TEXELSE^COURANT 1 Cjrocn ^wartr jexels in het harL, Texels Belang: trouwen toestaan op hele eiland Commotie na wildafweer bij natuurgebied Utopia Haarlemmer koks langs Texelse producten OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12573 DINSDAG 10 MEI 2011 Johan Hutjes wilde na verkoop van de TX35 niet achter de gera niums en rijdt nu als Italiaanse ijs coman over het eiland Zeventien jaar na N de fusie met SV gj Texel verdwijnt jial Texelse Boys WÊ echt van voetbalvelden to» recreatie- .JsSSk team stopt rooms katholieke kerk in Den Burg is een begin gemaakt met de restaura tie van de monu mentale glas-in- loodramen Joke Smit is door haar werkgever Gom Schoon houden gekozen tot medewerk ster van het jaar van het district Noord-Holland. Maar liefst 200 kinderen kozen zaterdag tijdens de natuur- markt in de Dennen 'Het Hazenpad'. Zij waagden zich aan diverse doe- en denkopdrachten, bedacht door het team van de Wampex. Op de foto Femke de Porto, in opperste con centratie aan het 'tjetten', het door middel van een soort stripverhaal in beeld brengen van de tocht. (FotoHsnnekeRoe, 'Ja, ik wil...!' op heel Texel, is de titel van het initiatiefvoorstel waarin Texels Belang (TB) ervoor pleit om trouwen op het hele eiland toe te staan. 'Het is een absolute meerwaarde voor Texel om bruidsparen de mogelijkheid te bieden te trouwen op een locatie naar keuze.' Trouwen op locatie mag sinds 2001Toen nog met de beperking dat de trouwlocaties geen com mercieel belang mogen hebben. Vorig jaar stemde raad er mee in dat ook in strandpaviljoens te mogen trouwen. Het college bepaalde in 2011 dat op basis van Jongerenraad houdt vergadering De Jongerenraad Texel komt vrij dag 13 mei bijeen voor een verga dering. Er is een uitgebreide agen da. Zo rapporteren de werkgroepen drugs en alcohol en vrijetijdsbeste ding over hun werkzaamheden en wordt gesproken over de wedstrijd voor een eigen logo, de aanleg van een basketbalveldje en de overlast van fietsende jeugd. De vergade ring is openbaar, wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Het plaatsen van een knalappa raat en vlaggen op een akker pal naast het nieuwe natuurgebied Utopia zorgde ervoor dat de gemoederen vrijdag hoog oplie pen. Het knalapparaat stond nabij de sloot tussen Utopia en de aan grenzende akker. Het land wordt gehuurd door akkerbouwers Bram en Albert de Ridder uit Eierland, die er pootaardappelen hebben geplant. Doel was te voorkomen dat rotganzen vanuit Utopia het aardappelland op gaan en de knol len opeten. Het nemen van pre ventieve middelen, zoals een knal apparaat, is één van de voorwaarden om voor compensa tie van eventuele schade in aan merking te komen. Eerder onder vonden de akkerbouwers al bij ganzenschade aan een perceel wortels dat als niet precies volgens het boekje wordt gehandeld, er geen schadevergoeding wordt uit- AHA, HET IS EEN DUITSER □IE ONLINE ONS ZOMERHUISJE BOEKT De verontwaardiging was dan ook groot toen Natuurmonumenten, dat zondag Utopia feestelijk zou openen, protesteerde. Beheerder Erik Menkveld: 'Er zaten vlakbij zestig paar kluten te broeden op Utopia. Het geknal gaf een enorme verstoring.' De Ridder toonde zich niet bereid het apparaat uit te schakelen. Menkveld: 'Ik snap best dat hij geen schade in de aardap pels wil. Maar mij restte niet anders dan de politie te informeren,want het mag niet.' Toen Bram de Rid der op het betreffende perceel arri veerde, bleek dat een agent het knalapparaat op eigen initiatief al had uitgeschakeld. De Ridder: 'Te gek voor woorden. Natuurmonu menten maakt nieuwe natuur en wij zitten met de gebakken peren.' Op het land kwam het tot een flin ke woordenwisseling, maar een proces verbaal bleef uit. Uiteinde lijk werd het compromis bereikt om het knalapparaat een meter of der tig, veertig verderop te zetten. Voor De Ridder is nog steeds onduidelijk of hij nu wel of niet een knalapparaat nabij een natuurge bied mag plaatsen. 'Om in aan merking komen voor schadever goeding ben ik er in ieder geval wel toe verplicht.' De Ridders spreekt tegen dat het knalapparaat doel bewust is geplaatst om de opening te verpesten, zoals in bepaalde natuurkringen werd gesuggereerd. 