EIGEN MENING? TIEN JAAR CEL! Rob van Ginkel analyseert herdenkingscultuur na WO II TEXELSE 8 COURANT Texel wachtte vijftien jaar op gedenkteken 'Zwerfkeien vliegeniers populair in Nederland' AMNESTY Eigen podium bewoners Maartenhuis DINSDAG 10 MEI 2011 Gin kei bil een al bijna vergeten neergestorte vliegeniers de Prins Hendnkpolder. Een gedenkteken trant van dat 'binnen afzienbare tijd' aan de oprichting zou kun nen worden begonnen. Eind maart 1959 schreef iemand in een ingezonden brief over het 'tijde lijke' monument in termen als 'vermolmde palen' en 'oude rotte planken'. In januari 1960 kwam de kwestie aan de orde in de gemeenteraad en noemde een raadslid het gedenkteken 'een aanfluiting'. Volgens burgemees ter De Koning was het echter geen gemeentezaak, maar een taak van het comité. Pas nadat in de persoon van J. van der Pijl een ontwerper was aangetrokken, leek er eindelijk weer schot in de zaak te komen. Van der Pijl was technisch hoofdambtenaar bij een waterschap, betrokken bij de organisatie van de jaarlijkse stille tocht op 4 mei en voorzitter van de Oranjevereniging, die ook het geld voor de oprichting van een definitief monument bij elkaar bracht. Zijn creatie werd door de Provinciale Commissie voor Oor logsgedenktekens goedgekeurd, maar het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen stelde onderwerp naar de prul lenmand was verwezen.' Uitein delijk werd besloten advies te vragen aan de gerenommeerde beeldhouwer Mari Andriessen, die al veel monumenten in heel Nederland had ontworpen. Hoe wel weinig vernieuwend, viel zijn schets van 'de Goede Herder' zeer in de smaak. Leidende gedachte was 'de onschuld van een schaap in nood, bescherming zoekend bij z'n herder en ten slotte in de dood de bevrijding van de verschrikkingen vindend'. 'Prettige bijkomstigheid was dat men op het eiland met schapen niet onbekend was', aldus Van Ginkel. In het voetstuk van basalt lava zou een zin uit de psalmen worden gebeiteld: 'Al ging ik ook in het dal van de schaduw des doods, ik zou geen kwaad vre zen, want Gij zijt mijn Herder.' Ditmaal gingen de bevoegde instanties wél akkoord, waarna Theo Mulder, een leerling van Andriessen, het beeld vervaar digde. 'De lokale bevolking kon voor de 4 meiherdenking van 1961 dan eindelijk rond een spik- Het oprichten van monumenten - van bijvoorbeeld zwerfkeien - om neergeschoten geallieerde vliegeniers te herdenken, gebeurt lang niet alleen op Texel. Sinds 1990 zijn in heel Nederland ongeveer tweehon derd van dergelijke gedenkte kens geplaatst. Dat schrijft Rob van Ginkel in zijn onlangs ver schenen boek Rondom de stil te, Herdenkingscultuur in Nederland. Het nieuwste boek van de op hoeve Zeewijk bij 't Horntje wonende cultureel-antropoloog, menten hier veel meer slachtoffers zonder elkaar kunnen, hebben gemaakt dan die van de Van Ginkel heeft twee jaar aan meer instanties gevraagd gul te het boek gewerkt en raadpleegde geven: voor een monument op wees het af. 'Het gewraakte ont werp was een anderhalve meter want Texelaars werden door veel hoge granieten zuil op een traps- in die periode - al dan niet digitaal het Russenkerkhof, voor het her- en esthetisch hoogstandje', con- van het beeld muren aangebracht - vele duizenden pagina's archief- stel van het in de oorlog op bevel cludeert Van Ginkel in zijn boek. met daarop de namen van de Duitsers. Het werkelijke aantal is nooit geteld, maar eigen bereke ningen leren de schrijver dat het er zeker 13.200 waren en mis schien wel 15.000. Maar liefst 81 procent van de slachtoffers is gedood door een bom uit een vliegtuig van de RAF of de USAAF. Dat ook de gebombardeerde bur- zelf herdenkingen bij en probeer- Monument. Aan het eind van ons rond het huidige, bescha- splinternieuw permanent monu ment bijeenkomen. sindsdien is het de eindbestemming van de gewijs aangelegd plateau van drie jaarlijkse stille tocht in Den Burg.' lagen en inderdaad geen artistiek In 1988 werden aan weerszijden stukken, kranten, tijdschriften en onderzoeken van historici en andere wetenschappers. Hij van de Duitsers gesloopte Espe- rantomonument en voor gedenk tekens van sportverenigingen. bekeek reportages, bestudeerde Ook werden op Texel certificaten lauw, maar schreef wel te hopen foto's, hield interviews, woonde verkocht voor het Nationale dat 'het niet meer nodig zal zijn gers lange tijd nauwelijks werden de op andere manieren informatie herdacht, heeft volgens Van Gin- te vergaren. Van volledigheid kon kei vooral te maken met de Nederlandse angst om de gealli eerde bevrijders voor het hoofd te stoten. 