Vragen en antwoorden rond de zaak Van Ree versus de gemeente TEXELSE 9 COURANTdinsdag 17 mei 201 Het ontslag van hoofd Gemeentewerken Peter van Ree heeft veel stof doen opwaaien. Donderdag diende in de rechtbank in Alkmaar het kort geding dat Van Ree had aangespannen. Daarin passeerden allerlei aspecten de revue. Wie het gelijk aan zijn zijde heeft, is aan de rechter. Vragen te over, in dit artikel zetten we ze op een rijtje. Wie was de eiser en wat was de eis in deze kwestie? Van Ree, die eist dat zijn schorsing en ontslag ongedaan worden gemaakt. Wie verdedigden Van Ree? Mr. M. Moszkowicz. Jr en Mr. R.G.S. Pennino. En welke advocaat voerde het woord namens de gemeente? Mr. J.M.L.B. Rensen-van Wissen. Wie waren er, afgezien van de rechter en de griffier, nog meer aanwezig op de zitting? Onder andere gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden en burge meester Francine Giskes. Daar naast vertegenwoordigers van de pers en Frits Langeveld. Welke redenen werden aange voerd voor de schorsing en later het ontslag van Van Ree (die ook geen uitkering ontvangt)? Tijdens de rechtszitting werd gesproken over vijf 'pijlers'. 1Het college houdt hem verantwoorde lijk voor het bestaan van een infor mele kas bij Gemeentewerken. 2. Van Ree heeft zonder toestem ming van b en w subsidie (in de vorm van gratis transport van materiaal) verleend aan het festival Body Brein. 3. Eén van de twee parkeervergunningen van de gemeente zou ook zijn gebruikt door de echtgenote en de kinde ren van Van Ree. 4. Volgens b en w heeft Van Ree niet volgens de ver eiste procedure gehandeld toen de teamleiders Reiniging Materi eel, waarvoor hij verantwoordelijk is, op kosten van de gemeente hun 'groot rijbewijs' hebben gehaald. 5. Hij zou derden hebben ingehuurd zonder dat hier een mandaat- of collegebesluit aan ten grondslag lag. Hiermee was €49.165,- gemoeid. Hoe reageerde Van Ree hierop? Mr. Pennino: 'Veel aannames, ver onderstellingen en beschuldigin gen worden geuit door b en w, maar echte bewijzen kunnen niet worden overlegd.' Het heeft er volgens hem alle schijn van dat de gemeente 'naarstig op zoek is gegaan naar de spreekwoordelijke knuppel om de al even spreek woordelijke hond mee te slaan'. Dit gaat over de integriteit van Van Ree. Maar hoe functioneer de hij als hoofd van Gemeente werken? Mr. Pennino: 'Van Ree heeft een onberispelijke staat van dienst, is integer en heeft zich altijd naar eer en geweten nadrukkelijk ingezet voor de gemeente, het eiland Texel en haar bewoners. Van Ree heeft van een zieltogende afdeling Gemeentewerken een prachtbe- drijf gemaakt, verliezen zijn omge zet naar positieve saldi en er wer ken 60 mensen met trots en plezier.' Mr. Rensen-van Wissen: 'Berich ten over de onberispelijke staat van dienst van Van Ree waarover ik hier hoor spreken, zijn absoluut onjuist. Het dossier waarop zijn ongeschiktheid is gebaseerd, is niet op lucht gebaseerd. In dit dos sier zitten onder meer beoordelin gen en gespreksverslagen.' Mr. Pennino: 'Er zijn nimmer func tionering- en beoordelingsge sprekken met Van Ree gevoerd Daarenboven ontbreken andere gegevens die de gestelde ongeschiktheid of onbekwaam heid zijdens Van Ree zouden onderbouwen of zelfs maar zou den kunnen illustreren. B en w hebben hem nimmer de mogelijk heid aangereikt hem in staat te stellen zijn 'performance' in arbeidsrechtelijke zin te verbete ren, bijvoorbeeld door cursussen, trainingen en/of coaching aan te bieden.' Volgens Mr. Rensen-van Wissen beschikt de gemeente wel over stukken over het disfunctioneren van Van Ree. Maar omdat b en w er vanuit gingen dat alleen de schending van de integriteitsregels in dit kort geding aan de orde zou komen en niet het disfunctioneren, zijn deze verslagen niet bij de stukken van deze zaak gevoegd. In een eventueel vervolg zal dat wel gebeuren. Hoe zit het met de formele en de informele kas? Mr. Pennino