Schoonmaakster met opgeruimd karakter TE* ELTOU/IS TEXELSE 11 COURANT Joke Smit bij Gom in NH 'medewerker van het jaar' ïï^Ufl TAXITEXEL www.taxitexel.nl onze voordeelpas DINSDAG 10 MEI 2011 Materiaalpech bij cross Sint Maarten 'Als ik ergens de deur achter me dicht doe, dan moet het opge ruimd zijn en schoon. Als ik zie dat er nog een stoel scheef staat, zet ik die nog even recht.' Joke Smit is een pietje precies. Bij haar werkgever Gom Schoon houden, waar landelijk 6400 mensen werken, is ze voor het district Noord-Holland verkozen tot Medewerker van Jaar. Nu dingt ze mee naar de landelijke titel. Ze zit al 38 jaar in het vak en maakt nog ouderwets schoon. Héél schoon dus, maar ook op de ouderwetse allround manier. Niet zoals elk team in het moderne schoonmaakbedrijf met ieder zijn specialisaties. 'Ik doe alles. Ook de ramen en de vloer, als ik vertrek is alles schoon. Ik heb mijn vaste adressen en maak elke week mijn rondje langs allerlei bedrijven waar ik al heel lang kom. Op vaste tij den, altijd onder werktijd, zodat ze weten dat ik kom. Als ik op de bureaus moet zijn, dan weten ze dat en gaan ze even wat anders doen. En bij mij is het niet zo dat als er nog spullen liggen, ik aan dat bureau voorbij ga. Het hele bureau neem ik mee. Eén keer heb ik mee gemaakt dat ze in een bedrijf zei- Droogte Dit stukje gaat over het meest besproken onderwerp van de laat ste tijd: droogte. Ongekend lang moeten we het al zonder hemelwa ter stellen en de ene ramp na de andere voltrekt zich. Meierblissen die worden afgeblazen, bloeiende bollen die snakken naar water, landbouwgewassen die verdrogen, de natuur die schreeuwt om vocht en tuinen die ondanks het vele sproeien maar niet tot leven willen komen. Buienradar.nl biedt weinig hulp. Hoe vaak ik de site ook aanklik en kijk naar de wolken die over het scherm glijden, de paar druppels die vallen raken nauwelijks de grond, veel te weinig om droogte den: "Daar heb je haar weer." Ik heb toen mijn spullen gepakt en gezegd: "Ik kom hier vooral voor jullie plezier, dus zeg het maar Toen bonden ze in. Ik heb er nog jarenlang schoongemaakt.' Ze ging in 1973 als schoonmaak ster aan het werk bij Vinke Schoon maakbedrijf. 'Ik maakte onder meer het kantoor van Rijkwaterstaat aan de Keesomlaan schoon. Ik heb dat gedaan tot het kantoor dicht ging. Ik deed ook de PEN-centrale, waar nu Tatenhove zit. Dat was een enorm gebouw. Vloeren schrobben deden we nog met de hand, de schrobmachine bestond nog niet. Grappig is dat nu Tatenhove er zit, ik de kantoren nog steeds schoon maak. En ook privé bij de familie Van Tatenhove. Er is nóg een bedrijf, waar ik ook bij de eigenaar thuis schoonmaak. Gom werkt nauwelijks voor particulieren, ook in dat opzicht ben ik een uitzonde ring.' Achter de schermen en stofte verdrijven. Boeren begin nen van armoe gras te maaien voordat het 'achteruit groeit', bomen, nog maar net in het blad, lijken alweer te verdorren en de greenkeeper van de golfbaan moet de wanhoop nabij zijn. Texel doet z'n bijnaam 't Gouwe Boltje met de dag meer eer aan. Daarom grijp ik naar dit uiterste middel: een stukje in de krant. Ik heb daar in het verleden goede ervaringen mee gehad. Mijn eerste opdracht voor deze krant was een reportage over het vliegveld. Het was er zó droog dat het opstijgen en landen gepaard ging met enor me stofwolken. Het vliegveld dreig- 'Er zijn zóveel bedrijven en instel lingen waar ik voor heb gewerkt. Het NIOZ, de Rabobank, de Mok, het politiebureau, bungalowparken en noem maar op. Ook restau rants. Als beginnend schoonmaker ook 't Pruttelhuus. Het was de tijd dat we één keer in de week in horecabedrijven kwamen en alles poetsten en schrobden, van de vloer tot het plafond. De keuken, alles. Ik stofte zelfs de wijnvoor- raad af, maar dat was juist weer niet de bedoeling. We deden in die tijd allerlei schoonmaakklussen. Ook voor oplevering van nieuw bouwhuizen. Dan kwam je prach tige optrekjes. Maar we ruimden ook de rommel op als ergens een brand was geweest. Die mensen waren je dan zó dankbaar.' 