Te* eltoU/<ls STIFTexel: positief gevoel na leerjaar Diversiteit projecten past bij kwaliteit op het eiland' TAXITEXEL TEXELSE 13 COURANT 'Geest van de jaren zestig is terug' 'Gast verruilt zekerheid en status voor beleving' Natuurmarkt met theater www.taxitexel.nl onze voordeelpas DINSDAG 3 MEI 2011 De projecten waaraan STIFTexel heeft bijgedragen zijn divers. Variërend van een dansvloer voor de Stichting Folklore Texel (bij drage €6.922,-) tot het Wadden strandje (bijdrage €88.000,-). Vaak ontvingen de initiatiefne mers de volledige aanvraag, in andere gevallen was dit de helft of een ander bedrag. Het gebeurde ook dat organisaties niets ontvingen. Zoals aanvragen voor het opknappen van het park in Den Burg of een bijdrage in de exploitatie van Hoornder Donder dag. Als meest voorkomende reden van afwijzing werd genoemd: vol doet niet aan de criteria, waarbij meestal werd gedoeld op de voor- ge van €15.000,- (uitgesmeerd over drie jaar) voor het festival Mid zomerschans. Het bestuur vond het een moeilijke afweging: 'Dit betrof geen infrastructurele voor ziening en feitelijk ging het om een bijdrage in de exploitatie. Het eve nement heeft echter de potentie om uit te groeien tot een bijzonder, nieuw publiek trekkende bijdrage aan het culturele aanbod van Texel dat - mits goed in de markt gezet - zichzelf na verloop van tijd kan bedruipen.' Zo Texels Spraakmakend was ook de steun voor Slow Leisure, inmiddels omgedoopt tot Zo Texels, het pro- worden dan nu het geval is. Het project zal kritisch worden gevolgd. Bedrijven Initiatiefnemers lopen de kans dat ze niet de volledige bijdrage krij gen. De stichting maakt tachtig procent van het bedrag over als voorschot, het resterende geld wanneer inhoudelijk en financieel verantwoording is afgelegd. Als het niet blijkt te voldoen, dan behoudt het bestuur zich het recht voor de bijdrage terug te vorderen, maar dat is nog niet voorgekomen. Vraag tijdens de persconferentie was of bedrijven wel of niet in aan merking komen voor een bijdrage. De knooppuntenroute voor fietsers is één van de projecten die een bijdragen kregen van STIFTexel waarde dat een investering moet bijdragen aan de toeristische aan trekkelijkheid. Omdat vrijwel elke investering dat doet, reageerde niet elke aanvrager begripvol op de afwijzing. De voorwaarde is arbi trair, maar het bestuur beperkt zich tot investeringen die de toeristi sche aantrekkelijkheid 'in aanmer kelijk mate moeten versterken en liefst ook bijdragen aan de diversi teit van het aanbod, waardoor nieuwe doelgroepen interesse voor het eiland krijgen'. Uitgangspunt is een eenmalig bedrag, geen exploitatiebijdrage. Een criterium waarmee het bestuur flexibel omgaat, zo leert de bijdra- ject dat zich richt op kleinschalige logiesverstrekkers, waarbij de nadruk ligt op bijzonder en authen tiek. Het bestuur heeft hier inten sief over gesproken en oordeelt dat het 'iets bijzonders toevoegt aan de verschillende manieren waarop men een verblijf op Texel kan beleven'. Bovendien werd ver wacht dat deze activiteit veel gratis publiciteit zou opleveren, 'wat direct na de presentatie op de Vakantiebeurs inderdaad het geval bleek'. STIFTexel doneerde €76.000,-, de helft van de totale kosten. Wel met de nadrukkelijke wens dat meer (grote) logiesver strekkers bij het project betrokken Of het project een hoog toeristisch gehalte heeft, weegt zwaarder dan wie de aanvraag indient. Schip pers: 'Maar we sponsoren geen bedrijven.' Andere vraag is of restauraties of andere