vertelde dat toen Van Ree vijf jaar geleden aantrad, er een 'fooienpot' bij Gemeentewer ken was en dat toen hij dat ont dekte, hij deze heeft afgeschaft ("ambtenaren verrichten diensten en dienen hiervoor geen fooi te ontvangen") en dat in overleg met de afdeling Financiën een 'formele kas' is ingesteld. Afspraak was dat deze eens per maand door een medewerker van Financiën zou worden gecontroleerd en dat elk bedrag boven €100,- in de Alge mene Middelen van de gemeente zou worden gestort. Wie ging er over de 'formele' kas? Mr. Pennino: 'De formele geldstro men zijn naar beste weten van Van Ree - in diens opdracht - altijd zorgvuldig bewaakt door een medewerker van het bedrijfsbu reau van Gemeentewerken. Tot 2009 was Van Ree naar eigen zeg gen zelfs niet op de hoogte van de locatie waar de kas werd bewaard.' Maar de 'informele' kas bleef toch bestaan? Gemeentewerken verkocht op een gegeven moment afgekeurde machines uit de timmerwerkplaats. Dit geld is in de kluis gelegd en werd niet overgeheveld naar Alge mene Middelen. Er was een bedrag van €12.000,- mee gemoeid. Wist Van Ree van de verkoop en de opbrengst dit in de kas van Gemeentewerken was beland? Ja, maar volgens zijn advocaat verkeerde hij in de veronderstelling dat het geld op de voorgeschreven manier in Algemene Middelen was gestort en wist hij niet dat dit in de kluis was blijven zitten. Een citaat uit het proces verbaal van één van de vertrokken teamleiders: 'Nie mand van het strafoverleg (team leiders en afdelingshoofd) was op de hoogte was van de kluis.' 'Het afdelingshoofd (Van Ree) heeft toen gezegd dat het geld in de kluis blijft liggen totdat het geld wordt opgehaald door een mede werker van de financiële admini stratie.' Dus het gebeurde achter zijn rug om? Dat beweert Van Ree, die (onder andere) de kasbeheerder verant woordelijk houdt. Is dat geloofwaardig? B en w vinden van niet. Zij baseren zich op de verklaring van de kas beheerder, die zegt dat Van Ree hem de opbrengst van de oude machines in een envelop heeft aangeboden. Het geld zou volgens deze medewerker op grond van de instructie van Van Ree in de kluis gelegd moeten worden. De mede werker verklaarde ook dat Van Ree en een (inmiddels uit dienst zijnd) teamleider wilde weten waar de sleutel van de kluis lag en wat de code was. De vraag aan Van Ree of de opbrengst in de kluis moest opgeborgen zou volgens de mede werker 'niet echt positief zijn bevestigd voor Van Ree'. De medewerker verklaart verder dat hij van Van Ree en de teamleider een paar maal opdracht heeft gehad om geld uit de kluis te halen. Wat volgens mr. Rensen- Van Wissen zo gebeurde. Ze citeerde een uitspraak die circu leerde binnen Gemeentewerken: 'Wat Van Ree zei, dat moest je doen.' Volgens haar deed mr. Pen nino het ten onrechte voorkomen alsof de kasbeheerder de 'kwade genius' was. Hoe reageerde Van Ree? Mr. Pennino: 'Een ernstige ver draaiing.' Op het moment dat de envelop met de opbrengst hem zou zijn aangereikt, was hij met zijn gezin op vakantie in Italië. Over de opdracht om geld uit de kluis te halen: 'Van Ree heeft zich nooit bezig gehouden met de kas/ kluis.' Wat gebeurde er met het geld uit de kluis? Er werd een biljarttafel mee betaald, door Van Ree omschre ven als 'een blijk van waardering ten gunste van alle medewerkers'. Genoemd werden ook, een voet balspel, een laptop en fotolijsten, allemaal voor Gemeentewerken, die met dat geld werden betaald. Dus Van Ree wist er toch van? Hij heeft inderdaad ingestemd met de aankoop en de aanschaf is besproken in het stafoverleg. Maar Van Ree ging er volgens zijn advo caat van uit dat ze werden betaald uit het reguliere budget van Gemeentewerken voor dit doel, dat 'ruimschoots toereikend' was en waarvoor b en w het mandaat hadden verleend. Waf zei de rechter hierover? Mr. A.E. van Montfrans-Wolters, die Van Ree aansprak als eindver antwoordelijk voor het reilen en zeilen bij Gemeentewerken: 'Het is toch uw verantwoordelijkheid om de eindafrekening op te stellen. Het moet controleerbaar zijn. Is het dus niet aan u om na te gaan wat er met de opbrengst uit de verkoop van machines is gebeurd? Van Ree reageerde hierop met de opmerking dat hiervoor de kas controle in het leven was geroe pen. 