'Er wordt misschien wel eens op neergekeken, maar ik vind schoon maken mooi werk. Ik zou niets anders willen. Ik ben wel eens een poosje controleur geweest, moest anderen achter hun vodden zitten en nare gesprekken houden. Daar hou ik niet van. Laat mij maar lek ker zelf schoonmaken. Als ik het zelf doe, dan weet ik tenminste dat het goed gebeurt. Een kwestie van systematisch werken, dus weten wat je doet en hoe je het doet. Dat betekent op z'n tijd ook cursussen volgen. Ik heb mijn adresjes en regel het allemaal zelf met de klan ten, uiteraard binnen de regels en normen van Gom. Eigenlijk ben ik een soort kleine zelfstandige. Mijn klanten willen niemand anders.' Haar langdurige dienstverband (toen Vinke in 2003 werd overge nomen door Schoonmaakbedrijf Van Berkel, ging Joke mee. Toen dat werd gekocht door Gom Schoonhouden, ging ze daar aan het werk. Opgeteld een doorlo pend dienstverband van 38 jaar). Inzet, kwaliteit van het werk en haar opgeruimde karakter waren voor inspectrice Corrie Hordijk en rayonmanager Jordy Vinke reden haar te nomineren voor de verkie- de te moeten sluiten, ging het gerucht. Dus meldde ik me bij Ed de Bruijn, die met mij rondleidde over het luchtvaartterrein. En inder daad: gortdroog, misschien wel tot aan de drainage. Weer terug, zette ik me aan de typemachine. Na een paar regels: een daverende onweersklap, er barstte een enor me regenbui los. Het hield niet op. Ingehaald door de actualiteit. Alle moeite voor niets? Geen vergoe ding? Dat stukje heb ik toch maar ingeleverd bij de redactie en het werd warempel nog geplaatst ook. Volgens mij op een onopvallend plekje in de TC3 die toen nog ver scheen. Een jaar of wat geleden heerste er ook langdurige droogte. Het was augustus. Het blad van de suiker- zing. De nominatie ging vergezeld van lovende commentaren van klanten zoals IBS-Oele Schoo, Garage Dros, bungalowverhuurbe drijf De Muy en Aannemersbedijf Tatenhove, waar ze ook de simula tor van de TESO-bootdienst schoonmaakt. Geheel anders, maar niet minder vermeldenswaardig, is haar jaren lange en belangeloze inzet voor de promotie van het eiland. Partner Hans Witte maakte deel uit van het team dat tot voor kort met de Texeltruck door het land ging. 'Ook die maakte ik schoon. Vroeger gin gen er dames van de VW mee, maar toen die er een keer niet waren, zijn we zelf achter de balie gaan staan en folders gaan uitde len. Sindsdien bleven we dat doen. Het werd een sport om mensen enthousiast te maken voor Texel. Het gebeurde wel dat ze dan later kwamen melden dat ze hadden geboekt. En als we dan een jaar later weer terugkeerden, dan kwa men mensen speciaal vertellen dat ze het zo leuk op Texel hadden gehad.' Voor de verkiezing van district Noord-Holland van Gom Schoon houden, werd ze uitgenodigd voor een gesprek met de jury. Die toon de ze onder meer het plakboek waarin ze foto's, certificaten en andere aandenkens uit haar hele schoonmaakloopbaan heeft verza meld. 