'Straks komen we nog meer te kort' TEXELSE 13 COURANT Grote menigte bij indrukwekkende herdenking Onderhoud dorpshuizen verder in de knel Jan Moeskops bleef altijd plattelandsdiender In memoriam De stilte is elke keer weer indrukwekkend. Ook woens dag, toen zo'n vijfhonderd mensen getuige waren van de kransleggingen bij het beeld van de Goede Herder voor de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat. De stoet kwam vanuit de kerk. Zwijgend, slechts begeleid door de doffe paukenslag van KTF's omfloerste trom, volgde de menig te naar de begraafplaats aan de Kogerstraat. Onderweg sloten zich nog mensen aan, die de her denking in de kerk aan zich voor bij hadden laten gaan. Na een rondgang over het kerkhof, waar kransen werden gelegd bij de monumenten Cross of Sacrifice en de Levensboom, verzamelde de menigte zich rond het beeld van De Goede Herder bij de ingang van de begraafplaats, voor het laatste gedeelte van de plech tigheid. Opvallend is het toenemend aan tal toeschouwers, juist veel jonge ren. Wellicht past het in een trend om deel uit te maken van gedenk waardige gebeurtenissen. Niet voor niets leerde een onderzoekje via de website van deze krant dat maar liefst 85 procent van de 221 bezoekers de herdenking belang rijk vindt. Dat geeft hoop voor het 4/5 mei-comité, dat de herden king al vele jaren volgens een vast stramien organiseert. Dat was ook de boodschap die doorklonk in de tekst van alle sprekers, herdenken is vooral bedoeld om niet te vergeten. Het comité had dit jaar Michiel Post humus, commandant van de Mok, bereid gevonden als gastspreker op te treden. Hij vertelde zijn ver haal aan de hand van een huise lijke gebeurtenis, toen zijn twee kinderen, Hidde en Sanne, hem vroegen op school over zijn werk te vertellen. De aandacht van de leerlingen ging al snel uit naar de kleurige 'stickers' op zijn uniform, allemaal bedoeld als herinnering aan een gebeurtenis. Posthumus, uitgezonden geweest naar Cam bodja, Joegoslavië en Irak, ver telde hoe de 'stickers' meer waren dan alleen mooie kleurtjes. 'Er zijn er een paar die ik zo zou inleve ren, andere hebben met vrijheid te maken en die mogen er nooit meer af.' Posthumus begon zijn uitzendingen als luitenant en ein digde ze als majoor, maar vertelde dat zijn blik vooral was veranderd door zijn vaderschap. 'Ik wist dat ik het deed opdat zij net zo vrij mogen opgroeien als ik, doelde hij op zijn kinderen. Ook vertelde hij hoe hij met zijn manschappen een voormalige politiepost in Irak betrok, een 'schuldig gebouw', waar de bevolking met een boog omheen liep. 'Juist de symboolf unctie die hier van uit ging, von den we belangrijk.' van Jan Beijert, op momenten precies de juiste toon wist te tref fen. Zeer treffend en bijzonder indrukwekkend was hun uitvoe ring van The green fields of France, over de verschrikkingen van de Eerste Wereldoorlog. Hoe wel bestaande uit slechts veertien mannen, klonk het ensemble als een volwassen koor. Dit jaar voor het eerst - en in navolging van het landelijke comi té - kregen de gasten in de kerk een speldje uitgereikt. Het fakkel logo, in 1995 ontworpen door Ton Giesbergen, moet uitgroeien tot nationaal symbool. De gedachte achter het logo is dat vrijheid, als een fakkel, moet worden doorge geven. De bezoekers aan de her denkingsdienst werd dan ook op het hart gedrukt het speldje te genomen. Twee minuten waarin dragen. de vijfhonderd aanwezigen, elk Menigeen deed dat al onderweg met hun eigen gedachten, als één naar de begraafplaats waar, na man de gevallenen herdachten, het blazen van de Last Post, twee En hoog boven hen zong een minuten stilte in acht werden merel. Dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. 'We komen al te kort, als de gemeente bezuinigt op onze subsidie, komen we nog meer te kort', zegt Ruud Timmer, pen ningmeester van de Stichting Dorpscommissie Oosterend. Reserveren voor onderhoud van dus wel gebeuren.' Bijkomend probleem is dat de peu terspeelzaal vorig jaar is gesloten. 