TEXELSE 5 COURANT Kerken Den Burg fuseren Dorpswachten en nachtbus VRIJDAG 6 MEI 2011 Ambassadeur Gvineria bijgepraat over opstand De nieuwe Georgische ambas sadeur Shota Gvineria heeft woensdag bij zijn bezoek aan Texel veel kennis opgedaan over de achtergrond, het verloop en de gevolgen van de opstand van 1945. Voorafgaand aan de jaarlijkse stille ceremonie op de begraafplaats op de Hogeberg liet de ambassadeur zich informeren in het Luchtvaart en Oorlogsmuseum op het vliegveld en ontving hij nadien uit handen van de burgemeester twee exemplaren van de onlangs verschenen Georgi sche editie van het boekje Sonder- meldung Texel. De jonge diplomaat was al rond het middaguur op Texel aangekomen (samen met eerste ambassadesecretaris Levan Khork- heli, consul George Mikeladze, hun echtgenotes en ambassademede werkster Eka Kakhishvili) zodat er genoeg tijd was voor een ritje over Texel, waarbij het museum en het terrein bij de vuurtoren werden bezocht. De ceremonie op de begraafplaats had het gebruikelijke sobere ver loop zonder toespraken, deze keer in aanwezigheid van ongeveer 130 belangstellenden. De ambassadeur legde een bloemstuk op het graf van Sjalwa Loladze, leider van de opstand. Vroeg in de middag was daar al een krans gelegd door Nato Tsjaduneli, vice-voorzitter van Geor gische Diaspora, een organisatie van in Nederland wonende en deels genaturaliseerde Georgiërs. Aan de oproep van Diaspora om aan de herdenking op Texel mee te doen hadden ongeveer veertig Georgiërs gehoor gegeven. In afwachting van de delegatie van de ambassade maakten zij het zich gezellig op het terrein naast de begraafplaats met wijn en Georgische delicatessen. Ook Texelaars en enkele toeristen werden erbij betrokken en uiteinde lijk ook ambassadeur Gvineria en zijn gevolg. Naar landsaard werd voortdurend geproost op de vrede, Nederland en de Texelaars. Van de opstandelingen is alleen Grisja Baindurasvili nog in leven. Voorafgaand aan de ceremonie werd namens hem Georgische aar de over de graven uitgestrooid. Na afloop dineerde de delegatie met de burgemeester in De Linde boom, om vervolgens deel te nemen aan de algemene herdenking in de kerk en bij de monumenten op de begraafplaats aan de Kogerstraat. In aanwezigheid van notaris Dogger wordt tijdens de kerk dienst die zondag in De Burght in Den Burg wordt gehouden, de fusie getekend tussen de Her vormde Gemeente en de Gere formeerde Kerk, beiden te Den Burg. Met de fusie gaan beide kerkelijke gemeenten op in de nieuwe Protestantse gemeente Den Burg. De Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk werken al meer dan veertig jaar nauw samen, maar van een officiële bevestiging van die samenwerking was het door allerlei factoren (zowel intern als extern) nog niet gekomen. Toen in 2004 uit samenwerking van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse kerk de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) ontstond, kwam ook bij de plaatselijke kerke lijke gemeenten een fusiegolf op gang waarbij gemeenten werden gevormd onder de naam Protes tantse Gemeente. Onder de para plu van de PKN was het nog steeds mogelijk om plaatselijk als Her vormde, Gereformeerde of Luther se gemeente verder te gaan. De vorming van de PKN was voor beide gemeenten in Den Burg evenwel aanleiding zich over de toekomst te bezinnen, naast finan ciële en bestuurlijke noodzaak. In 2005 gaven de gemeenteleden van beide kerken hun kerkenraad opdracht naar verdere samenwer king toe te werken, met als doel een fusie in 2009. De fusie werd voorbereid met de oprichting van een federatie onder de naam van Protestantse Gemeente (in wor ding) in