Genieten van openluchttheater over goed en kwaad Motorcrossseizoen nu echt van start TEXELSE 10 COURANTDINSDAG10 ME'201 it de boze heks (Quinten van Katwijk). Rechts de ontvoerde Het publiek had overal prima zicht op het spel. Ook tijdens de tv e voorstelling, toen het langzaam donker werd. De eeuwige strijd tussen goed en kwaad was het thema van het theaterstuk Bomen of Bezems, dat zaterdagavond na afloop van de Natuurmarkt in de Dennen tweemaal in de openlucht werd opgevoerd en dat met ruim 150 en bijna 200 toeschouwers uit stekend werd bezocht. Het project, namens het nationaal park bedacht en ontwikkeld door de educatieve dienst van Ecomare, was een groot succes. Een belang rijke rol speelden de omstandighe den, die volop meewerkten. Waren de medewerkers vooraf bang voor harde wind, tijdens de voorstellin gen was het bijna bladstil. Daar door waren de spelers, zangers en muzikanten uitstekend verstaan baar en hadden ze waarschijnlijk zelfs zonder versterking uit de voe ten gekund. Nu kwam het geluid uit één speaker en dat werkte in het begin wel eens verwarrend, vooral wanneer de tekst werd uit gesproken door iemand die op een heel andere plek stond. Ook de omgeving droeg bij aan het succes. Omdat het verhaal zich afspeelde in een bos, hoefde er geen ingewikkelde decors worden gebouwd. Enkele van hout en tou wen gemaakte attributen volston den, samen met een tentje en een klapstoel en om aan te geven waar een weg moest komen, werd een lange strook doek uitgerold. De toeschouwers zaten op een duintje aan de rand van de kuil, dat daar door dienst deed als natuurlijk vormgegeven tribune. Elke voor stelling had z'n eigen sfeer. Zorgde de langzaam ondergaande zon tij dens de voorstelling die om zes uur 's avonds begon voor veel 'diepte' in het decor, het steeds donker wordende bos in de tweede opvoering riep al spanning op zon der dat de spelers daar iets voor hoefden te doen. Maar het meest aan het succes droegen schrijver, regisseur, spe lers en andere medewerkers bij. Het script was niet uitzonderlijk boeiend, maar wel amusant, met opmerkingen en dialogen waar het publiek vaak luidkeels om moest lachen. Het verhaal gaat over de strijd tussen een boze heks en een goede fee. De fee wil het bos hou den zoals het is, een plek waar dieren, planten en mensen zich thuis voelen. De heks wil alle bomen kappen om er bezems van te maken en van de vrijkomende grond een landingsbaan te maken. Ze ontvoert twee jeugdige kam peerders en spant hen voor haar karretje. In de veronderstelling dat het gaat om exemplaren die extra zorg nodig hebben, merken ze bomen die moeten worden gekapt. Ze maken het talud voor een nieu we weg. En ze laten de wilde kat ten vrij die door de boswachter gevangen zijn genomen omdat ze een bedreiging vormen voor de dieren in het bos. Wanneer de kin deren hun werk hebben gedaan, worden ze uitgeleverd aan de spin, die wrede plannen heeft. De fee is echter niet voor één gat te vangen en roept de vader van de ontvoer de kinderen te hulp. Ze bombar deert deze ontslagen postbode tot boswacht en dat blijkt een gouden greep. Met hulp van het koor langs de kant weet hij alle problemen op te lossen. Dit koor - bekend uit de Griekse tragedie - speelt een cruci ale rol. De leden geven niet alleen commentaar op de gebeurtenis sen, maar leven ook volop mee met 'het goede' en staan de bos wacht bij met raad en daad. De spelers waren mensen met flink wat tot veel toneelervaring. Met name Quinten van Katwijk (de heks), Els Wennekendonk (de fee) en Hans Oosterhaven (de nieuwe boswacht) voelden zich duidelijk als een vis in het water en speel den ook nadrukkelijk in op de reac ties voor het publiek. Maar ook Christine Koersen en Marion Barth, als de ontvoerde kinderen, waren zeer geloofwaardig. Een kleinere rol speelde Frouke Fey als spin, die pas een paar dagen voor de uit voering bij het stuk betrokken werd, maar zich prima van haar taak kweet. Erg leuk waren de wilde katten, verbeeld door tien jonge leden van de afdeling karate van budovereni- ging Shima. Vooral hun schijnge vechten waren een lust voor het oog. De leden van het koor en de muzikanten waren voornamelijk familieleden en collega's van de spelers. De fraaie kostuums waren gemaakt door Ria Wagemaker. Quinten van Katwijk, Els Wenne kendonk en Ina Schrama tekenden in eendrachtige samenwerking voor het script, de productie en de regie. Joop Rommets I Wat ik zeggen wou TESO (6) Twee boze reacties over TESO in de krant van