'Dat scheelt toch een paar duizend de Stichting tot Exploitatie Eier- landsche Huis: 'Ongeveer eender de van onze inkomsten komt uit subsidie van de gemeente. Verder aan inkomsten. We hebben nog halen we onze kosten uit verhuur gelobbyd voor een dependance van de zaal. Als een deel van de van de polikliniek van het Gemini- subsidie wegvalt en we moeten het dorpshuis is er al jaren niet ziekenhuis maar dat gaat helaas toch onze subsidie rond krijgen, bij. Dus nu het dak moet worden gerepareerd, moeten andere bronnen worden aangeboord en moet geld worden geleend. niet door. Bij de gym- en volleybal vereniging is minder aanwas, ook dat scheelt huurinkomsten. Ander zijds zorgt de vergrijzing weer voor wat extra geld, de soos draait goed Voorop gesteld: het ene dorpshuis en er is een biljartclub bij gekomen, laat zich niet met het andere verge- En gelukkig krijgen we nog wat tijd zijn, los zittende tegels en gazo lijken. Beheer en eigendomssitua- geld uit de opbrengst van de tele- maar door. We zijn bezig met een ties verschillen per dorp, net als de com-masten. Maar we teren in. En vijfjarenplan om dat aan te pakken. dan is dat een probleem. We heb ben een groot dorpshuis, mis schien wel het grootste van Texel. Dat vraagt veel onderhoud. Er is sprake van achterstallig onder houd. Kozijnen, douches die uit de hoogte van de subsidies. Ze heb- als de gemeente de subsidie ver ben allemaal een andere historie, wat tot uitdrukking komt in de hoogte van de subsidies. Ooste rend ontvangt elk jaar ca. €12.000,- aan subsidie van de gemeente. Timmer: 'Ik heb net de begroting voor 2012 rond. Niet sluitend, een tekortvan€1.500,- Niet voor het eerst. 2009 was min €504,- en 2010 min €1.796,- Dit jaar houden we hopelijk iets over, maar in 2012 zitten we dus weer aan de verkeerde kant van de streep.' We kunnen al jaren niet meer reserveren voor vervanging of renovatie, dat geld is er gewoon niet. Maar nu duldt de vervanging van het dak van de voormalige gymzaal, nu de toneelzaal, geen uitstel meer. We zijn daarom de We kunnen dat onderhoud zo niet ophoesten. Van de €15.000,- sub sidie die we krijgen moeten we alles betalen. Ook de OZB- en andere belastingen, energie en ga laagt, dan belanden we nog verder in het rood.' Oudeschild In Oudeschild is sprake van een zo maar door. Het voordeel is wel ander subsidiebedrag. Anita Rab, dat we geen accountantsverklaring meer hoeven op te sturen naar de gemeente, dat scheelt weer. Maar we hebben weinig commerciële acti viteiten en als de subsidie wordt gekort, dan zullen penningmeester van de dorpscom- we bijvoorbeeld de zaalhuur moe missie van Oudeschild: 'Maar als ten verhogen. We kijken dus met we minder subsidie krijgen, dan spanning uit naar de besluitvor- wordt het onderhoud van het dorpshuis een heel moeilijk ver haal. Voorheen konden we daar voor een investeringssubsidie aan vragen en kregen we de helft van de kosten vergoed. Maar dat kan Gevolgen van de bezuinigingen boer maar opgegaan op zoek naar nu niet meer, zodat we het onder- geld. We krijgen gelukkig geld van houd uit onze budgetsubsidie De bezuingingsoperatie die de gemeente heeft aangekondigd, werpt z'n schaduw vooruit. De keuzes moeten nog worden gemaakt, maar wat zijn de gevol gen van eventuele bezuinigingen? TESO en het Oranjefonds en ik moeten halen. Alleen kunnen we hoop op een investeringssubsidie daar het onderhoud niet uit beta- van de gemeente. Maar we ontko men er waarschijnlijk niet aan om geld te lenen. Terwijl we er juist trots op waren dat we alle leningen nog maar kort geleden konden aflossen. En dus geen rente meer besluitvorming over de subsidies. Eierlandsche Huis hoefden te betalen. Dat gaat straks Penningmeester Wil Hooman van Ook in De Cocksdorp wordt met Wat merken we er van? De Texelse veel spanning uitgekeken naar de Courant legt de vraag voor aan een aantal Texelse organisaties. Deze keer de dorpshuizen. Aan het