Winkeltje herleeft bij museum Moet het licht wel of niet op groen voor Texel Spa Resort? VRIJDAG 27 ME! 20'1TEXELSE 10 COURANT Texel Spa Resort. Voor onze begrippen een project van enorme omvang. Moet het er komen of niet? Wat zeg gen beleidsnota's en hoe luiden de meningen? Het bos langs de Pelikaanweg waar Texel Spa Resort zou moeten verrijzen. Van alle kanten Texel op Koers, structuurvisie 2020 (gemeente Texel 2009): 'Er is ruimte voor meer bedrijvig heid. Gedacht wordt aan bedrijven op het gebied van maritiem onder zoek, financiële en administratieve dienstverlening, zorg, sport en wei- ness. Met het bedrijfsleven en financiers wordt op Texel actie ondernomen om nog niet op Texel aanwezige bedrijfsvormen aan te trekken. Werkgelegenheid voor hoger en lager opgeleiden creëren De gemeente wil initiatieven om tot een verdere professionali sering en kwaliteitsverbetering van toerisme te komen ondersteunen en faciliteren. Stedenbouwkundig architect ir. Mark van der Heide van Hosper (dat werkt in opdracht van Adrie Mantje en Peter Hin):'Als je een project als Texel Spa Resort moge lijk wilt maken, zul je een aantal seinen op groen moeten zetten. Er zijn meerdere redenen om dat te doen. Zo vormt het project een substantiële bijdrage aan de werk gelegenheid. We schatten dat er in totaal 350 directe en indirecte plaatsen gecreëerd worden, waar van een deel in het cosmedische bereik; een interessante nieuwe sector voor Texel. Daarnaast is sprake van een verbreding en ver sterking van het toeristisch recrea tieve aanbod en daarmee van deze bedrijfstak als motor van de locale economie. Een derde argument is de combinatie van een 5-sterren hotel, Spa, cosmedisch centrum en het recreatief wonen in de natuur, die uniek is voor Nederland en voor de rest van het verzor gingsgebied van Texel. Door een integrale benadering van duur zaamheid, landschap en architec tuur kan met behulp van een uniek programma een icoon gerealiseerd worden voor Texel en het moois dat het eiland te bieden heeft. Jan van Andel, voorzitter van Stichting WV Texel: 'Texel Spa Resort sluit goed aan op toekom stige ontwikkelingen. Het initiatief richt zich op een interessante groep mensen en je trekt er onder meer hoger opgeleiden mee naar Texel. Het speelt ook in op de hogere kwaliteit die mensen verwachten. Een goede kans voor Texel en een kwalitatieve toevoeging voor het eiland.' Beleidsnota Toerisme en Recre atie op Texel, kwaliteit en ont wikkeling (2003): 'Vanuit Texel moet een stelselmatige inspanning worden verricht om het marktaan deel voor nu en in de toekomst veilig te stellen. Er moet wor den ingespeeld op het verwach tingspatroon en de wensen van de toerist. Van belang is om uit te gaan van de eigen Texelse kracht en bijpassende duurzame trends. We denken aan duurzame trends die passen bij de uitstraling van Texel en de kernkwaliteiten. Bij de verdeling van de laatste 2.000 (2007 2.300) slaapplaatsen gaat het niet om het individuele bedrijfs belang, maar om een positieve economische ontwikkeling voor het hele eiland.' Alfred Schaatsenberg (PvdA- raadslid): 'De eerste vraag die bij me opkomt is: is het agrarische grond? Ja, dus dat is het eerste probleem. Dan de vraag: hoe kom je aan zoveel bedden? Het zijn er nogal wat. Her en der vandaan halen? Dat wordt een hele discus sie. Op zich is het wel een mooi plan en het ziet er leuk uit. Of we er op zitten te wachten? Ik geloof het niet, er zijn in het land al zoveel van die dingen. Past het in het bestem mingsplan? Ze komen er straks wel mee naar de raad en dan komt het wel voorbij. Een soortgelijk ver haal betreft de aanvraag voor uit breiding van de Bremakker (waar voor ook landbouwgrond moet worden omgezet in recreatie, maar die