I Eerste TV-optreden voor Texelse politici TEXELSE 5 COURANT 'Beter lading in auto doen dan in caravan' De mannen waren keurig in het pak en de dames hadden bijna allemaal een sjaaltje om. De raads- en collegeleden hielden er woensdag duidelijk rekening mee dat ze in beeld zouden komen. De raadsvergadering werd voor het eerst rechtstreeks via internet (op www.texel.nl) uitgezonden en dat verliep goed. De politici kwa men met behulp van drie camera's in beeld en waren goed te ver staan. De beelden staan, gerubri ceerd per agendapunt, als naslag werk op de website van de gemeente. Die gaat op deze manier over op een nieuwe manier van verslaglegging. Er kan per agendapunt worden teruggekeken wat er over gezegd is. De bijbeho rende stukken kunnen tegelijker tijd worden gedownload. De opge slagen beelden zijn circa vijf minuten na sluiting van de verga dering na te zoeken op de site. De camera's in de raadzaal reage ren op de microfoons. Ze brengen automatisch de persoon in beeld die de microfoon aan heeft staan en het woord voert. Dat vergt ver gaderdiscipline van de raadsle den, maar dat ging woensdag avond goed. Zowel de raad als het college had van te voren geoefend met de camera's. Alleen toen elk fractie kort moest zeggen of ze voor of tegen een voorstel waren, raakten de camera's even het spoor bijster. Het nieuwe systeem bleek ook de discipline te vergen dat agendapunten goed worden afgehandeld. Gerbrand Poster (Texel 2010) kwam in de loop van de vergadering terug op een vorig punt en die inbreng staat nu bij het onderwerp dat daarna aan de orde was. De gemeente wil voortaan elke raads- en commissievergadering live op de website vertonen. Radio Texel blijft de vergaderingen recht streeks via de radio en www. radiotexel.nl uitzenden. Tussen alle net geklede raadsleden (wat overigens gebruikelijk is) zat woensdagavond één uitzondering en dat was Nils Lely (PvdA). Hij was bewust gekleed in een T-shirt van de Beatles. Lely liet desge vraagd weten bij elke raadsverga dering een ander shirt van de befaamde Britse popgroep te wil len dragen. Rechtbank blijft vooralsnog open Besluitvorming in de Eerste Kamer over de modernisering van de rechtelijke organisatie in Nederland heeft vooralsnog wei nig gevolgen voor het kantonge recht in Den Helder. DINSDAG 24 MEI 2011 Een lopende band, een minia tuur auto, een soortgelijke cara van en een aantal gewichten. Meer heeft Theo Gerrits uit Ugchelen niet nodig om tijdens de Kampeer- en Veiiigheidsdag op kampeerterrein 't Wouters- hok tekst en uitleg over het laden van caravans te geven. Belangstelling is er doorlopend bij zijn standplaats pal voor de recep tie. Bezoekers van de informatie dag luisteren graag naar zijn tips om te voorkomen dat een caravan tijdens het rijden gaat zwenken. En ze kijken hoe Gerrits op de lopende band de caravan laat schuiven door de gewichtjes op verkeerde plekken te leggen. Een belangrijke tip van de man aan de bezoekers: als je wat in de caravan legt, doe dat dan zoveel mogelijk bij het middelpunt. 'Dat zit meestal tien tot vijftien centi meter voor de as. Maar waarom zou je veel in de caravan leggen? Je kunt beter zoveel mogelijk bagage in de auto laden, zeker als je met z'n tweeën bent.' Een echtpaar wil weten of het handig is fietsen achterop de cara van mee te nemen. Niet per defini tie, laat Gerrits weten, waarna de vrouw meteen 'dat rek gaat van de caravan' roept. Dat is toch te kort door de bocht. Gerrits: 'Je kunt fietsen goed achterop de caravan meenemen, maar dan moet je je snelheid aanpassen. Ik heb het met mijn eigen caravan gepro beerd. Met fietsen achterop voel de ik hem bij 95 km per uur gaan bewegen en zonder fietsen kon ik een snelheid van 115 km per uur halen.' Hij wijst erop dat het ver schil wisselt per auto. 