'No nuts no poffer' en later is allang begonnen TEXELSE 11 COURANT Ria Visch over dementie, schaamte en verdriet 'Hadden we het maar eerder geweten' Ria Visch met haar vader. 'Als we hadden geweten dat mijn vader aan het dementeren was, had dat veel verdriet en schaam te voorkomen. Nu werd hij door z'n omgeving als een soort 'dorpsgek' beschouwd. Niemand nam hem meer serieus in het dorpje waar hij woonde, onder de rook van Rotterdam.' Ria Visch (62 jaar) uit Oosterend had, toen haar vader aan frontotem- porale dementie (FTD) ging lij den, nog nooit van het begrip gehoord. 'Nu zou ik het geloof ik wel herkennen. Dat weet ik eigenlijk wel zeker.' 'Mijn moeder merkte als eerste dat mijn vader rare dingen begon te zeggen tegen mensen,' aldus Ria Visch. 'Dat er iets niet klopte. Maar omdat mijn vader er zijn hele leven al plezier in had om mensen aan het lachen te maken - hij was een grapjas - dacht de omgeving dat die karaktereigenschap aan het verergeren was. Alleen werden de grappen steeds minder leuk. Hij ging iedereen die hij tegenkwam, aanspreken. Als hij iemand tegen kwam met een paardenstaartje, vroeg hij "Mag ik u iets vragen, bent u een paard?" Tegen mensen die hand in hand liepen, zei hij "Bent u bang dat hij wegloopt?" Als we in de verte iemand in een rolstoel zagen naderen, kregen we het al benauwd, want je wist wat er volgde. "Bent u te lui om te lopen?" Aanvankelijk lukte het ons nog om hem te laten begrijpen dat hij niet iedereen moest aanspreken, later was hij daar helemaal niet meer vatbaar voor.' Nadat de moeder van Ria in een verpleeghuis moest worden opge nomen, kwam haar vader er in huis alleen voor te staan. 'Hij ging wel keurig iedere dag met zijn autootje op bezoek bij mijn moeder, maar hield het maar tien minuten vol om bij haar te zitten. Dan had het voor hem lang genoeg geduurd en ging hij het gebouw door lopen om mensen tegen te komen en aan te spreken. Mijn moeder was erg ongelukkig met de situatie. Als ze toen had geweten dat haar man dementeerde, geestelijk niet in orde was, had ze er meer vrede mee kunnen hebben. Nu begreep ze er niets van. Niemand dacht aan dementie, omdat zijn geheugen aanvankelijk prima in orde was.' 'Mijn vader ging zich steeds vreem der gedragen. Mijn broers en zus schaamden zich voor hem, want die woonden bij hem in de buurt. Zij kenden de mensen waar hij zo raar tegen deed. Ik zat er minder mee, kon ook altijd goed met mijn vader opschieten, maar ik woonde een eind bij hem vandaan. Voor mij was het dus iets makkelijker. Inmid dels ging ik om de veertien dagen een weekend naar hem toe. Dan zie je veel. Niet te vergelijken met een uurtje koffie drinken. Als ik een rondje met hem liep, móest hij wui ven naar een bepaalde buurvrouw. Als ze er niet was, ging hij voor haar raam staan om op de ruit te kloppen.' 'Als ik hem opbelde, moesten we ook een heel ritueel afwerken voor ik hem wat kon vragen. Je was tien minuten verder voor je een vraag kon stellen. Ik moest het zo simpel mogelijk formuleren, anders begreep hij me niet.' 'Intussen werd hij steeds eenza mer, bij hem thuis kwam niemand meer. Het lijkt wel alsof iedereen een hekel aan me begint te krijgen, zei hij op een dag tegen me. Het werd steeds moeilijker om met hem om te gaan. Plotselinge ver anderingen kon hij niet goed meer verdragen. Als je een andere mening had, stond hij soms driftig met zijn wijsvinger naar je te wij zen. Gelukkig duurde zijn boosheid nooit lang. Ook ging hij geen avond slapen zonder naar de maan te hebben gezwaaid. Daar ging hij steevast voor naar buiten. Echt dwangmatig gedrag.' 'We kregen strubbelingen in de familie. Mijn broers en zus namen hem zijn gedrag kwalijk. Vooral ten opzichte van moeder, want die is overleden in de veronderstelling dat haar man haar min of meer in de steek liet. Maar hij ging na haar overlijden wel iedere dag even naar het kerkhof. Daar praatte hij tegen haar. Heel trouw op zijn manier.' 