften en strandzeilen zijn gewilde onderdelen. 'Ik begin steeds meer vaste klanten te krij gen. Gisteren belde een school die al voor de derde keer komt. Maar er zijn ook bijvoorbeeld brandweerkorpsen die al een paar keer geweest zijn. Het is soms wel eens puzzelen door de ver schillen in leeftijd van de deelne mers. Met een Texelse biljartclub, waarvan het jongste lid een veer tiger was en het oudste dik in de zeventig, zijn we gaan boogschie ten.' Eschweiler vormt een eenmans bedrijfje, maar moet voor de begeleiding van alle activiteiten vaak een beroep op oproepkrach ten doen. 'In de weekeinden in het voor- en najaar heb ik zo'n twaalf medewerkers nodig. Ik heb wel eens een dag gehad dat het er twintig waren. Gelukkig lukt het altijd wel om voldoende men sen te vinden. De meesten zijn oud-studenten van het CIOS waarop ik heb geze ten en van de ALO. Het was altijd een probleem om ze onder te brengen, maar ik heb nu de beschikking over twee apparte menten. Dus dat is ook mooi opgelost nu ik in De Koog zit.' Albatros Tijdens de herenmiddag op golf baan De Texelse heeft Antoine Ker sten uit Den Burg vrijdag een alba tros geslagen. Dat betekent dat de bal in twee slagen in de hole ver dween. Kersten leverde deze pres tatie op hole 13, waarvoor volgens het boekje minimaal vijf slagen nodig zijn. Paasmaandag Er zijn verschillende manieren om een zonnige paasmaandag door te brengen. Zelf zit ik op zo'n dag het liefst in de achtertuin, in de schaduw van eik en linde, en zie ik de slaplantjes tot wasdom komen of misschien zelfs een voorjaarsspin een web weven tussen het tere wit van het nog amper bloeiende fluitekruid. Daar kan ik mijn dagen wel mee vul len. Maar als ik maandag zo om me heen keek, leek een dergelijke vorm van tijdpassering passé. Want waar ik ook keek, overal waren mensen druk bezig zich op allerlei manieren te ontspannen. Er werd gewandeld, gefietst, hardgelopen, naar vogels geke ken en als ik het goed zag, zaten er in de tocht bij de Waterweg zelfs mensen te vissen. En het kon niet op, massaal stroomden de mensen naar het eiland toe. De wachtrijen voor TESO zullen over niet al te lang legendarisch genoemd worden en waren zelfs even landelijk nieuws. En terwijl ik heel goed de rustige plekjes weet te vinden, ontkwam ik er niet aan me nu en dan in de drukte te storten. Zo werd ik op de veerhaven verwacht om een foto te nemen van de aankomst van een grote groep rijwielen met hulpmotor van vóór 1960. Nu weet ik niet of iemand enig idee heeft hoe de veerhaven er op een doordeweekse zondagmiddag in april uitziet op het moment dat de boot aankomt, maar dat gaat er Achter de schermen daar tamelijk chaotisch aan toe. Voetgangers, fietsers, taxi's, bus sen, motoren, alles door elkaar. En op deze speciale dag kwamen daar nog hardlopers, verzorgers en publiek van de 60 van Texel bij. Koopavond in Hoog Catharij- ne is er niets bij. En daar loopt iedereen tenminste nog dezelfde kant op. Ook fysiek was het niet mogelijk overal bij te zijn. Want hoewel ik dat soms best zou willen, wordt het volgens mij erg onrustig op twee plaatsen tegelijk. Zo kwam ik er pas na mijn tochten over het eiland - waarbij ik nu en dan de oude brommers weer tegenkwam - achter dat ik een duurzame picknick had gemist op de ijs baan in Den Burg. Een initiatief van Laura van Veller, als vervolg op haar Duurzame Ontmoeting. Maar ja, locatie en tijd waren alleen doorgegeven via social media. Dus hoe had ik dat kun nen weten. Met Laura erbij zal het ongetwijfeld gezellig geweest zijn. Dat was het zeker in de Wezen- tuin, waar ik tegen de avond nog een praatje maakte met de stoep- zitters. Bij een lekker vuurtje, wat nodig was om houtskool te maken voor de barbecue later op de avond. Daar heb ik maar niet meer op gewacht. Thuis bleken zelfs de slaplantjes moe. De spin had zijn web af en een eerste vlieg gevangen. Pip Barnard Bobbidag bij Monica Maas Illustratrice Monica Maas houdt zondag 8 mei Bobbidag. Ze pre senteert haar nieuwste prenten boek - Bobbi viert feest - en net als in het boek kunnen kinderen koek- happen, ballengooien en zich uitle ven op een springkussen. Fans van het beertje Bobbi zijn van 11.00 tot 17.00 uur welkom in de tuin en het atelier bij Rozendijk 24, nabij Den Burg. Entree gratis. Contactgroep Zuid-Afrika De Contactgroep