'Bij grotere auto's kan het verschil oplopen dat 30 km per uur.' Het geven van tips is geen onbe kend werk voor hem, hij staat regelmatig op beurzen bij de ANWB in de tent of geeft demon straties bij caravanbedrijven. 'Ik kwam hem ook een keer tegen op een beurs', vertelt Ricardo de Graaf van Woutershok. 'Het leek me wel wat om hem een keer hier heen te halen.' Martijn Eelman en Toon Schoenmaker praten de bezoekers eveneens bij over vei ligheid tijdens de vakantie. Schoenmaker benadrukt dat goed onderhoud van apparatuur in tent en caravan een hoop ellende kan voorkomen. Eelman laat bij de container van Dat laat Evert van der Molen, pre sident van de rechtbank in Alkmaar desgevraagd weten. Het voortbe staan van het kantongerecht in Den Helder staat op de tocht, omdat minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie het aantal rechtbanken landelijk wil terug brengen naar twintig hoofdvesti gingen en twaalf nevenvestigingen. Dat betekent dat, zoals het er nu naar uitziet, in Noord-Holland twee hoofdvestigingen blijven in Alkmaar en Haarlem (als rechtbank Noord- Holland) met nevenvestiging in Zaandam en een op Schiphol. De Eerste Kamer kreeg van minis ter Opstelten de toezegging dat de herindeling nog eens nader wordt bekeken. Van der Molen: 'Dat bete kent dat er voor Den Helder niet veel verandert, want we waren niet van plan daar al eerder dan bij de herziening van de gerechtelijke organisatie tot sluiting over te gaan.' Wat de rechtbank Alkmaar betreft, wordt het aanbod met lou ter vestigingen in Alkmaar, Haar lem, Zaandam en op Schiphol voor de Kop van Noord-Holland en West-Friesland te mager. Van der Molen: 'De vraag is wel hoe fijnver- takt je als rechtbankorganisatie moet zijn. Met internet en goed vervoer wordt een locatie minder van belang, maar aan de andere kant is het de kern van rechtspraak dat mensen gehoord worden en daarvoor is het van belang dat je locaties dichtbij hebt.' De rechtbank wacht vooralsnog af wat het gaat worden. 'Maar als er geen middelen meer voor Den Hel der beschikbaar worden gesteld, houdt het op.' Naar verwachting moet er in de tweede helft van dit jaar meer duidelijkheid komen wanneer Opstelten wetsvoorstel len voor de komst van een natio nale politie en de herindeling van de gerechtelijke organisatie aan de Tweede Kamer voorlegt. Holland Safe BV zien wat een ont ploffend flesje gas of een bus haarlak teweeg kan brengen. Metershoge steekvlammen zijn te zien als hij gecontroleerd in een kooi busjes laat ontploffen. Zijn tip: laat zulke spullen op warme dagen niet de hele dag in een warme auto liggen. De beurs, die voor het eerst werd gehouden, was een succes. De hele dag door kwamen bezoekers voorbij. 'Toeristen', vertelt De Graaf, 'en ik heb veel Texelaars gezien.' Er stonden ook diverse andere bedrijven, maar de nadruk lag op veiligheid. De Graaf: 'Het is altijd goed als je je daar weer even bewust van wordt.' Achter de schermen Voorspellen Oh, had ik vijf jaar geleden maar kunnen voorspellen dat al die inter actieve bijeenkomsten, de vele visies en de talloze discussies over de Groeneplaats in 2011 zouden samenkomen in...een poffertjes kraam! Wat zou er een tijd, geld en energie zijn bespaard. Alhoewel? Waar en wanneer had ik zo'n voorspelling eigenlijk moeten doen? Bij de persbijeenkomst in januari 2007 waar ik als verslag gever bij was om van de mensen van bureau Witpaard te horen wat ze allemaal hadden bedacht voor het interactieve proces dat toen het Ei van Colombus was om de bevolking bij het hart van Den Burg te betrekken. Ik zie het al voor me: 'Geachte mensen van