leven' 'Van overleven naar Inge Stevenson: Leren luisteren naar signalen van je lichaam MUZIEKLES THUIS DINSDAG 17 MEI 2011TEXELSE 4 COURANT 'We investeren al heel lang in ons denkvermogen, maar zijn verleerd om te voelen welke sig nalen ons lichaam afgeeft. Een mens kan negentig verschillende sensaties ervaren, maar we zijn ontwend om dat te voelen. Het leren waarnemen van lichaams signalen kan ons echter een goede dienst bewijzen bij het omgaan met stress en het ver werken van intense gebeurtenis sen.' Aan het woord is Inge Stevenson uit De Koog. Als therapeute leert ze mensen te luisteren naar signalen van hun lichaam. 'Allerlei factoren kunnen spanning opleveren. Zoals de economische crisis, rampen, pensioenonzekerheid, problemen in de zorg en andere grote gebeur tenissen. Ze appelleren aan een gevoel van angst en onveiligheid. Het geruststellende idee van: het komt wel goed, brokkelt af. Daar door kan een permanent gevoel van stress optreden. Daardoor komt ons lichaam in een perma nente staat van onrust en spanning terecht. Dit kost energie en kan invloed hebben op ons dagelijks functioneren. Komt daar een onver wachte tegenslag of trauma bij, zoals een ongeval, medische ingreep, een verlies of iets anders, dan kunnen we dit niet meer op een goede manier opvangen en verwerken.' 'Permanente onrust in je lichaam kan zich ook ontwikkelen doordat je de hele tijd op je tenen loopt. Teveel drukte, teveel sociaal ver keer, feestjes, verplichtingen. Door dat er van binnen een continue spanning aanwezig is, raak je over prikkeld of vermoeid. De concen tratie vermindert, je gaat dingen vermijden. Het zenuwstelsel raakt overbelast. Deze verstoring krijgt een effect op het dagelijks functio neren. Daar herstel je niet zomaar van en als je er niets aan doet, kun je er een tijd - langer dan nodig - mee rondlopen. Maar met een paar behandelingen kun je er over het algemeen weer wat ontspanning en verlichting van de klachten erva ren.' Hulpverleners Hulpverleners lopen volgens Ste venson een verhoogd risico. 'Zij zien veel voorbij komen, soms gebeurtenissen die op hun netvlies blijven branden. Dat hoort er bij, niet meer aan denken, gewoon doorgaan, is de redenatie. Ik heb er toch geen last van. Wat vaak extra sterk doorwerkt is als hulpverlener getuige te zijn, terwijl je het gevoel hebt niets te kunnen doen. Een gevoel van machteloosheid kan veel spanning en emotie veroorza ken. Degene die handelt, houdt er vaak minder klachten aan over. Hulpverleners zijn er doorgaans in getraind om snel kundig te reage ren op een noodsituatie. Het ver werken van de schok komt later. Gelukkig heeft ons lichaam een groot vermogen om zichzelf te her stellen. Voor natuurlijke verwerking staat een dag of vijf tot tien. Als de stress echter oploopt kunnen zich steeds meer klachten ontwikkelen. Zoals 's nachts wakker schrikken, concentratieverlies, transpireren, meer labiel, emotioneler. Bij dat soort klachten heb je moeite met het verwerken van de gebeurtenis. Het is niet zo dat je na elk ongeluk of andere gebeurtenis meteen hulp nodig hebt. Vaak kun je het zelf goed verteren. Maar bij aanhou- mee om. In Griekenland zie je bij voorbeeld dat de mensen eerste tijd elke dag naar het graf gaan. Daarna drie maanden lang elke week, dan weer een viering en zo wordt het proces afgebouwd. Die cyclus duurt zeven jaar. Dat is een mooi voorbeeld van gezamenlijk beleven. Hier in Nederland krijgt degene die achterblijft misschien een jaar extra aandacht, maar daarna moet het over zijn. Hulp wordt soms wel geboden, maar die wordt nog wel eens afgeslagen. Bijvoorbeeld