'De procedures waren heel duidelijk.' De rechter: 'Maar dat is achteraf.' Van Ree: 'Ik ben wel eindverantwoordelijk, maar niet bij alle processen betrokken.' Van Ree heeft op eigen gezag Body Brein 'gefaciliteerd'. Overtrad hij hiermee de regels? De gang van zaken: Toen Body Brein in 2008 in het water dreigde te vallen, deed de organisatie een beroep op Van Ree, die aangaf dat het college medewerkers stimu leert om maatschappelijke betrok kenheid te tonen. Van Ree stemde er in toe om een auto en chauffeur ter beschikking te stellen, die kus sens vanuit de Joost Dourleinka- zerne naar het strand bracht. Hier voor is geen rekening verstuurd. Van Ree: 'Dit waren werkzaamhe den voor een niet-commerciële organisatie, die een goed doel steunt: voor de Multiple sclerose- stichting.' Mr. Pennino trok de ver gelijking met de schoonmaak van de Slufter, waar de gemeente ook een bijdrage aan levert. 'Bij de Slufter draait het om een schoon Texel, bij Body Brein om een gezond Texel. Het ontgaat Van Ree waarom b en w zo'n willekeu rig verschil maken tussen soortge lijke doelen.' De rechter signaleer de daarop dat het college het in het ene geval wel weet en in het andere niet. Was Van Ree zelf betrokken bij Body Brein, en was er dus sprake van belangenverstrenge ling? Op de website stond hij als bestuurder, maar dat bleek niet te kloppen. Toen hij daar zelf achter kwam en reclameerde, is het als nog verwijderd. Uit welke regelgeving volgt dat het college een afweging over een dergelijke 'subsidie' moet maken? Gemeentesecretaris Van Wijngaar den tot de rechter: 'Dit is geen subsidie die je vast kunt pakken. Er is geen budget voor, dus is het een verantwoordelijkheid voor het college.' Hoe zit het met de twee par keervergunningen Van Ree beschikt over twee auto's, met twee parkeervergunningen van de gemeente. Waarom twee vergunningen? Van Ree: 'Ik heb twee auto's die ik beide gebruik voor het werk.' Wat is hiermee volgens het col lege niet in de haak? Volgens de advocaat van b en w zagen 'hele volksstammen' dat mevrouw Van Ree in een van de auto's rondreed en gratis parkeer de (en dus misbruik maakte van gemeenschapsgeld). De verdedi ging van Van Ree 'Hele volksstam men? Daar kom ik in de stukken geen enkele onderbouwing van tegen. Een aanname van jewelste, waarbij wederom elke vorm van bewijs ontbreekt.' Is er ai eerder een onderzoek naar de integriteit van Van Ree gedaan? Hierop werd wel gezinspeeld, maar Van Ree is er nooit over in kennis gesteld. Van Wijngaarden vond 'integriteitonderzoek' een te groot woord, maar naar aanleiding van de aankoop van het biljart, was wel navraag gedaan, kennelijk zonder verontrustende uitkomsten. 'We hebben het er maar bij gela ten.' De aanschaf van de elektrische auto door de gemeente, zonder toestemming van de raad. Dat was toch de aanleiding tot de vertrouwensbreuk en het ont slag? Volgens Mr. Pennino verwijten b en w Van Ree dit incident. 'Terwijl de oorzaak aantoonbaar bij de gemeentesecretaris lag en niet bij Van Ree. De gemeentesecretaris heeft het college en met name wethouder Hercules in een lastige positie gemanoeuvreerd door de auto voortijdig te bestellen, zonder hiervoor toestemming van de raad verkregen te hebben.' Volgens Van Ree heeft de gemeentesecretaris dit getracht te 'herstellen' door aan Van Ree te vragen om de leve rancier van deze auto een gefabri ceerd (lees nep) e-mailbericht te zenden, waarin zou moeten staan dat de auto afbesteld zou zijn. Mr. Pennino: 'In werkelijkheid zou de bestelling echter gewoon door gang vinden.' Hoe ging dat