'Er mocht niet over wor- 1946 was 6456 gulden ingeza meld, maar het zou nog jaren natuurlijk geen sprake zijn, maar duren voordat het voorlopige niet, want inmiddels was het zo die op Texel bekendheid verwierf den gesproken. Maar dat verhin- geworden dan een opsomming door zich geografisch op een zo gedenkteken zou worden vervan gen. 'Dat was, volgens de com munis opinio, spuuglelijk. Het "ding" zou, zoals een ingezon- blik op de oorlog', vertelt de onderzoeker in een toelichting op door zijn studies naar de visserij- derde natuurlijk een onbevangen van losse feiten en gebeurtenis- denbrievenschrijver het in 1950 gemeenschappen van Oudeschild en Oosterend, is een diep door wrochte analyse van de manier zijn boek. waarop in Nederland de Tweede Wereldoorlog wordt herdacht. In maar liefst 843 pagina's gaat hij in op de rituelen en symbolen die daarbij worden gebruikt en de De Texelse Courant ('de voor de Texelse oorlogsdoden. Hoewel lokale meningsvorming belangrij- het boek dus al ruim achthonderd ke plaatselijke krant') reageerde pagina's telt en Van Ginkel van de uitgever ook nog eens 70.000 van de 300.000 woorden moest schrappen, moest hij de totstand koming van de oorlogsbegraaf plaatsen laten liggen. 'Een inte ressant onderwerp, want waar oorlog chaos is, is een oorlogs begraafplaats het tegenoverge stelde. Bijna nergens tref je een rigider ordening dan daar. Dat moet mijn volgende boek worden en dan besteed ik ongetwijfeld mende, monument te [moeten] scharen.' Dat hoefde inderdaad gammel, dat gemeentewerken het een maand voor de doden herdenking onttakelde. 'Op 4 mei 1960 hielden de eilan ders hun herdenkingsbijeenkomst sen, vooral ook omdat hij nauw- uitdrukte, "dienst kunnen keurig aangeeft hoe de opvattin- doen voor tentoonstellingen of rond een stapel graszoden. Men ook aandacht aan de geschiede- gen over herdenken in de loop als toneeldecor.' De brief bracht der jaren zijn veranderd. Ook de realisering van gedenkte kens en de strijd die daar in veel Hoewel hij in het verleden veel gevallen aan vooraf ging, wordt in boek uitgebreid belicht. veranderende opvattingen daar- Gedenktekens vormen een essen- over. Maar ook bijvoorbeeld op de strijd die direct al vanaf de bevrijding werd gevoerd over de vraag wie er moesten worden herdacht en hoe dat diende te gebeuren. Het herdenken van Duitse slachtoffers is altijd gevoe lig blijven liggen, maar opvallend is dat er lange tijd ook nauwelijks aandacht was voor de meer dan honderdduizend Nederlandse joden die zijn vermoord. De nabe staanden moesten tot hun ont steltenis constateren dat wél de mensen werden herdacht die het tieel onderdeel bij de instandhou ding van de herinnering. 'Zonder gedenktekens geen herdenking', over Texel heeft gepubliceerd, viel uiteraard niet te verwachten dat het eiland in dit onderzoek een grote rol zou krijgen. Toch heeft Van Ginkel, als hoofddocent verbonden aan de Universiteit de gemoederen niet in beweging. De Texelse Courant schreef er gens de lokale krant "een zucht nog een paar keer over, in de van verlichting" dat het voorge- nis van de Georgische begraaf plaats op de Hoge Berg.' betoogt de onderzoeker, die daar- van Amsterdam, een aantal pagi- Steun Amnesty met 3,- per maand. Sms AMNESTY AAN naar INTERNATIONAL bij aantekent dat het omgekeerde ook geldt. Ter illustratie wijst hij na's gewijd aan de totstandko ming van het monument op de hadden opgenomen voor de huis ligt, aan het einde van een zandpad dat begint bij het weste lijke fietspad langs de Pontweg, en dat de inzittenden van een op de zwerfsteen die vlakbij zijn Algemene Begraafplaats in Den Burg. Daarbij heeft hij niet geschuwd zijn eigen opvattingen te laten doorklinken. Het eerste - provisorische - monument ver- Joden, maar niet hun dode fami lieleden en vrienden zelf. reden daarvan ligt volgens Van Ginkel in het beeld dat de autori- daar neergestort vliegtuig her- rees al in augustus 1945 en was teiten wilden uitstralen, namelijk dat Nederland één was geweest in het verzet tegen de bezetter. Dat de Duitsers nauwelijks weer- namen begint al groen uit te wekken uit die materialen te stand hadden ondervonden in hun poging de Joden uit te roeien en dat veel Nederlanders daaraan zelfs hadden meegewerkt, was Dat het ook anders kan, bewijst denkt. 