initiatieven voor behoud of verbetering van het cultureel erf goed, in aanmerking komen. Het bestuur beraadt zich hier nog over. En hoe zit het met beladen initiatie ven, zoals een aanvraag voor boot jes in de Skilsloot. Omdat die aan vraag niet is gedaan, ging Schippers er niet op in. Voor het - ook omstre den - Klimbos, was wél een aan vraag binnen gekomen. Schippers: 'De ruimtelijke procedure hiervoor loopt nog. En we lopen niet vooruit op procedures. Vandaar dat de aanvraag is aangehouden.' Ondernemers STIFTexel voert regelmatig overleg met het Texels Verbond van Onder nemers (TVO) en de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers (TVL). Schippers: 'We werken met publiek geld. Daarom zijn we zo transparant als mogelijk. En de stichting moet worden gedragen door de economische sectoren. Die zijn zeer enthousiast en zien dat STIFTexel als stimulator van groot belang is om projecten van de grond te krijgen. Ze hadden wel een aantal kritische opmerkingen, maar ze vinden dat STIFTexel moet worden gecontinueerd.' Volgens Schippers toonde ook wethouder Hercules zich enthousiast over de resultaten. Schippers hield een pleidooi om mogelijk extra inkom sten uit de toeristenbelasting als gevolg van het opschroeven van het maximum aantal dagen van vijf naar zeven ook ten goede te komen aan STIFTexel. De stichting heeft behoorlijk wat kleine projecten gesteund. Eén van de kritische opmerkingen die zijn geopperd, is dat de stichting het geld moet reserveren voor 'grote infrastructurele projecten'. Schip pers: 'Als bestuur gaan we niet zitten wachten tot zo'n groot pro ject zich aandient en we hebben geen signalen dat er op korte ter mijn zoiets zit aan te komen. Met projecten die er niet zijn, daar kun nen we niets mee. De gedachte dat alleen projecten die groot en volumineus zijn in aanmerking komen delen we niet. We gaan het geld niet oppotten en wegzetten. De diversiteit van de projecten waarin we geld hebben gestoken, past goed bij de kwaliteit van het eiland.' Bestuur Harry de Graaf treedt, zoals vooraf is afgesproken, terug uit het bestuur, hij wordt opgevolgd door Marijke Eelman. B en w hebben hier inmiddels mee ingestemd.' Verder zitten in het bestuur Jaap Hoogendoorn (penningmeester), Hans van Heerwaarden de al eer der genoemde voorzitter Hans Schippers. Het secretariaat is in handen van DBB Projectmanage ment PR. Het volledige (en door de accountant goedgekeurde) jaar verslag staat op www.stiftexel.nl. Daarop ook een overzicht van alle gesteunde (en afgewezen) aanvra gen. Het jaarverslag is opgestuurd naar de gemeenteraad, die tijdens de begrotingsvergadering in 2010 heeft aangedrongen op een snelle evaluatie van het toeristisch fonds. Gerard Timmerman Kennen jullie de behoefte van jul lie bezoekers? Die vraag legde Siebe Geerdsema van de CFS Group donderdagavond voor aan de leden van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers (TVL). Achterliggend doel was om in die behoefte van de gasten te kunnen voorzien. Het antwoord op de vraag kan volgens hem worden gevonden met behulp van social media, al was niet iedereen daar even gelukkig mee. De respons tijdens de ledenverga dering in De Kiekendief in De Cock- sdorp maakte duidelijk dat ook logiesverstrekkers niets menselijks vreemd is en dat van de oudere generatie in deze beroepsgroep niet iedereen even veel op heeft met podia als Twitter en Facebook. Ter wijl over en op Texel 'enorm veel' een enorme cultuur van sociale media heerst, doceerde Geerdse ma. 