'Ik had maar steeds het gevoel dat we het hem allemaal niet konden aanrekenen. Dat hij er niet verant woordelijk voor was. Ik ging infor matie zoeken, erover praten met mensen. Toen ik het er met Lies- beth Rijk van het Alzheimer Café over had, opperde zij dat hij moge lijk aan dementie leed. En inder daad, toen er na veel vieren en vij ven onderzoek plaatsvond - hij was beland op een psychiatrische afdeling van een ziekenhuis, thuis- VRIJDAG 27 MEI 2011 John Smit en Annette van Ruitenburg bezig met de eerste aflevering van de kookrubriek over Texelse producten waarmee zij gestart zijn. (Foto Jeroen ran Hattum) Kookrubriek voor Texels product Een gesprek met Bert Keijser terwijl op de achtergrond in het land de asperges worden geoogst en daarna een heldere uiteenzetting over de bereiding van een gerecht met de Texelse asperges en andere Texelse pro ducten. In circa vier minuten tijd komt het witte goud van Ongeren ruim schoots in beeld in een nieuwe kookrubriek waar John Smit van Videolux en Annette van Ruiten burg mee zijn begonnen. De film pjes, waarvan de eerste recent is opgenomen, zijn bedoeld om op websites van Texelse ondernemers geplaatst te worden. Smit en Van Ruitenburg hopen zo de herkomst van Texelse producten en de berei ding ervan letterlijk in beeld te brengen. 'Het is de bedoeling dat we de komende tijd langs gaan bij diverse producenten om daar opnames te maken', vertellen Smit en Van Rui tenburg. Gemiddeld om de zes tot acht weten willen ze een nieuwe aflevering van de kookrubriek (Texels koken met Annette) maken. Tot nu toe hebben vijftien bedrijven de rubriek op hun websites gezet. Smit: 'De filmpjes kunnen via social netwerksites als Facebook of Twit ter verder verspreid, zodat veel mensen direct in aanraking kunnen komen met de culinaire geheimen van het eiland.' Op de website www.springtijtexel.nl is het filmpje volgens Smit te zien. wonen ging niet meer - was er al heel veel beschadigd in zijn herse nen. Hij bleek niet alleen aan fron- totemporale dementie te lijden, ook vasculaire dementie speelde een rol. De onderzoeken duurden langer dan verwacht. Vader had al snel genoeg van de opname. "Jij hebt een sleutel van mijn huis, hè," zei hij een keer tegen me toen ik bij hem op bezoek was. "Zullen we dan maar gaan?" Dat soort opmer kingen snijdt dwars door je ziel. Na de diagnose is hij in een verpleeg huis opgenomen. Daar heeft hij nog een jaar gewoond. Naar tevre denheid, gelukkig. Op 83-jarige leeftijd is hij onverwacht overle den.' 'Tijdens de dienst voor mijn vader heb ik in mijn toespraak het dorp laten weten wat er met hem aan de hand was. Dat hij er niets aan kon doen. Maar tot op de dag van van daag vind ik het erg dat er geen eerdere herkenning van zijn ziekte beeld is geweest. Hadden we het maar geweten. Dat was voor ieder een beter geweest.' Dinsdag 31 mei staat frontotempo- rale dementie centraal in het Alz heimer Café in De Buureton. Ben van der Last (FTD-patiënt) en zijn vrouw Ina vertellen hoe zij met de ziekte omgaan. Aanvang 19.30 uur. Margreet Berndsen I Weblog Op verzoek van de redactie hield Bouke Weber, general manager van de Hotelgroep Texel, een week lang een wevlog bij. Over restaurant De Pofferglop, het strand, ziektes en een nieuw team. Hieronder een bloemlezing, het complete weblog is te Izen via www.texelsecourant.nl. Vrijdag - Als u ook wel eens wakker wordt met Plopperdeplopperdeplop, dan zal u de bovenstaande variant wellicht bekend voorkomen. We hebben het niet over kabouter Plop of kabouters in het algemeen, neen, we hebben het over de Pofferplop., eh... Pofferflop....Pofferglob, of is het nou Pofferglop. De discussie de laatste tijd over vermeend misbruik van het zelfstandig naamwoord glop was behoorlijk levendig. Dat een poffertje raar kan rollen weten we inmiddels, want ineens werd er gesproken over restaurant De Pof ferglop. Hoera, een nieuwe naam was geboren: 'Lindebooms Pofferg lop'. Zaterdag - Zo'n huisje zorgt er wel voor dat je eerder naar het strand gaat. Zelfs bij kwakkelweer. Zo ook nu. Aangekomen bij het huisje blijkt het behoorlijk