zelf wel over de benodigde bedden beschikt)' Structuurvisie, de Toekomst van Texel (2002): 'De concentratiege bieden langs de westkant van het eiland zijn bij uitstek geschikt voor vernieuwingen, kwaliteitsontwikke lingen en innovaties. In samen hang daarmee acht de gemeente een aan duidelijke criteria gebon den verplaatsingsbeleid van toeris tische slaapplaatsen van belang voor de landschappelijke kwaliteit voor het totale eiland.' Menno Stam, '10 voor Texel': 'Het ziet er best mooi uit. Maar ons probleem is: waar haal je al die bedden vandaan? Ze kunnen er bij Tubantia wat weghalen, maar voor de rest moet ik nog zien of het haalbare kaart is. Het wordt best een groot park. Maar het is oppas sen voor precedentwerking. Er loe ren meer projectontwikkelaars op een kans. En onder de Dennen lig gen nog wel meerstukken land. En ligt die grond wel in het concentra tiegebied? Ik heb dat nog niet zwart-op-wit gezien.' Van der Heide: 'Willen is kunnen in dit geval. Op hoofdlijnen is het beleid er, bijvoorbeeld in de vorm van de structuurvisie 2020, het concentratiegebied en de nota toerisme en recreatie. Het aanpas sen van het bestemmingsplan is een logische juridisch- planologi sche doorwerking van dit beleid en een uitgelezen kans om de gestel de ambities en beleidsvoornemens te verwezenlijken.' Nico Kikkert, voorzitter van land bouworganisaties LTO en KAVB: 'Wij pleiten voor behoud van alle agrarische grond. In 2007 is in de structuurvisie van Stivas (Stichting ter verbetering van de agrarische structuur) omschreven dat Texel een bepaalde minimum oppervlak te cultuurgrond nodig heeft voor in standhouding van het agribusiness complex en de organisatie er om heen. Alles wat we daarop inboe ten, doet er afbreuk aan. We strij den voor iedere hectare. Als Adrie Mantje agrarisch land in recreatie wil omzetten, dan moet hij elders op het eiland zorgen dat er com- pensatiegrond komt. Het argument dat het beoogde terrein al in het toeristisch-recreatieve concentra tiegebied ligt, snijdt geen hout. Het is een vlek op een plaatje in de structuurvisie, geen planologische kaart. Natuurlijk heeft de grond z'n beperkingen en kun je het alleen voor bollen of grasland gebruiken. Maar dat er nu productiebomen staan wil niet zeggen dat de grond verloren is voor de landbouw. De grond is van een speculant die met bomen geld dacht te verdienen. Als er een normale boer op zat, waren de bomen al lang gekapt en was het teruggebracht in een agra rische staat waarmee wel geld valt te verdienen.' Van der Heide: 'Ik kan het argu ment dat het onwenselijk is dat er grond met een agrarische bestem ming onttrokken wordt aan het eiland in algemene zin wel volgen. Maar in dit specifieke geval gaat het om een gebied waarop niet geboerd wordt of zal gaan worden. En dan lijkt me vanuit een maat schappelijk perspectief de realisa tie van de genoemde beleidsdoel stellingen belangrijker dan het bekrachtigen van een dogma.' Gerbrand Poster, Texel 2010: 'Het is een mooi plan en Mantje heeft een goeie naam op Texel, en terecht. We moeten wel kijken of het past in het landschap en hoe het uitpakt. Maar onze partij bena dert dit positief. Maar als het om omzetten van agrarisch land in recreatief gaat, denk ik meteen aan de Bremakker, die een klein hoekje wil omzetten en de bedden al heeft. Dat is een peulenschil vergeleken met dit. Maar als ik het gezeur daarover in de raad hoor, dan zie ik dit somber in. Het is wel zo dat als de raad dit doorzet, dan moet de Bremakker direct worden geaccor deerd.' Van der Heide: 'De gemeenschap heeft hier een bepalende rol in het beddenbeleid, aangezien de gemeente de administratie en toe wijzing van bedden in handen heeft. Het plafond is waarschijnlijk bedoeld om de druk van toerisme voor de gemeenschap te begren zen en om te voorkomen dat er te veel concurrentie ontstaat. Wij denken echter dat er ruimte is voor deze specifieke ontwikkeling, aan gezien het gaat om een doelgroep die nu zijn weg naar het eiland niet vindt en omdat er op het eiland sprake is van veel slapende bed den. De gemeente beschikt over een reserve die op grond van deze overwegingen kan worden ingezet. Ook hiervoor geldt dus: willen is kunnen.' 