'De hoeveelheid heeft mij ver baasd.' Hij signaleerde hoe mensen aan de ene kant een grote behoefte hebben om hun ervaringen met anderen te delen. 'Er bestaat een onuitputtelijke drang elkaar van alles te vertellen. Anderzijds zijn mensen enorm nieuwsgierig.' Hij stelde ook vast dat de VW op het gebied van social media een boven gemiddelde score heeft. 'De VW is bijzonder goed georganiseerd qua data, voorzieningen en snelheid.' Geerdsema ging in op het begrip Costumer Journey. 'De reis van onze gasten. Hoe ervaren zij onze dienstverlening van aankomst tot vertrek en hoe verlopen de proces sen op Texel en binnen onze onder neming.' Social media zijn volgens hem bij uitstek geschikt om ervaring en behoefte van de gasten in kaart te brengen. 'Het is natuurlijk de tendens. Dit zijn de nieuwe jaren zestig: goedkoper, kleurrijker, het verhaal achter het product, personi- ficeren en bij elkaar kruipen.' Hij vertaalde dat in de volgende behoef ten van de gast: 'Gezelligheid en gastvrijheid, warmte en sfeer, ver- plaats voor banken, de afgesloten keuken voor laten zien wat je doet (en vertellen over het product), van kelner naar entertainer en ten slotte: niet de prijs als uitgangspunt, maar de behoefte. 'Mensen zijn op zoek naar gezelligheid en ontmoetingen en gaan naar bedrijven die dit facili- teren.' Voor TVL had hij een aantal kern waarden geselecteerd: originaliteit (oorspronkelijk en creatief), vak manschap (kwaliteit en natuurlijke passie), persoonlijke aandacht (de juiste snaar raken) en vooruitstre vendheid. ondoenlijk om alle berichten te lezen, maar door gerichte vragen te stellen kun je de tevredenheid meten, trends en verwachtingen onderzoeken en uitvinden wat de gast wil. Je haalt er uit wat voor jouw doelgroep interessant is. Op basis daarvan kun je mogelijk ver beteringen aanbrengen.' 'Zo lopen we met de meute mee', luidde een conclusie, 'terwijl de kracht van Texel juist is dat we ons onderscheiden van de rest. Dat is onze meerwaarde.' Een onjuiste redenering, vond Geertsema: 'Je moet er datgene uithalen wat voor jou bruikbaar is.' Geerdsema presenteerde de zoge heten golf van angst en zelfvertrou wen, een cyclus van circa vijftig jaar. Het dieptepunt lag in 1993 en sinds dien zijn we, de financiële crisis ten spijt, op de weg omhoog, waarbij de mensheid in 2021 op het top punt van z'n zelfvertrouwen is. 'Het gedrag is voorspelbaar. Momenteel zitten we op hetzelfde niveau als in 1961Regels doorbreken was toen rassing en originaliteit en bijzonder en plezierig. Beleving is volgens Geerdsema tegenwoordig het sleu telwoord, zekerheid en status heb ben afgedaan. Het driegangen diner heeft afgedaan, mensen willen ver rast worden met meerdere kleinere gerechten, tafel en stoel maken Siebe Geerdsema tijdens de presentatie voor de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Budovereniging neemt afscheid De afdeling tai chi van budover eniging Shima heeft donderdag afscheid genomen van leraar Carry Severing. Severing, die vijftien jaar lang aan Shima was verbonden, gaat terug naar Den Bosch. De groep heeft Severing als een zeer prettige leraar ervaren, die er in slaagde iedereen individueel te helpen. Hij wordt vanaf 12 mei ver vangen door Richard Zwaart uit Den Helder. Zwaart beoefent al 23 jaar tai chi en bestudeert sinds 1995 de traditionele wu-stijl onder de directe leiding van meester Ma Jiang Bao. Hij is gediplomeerd leraar bij de EWTC, de Europese Federatie voor Traditionele Wu Tai- jiquan. Hij gaat lesgeven op de