Witpaard, ik wil niet vervelend zijn, maar denk dat het optuigen van een poffertjeskraam op de Groeneplaats eenvoudiger is dan de constructie die u heeft bedacht om trechtervormingsge- wijs met interactieve bijeenkom sten en vele interviews tot een ideeënboek en drie toekomstmo dellen te komen.' Ik vrees dat ik voortijdig buiten had gestaan met een verder leeg kladblok. Ik had ook nog kunnen roepen dat de gemeenteraad uiteindelijk toch met een vierde variant (plan C plus in plaats van plan C) op de proppen zou zkomen, maar wie zou dat geloofd hebben? Waren die grote bijeenkomsten in de Burgemeester De Koninghal onder leiding van Witpaard dan de geëigende plek geweest? 'Geachte aanwezigen, het is mij om het even hoor, maar wat er hier ook wordt bedacht, vanaf juni 2011 zitten we allemaal aan de poffertjes op de Groeneplaats en kijken we uit over een speeltuin en een fietsenstalling die in de winter als ijsbaan kan worden gebruikt.' Ik weet niet hoe de zaal gereageerd zou hebben, maar Frits Langeveld was in ieder geval niet meer de extreemste van het gezelschap geweest met zijn plannen voor een ondergrondse parkeerkelder. Had ik me dan moeten laten horen op die bijeenkomst in april 2009 waar de gemeente en het ontwik- kelingbedrijf OPP van de Bank Nederlandse Gemeenten de joint venture Centrumplan Den Burg bekrachtigden? 'Geachte heren, voor het geld dat u het komend jaar aan constructie gaat uitgeven, kunt u in 2011 elke Texelaar een berg poffertjes van jewelste laten eten. En dat kunt u doen in de voormalige poffertjeskraam van de Flip Fluitketelshow die dan op de Wat ik z Professor Kees de Jager gaf vrijdag in de collegezaal van het NIOZ een klinkende presentatie over de zon tijdens een mini-symposium van astronomen dat speciaal aan hem was gewijd. (Foto Jemen van Hattum) Op het scherm in de collegezaal van het NIOZ werd vrijdagmiddag bekendgemaakt dat het Sterrenkundig Instituut in Utrecht en het Nederlands Instituut voor Ruimtevaartonderzoek (SRON) een studie beurs naar De Jager hebben vernoemd. De beurs is bedoeld om jonge wetenschappers astronomisch onderzoek te laten doen. Theo Gerrits geeft tijdens de Kampeer- en Veiligheidsdag op kam peerterrein 't Woutershok met een lopende band en miniatuurvoertui gen tips en adviezen over het juist beladen van auto en caravan. Groeneplaats zal staan.' Zeg zoiets maar eens tegen keurig in het pak gestoken heren die klaar zitten om hun handtekeningen te zetten onder een joint-venture voor de realisatie van tientallen huizen en winkelruimten. Ondertussen staat die poffertjes kraam er dus wel op de Groene plaats. En wat is nou het gekke? Van de vele verschillen in opvat tingen waarvan de afgelopen jaren regelmatig sprake was, is op het moment niet veel te merken. Ik heb tijdens de vele keren dat ik foto's liep te maken op de Groeneplaats in ieder geval nog geen Texelaar gesproken die het voormalige raadhuis mist. Hoe het er nu uitziet wordt prima gepruimd. Het uiterlijk van de kraam is wel een punt van discus sie (die kan nou niet echt authen tiek Texels kan worden genoemd), maar over het algemeen hoor je weinig gemopper. Na alle ontwikkelingen en gebeur tenissen van de afgelopen jaren lijkt zich nu dus eindelijk wat rust rond de Groeneplaats voor te doen. Niet dankzij interactieve proces sen, andere vormen van participa tie, gemeentelijke kaderstellingen of breed gedragen visies, maar dankzij...poffertjes! Dat had ik vijf jaar geleden zeker niet durven voorspellen. Jeroen van Hattum Bezoekers van de Kampeer- en Veiligheidsdag bekijken de ontploffing die zich voordoet als Martijn Eelman van Holland Save BV ter demon stratie een klein gasflesje in brand steekt. (Foto