'Ik kan me voorstellen dat de manier waarop het beddenbeleid momenteel is vormgegeven op ter mijn leidt tot stagnatie. Enerzijds werkt het plafond beperkend op initiatieven en investeringen vanuit de sector, die daardoor minder goed in kan spelen op ontwikkelin gen in de markt. Anderzijds dragen bedden die 'in slaap vallen' niet langer bij aan het draagvlak voor voorzieningen en ondernemingen. Daarmee vormt het een bedreiging voor het toerisme als economische motor.' Gerard Timmerman Texelfonds reikt Compliment uit Bertha Brouwer - de Wijn gaat rond met een blad snoepjes, verwijzend naar ee blad snoepjes dat vroeger bij Pieter Jan Eelman onder de toonbank lag. Voor ee cent mochten kinderen wat lekkers uitzoeken. (Foio's Jemen van Ham naar de verschillende bakkerijen naam 'Bakker Rey' gekregen. Ger- die vroeger in Oudeschild waren, rits met een kwinkslag: 'We heb- met een oven die op takkenbossen ben enige dichterlijke vrijheid toe- wordt gestookt. De winkel heeft de gepast.' Het Hoornder evenement Klif hanger heeft dinsdag het eerste Texelfonds Compliment ontvan gen. De manifestatie, die om de twee jaar plaatsvindt, kreeg een cheque ter waarde van €1000,-. Het Texelfonds, vertegenwoordigd door Swier Oosterhuis en Monique de Boer, heeft veel lof voor de wijze waarop Den Hoorn een maand lang in het teken van de kunst staat. Inwoners van het dorp stel len hun huiskamer, tuin, garage of weiland beschikbaar om kunstwer ken te exposeren. Het Compliment is een nieuw initi atief van het Texelfonds. Bestuurs lid Swier Oosterhuis vond het een eer deze blijk van waardering aan het 'managementteam' van Klif hanger te mogen uitreiken. 'Het is opvallend dat er zo vreselijk veel Speciaal voor 55-plussers hou den de gemeente, Connexxion en de provincie woensdag 15 juni een informatiemiddag over de OV-chipkaart. Bezoekers aan de informatiemid dag worden geïnformeerd over het gebruik van de OV-chipkaart en er Hoornders bij betrokken zijn en dat het kunstproject, door de jaren heen, flink gegroeid is. Ook dit jaar zijn er weer 40 kunstenaars die meedoen. De belangstelling voor het evenement neemt toe. KI if han ger heeft zijn weerspiegeling op het hele eiland. Dat is een compli ment waard en daarom reiken wij graag deze financiële ondersteu ning aan jullie uit', aldus Ooster huis. Het gebaar werd in dank aanvaard, want het doorgaan van het evene ment was maar kantje boord, vol gens Cor van Heerwaarden. 'In vergelijking met twee jaar geleden was het nu veel moeilijker om sponsors te vinden. Het heeft er allemaal echt om gehangen.' Klif hanger duurt van 11 juni tot en met is ruimschoots de gelegenheid tot het stellen van vragen. Bij de bijeenkomsten zijn ook aan vraagformulieren verkrijgbaar voor de speciale actiekaart van de pro vincie. de bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis en duurt van 14.00 uur tot 16.00 uur. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild heeft gisteren de laatste van de sinds 2001 gebouwde huisjes officieel in gebruik genomen. In het laatste huisje is een winkeltje gevestigd met daarin de inventaris van het winkeltje van Pieter Jan Eelman (Pieter Jan van Maartje) dat jarenlang aan de De Ruyter- straat was gevestigd. Jan en Anne ke Raven gaven de inventaris jaren geleden in bruikleen aan het muse um, nadat Eelman was overleden. Zij ontfermden zich jarenlang over hem toen hij ouder werd. Anneke Raven kreeg gisteren de eer het winkeltje te openen. Ze onthulde drie oude foto's van Pieter Jan Eel man, zijn vader Simon Eelman en zijn moeder Maartje Vlas. De winkel straalt een sfeer van de jaren vijftig uit. 