woord kwamen ook, naast burgemeester Giskes, leerlingen van basisschool De Fontein en OSG De Hogeberg, die in hun eigen bewoordingen de verschrik kingen van oorlog en de nood zaak van herdenken onder de aandacht brachten. Later, op de begraafplaats, legden ook zij een krans. De sprekers werden afgewisseld n The Last Post met optredens van vocaal ensem ble aCapabel dat, onder leiding Hij noemde zichzelf een 'platte landsdiender', die door reorga nisaties in de stad was beland. In zijn woonplaats Tiel overleed woensdag 27 april Jan Moes kops, van 1987 tot 1993 groeps commandant van de politie Texel. Al bij zijn installatie zei de oor spronkelijk uit Den Helder afkom stige Moeskops op een goede samenleving met de bevolking te hopen. 'Er moet een situatie ont staan waarbij ieder op zijn verant woordelijkheid kan worden aange sproken', was zijn mening. 'Ook als de politie het fout doet, horen we dat graag.' De komst naar het eiland was een bewuste keus. Voor hij er als groepscommandant werd aangesteld, was hij er met vrouw en kinderen niet minder dan elf keer op vakantie geweest. Als hij alleen aan zijn carrière als politie man had gedacht, had hij beter in Lienden kunnen blijven, gaf hij toe, waar hij vanaf 1981 groepscom mandant was. Maar tijdens hun vakanties leerden ze het eiland kennen als een gebied dat niet alleen aantrekkelijk was voor vakantie, maar ook voor wonen en werken. Solliciteren naar de vrijge komen functie van groepscom mandant op Texel was dan ook een logische stap. Het was de tiende keer dat de familie verhuis de, maar de bedoeling was voorlo pig op het eiland te blijven. Dat liep anders toen de politie hal verwege 1993 werd getroffen door een grootscheepse reorganisatie. Rijkspolitie en de gemeentelijke op Texel vakantie houdt, is het elke avond zaterdagavond', zei hij eens. Waarmee hij bedoelde dat het bedenken van steeds meer regels ten koste zou gaan van de gastvrij heid. 'De consequenties van het ontvangen van veel toeristen moesten dus tot op zekere hoogte worden aanvaard.' Al kort na zijn aanstelling stak Moeskops de loftrompet over de susploeg in De Koog, een vier man sterke patrouille die op initiatief van en bekostigd door de horeca ondernemers was ingesteld in ruil voor verlenging van de sluitingstijd. Het viertal was wel duidelijk her kenbaar, maar de identieke jasjes leken niet op uniformen en riepen geen agressie op. Het idee werd tot ver buiten het eiland geroemd, maar stuitte op organisatorische problemen. Moeskops was het er mee eens dat de probleemgroepen moesten weten dat ze op het eiland niet gewenst waren, maar was gebonden door gebrek aan man kracht. 'Op grond van onze status zouden we er veertien man bij moeten krijgen', merkte hij op tij dens een drukbezochte hoorzitting over leefbaarheid, overlast en van dalisme, 'maar we mogen blij zijn als dat er twee zijn. Het blijft een kwestie van keuzes maken.' In een terugblik in de oudjaarskrant van 1994 verklaarde Moeskops met 'gigantisch veel plezier' op Texel te hebben gewoond. Maar op de vraag of hij van plan is terug te keren, moet hij het antwoord schuldig blijven. 'Vooruitkijken is moeilijk.' Jan Moeskops werd 68 jaar. units moesten fuseren tot zogehe ten basiseenheden, waardoor met name leidinggevende functies in een nieuw licht kwamen te staan. Politiemensen moesten opnieuw solliciteren en de functie van groepscommandant kwam te ver vallen. Moeskops werd vervangend commandant bij de basiseenheid Den Helder-Texel, zijn functie op het eiland werd overgenomen door J. Moorman. Op de vraag of zijn nieuwe stek hem beviel, antwoord de de 'totaal ver-Texelde' Moes kops: 'Je kunt niet zeggen dat ik ervoor gekozen heb. Door de reor ganisatie ben ik in de stad beland. De situatie ligt gewoon zo.' Als groepscommandant in de jaren tachtig en negentig was Moeskops betrokken bij de toenemende over last in De Koog. 'Voor iemand die

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13