Jemen van Hattum) Nieuw asfalt voor het fietspad langs de Georgiëweg. Binnenkort laat de gemeente een deel van de bomen snoeien en worden de reste rende bomen voorzien van antiworteldoek om te voorkomen dat de wortels het asfalt opnieuw omhoog drukken. (Foto Jemen van Hattum) TESO Vrijdagmorgen moest ik - net als vele anderen - met de boot van 8.00 uur naar Den Helder.Om 7.45 uur verscheen het bericht op het bord, dat in verband met ambulan cevervoer de boot om 7.55 uur zou vertrekken. Dit werd ook omgeroe pen. ledereen stapte al in de auto, omdat men dacht mee te kunnen. Helaas bleek het ambulancever voer zo urgent, dat na het oprijden van de ambulance de boot direct vertrok. En uiteraard terecht, indien noodzakelijk. Zo dachten ik en meerdere bekenden erover, samen met vele anderen, die inmiddels weer waren uitgestapt en met elkaar stonden te praten. Ik wilde net weer de auto ingaan om mijn afspraken aan de overkant te bellen, dat het een uur later werd. Maar wat gebeurde er? De speaker ging aan en er werd omge roepen, dat de Dokter Wagemaker de tussendienst eerder ging star ten en om 8.10 uur zou vertrekken. Een spontaan applaus volgde en de boot vertrok stipt om 8.10 uur. Een warme douche voor TESO, mede namens Jaap Boon en Joke de Boer en Kees Verspuy, die voor vakantie vertrokken en niet zelf kunnen reageren. Ries Swanink, De Cocksdorp. Bouw huis door gedichtenbundel Supertrots is ze, Joelia Bonne uit De Koog. Met behulp van de opbrengsten van een gedichten bundel die ze een paar jaar gele den schreef, wordt momenteel in Roemenië een huis gebouwd. Twee Roemeense artsen, die de opbrengst hadden gekregen, stuit ten op het platteland op een moe der die met drie dochters in een houten bouwval woonde dat was aangetast door de overstromingen. Met behulp van het geld dat Bonne ophaalde, wordt momenteel een vervangend stenen huis gebouwd. Het geld is daarmee voorlopig op, nadat eerder al via dezelfde huis artsen een Roemeens meisje werd geholpen dat zich over vier jongere broertjes en zusjes moest ontfer men omdat de ouders waren over leden. Voor de 23-jarige Bonne is het geven van de steun belangrijk, omdat zij in Roemenië werd gebo ren en in een weeshuis zat totdat ze op haar vijfde werd geadop teerd door Frits en Yvon Bonne. Ze heeft plannen om op termijn met Rikus Kloosterhuis een CD te maken waarop de gedichten wor den voorgelezen. Bonne hoopt op die manier in de toekomst opnieuw geld voor Roemenië op te halen. Nieuw asfalt voor hobbelig fietspad Het fietspad langs de Georgi- eweg in Den Burg is voorzien van een laag asfalt. Daarmee moet een einde komen aan pro blemen die door Texel 2010 en de dorpscommissie van Den Burg bij de gemeente werden aangekaart. Oprukkende boomwortels hadden de vorige laag asfalt omhoog gedrukt, waardoor het fietspad voor brommers en fietsers serieus een lastig te nemen horde begon te worden. De gemeente neemt nextra maatregelen om dit in de toekomst te voorkomen. Zo worden eind deze week of begin volgende week de populieren langs de weg om en om gerooid om de overblijvende bomen zowel boven- als ondergronds meer ruimte te geven. Daarnaast wordt met behulp van een wortelfrees vlak naast het asfalt tot een diepte van circa 80 centimeter een zogeheten antiwor teldoek aangebracht om zijwaartse groei van de wortels verder te voorkomen. De bomen die blijven worden gesnoeid, zodat de verhouding tussen de wortelstelsels en het blad in evenwicht blijft. Bomen waar nesten in zitten, worden met rust gelaten. De gemeente laat, voordat er wordt gesnoeid en gerooid, eerst een deskundig bedrijf kijken of er geen vogels in de bomen nestelen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5