verder? Mr. Pennino: 'Van Ree heeft aan deze bedrieglijke constructie niet mee willen werken (en ook niet gedaan) en hiervan tijdens het por- tefeuilleoverleg van maandag 13 december 2010 bij de burgemees ter melding gedaan. Hierop heeft de gemeentesecretaris in het managementteam zijn onvrede aan Van Ree laten blijken met de woorden: "Dit was erg oncollegiaal en zo gaan we niet met elkaar om" of woorden van gelijke strekking. De episode met de elektri sche auto wordt door b en w aangehaald met de strekking: 'Dit incident was de spreek woordelijke druppel. Staat hierover wat op papier? Mr. Pennino: 'Ook in dit verband ontbreekt elke vorm van vastleg ging van gesprekken, het houden van functioneringsgesprekken en/ of voorstellen voor verbetermaat regelen.' De collegevergadering van 21 december 2010 is tamelijk cru ciaal. Wat is er toen gezegd? Mr. Pennino, die Van Wijngaarden aanhaalt: 'Zijn ervaring met Van Ree is er een van tegenstellingen. Een feit is dat het een man is die staat voor zijn werk. De afdeling Gemeentewerken draait naar behoren en de teams groen en grijs hebben qua klantgerichtheid een goed aanzien op het eiland. Een gegeven is wel dat Gemeen tewerken, met name door de opstelling van Van Ree, wordt gezien als een bedrijf in een bedrijf. Gezien het type bedrijf en de medewerkers, is de afdeling gebaat bij een directieve stijl van leiding geven. Van Ree gaat graag zijn eigen gang en neemt hierin de maximale ruimte. Op zichzelf kan dit, maar in combinatie met zijn ontwikkelpunten integraal samen werken en bestuursgevoeligheid, is het een ramp.' Was het auto-incident de aan leiding dat wethouder Hercules het vertrouwen in Van Ree opzegde? Mr. Pennino, citerend uit de ver klaring van b en w: 'Het gaat hier om een reeks incidenten. Van Ree laat duidelijk merken dat hij geen boodschap heeft aan politieke belangen waar Hercules verant woordelijkheid voor draagt en maakt het daarom onmogelijk om met hem samen te werken.' Maar het was toch Van Wijn gaarden die de auto had laten bestellen? Volgens mr. Pennino heeft Van Ree dat op 13 december uitge legd aan de wethouder, maar die wilde dat niet horen. 'Volgens Her cules was Van Ree de verwijtbare partij en daarom viel er niet met hem te werken Hercules richt zijn pijlen op de verkeerde per soon (Van Ree).' Hebben b en w hierop tijdens de zitting gereageerd? Nee, en ook de rechter heeft er niet over doorgevraagd. De kwes tie over de auto werd door de gemeente tijdens de zitting niet opgevoerd als reden voor schor sing of ontslag, het werd ter spra ke gebracht door de verdediging van Van Ree. Er werd ook gesproken over een motie van wantrouwen van de Ondernemingsraad (OR) van de gemeente, jegens Van Ree. Hoe zit dat? Mr. Pennino: 'Van Ree heeft een dergelijke motie nooit gezien en hierover is ook nimmer met hem gesproken. Het heeft er alle schijn van dat b en w deze motie uit de hoge hoed toveren.' Hoe zit het met de opmerking van Van Ree, tijdens een work shop in 2010, 'dat het college onvoldoende kennis en daad kracht heeft om te besturen'? Volgens mr. Pennino heeft het col lege deze opmerking 'volledig uit zijn verband getrokken'. Hij noemt het 'een situatieve momentopna me waaraan geen ver(der)gaande conclusies mogen worden ver bonden De workshop ging over beleidsstellende kaders door de raad en daarbij heeft Van Ree geuit dat deze kaders nodig zijn (en waren) om het college in staat te stellen met kennis en daad kracht te besturen.' Heeft de gemeente na de rechts zaak nog gereageerd op het proces? Ja: 'Gemeente Texel wil een betrouwbare en gewaardeerde partner zijn. Texelse burgers en organisaties moeten er op kunnen vertrouwen dat wij zorgvuldig en integer te werk gaan. De heer van Ree heeft met zijn handelen de grenzen van ons integriteitsbeleid overschreden.' Wanneer is de uitspraak? Donderdag 26 mei. Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9