vrijdag 6 mei. Dat vraagt om een tegenreactie. Uiteraard is het vervelend dat de boot door een storing aan de brug tijdelijk uit de vaart is geweest. Elke wachtende reiziger, Texelaar, gast en beroepsvervoerder, onder gaat dit ongemak op zijn eigen wijze. En natuurlijk is het zo dat iedereen, het liefst om de vijf minu ten, geïnformeerd wenst te worden over de stand van zaken. Helaas dit is niet altijd voor 100 procent mogelijk. Er kwam informatie die, afhankelijk van informatie van de technici, niet altijd in overeenstem ming was met de actualiteit. Afwachten dus. Gedeelde smart is halve smart, dit in de wetenschap dat TESO en Rijkswaterstaat er alles aan deden de dienstregeling met de meeste spoed te kunnen hervatten. De bootdienst stelde gratis con sumpties beschikbaar en zorgde voor vervoer voor voetgangers en fietsers. Ook waren de overkantse hulpdiensten op de hoogte zodat bij een eventueel spoedeisend ver voer een helikopter kon worden ingeschakeld. Meer kan men op dat ogenblik niet doen. En het zal altijd zo zijn dat informatie (nog) beter kan. Om dit incident nu aan te grijpen om acuut voor een vaste verbin ding te pleiten, gaat veel te ver. Iedere bootreiziger weet dat storin gen van deze omvang nauwelijks voorkomen. Als je dit afzet tegen de ongeveer 13.400 afvaarten per jaar dan mag je spreken van een bedrijfszekere situatie. De aanleg- inrichtingen in de huidige vorm functioneren al sinds 1964. Hoe veel keer is er al van een dergelijke calamiteit sprake geweest? Een aantal jaren geleden tijdens een zware stormdag op 18 januari botste de Molengat door een sto ring op het schip en geduwd door de zware wind tegen de aanlegin- richting in Den Helder. Er kon toen de hele dag niet meer gevaren worden. Veel erger dan nu. Uiteindelijk waren er ongeveer 20 reizigers die niet van het eiland af konden en geen overnachting kon den regelen op het eiland. Deze mensen zijn door Rob Vos van De Pelikaan en vrijwilligers aldaar aan een (goede) overnachting gehol pen. Ik wil maar zeggen dat als het echt fout gaat, er altijd wel iets te regelen is. En voor hen die het nog niet weten: De aanleginrichtingen zijn NIET van TESO, maar van de rijksoverheid. Zij worden onderhouden en dus ook gerepareerd door Rijkswater staat. Cees de Waal heeft gelijk om te blijven pleiten voor een eenvoudige noodaanleg-voorziening zodat indien nodig, beperkt kan worden gevaren. Alle betrokkenen hebben kunnen leren van deze laatste sto ring. Echter één ding staat vast: Geen vaste oeververbinding, gewoon lekker varen zoals dat al 104 jaar plaatsvindt. Arie Knegt, Hardinxveld-Giessendam. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg. Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Na een afgelaste eerste cross werd zondag op de baan van MAB in Eierland de tweede clubmotorcross verreden. In totaal tachtig crossers streden in verschillende klasses op twee droge, maar uitstekend gepre pareerde banen. Er werden hoge snelheden gere den en de verschillen waren klein. Het was vooral opvallend om te zien hoe de brommers en de jong ste jeugd op de kleine baan niet onderdeden voor de oudere jeugd op de grote baan. Voor het begin van de wedstrijd werden zowel de jeugdbaan als de grote baan nat gespoten zodat er meer grip was en minder stof voor de rijders zou zijn. Er werd weer met veel enthousiasme gereden. Nieuwkomers Dave en Nick van der Sar, uitkomend in de jeugd B- klasse, gaven te kennen dat het een moeilijke wedstrijd was, maar 'dat ze al best hard' gingen. Bij de brommers ging Tom Kossen er met een eerste plaats vandoor, na een spannende strijd met Hans Daal der. Ook bij de jeugd A-klasse waren er verschillende valpartijen, maar iedereen heeft de wedstrij den kunnen uitrijden. Uitslagen: Brommers: I.Tom Kossen; 2.Hans Daalder; 3.Jurre Daalder. Jeugd B: 1 .Dave van der Sar; 2. Nick van der Sar; 3.Gert Jan de Smit. Jeugd A: 1 .Nick Schra; 2.Jesse Poth; 3.Thijs Pijper. 65cc: l.lan Borst; 2.Willem Pieter Smit; 3.Tim van Dooieweerd. 85cc laag: 1 .Ilse Hoenson; 2.Rens Veerman; 3.Jarco Hartmans. 85cc hoog: 1 .Thomas Vermanen; 2.Perry Schra; 3.Bart Poland. MX2 junio ren: I.Hessel Moerbeek; 2.Youri Slik; 3.Kris de Boer. MX2 senioren: 1 .Michel Hoenson; 2.Maaikel Gou- wenberg; 3.Roy Wilhelm. MX1: 1.Charlie van Beurden; 2.Jaap Mak. Veteranen: 1.Edwin Groen; 2.Frank Ligthart; 3.Ard Poland. De complete uitslagen zijn te vin den op www.mabclub-texel.nl. oFfio;

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10