'Voor zover ik weet, is hier nooit een plechtigheid. En dat kun je zien. De plaquette met slaan. Zo'n monument schiet zijn doel voorbij.' gemaakt van imitatiemarmeren platen en granieten banden. 'Althans, het moest de indruk iets waaraan maar weinigen her- de steen aan de Watermolenweg, bestaan: in werkelijkheid ging het om een nog vreselijker surrogaat. Het bestond uit drie blikken pane len van verschillend formaat. Elk paneel werd volgens het procédé innerd wilden worden. Pas in de nauwelijks twee kilometer ver- van het marmeren beschilderd en jaren zestig kwam daar verande ring in, maar een organisatie als het Nederlands Auschwitz Comité kreeg lange tijd geen voet aan de grond. Reden was dat er commu nisten in het bestuur zaten en dat derop. 'Elke 4 mei is hier een herdenking. Heel kleinschalig, met de buurt. Een buurman zorgt met hout omlijst. Het linkerpaneel kreeg als opschrift "mei 1940", het middenstuk "Voor hen die ook dat het monument er knap bij vielen" en het rechter "5 mei en ligt en dat er af en toe bloemen staan.' Dat de steen vlak naast was bepaald geen aanbeveling het fietspad ligt, speelt wel een ten tijde van de koude oorlog. aug. 1945". Ervoor lag een trap met vier treden.' rol in de 'populariteit' van de steen, maar is niet allesbepalend. Het herdenken van omgekomen vliegeniers gebeurde aanvankelijk nauwelijks, maar is sinds een jaar het Victoria Hotel bij het Centraal feesten van 29 en 30 augustus Station van Amsterdam. Elke dag lopen er duizenden mensen langs. Leden van de Oranjevereniging hadden het 'volstrekt "neutrale" 'In mijn boek gebruik ik het voor- bouwwerk' met spoed opgericht, beeld van een gedenkteken bij zodat er tijdens de bevrijdings- een promotiefolder de stichting vrienden of twintig enorm in opkomst. Sinds 1990 zijn in heel Nederland ongeveer tweehonderd monu- kransen bij konden worden gelegd. Een speciaal gevormd Het Maartenhuis biedt al sinds jaar volgen. Met de ingebruikname van kunstzinnige activiteiten. Het podi- Dat heb ik zelf ook ontelbare comité moest voor een perma- en dag onderdak aan muziek- en een toneel kwam daar zaterdag um werd na een korte toespraak menten voor hen geplaatst. Alleen malen gedaan, maar ik geloof niet nent monument zorgen. Dat leek theatervoorstellingen. Gemeen- verandering in. De houten verho- van secretaris Jos van Schie van vorig jaar al waren dat er dertien dat ik er ooit iemand heb zien stil en dit jaar komen er nog eens twaalf bij. Ook daar zijn kantteke ningen bij te plaatsen. Van Ginkel staan en er liggen ook nooit bloe men. Opdat wij niet vergeten, staat er op veel monumenten. aanvankelijk te lukken. De leden waren snel gevonden en al tijdens de genoemde feesten was een bedrag van duizend gulden bin- eens voelen. Vooral bij populaire schapsruimte Artaban is daar een ging is in eigen beheer gemaakt en mooie zaal voor, al deed het gemis gefinancierd door de stichting aan een verhoogd podium zich wel Vrienden van het Maartenhuis. wijst erop dat Nederland welis- Maar tragisch genoeg gebeurt nen. Daarna kwam er echter de activiteiten met veel publiek kon waar is bevrijd door de geallieer- dat toch. Dat bewijst voor mij dat klad in en dat werd vooral veroor- den de toeschouwers op de ach- den, maar dat hun bombarde- een teken en een herdenking niet zaakt door een gebrek aan geld, terste rijen lang niet alles goed zoals zwemmen, paardrijden en tonele voerde. Deze organisatie steunt noodzake lijke aanvullingen op de basiszorg voor de (gehandicapte) bewoners, de Vrienden van het Maartenhuis in gebruik genomen door de bewo ners zelf. Even later volgde de echte vuur doop, toen een overkants gezel schap het Opstandingsspel ten

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8