omdat men flink wil 'Mensen kunnen door allerlei omstandigheden van hun oor spronkelijke spoor afraken, een traumaontwikkelen. Doorlichaams- gerichte oefening, aandachtstrai ning of mindfulness kunnen ze weer dichter bij zichzelf komen. Hoe beleef je zaken, hoe interpre teer je het en welke houding kun je het best aannemen? Je kunt jezelf wel trainen om je meer bewust te zijn van de signalen van je eigen lichaam en gedachtestroom en de automatische reactie daarop aan te passen. Dat is een bepaalde zorg, een aanvulling op de reguliere zorg. Bij acute problemen moet je natuurlijk altijd eerst naar de dok ter. Maar bij langdurige, chronische klachten is meer mogelijk dan op het eerste gezicht lijkt.' Signalen Groeiend besef dat stress, maat schappelijke druk, trauma's en andere factoren een grotere impact hebben dan wel wordt aangeno men, leidde er onder meer toe dat Inge Stevenson van De Verbinding over dit onderwerp voordrachten en het energetische werk.' Ze geeft therapieën en, samen met haar zus, trainingen lichaamsgericht traumawerk op basis van Somatic Experiencing, een neurologische methode voor het helen van trau ma. 'Deze richt zich op de effecten van trauma in ons lichaam. Sensa ties zijn de taal van ons lichaam, het ervaren van sensaties is de ingang tot verwerking van trauma.' Daarnaast verzorgt De Verbinding de opleiding Spiritual Healing, een opleiding op het gebied van medi tatie, innerlijke groei en spirituele Inge Stevenson: 'Het lichaam heeft een groot vermogen om zichzelf te herstellen.(Foto Gerard Timmerman) dende klachten is aan te raden om hiervoor begeleiding te zoeken.' 'Ik zie wel dat mensen vastlopen in een bepaalde thematiek. Dat ze een kokervisie ontwikkelen. Bij voorbeeld bij verlies van een dier bare. Wii aaan daar ook best raar zijn. De tijdsduur van rouw is ook voor iedereen anders. Het is goed om je daarvan bewust te zijn als je ja of nee zegt tegen hulp. Door er over in gesprek te gaan, creëer je meer ruimte. Het verbreedt je hori zon.' techniek van zelfherstel en ont spanning die je jezelf kunt aanle ren. Bij behandelingen zie je snel effect. Het is inderdaad alternatie ve therapie, maar als wij in het Verre Oosten zouden wonen, dan zou de reguliere zorg alternatief ziin. Ik zie het als comDlementaire geeft, onder meer voor hulpverle ners zoals de KNRM. 'Als lichaams gericht therapeut en levenscoach herken ik signalen. Klachten herlei den naar de neurologisch opbouw van lichaam en geest is voor mij de brug tussen het reguliere verpleeg- kundiae vak waarin ik heb aewerkt ontwikkeling. Cursisten kunnen deze scholing volgen voor eigen ontwikkeling en balans of als oplei ding tot spiritual therapeut/coach. Met een duur van zeven jaar a vier weekends per jaar, start de tweede opleidingsgroep in augustus. De opleiding is landelijk erkend. Daar naast verzorgt De Verbinding work shops om meer bewustzijn over eigen levenshouding te ontwikke len. 'Cursussen en individuele begeleiding hebben als doel de kwaliteit van leven te verhogen. Van overleven naar leven.' j Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,60 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,20 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Bomen vellen en snoeien. Bel Dennis Witvliet boom- en groenonderhoud. Tel. 319721, na 16.00 uur. Alles in vertrouwde han den! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Geraniums! Geranium- markt Schermer-Schuyl. Waar? Bij Gamma! De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Schoonmaakbedrijf Brouwer/schoorsteenve gen, tel. 06-22864562., Gebakken zeetong, in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Drukwerk, presentatie en naamsbekendheid ineen: het ondernemerspak ket van Langeveld de Rooy. Ze zijn er weer! Volop ver se aardbeien. De Reuze Aardbei, Schorreweg 32 Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Kleine winkelruimte te huur in de Waalderstraat (naast Qnipp Kapsalon). Tel: 06-50513322. Verdwenen: Batavis elek- tr. fiets, za. avond bij de 12 Balcken. Info heel graag naar: 0900-8844. w ww.texelsea uto pa gina. ni voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Verkoop en Reparatie Radio, TV, Satelliet en Huishoudelijke Appara tuur. Stiehl 311777 Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Nieuw matras? Box- spring bedden, of een lek ker hoofdkussen? Bosma slapen en meer...Waalder straat 6, tel. 712464. De Muilekoog, definitief ontharen met IPLTel: 06- 24252224. www.nira-chandra.nl Praktijk voor coaching, therapie begeleiding. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Geraniums! Geranium- markt Schermer-Schuyl. Waar? Bij Gamma! Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Geraniums! Geranium- markt Schermer-Schuyl. Waar? Bij Gamma! Miele Dealer - Stiehl De Waal 311777 Internetproblemen, bel ons TCA 318489 Beauty en Snuisterijen- markt 19 mei van 14.00 uur tot 22.00 uur in het Ei- erlandsche Huis. Diverse kramen, presentaties, mini workshop make-up aanbrengen, 160 parfums van bekende merken, enz., enz.. Een goede start voor de beginnende onderne mer! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Kleine winkelruimte te huur in de Waalderstraat (naast Qnipp Kapsalon). Tel: 06-50513322. Kamer voor studente in Alkmaar op privé-etage. Nu nog te huur voor ko mend schooljaar. Tel. 072- 5124333. Geraniums! Geranium- markt Schermer-Schuyl. Waar? Bij Gamma! Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60, De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe KiekeSchilderweg 251a, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. Jarig?? Bel 0222316214 voor het reserveren van een kinderfeestje of het aanvragen van een folder. Of kijk op www.landalsluf- tervallei.nl - kids Ooievaar huren? Nu ook 3d ooievaar voor op het raam! Of huur onze houten ooievaar voor in de tuin. €1,25 per dag bij Lange veld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600 Uitvaartverzorging Ton van der Slikke. tel. 365809/ 06-83164910. www.uitvaartverzorging- texel.nl Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Geraniums! Geranium- markt Schermer-Schuyl. Waar? Bij Gamma! Doen uw cosmeticapro- ducten wat ze beloven? Gratis analyse en huidver zorgend advies. De Muile koog tel: 06-24252224. Let op: het Kinderspeel- paradijs op De Krim is gesloten op 18, 19 en 20 mei. Het buitenspeelter rein is wel geopend! Liebherr Dealer Stiehl De Waal 311777 Voor een betrouwbare gebruikte auto slaagt u gewoon op Texel. Ook voor schadeherstel kunt u alles vinden op www.texelseautopagina.nl EJ\ Earajje Cara. La Dros l~~ Wesl Inlichtingen Bert Kemper, tel./fax 31 64 62 VOOR ALLE LEEFTIJDEN akkordeon, handharmonika, mondharmonika, piano, keyboard, slagwerk, elektronisch orgel, algemene muzikale vorming en muziektheorie parttime medewerkster voor 2 dagen in de week Wij bieden jou een leuke afwisselende baan. Ben jij zelfstandig, verantwoordelijk en modieus, dan is dit een leuke baan voor jou. Inzet en motivatie is belangrijker dan ervaring Heb je interesse, loop dan even binnen of bel voor meer informatie naar Tel. 31 27 28 Marten Classics Weverstraat 32, 1791 AD Den Burg info@martenclassics.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 4