Zuid-Afrika is zaterdag één van de deelnemers aan de Koninginnemarkt in Den Burg. Vrijwilligers staan bij kerkge bouw De Poort aan de Elemert, waar ze koffie, thee, kwarktaart, cake, cakejes serveren. Ook zijn er plan ten en tweedehandsartikelen te koop. Dystrofie De Nederlandse Vereniging van Posttraumatische Dystrofie Patiën ten verzorgt woensdag 25 mei een inloopochtend over Posttraumati sche Dystrofie voor patiënten, partners en belangstellenden. De bijeenkomst vindt plaats in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Texelse vrouwen met rode hoed Tijdens de zevende Nationale Con ventie van Red Hat Nederland die afgelopen week in Zwolle werd gehouden, waren ook vijf Texelse 'Red Hatters' onder de feestgan gers. Rond half elf trok een stoet van ruim 450 dames in paarse out fit, allen getooid met een fel rode hoed, vanaf het station op weg naar de schouwburg, waar het feest losbarstte. Texelse deelne mers waren Paula van Tongelen, Corrie Timmer, Magda Brom- mersma, Riet Veenendaal en Ria Boeijen (niet op de foto). Red Hat Society Nederland noemt zichzelf 'een vrolijke vrouwenbe weging voor ladies, die de vijftig gepasseerd zijn en die plezier in het leven hebben'. Ze kleden zich in het paars en dragen een rode hoed. 'Er zijn geen regels, behalve één: NIET ZEUREN!' Succes turnsters in Amsterdam Vijf van de acht turnsters van Gymnastiekvereniging Texel die zaterdag in Amsterdam aan de kampioenschappen van de regio Noord-Holland meede den, gingen met een medaille naar huis. Twee van hen, Jet Wesselman en Demie Lands man, behaalden zelfs een eer ste prijs. Plaats van handeling was de Turnace Hall of Gymnastics in Amsterdam. Op het programma stond de finale voor de zesde divisie. Deelname stond open voor turnsters die in hun rayon op een hoge plaats stonden. GVT vaardigde twee teams af. Jill Mantje (niveau instap) van team Mantje turnde een mooie wed strijd, maar helaas voor haar beoordeelde de jury haar vloeroe fening anders dan bij andere wedstrijden, waardoor nogal wat punten werden afgetrokken. Daardoor liep zij een podium plaats mis. Jet Wesselman en Maike van Uhm (beiden pupil 1) demon streerden heel wat in huis te heb ben. Op de balk lieten ze wat punten liggen door te trillen, maar door hoge scores op de andere onderdelen vielen ze beiden in de prijzen. Maike won een zilveren medaille, Jet zelfs een gouden. Marilyn Houben (pupil 2) verraste iedereen. Op sprong, brug en balk haalde ze de hoogste score van alle turnsters in haar catego rie. Op het onderdeel vloer ging het helaas mis. Na haar eerste serie raakte ze in de war en turn de ze de onderdelen in de omge keerde volgorde. Dit kostte haar veel punten. Toch eindige Marilyn op de derde plaats. Demie Landsman van team De Wonne turnde een mooie wed strijd met prachtige scores op de ongelijke brug en de balk, waar door ze met een voorsprong van ruim een punt op de nummer twee op de eerste plaats eindig de. Ook Maartje Serlé deed het prima, al werd op de balk een minpuntje genoteerd. Toch ein digde ze op de derde plaats. Rosanne Boekei en Daniëlle Pol derman presteerden goed op alle toestellen, met uitzondering van de balk, waarop ze belangrijke punten lieten liggen. Wellicht kun nen ze nog extra trainen op dit onderdeel, zodat ze er bij de vol gende wedstrijd op 28 mei beter uit de voeten komen. Kaak gevonden van reuzenhert Pam Lindeboom van Ecomare heeft op de Hors een stuk boven kaak gevonden van een volwas sen reuzenhert dat 30.000 tot 40.000 jaar geleden heeft geleefd. Lindeboom vond het stuk kaak tij dens afgaand water op een plek die normaliter bij vloed onder water staat. De kaak werd onderzocht door bioloog Arthur Oosterbaan van Ecomare en Klaas Post en Dick Mol, twee deskundigen op het gebied van botten. Het reuzenhert Megaloceros giganteus) was echt reuze: de nek van het dier bevond zich twee meter boven de grond en hij droeg een gewei dat tot 4,5 meter breed kon zijn. Het dier leefde tijdens de laatste ijstijd tegelijk met wolharige neushoorns en mam moeten. Er wordt bekeken of het stuk tentoongesteld kan worden bij Ecomare. Eerst moet het worden ontzilt en dat duurt ongeveer een maand. Lindeboom vond kortgele den nabij Paal 9,5 ook al een mam- moetbot. Foto Pam Lindeboom)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9