te waaien. Gelukkig ligt er een windscherm dat ik voor het eerst sinds twintig jaar (of langer) toch nog blijk te kunnen opzetten. Wat een weelde. Zo dicht bij huis en binnen een half uurtje het 'vakantie gevoel'. Logisch dat Zwitserleven al jaren dit deel van Texel gebruikt om het Zwitserlevengevoel op te wek ken. Tegen drieën pakken we onze spullen en gaan we weer naar huis. Daar gaat voor de kinderen de zaterdagroutine gewoon door. Spe len, fietsen, voetballen met de kin deren uit de buurt. Het lijkt soms op één grote zoete inval. Heerlijk zo'n trapveldje achter je huis. Zondag - De dag begint somber, maar dat betekent ook goed nieuws; regen. Sinds kort hebben we het Pieter Rozenvlak ontdekt. Wat een mooi stukje Texel. Twee mooie rou tes zijn er uitgestippeld. Vandaag nemen het 'bovenste' rondje. Iets meer dan drie kilometer, dus perfect voor de kleine beentjes van Floris. Onderweg van Den Burg naar Jan Ayeslag begint het inderdaad te regenen. Maar aangekomen bij het beginpunt van de wandeling is het al weer droog. Droog met een hoofd letter D. Die D staat trouwens ook voor domme mensen. Middenop het pad temidden van de droogte ligt een peuk. Dat geloof je toch niet, je moet er niet aan denken wat er kan gebeuren door onachtzaam een sigarettenpeuk weg te gooien. Dat wordt gegerandeerd voorpagina nieuws. Alleen niet met nieuws waarmee je als Texel geassocieerd wilt worden. Gelukkig is het dit keer goed gegaan. Een kleine rimpel in het verder prachtige natuurgebied. Zondag/maandag - Op de foto staan Floris en Marijn, onze super boys. Twee gezonde Hollandse jon gens. In tegenstelling tot hun moe der. Sinds september 2009 is Monique namelijk vaak ziek, zwak en misselijk en valt ze van de ene ziekte in de andere. In mei 2010 kwam daar een ondragelijke rugpijn bij. Om, zoals de huisarts dat zei, alles uit te sluiten volgde er een bloedonderzoek. Monique bleek een zeldzame kwaadaardige ziekte van haar ruggemerg te hebben. De ziekte van Kahler. Slechts drie pro cent van de patiënten is jonger dan veertig. Jaarlijks wordt het bij ca 600 patiënten geconstateerd, met name senioren. De vooruitzichten zijn 'niet best'. Nu, bijna een jaar verder, heeft Moni que de nodige onderzoeken moeten ondergaan. Meerdere chemo's en als klap op de vuurpijl een stamcel transplantatie. Deze zou in novem ber plaatsvinden, maar door allerlei 'foutjes' is het uiteindelijk januari geworden. Deze transplantatie met haar eigen cellen zou er voor moe ten zorgen dat na een zware chemo de ziekte jarenlang weg zou blijven. Zou, inderdaad, zou. Helaas bleek namelijk al vrij snel dat de foute cel len nog steeds niet weg waren. Wat nu volgt, is een allogene stam celtransplantatie, dus met een donor. De meest gunstige donor in dit geval is een broer of een zus. Monique heeft 1 broer, Harald. De kans dat er een match is, is slechts 25 procent. Drie weken geleden hebben we gehoord dat Harald matcht. Super. Nu zijn we in afwach ting van de datum. Waarschijnlijk ergens in september. Op dit moment gaat het eigenlijk super met haar. Ze werkt weer twee halve dagen, pijn heeft ze nauwelijks (of ze doet alsof, want ze is supersterk) en sinds vorige week gaat ze weer zon der haarstukje door het leven. Ik ben beretrots op haar. We zijn er nog niet, maar ik weet zeker dat het goed komt. Terugkomend op de waas van de dag. De waas is in dit geval het vlies, de mist waardoor je alles niet hele maal helder ziet en hoort. Dit is weg. Voor het eerst op de Hoge Berg in het bossie ontdekt. Vogels helderder horen fluiten, planten zien groeien en bloeien. Dingen zien die er altijd al waren maar die je nog nooit hebt opgemerkt. Kortom genieten van alles om je heen met een grote G. Zoals bijvoorbeeld afgelopen zater dag op het strand. Niet wachten met genieten totdat je op vakantie gaat. Later is immers al lang begonnen. Maandag - Vandaag, zoals vaker de afgelopen weken, druk bezig met onze nieuwe aanwinst; De Pofferg lop. Het is gewoon een compleet nieuw bedrijf dat we er 'even' bij