december 2008. De bedoe- Met het aanbreken van de vakantieperiode neemt ook de (nachtelijke) onrust in De Koog toe. Tot eind augustus rijdt daarom een nachtbus en wor den dorpswachten ingezet. De dorpswachten - herkenbaar aan de blauwe hesjes met het opschrift Security - worden dit jaar geleverd door Akropolis Sekurity. In de maanden mei en juni zijn ze ieder weekend actief, in juli en augustus elke dag. De nachtbus rijdt elke zaterdag van De Koog naar Den Burg, De Waal. Ooste rend en Oudeschild. Bij overlast, verstoring van de orde of vernielingen kan de politie wor den gebeld, via tel. 0900-8844. In noodgevallen kan uiteraard het noodnummer 112 worden gebeld. De gemeente roept iedereen op om van vernieling en diefstal altijd aangifte te doen. Dat kan via www. politie.nl. Voor het doorgeven van meldingen over bijvoorbeeld kapot straatmeubilair of het beheer van de openbare ruimte kan de ser vicebalie van de gemeente gebeld worden op tel. 140222. Dit num mer kan ook gebruikt worden voor het doorgeven van algemene knel punten en problemen die met de openbare orde en leefbaarheid te maken hebben. ling was deze federatie aan het eind van 2009 om te zetten in een fusie. Maar het laatste stukje bleek lastiger dan verwacht. Verlopen fusies normaal vaak al moeizaam, bij kerkelijke fusies spelen ook emoties een grote rol. Den Burg vormde daar geen uitzondering op, met als gevolg dat de fusie pas ruim een jaar later een feit kon wor den. Na het vertrek van dominee Jan Glazema gaat de nieuwe Pro testantse gemeente Den Burg ver der met één predikant, dominee Peter de Braanker. De fusiedienst beqint zondaq om 9.30 uur. Bestuur KNRM weer op sterkte Met het aantrekken van Maarten Drijver en Werner van der Meer is het plaatselijke bestuur van de KNRM weer op volle sterkte. Het bestuur kampte met vacatures sinds het vertrek van Jaap Groen, in oktober. Met de aanstelling van Maarten Drijver als nautisch/techni sche man is het bestuur weer com pleet. Drijver maakte wel een voor behoud, hij wil gedurende het eerste jaar kijken of hij voldoende tijd kan vrijmaken. 'Als ik ergens aan begin, wil het goed doen ook.' Werner van der Meer werd al eerder dit jaar benoemd tot coördinator Oefenen en Opleiden. Carst Komdeur is per 15 april aan gesteld als vrijwillig PR-medewer- ker voor de beide Texelse redding stations. Hij zal zich bezig houden met de organisatie van evenemen ten waarbij de KNRM betrokken is, zoals de Reddingbootdag, die dit jaar op 7 mei wordt gehouden. Wat ik zeggen wou TESO (2) Maandag ben ik acuut voorstander geworden van een vaste oeverver binding tussen Den Helder en Texel. Aanleiding daartoe is dat de TESO-boot de brug op Texel had geramd, met als gevolg urenlang uitval van de dienstregeling. Aan gekomen in Den Helder om 16.20 uur, toen nog in de veronderstelling de boot van 16.30 uur te nemen, strandde ik op de Westgracht. Daar kreeg ik van lotgenoten te horen over het debacle bij TESO. Maar het gerucht ging dat TESO een poging zou doen de dienstregeling te herstellen. Maar niets van dat al. Om 17.40 zelf maar het TESO-kan- toor gebeld en op een niet al te vriendelijke manier de vraag gesteld wanneer de dienst zou worden hervat. Antwoord: 'We vinden het allemaal heel vervelend, maar om 18.00 uur doen we een nieuwe poging om te gaan varen.' U raadt het al: weer niets. Weer een uur later, 19.00 uur heb ik twee jon gens in een TESO-hesje op het opstelterrein aangesproken. Ook daar geen nieuws. 