woensdagavond van 19.15 tot 20.30 uur. Het Turfveld in de Dennen en omgeving bieden zondag 7 mei plaats aan de jaarlijkse Natuur markt, georganiseerd door Staatsbosbeheer en nationaal park Duinen van Texel. Van 10.00 tot 16.00 uur worden diverse acti viteiten gehouden, 's avonds zijn er twee theatervoorstellingen. De organisatie van de markt richt zich nadrukkelijk op jeugdige bezoekers. Zo kunnen zij bij Staats bosbeheer een eigen 'insectenho- tel' maken en bij het nationaal park vogels natekenen en braakballen pluizen. Ecomare organiseert spel letjes en een speurtocht door het bos. Het IVN heeft een 'ontdektent' met 'een echte natuurprofessor'. Met Bureau Zandbank wordt in bomen geklommen en ook kunnen kinderen nestkastjes beschilderen en buttons maken. Het team van de Wampex verzorgt een opdrachten- tocht in de omgeving van het Hazenpad. Er zijn sportactiviteiten en ook worden wilde planten ver kocht. Ten slotte zijn er diverse informatiestands. Deze worden bemand door Staatsbosbeheer, het nationaal park, Ecomare, KNNV, de Vlinderstichting, agrarische natuur- vereniging De Lieuw, De Verrekie- ker. Natuurmonumenten, Vogel werkgroep Texel en IVN Texel. Rekenkamer C.J.M. Hogervorst uit Den Helder blijft de komende vier jaar voorzit ter van de rekenkamercommissie. De auditcommissie van de Texelse gemeenteraad adviseerde vorige week unaniem positief over zijn voordracht. De rekenkamercom missie is een onafhankelijk orgaan van de raad en heeft tot taak het door het gemeentebestuur gevoer de beleid en beheer te toetsen. De commissie telt drie overkantse en twee Texelse leden. ProGramma do 5 T/m wo 11 mei: ANIMALS UNITED 3D NL©©© HOP NL Animals United is een humoristische 3D Van de makers van Verschrikkelijke Ikke animatieavontuur voor heel de familie Snoepjes, Chickies en Rock 'N Roll Do t/m zo 13.45. Wo 16.15 Do t/m zo 11.30 GravensTraaT 33 - CenTrum Den BurG - 0222 312027 www.cinemaTexeL.nL - ParKeren bij pe VoGeLzanG Voor De FiLm een Hapje eTen en Daarna naar De FiLm? paT Kan in ons GezemGe eeTcaFéi Black Butterflies 8 MEI MOEDERDAGACTIE VERRAS JE MOEDER OP MOEDERDAG EN Wo. 4 én za. 7 mei - 19.00 uur - Diner Cabaret 4-gangendiner inclusief de show €49,00 (evt kinder menu €24,75). MUSIC CLUB 2010 KINDERTHEATER DINER CABARET 5-mail: info@texeltours.nl telefoon:+31(0)222-315555 www.texeltours.nl B I®U ITIadderTexel WM0/ ziekenvervoer Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 10% korting met Dinsdag 3 mei - Kindertheater Feestrestaurant Van 17.00 tot 20.00 uur actief en interactief familie theater indusiefeen uitgebreid kinderdiner. All-in €17,50, zowel kinderen als volwassenen. Donderdag 5 mei - 20.30 uur - Cabaret Leon van der Zanden - "Vruchtvlees De Pers: "Van der Zanden behoort voortaan tot de top van het Nederlandse cabaretEntree €16,00 [diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) 18 mei 2011 Libelle Zomerweek 2011 'Summer Garden' Nóg sprankelender, verrassender, mooier en gezelliger! Met optredens van artiesten uit binnen- en buitenland. 0.a. Jeroen van der Boom, Het Goede Doel en Krystl. Ga mee metTexeltoursvoor€33,00 p.p. (ind. entree, touringcarvervoer en bootkosten). 3 Juli 2011 Derek Ogilvie Een middag vol verbazing, emotie, maar ook humor en vermaak. Kortom een onvergetelijke belevenis! Zondag 3 Juli, 14.00 uur, Amsterdam. Prijs p.p. €60,-. Ind. touringcar, 1e rang kaartje, bootkosten en BTW. Enkel meerijden naar Amsterdam is ook mogelijk a 20,- p.p.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13