Na een paar maanden al in trek bij kluten en visdieven TEXELSE 11 COURANT Goed zichtbaar vanaf de openbare weg Natuurgebied Utopia uniek in West-Europa VRIJDAG 6 MEI 2011 Utopia Maar liefst 84.000 kubieke meter grond werd er de afgelopen maanden afgegraven. Daarbij veranderde 28 hectare grasland in rap tempo in een enorme bin- nendijkse kwelder, met een wir war van kreekjes en eilandjes. Alle inspanningen lijken te wor den beloond, want amper vier maanden nadat de laatste machine er aan het werk was, is Utopia al een gebied dat druk bevolkt wordt door broedende en foeragerende vogels. Zondag wordt het officieel in gebruik genomen met een vogelkijkdag, informatiemarkt, excursies en diverse andere activiteiten voor jong en oud. De eerste plannen met het gebied dateren al van 1995, toen Natuur monumenten de eerste helft van het gebied aankocht. Dat was tot dan eigendom van de familie Vla ming van boerderij Utopia, die er bloembollen verbouwde en vee liet grazen. Het ging om een gerichte aankoop. 'Natuurmonu menten had al meer bezittingen langs de waddendijk, zoals het Wagejot, De Bol en de Zandkes. Streven was toen al om een strook binnendijkse gebieden te creëren die ideaal zijn voor planten en vogels', vertelt Eckard Boot, bos wachter bij Natuurmonumenten. De ontwikkelingen zijn nog niet ten einde. 'Bedoeling is om de komende jaren iets soortgelijks te doen met Buitenheim, dat even eens in ons bezit is. Daarmee creëren we een soort parelsnoer van binnendijkse brakke kwelder- gebieden, beginnend bij Otter- saat, Zandkes, Minkewaal, Wage jot, De Bol, Utopia en eindigend bij de Schorren. Bij hoogwater bieden deze gebieden een aan trekkelijke uitwijkmogelijkheid voor wadvogels. Door de stijgen de zeespiegel zijn deze vlucht- plekken hard nodig. Ten slotte vormen deze gebieden ook een prachtige route voor natuur- en vogelliefhebbers.' Nadat er in de loop der jaren nog eens veertien hectare bij Utopia werd verworven, zag Natuurmo numenten de kans schoon er een groot natuurgebied aan te leggen, aanvankelijk in samenhang met een project bij De Bol. Het leek echter bij plannen te blijven, want financieel zaten er te veel haken en ogen aan. Tot twee jaar gele den, toen bekend werd dat een bedrag van €700.000,- beschik baar kwam uit het Waddenfonds. Dat was negentig procent van het benodigde bedrag, de provincie nam de resterende tien procent voor haar rekening. 'Daarna ging het razend snel. Het bestek en de aanbesteding waren zo rond. In oktober 2010 ging de eerste schop de grond in en in maart werden de laatste randen ingezaaid. De machines waren er eigenlijk al in januari klaar.' Het werk werd uitgevoerd door aannemingsbedrijf Jo Vermaire Zn. BV, de begeleiding was in han den van ingenieursbureau Oranje woud. Boot looft de samenwer king. 'We hebben de plannen samen gemaakt. Wij met onze kennis van het gebied, Oranje woud met alle technische kennis en tekenvaardigheid. Daarbij heb ben we geleerd van de gebieden die we al langer hebben. Wat dat betreft is Utopia een combinatie van het Wagejot, de Zandkes, Ottersaat en de Petten. We heb ben bijvoorbeeld zo veel mogelijk variatie aangebracht in de diepte van de watertjes. Sommige stuk ken zijn veertig centimeter diep. Die zijn vooral voor duikeendjes, lepelaars, zilverreigers, zeg maar de vogels met lange poten. Daar naast hebben we stukken van tien tot twintig centimeter voor allerlei steltlopers, maar ook voor broe dende kluten en de kleine pulle tjes.' Ook de hoogte van de eilandjes varieert, van tien tot twintig centi meter boven de waterlijn, met de bedoeling ze aantrekkelijk te maken voor een groot aantal soor ten plantjes. Sommige zijn bedekt met een dikke laag schelpen, spe ciaal voor kustbroedvogels als stern, bontbekplevier en kluut, die hun nest graag op deze schelpen strandjes maken. 'Op het oog is het nu allemaal nog een beetje hetzelfde, maar de vegetatie heeft wat tijd nodig. Zeeaster zaait gemakkelijk uit. Ik verwacht dat die er volgend jaar al groeit. We krijgen waarschijnlijk ook begroei ing van de Schorren. Vogels die daar naar voedsel zoeken en de dijk overwippen, nemen de zaden mee naar Utopia. Omdat Utopia ook zout is, zullen de zoute soor ten het goed doen', verwacht Boot. Het nieuwe natuurgebied moet De grote stem komt op Texel tot nog toe vestigt. zowel een broedplaats worden als een plek om te foerageren. Verder wordt het ongetwijfeld een vlucht- plaats voor vogels die zich door hoog water of slecht weer van de aangrenzende Schorren laten ver jagen. Zelfs leken kunnen consta teren dat het gebied nu al een succes is. Her en der zitten vogels te broeden en ook goed zichtbaar vanaf het fietspad onderaan de dijk is een lepelaar, die zijn snavel met lange, roerende bewegingen door het water haalt, op zoek naar de garnalen en stekelbaarsjes die er zich inmiddels hebben geves tigd. 