'Dat hadden ze daar nog nooit meegemaakt. Ook niet dat een medewerker ook privé bij de directeur schoonmaakte. Dat von den ze heel bijzonder.' En onder de indruk, getuige naar verkiezing tot winnaar. Nu dingt ze mee naar de landelijke titel. Hiervoor komen medewerkers van de afdeling kwa liteitszorg van Gom naar Texel, om met eigen ogen te zien hoe de Texelse 'ouderwets' schoonmaakt. Gerard Timmerman bieten lag op apegapen, het gras zag geel en pootaardappels kon den niet gerooid omdat het te droog was. Ik aarzelde. Er was weinig nieuws, dus toch maar de boer op en de natuur in. Inderdaad, waar ik ook kwam: kurkdroog. Er brak die nacht zelfs een grote natuurbrand uit, waarbij het Den nenbos maar net gespaard bleef. Maar tegen de tijd dat de krant in de bus lag was het gaan plenzen en - zoals dat vaak gaat - hield het niet meer op. Het blijft dus riskant om over droogte te schrijven. Maar ik durf het wel aan en hoop van harte dat ook dit stukje over droogte wordt ingehaald door de actualiteit. Gerard Timmerman De Texelaars die zondag in Sint Maarten meereden aan de tweede ACON autocross van het seizoen hadden vooral te kampen met materiaalpech. Peter Koorn en Siem Pieter du Porto maken nog wel kans op een startbewijs voor het WK in Engeland. Peter Koorn had een goede dag en wist net als in de eerste cross met een eerste en een tweede plaats in de manches de finale te halen. In de finale moest hij ech ter met een lekke band de strijd staken. Hij deed wel goede zaken voor het dagklassement en eindigde op een zevende plaats. Ook de deelnemers aan de stockcarklas se hadden veel pech. Martijn de Veij had remproblemen, Klaas Pieter Zuidewind kreeg een kapotte versnellingsbak en ook Piet Scholtanus, die de hele dag goed reed, kon niet elke manche tot een finish komen. In de eerste manche haalde hij nog een vierde plaats, maar verder had hij veel pech. Siem Pieter du Porto reed een onopvallende race en kon met een vijfde plaats in de man che en een vijftiende in de finale geen potten breken. Bij de vierci- linder vrije klasse hadden Ben Rentenaar en Hans Arnout het geluk niet aan hun zijde. Alleen Arnout reed in de finale naar een tiende plaats. Bij de rodeoklasse had de bolide van Klaas Lap last van een elektronische motorsto ring, waardoor ook Lap weinig succes had. De coureurs kunnen hun wagens weer testen op de trainingsdag op zaterdag 14 mei, als er van 14.00 tot 17.00 uur op het terrein aan de Hoofdweg gelegenheid tot trainen is. Joke Smit na haar verkiezing tot medewerker van het jaar in het district Noord- Holland van Gom Schoonhouden. (Foto gomi ProGramma do 12 T/m wo 1a mei: lystery Movie ANIMALS UNITED 3D NLQ©®! MYSTERY MOVIE animatieavontuur voor heel de familie I maar 5,- p.p. Za.zo.wo 16.00Ma 20.15 GravensiraaT 33 - CenTrum Den Bura - 0222 312027 www.cinemaTexeL.nL - ParKeren bij P6 VoGeLzanG De FiLm een Hapje eren en Daarna naar De fiuti? paT Kan in ons GezeujGS eeTcaFót Back Butterflies Mr. 13 en zat. 14 mei -19.00 uur Diner Cabaret Lekker A-gangenmenu met tussendoor een afwisse lend en gezellig cabaretprogramma. A-gangendiner inclusief de show €A9,00 (evt kindermenu €2A,7S). Woensdag 11 mei en donderdag 12 mei Jochem Myjer met try-out nieuwe show (Uitverkocht) Boerengolf np pnnnli Onze 10-holes Texelse boerengolf- QOBfo baan is uitgezet aan de voet van het Hoornder kerkje op 't Ouwe Lant van Tessel. [R cabaret e-mail: info@texeltours.nl telefoon:+31(0)222-315555 www.texeltours.nl (3 '©UITIadderTexel WM0/ ziekenvervoer Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 t 10% korting met 18 mei 2011 Libelle Zomerweek 2011 'Summer Garden' Nóg sprankelender, verrassender, mooier en gezelliger! Met optredens van artiesten uit binnen- en buitenland. 0.a. Jeroen van der Boom, Het Goede Doel en Krystl. Ga mee metTexeltoursvoor€33,00 p.p. (ind. entree, touringcarven/oer en bootkosten). 3 Juli 2011 Derek Ogilvie Een middag vol verbazing, emotie, maar ook humor en vermaak. Kortom een onvergetelijke belevenis! Zondag 3 Juli, 14.00 uur, Amsterdam. Prijs p.p. €60,-. Ind. touringcar, 1e rang kaartje, bootkosten en BTW. Enkel meerijden naar Amsterdam is ook mogelijk a 20,- p.p.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11