'Ons wordt niets verteld', zo werd me gemeld. Schijnbaar is de dienstregeling om 20.00 uur hervat. Ondergetekende arriveerde, inmiddels met een bloeddruk tot het kookpunt, om 22.00 uur bij het loket. Ik vroeg of, als gevolg van de vertraging, een compensatie gerechtvaardigd zou zijn. Maar de man achter het loket reageerde stoïcijns en was kenne lijk alweer overgegaan tot de orde van de dag, alsof er niets was gebeurd. En wat ik niet voor moge lijk had gehouden: de boot vertrok eindelijk om 22.45 uur, om dan om 23.45 uur thuis te arriveren, wel 6.50 uur later dan gepland. Overi gens, passagiers op weg naar Texel, die later in Den Helder arri veerden, zijn weggestuurd. Daar hoor je TESO niet over. Moraal van dit verhaal: voortaan beter communiceren en meer openheid naar de passagiers. De service was nu 0,0 en de commu nicatie nog minder, de misselijk makende arrogantie van TESO is een schaamteloze vertoning. A. Daalder, De Cocksdorp. Naschrift: TESO-directeur Cees de Waal rea geert als volgt: 'Ik vind vooral de laatste opmerkingen weinig recht doen aan de inspanning en de betrokkenheid die medewerkers van TESO aan de dag hebben gelegd. Ze zijn bijgesprongen om telefoontjes te beantwoorden, om mensen op het terrein te benade ren, om mee te denken en oplos singen te vinden. Veel overwerk, zonder één wanklank, ledereen realiseerde zich hoe belangrijk dit is en hoe extreem vervelend het is voor al die mensen die moesten wachten, van toeristen met kleine kinderen in de auto tot mensen die van en naar het ziekenhuis moes ten. We hebben zo snel mogelijk de boot vanaf de onderhoudskade te laten varen, om voetgangers en fietsers over te zetten. Om het leed te verzachten hebben we vanaf 17.00 uur aan al onze buffet ten, op 't Horntje, op De Boot en in Den Helder, alle drankjes en hapjes kosteloos verstrekt aan wachtenden.' Over de communicatie: 'Ik vind dat de informatieverstrekking op het haventerrein en bij de loketten redelijk is verlopen. Maar daarbui- Ambassadeur Gvineria legt bloemen op het graf van Loladze Burgemeester Giskes geeft de ambassadeur twee exemplaren van 'Sondermeldung Texel', één voor hemzelf en één voor de bibliotheek van de ambassade. FoiosHair,deg/m« De Georgische delegatie bij de Eierlandse vuurtoren. ten was het minder. We beschik ken niet over een omroep- of andere installatie om mensen ver derop te informeren. We hebben wel vier auto-opstellers vrijge maakt om de wachtenden één voor één te benaderen. Dat is een punt waarop we in de toekomst verbetering willen realiseren. Het probleem was ook dat we niet precies wisten wanneer de storing zou zijn verholpen. Bij extreem laag water kun je daar een redelij ke inschatting van maken, nu lag het in handen van deskundige en gespecialiseerde mensen. De eer ste verwachting was dat we tus sen zes en zeven uur weer konden varen, maar het werd dus half acht. ledereen heeft zijn uiterste best gedaan.' Volgens De Waal is het een misvatting dat de boot de brug heeft geramd. 'Bij het wegva ren is de brug niet omhoog gegaan, maar naar beneden gevallen.' 'Zodra de veerdienst was gestremd, hadden we een aantal prioriteiten. De eerste was om iedereen zo snel mogelijk over te krijgen, dus het probleem voor reizigers zo snel mogelijk te ver helpen. Ook moesten we naden ken over een noodoplossing, hoe het de volgende dag verder moest. En ook de informatieverstrekking was belangrijk.' 