'Al een paar weken zien we nu kluten, visdieven en bontbek- plevieren. Grappig is dat er zelfs kieviten op de schelpen broeden. Dat doen ze normaal niet, maar kieviten broeden hier al vanaf 1995. Ze zijn kennelijk nogal honk vast, want ze trekken zich niets aan van de andere omstandighe den en komen gewoon terug.' Boot hoopt dat ook de grote stern zich thuis gaat voelen in Utopia. Deze vogel kwam tot 1975 veel voor op de Schorren, maar ver dween daarna, waarschijnlijk als gevolg van de funeste werking van landbouwgif, dat in de jaren zestig nog kwistig werd gebruikt. Sinds een paar jaar is de grote stern terug, maar alleen in de Pet ten, waar vorig jaar 2400 broedpa- ren werden geteld. Het kleine gebiedje ten zuiden van Den Hoorn was wat betreft de grote stern het grootste binnendijkse broedgebied van Nederland. Ze broeden vooral op schelpen. Met drie schepen is maar liefst 2100 kuub aangevoerd en in Utopia verwerkt. 'Dus aan de voorwaarde is voldaan.' Om de eilandjes aantrekkelijk te houden voor op schelpen broe dende vogels, moeten ze schoon blijven. 'Doordat vogels er op poe pen, gaat er al snel van alles groeien. Dat geeft extra werk, want die planten moeten er weer vanaf. Met wortel en al, want anders keren ze al snel weer terug. Dat willen we 's winters gaan doen met vrijwilligers. Omdat de schel pen ook wegzakken, zullen we ongeveer eens in de zes jaar nieu we moeten aanvoeren.' Utopia vormt een biotoop die steeds zeldzamer wordt in West- Europa, vindt ook Mare Plomp van het Vogelinformatie Centrum in De Cocksdorp, die samen met Natuurmonumenten de feestelijke vogelkijkdag rond de opening organiseert. 'Utopia moet een plaats bieden aan vogels die eigenlijk het liefst op het strand broeden. Maar daar is het zo druk geworden, dat ze zich er niet meer thuis voelen. Dat geldt zelfs voor 'Opening' Utopia Hoewel het een beetje een vreem de benaming is voor een gebied dat niet door mensen mag worden betreden, wordt Utopia zondag 8 mei officieel 'geopend' door burge meester Francine Giskes. Dat gebeurt op feestelijke wijze, met een vogelkijkdag, elk uur een excursie, uitkijkposten waar des kundigen uitleg geven over wat er in het nieuwe natuurgebied te zien is en een markt met zo'n twintig standhouders, waaronder Natuur monumenten en het Vogel Infor matie Centrum zelf, Vogelbescher ming Nederland, het SOVON, de Dutch Birding Association en diver se producenten van verrekijkers, die speciaal voor deze dag specta culaire aanbiedingen in petto heb ben. Een speciale activiteit is Big Day. Dit zijn wedstrijden voor volwas senen (start 12.30, finish 15.30 uur) én kinderen (11.30 tot 12.30 en 14.30 tot 15.30 uur), die moeten proberen zoveel mogelijk vogel soorten te herkennen. Kinderen mogen daarbij de speciaal ontwik- de Hors. Het lijkt niet veel, maar als daar drie keer per dag iemand met zijn hondje langs een nest loopt, geeft die vogel er op zeker moment ook de brui aan.' Niet alleen de vogels zelf, maar ook hun 'volgers' komen met Uto pia aan hun trekken. Ze mogen het gebied niet in, maar kunnen vanaf het fietspad onder de dijk het vogelleven uitstekend bekij ken. 'Het licht is er de hele dag goed. Al vanaf 's ochtends vroeg, wanneer de zon achter je rug op komt. Zet een picknickstoel in de berm en er trekt de hele dag een natuurfilm aan je voorbij', aldus een enthousiaste Plomp. Wie graag deskundige uitleg krijgt, kan zich aansluiten bij één van de excursies die Natuurmonumenten de komende maanden geregeld verzorgt en die worden gecombi neerd met tochten over de Schor ren. Joop Rommets kelde zoekkaart gebruiken waarop de vogelsoorten staan die in Uto pia voorkomen. Ook worden zij begeleid door ervaren vogelken ners. De winnaars verdienen een verrekijker van een bekend merk. Ook wie er in slaagt de meest zeld zame soort te spotten, krijgt een verrekijker, ledereen kan meedoen, opgave vooraf is niet nodig. In het Prins Hendrikhotel worden workshops gegeven in het fotogra feren van vogels en tevens draait er een film over de totstandkoming van Utopia. Voor kinderen zijn er diverse knutselactiviteiten. Ook kunnen ze zich laten schminken, bijvoorbeeld als uil of kluut. Tevens is een boek over Utopia verkrijgbaar, gemaakt door Natuur monumenten zelf, met foto's van Eckard Boot en Eric Menkveld. Bij het boek hoort een film van Mare Plomp van het Vogel Informatie Centrum, die niet alleen de ontwik keling van het gebied in beeld brengt, maar ook 24 vogelsoorten die Natuurmonumenten in de toe komst op Utopia hoopt te kunnen begroeten. De speciale vogelkijkdag rond Uto pia duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Visdiefjes hebben Utopia al gevonden. Menkveld) Eckard Boot (links) en Mare Plomp kunnen constateren dat er nu al veel vogels in het nieuwe natuurgebied voorkomen. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11