'Het is nog de tijd van de kruidenier die achter de toonbank stond en de waren voor je woog en in een puntzak deed', vertelde Gerrit Gerrits, medewer ker van het museum bij de ope ning. 'Kinderen van nu kunnen zich dat niet meer voorstellen, dus het is goed om te laten zien hoe het vroeger geweest is.' De winkel bevat ook diverse spullen uit vroe gere Texelse winkeltjes die diverse Texelaars aan het museum beschik baar stelden. De moeder van Pieter Jan Eelman begon het winkeltje in de De Ruy- terstraat nadat haar man op zee was gebleven. Dat was in de tijd gebruikelijk in vissersfamilies en ook hard nodig om toch wat inkom sten te hebben. Pieter Jan kwam in de winkel, nadat zijn moeder hem verboden had de zee op te gaan. Behalve zijn vader, was ook zijn De verhuurtarieven voor de binnen- en buitensportaccommodaties wor den voor het komende seizoen zodanig aangepast dat de inflatie wordt gecompenseerd. Dat bete kent dat ze worden verhoogd met 1,3 procent, zijnde het prijsindexcij- opa op zee gebleven. Ze verkoch ten in het winkeltje etenswaren en kleine huishoudelijke artikelen. Er werd stilgestaan bij Gerrit de Haan, de eerste directeur van het Texels Museum, die lang geleden al het idee verspreidde om het Oudeschild van vroeger op het ter rein van het museum te laten ver rijzen. Jan Kuiper, de latere direc teurvan het Texels Museum, pakte het verder op. Dat leidde tot de bouw van onder meer een smede rij, het winkeltje en huisjes die de sfeer van 1910, 1930 en 1950 uit stralen. Gerrits: 'Je waant je in een klein dorp rond de sloot en toeris ten denken dat de huisjes er altijd al hebben gestaan.' Dat laatste was een compliment voor Willem Keijzer die zich vanaf 2001, samen met andere mede werkers van het museum, met hart en ziel voor de bouw van de huis jes inzette. Directeur Esther Banki stelde dat Keijzer de huisjes met 'liefde en vakmanschap' bouwde. Dat gebeurde met authentiek bouwmateriaal dat De Haan al bij de sloop van huizen begon weg te halen. Gerrits verhulde niet dat dat bouwmateriaal jarenlang letterlijk voor de benen heeft gelegen, maar het resultaat mocht er wezen. Ban ki wees erop dat de huisjes onder deel waren van De Grote Sprong Voorwaarts, het plan dat onder lei ding van de vorige directeur Benno van Tilburg tot stand kwam en waarvoor de gemeente veel geld beschikbaar stelde. Els Kruk, Harmien Hoogerheide en Christine Pennings gaan als vrijwil ligers achter de toonbank van het winkeltje staan om bezoekers te vertellen over vroeger. Achterin is een bakkerij gemaakt, verwijzend fer voor de gezinsconsumptie over 2010. Er komt nog geen verande ring in het uitgangspunt dat de ver enigingen en gebruikers niet meer dan 30 procent van de werkelijke kosten betalen; de rest komt voor rekening van de gemeente. Voorjaarsmarkt De Vrije School in Den Burg houdt zaterdag 28 mei van 10.00 tot 14.30 uur een voorjaarsmarkt op het plein voor de school aan de Gasthuisstraat. Er zijn diverse acti viteiten die in het teken van Afrika staan en er is Afrikaans eten. Er zijn onder meer knutselworkshops Buitentoe rnooi Vandaag en morgen wordt op speelweide Het Vierkante Stuk aan de Ploegelanderweg het Tevoko Buitentoernooi gehouden. en er wordt aan Afrikaans haar vlechten gedaan. Informatiemiddag over OV-chipkaart Hogere huren voor sportaccommodaties <>IM-

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10