'De storing heeft opnieuw aange toond hoe kwetsbaar we zijn met slechts één burg per veerhaven. Had het een paar uur langer geduurd, dan hadden we mensen moeten onderbrengen. Op de ach tergrond zijn we daar mee bezig geweest. Zoals ook de trauma- en de brandweerhelikopter zijn gere serveerd voor Texel. Want we wis ten dat we vanuit Den Helder geen aanvullende brandweer konden laten overkomen. Dat is allemaal op een prettige manier gegaan.' Het college wil het gebouw van de voormalige LTS invullen met maat schappelijk gebruik. Organisaties kunnen zich aanmelden. EckardBoot: Spontane tempelbouwers aan de gang geweest! #Texel bij de Kaap! Zelf de rol van Boeddha op me genomen voor de foto! Kitesurfer breekt arm De 23-jarig windsurfer Toy Imhoff heeft maandagmiddag op het water bij Dijkmanshuizen zijn arm gebroken. Dat gebeurde nadat hij tijdens het kifesurfen lelijk ten val was gekomen en in het ondiepe water voorover klapte. Imhoff is een (gesponsorde) wed strijdzeiler, die veel ervaring heeft. Ondanks de harde wind (kracht 6 a 7) was hij toch gaan surfen. Met zijn hoge sprongen, loopings en achterwaartse salto's trok hij veel bekijks. Na zijn val werd hij door vrienden uit het water gehaald en omdat hij klaagde over tintelingen en pijn in de rug naar de huisartsenpost gebracht. Een arm bleek gebroken en werd gespalkt. In overleg met de ambulancedienst werd hij op een wervelplank (een soort bran card) gebonden en per traumaheli kopter naar het ziekenhuis in Alk maar vervoerd. Onderzoek wees uit dat hij, afgezien van zijn gebro ken arm, geen letsel had. Na 24 uur ter observatie te zijn gebleven, mocht hij weer naar huis. Door zijn val kan Imhoff niet mee doen aan het Waddentoernooi, dat 20 en 21 mei op Vlieland wordt gehouden. Parkeerterreintje op dijk illegaal De parkeerplaats die met graskei en is aangelegd bij het Wadden strandje bij Oudeschild is zonder vergunning aangelegd. De bestem ming van het terrein stemt niet overeen met het huidige gebruik, concludeert de gemeente, die hoogheemraadschap voor Uitwa- terende Sluizen in Hollands Noor derkwartier hierover een aanschrij ving heeft gestuurd. Het terreintje is inmiddels afgestort met zand en onbereikbaar gemaakt met beton- banden. Gratis kaaarten voor De Efteling De honderd gratis toegangs kaartjes die de gemeente Texel ontving voor De Efteling, wor den door burgemeester en wet houders geschonken aan de Novalishoeve, het Maartenshuis en stichting De Waerden. Alle burgemeesters van Nederland waren in de eerste week van april uitgenodigd in De Efteling om aan wezig te zijn bij de opening van de stad Raveleijn, een nieuw onder deel van het pretpark. Als blijk van waardering voor hun medewerking kregen alle aanwezige burgemees ters honderd toegangskaartjes. De gemeente Texel schenkt deze kaartjes aan genoemde instellin gen. Klachtenformulier gemeente online Mensen die een klacht hebben over de dienstverlening van de gemeente kunnen daarover een klacht indienen. Sinds kort kan dit ook via de website. De gemeente streeft naar een zo goed mogelijke dienstverlening, maar met vele honderden contac ten per jaar kan het gebeuren dat iemand zich niet serieus voelt genomen of niet vriendelijk behan deld. In dat geval kan een klacht worden ingediend. De gemeente waardeert het zeer als mensen de moeite nemen een klacht in te die nen, omdat daarmee de dienstver lening verbeterd kan worden. Om het indienen van klachten laag- drempeligerte maken, is het betref fende formulier nu ook digitaal beschikbaar en te downloaden van www.texel.nl. De klacht wordt behandeld door de klachtencoör dinator die zowel de indiener als degene over wie geklaagd wordt, de mogelijkheid biedt het geval mondeling toe te lichten. Uit de cijfers over 2010 blijkt dat mensen steeds beter de weg weten te vin den om een klacht in te dienen. In totaal werden 39 klachten inge diend, 14 meer dan in 2009. Het grootste deel werd binnen de gestelde termijn van zes weken afgehandeld.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5