'We dachten dat de opening een week later was. Toen we de juiste datum wel wisten, hebben we het kanon nog wat verder weggezet dan afgesproken en gezorgd dat de knallen niet in de richting van Utopia gingen.' Menkveld: 'Ook al staat in Alge mene Plaatselijke Verordening dat het wel mag, dan maakt dat niet uit. Want die is ondergeschikt aan de Flora- en Faunawet, die zegt dat broedende vogels niet mogen worden verstoord.' Ard Saai, akker bouwer en voorzitter van Wildbe heereenheid Texel: 'Utopia was boerenland, nu hebben ze er natuur van gemaakt. Eerst zijn we dat land kwijtgeraakt en nu hebben we er last van. Steeds meer ganzen, die steeds moeilijker zijn te verja gen. Naast het gewone werk kun nen we daar 's morgens en 's avonds ook nog mee aan de gang. Terwijl de regelgeving ingewikkel der wordt en het moeilijker wordt schadevergoeding te krijgen.' Politiek bespreekt visie op economie Ondernemers in de sectoren ken nis, energie en duurzaamheid moeten de ruimte krijgen om zich te ontwikkelen. Het is één van de conclusies uit het beleidsplan Richting voor economie, geef ruimte waarover in de raadscom missie vanavond wordt gediscus sieerd. Voor het rapport kwamen Texelse ondernemers uit allerlei sectoren meerdere keren bij elkaar en er werk ten in totaal zestien belangenorgani saties aan mee. In de visie wordt en lans gebroken voor meer onderwijs op MBO- of hoger niveau, onder meer op gebied van toerisme, op het eiland, om meer jongeren op het eiland te houden. Gewezen wordt op het belang om zorgvuldig om te springen met het landschap. Aan tasting kan een reden zijn voor toe risten het eiland de rug toe te keren. Op de agenda van vanavond staat ook de discussienota Anders uit gaan op Texel. Deze is bedoeld als startpunt voor een brede discussie over uitgaan op Texel, in relatie tot alcohol- en drugsgebruik onder jon geren. Doel is te komen tot concrete maatregelen. Meer informatie over de raadscommissie staat op de website van de gemeente. De verga dering in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. De faam van Texelse producten reikt bedrijf van Bert en Meina Keijser, tot ver over de eilandgrenzen. Zo waar burgemeester Francine Giskes streek hier maandag een delegatie symbolisch de eerste asperge stak. van 45 koks, restauranthouders, cateraars en culinair geïnteresseer- 'Zijn de Texelse asperges er al?', is den neer voor een rondgang langs een vraag die groenteboer Eric Bul- de producenten. Onder meer het ters steeds vaker hoort in zijn winkel dit raadsbesluit ook in de Schou tenzaal in De Lindeboom mag wor den getrouwd. Volgens TB een onterecht besluit. 'Het zal nu vaker voorkomen dat het college met individuele verzoeken om aanwij zing tot trouwlocatie wordt gecon fronteerd. Wij vinden dat trouwen op heel Texel mogelijk moet zijn.' Naast de meerwaarde voor Texel stimuleert het (horeca)bedrijven om aantrekkelijke arrangementen aan te bieden. De partij stelt wel een aantal voor waarden: kosteloze huwelijken die nen zich vol te beperken tot het gemeentehuis, de locatie moet vei lig en ook tijdens de huwelijksvol trekking openbaar toegankelijk zijn. Trouwen in de open lucht is wette lijk niet toegestaan, het moet in een gebouw. Nieuw dak voor De Bijenkorf De dorpscommissie van Ooste rend krijgt een bijdrage van €17.500,- van het Oranje Fonds voor een nieuw dak voor dorpshuis De Bijenkorf. Het oude is toe aan een grondige renovatie en moet ook worden geïsoleerd. Door de isolatie daalt het energieverbruik en dit komt de exploitatie van het dorpshuis ten goede, meldt de dorpscommissie. Met de bijdrage van het Oranje Fonds is een belangrijk deel van de financiering rond. Het Oranje Fonds is het grootste, nationale fonds op sociaal gebied. Per jaar besteedt het ongeveer €24 miljoen aan organisaties die een betrokken samenleving bevorderen in Nederland en in het Caribische deel van het Koninkrijk. in Haarlem. Hij ziet de bekendheid van dit Texelse product met het jaar groeien. 'Het onderscheidt zich en het verhaal dat je erbij vertelt, maakt het product extra aantrekkelijk. Het draait steeds meer om beleving.' Het verhaal achter asperges, maar ook van de shiitake paddenstoelen van Maarten Dijker, de zilte groenten van Marc van Rijsselberghe, Texels bier, boerenkaas van de Wezens- pyk, de Waddengarnaal en andere Texelse producten hoorde het gezel schap uit Haarlem en omstreken tij dens een rondrit langs bedrijven. De trip was georganiseerd door Han de Kroon, groenteleverancier en mede auteur van het boek 'Onvergetelijke Groente' en bestuurder van Slow Food in Haarlem. 'De Texelse pro ducten zijn van ongekende kwaliteit, voor restaurants is het een voor recht om hier mee te kunnen wer ken.' De genodigden konden ook kennis nemen van de vernieuwde asperge winkel van de familie Keijser, waar ook de kantine/verblijfsruimte en het sanitair is vernieuwd. SNELCOD www.texelseautopagina.nl TEXELSE@COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1