doen. Gelukkig ben ik niet alleen en zetten alle collega's de zeilen bij om op 1 juni open te kunnen. Geen idee hoe het de eerste dagen zal lopen. Niet alleen de collega's (Marco, Nor- bert, Mariska, Sabine, iedereen denkt en doet mee), maar ook de leveranciers en installateurs doen hun uiterste best alles gereed te hebben voor volgende week woens dag. Gelukkig wel. Morgen komt als het goed is gas, water en licht. Dat moet ook wel, want vanaf woens dag gaan de koks in training. Dan móeten we gas hebben. Er moet nog een hoop werk worden verzet voor de opening, maar uiteindelijk komt alles goed. Meestal dan. Ik hoop dat Edwin (de nieuwe opperp- offer) snel het stokje kan overne men Dinsdag - Om half acht hadden we een bijeenkomst belegd in de Waag- hzaal van De Lindeboom met alle nieuwe medewerkers van de Pof ferglop. Langzamerhand kwamen ze binnendruppelen. Een aantal kende elkaar al, maar niemand kende iedereen. Het was een spannend moment, maar om exact half acht kwam de laatste binnen en was het team compleet. Geen Texels kwar tiertje, nee iedereen keurig op tijd. Dat belooft... Na een voorstelrondje zijn we met z'n allen naar de Poffer glop gegaan en daar hebben we uit de doeken gedaan wat we allemaal nog van plan waren. De een na de andere vuurde enthousiast vragen op ons af. Veel was aan het eind duidelijk, namelijk dat heel veel nog niet duidelijk is. Dat zal voorlopig vrees ik nog wel even zo blijven. We gaan met z'n allen iets compleet nieuws doen. De grote gemene deler, na ongeveer anderhalf uur, was dat iedereen er zin in had en het ook ziet zitten. Ondanks, of juist dankzij de vele vraagtekens. Na afloop nog een klein drankje met z'n allen gedaan. Op weg naar huis heb ik er een goed gevoel over; een team komt tot leven. Dit gaat goed- komen. Dinsdag - Normaal aanwezig in Hotel Greenside, maar dat zit er nu even niet in. Ik hoop dat ze me mis sen... Het blijkt een drukke dag te worden. Half acht 's ochtends gaat de telefoon. Plaisier meldt zich om de Pofferglop te voorzien van nuts. Ik spring een gat in de lucht. No nuts, no poffer. Meteen Olaf van IBS gebeld, hij zou iemand sturen. Super, we liggen nog (net) op schema. Nu snel ontbijten, jongens naar school en door naar De Lindeboom. Met een mini-kraan zijn ze mega-gaten aan het graven rond de Pofferglop. Ons mooie nette terrasje ligt in puin. Als we straks gas, water en licht hebben, verzacht dat vast de pijn. Norbert (a.k.a. Noppie) gaat samen met Rob alle werkbladen vervangen door mooie, nette hygië nische. Ook de bar blijft niet achter. Bedenk me ineens dat Heineken maandagmiddag nog zou bellen met, hoop ik, de mededeling dat ze toch voor 15 juni al de bar kunnen inrichten. Donald (Heineken) z'n voi- cemail ingesproken. Dat zou nog roet in de poffertjes kunnen strooi en. Het is middag. Om twee uur schud ik, op 't Horntje, de hand van onze poffertjestrainer. Nee, Janvier is nog nooit op Texel geweest, dus dat pakt hij mooi even mee. Janvier blijft drie a vier dagen op het eiland en hij gaat ons nieuwe keukenteam, Rob, Martin en Miranda de fijne kneepjes van het poffertjesvak bijbrengen. We hebben bijna gas, dus wat kan er nu nog misgaan... Samen met Janvier loop ik de bestelling door. 'Waar is de boekweit?', vraagt hij plots. Zak ken van 25 kilo zie je niet over het hoofd. Heb uiteindelijk Henk Beekvelt gebeld met de vraag of hij in A'dam nog boekweit had. Bleek dat Henk zelf ook 'los' was en in Rotterdam inkopen moest gaan doen. Morgen komt Henk met boot je 12 speciaal voor ons 50 kilo geheime poffertjesmelange bren gen. Wat een held. Om 17.00 uur belt Heineken; ze kunnen dinsdag de 31 e 's morgens de bar inrichten. Waar zouden we zijn zonder... samenwerken, ledereen weer harte lijk dank voor een mooie dag waarbij bijna alles op z'n pootjes terecht komt. (met een 'beetje' zeer gewaar deerde hulp her en der). De week van- Marlies Roos De volgende blogger in de serie De week van... is Marlies Roos, die enige tijd in Nieuw-Zeeland woont en daar een highschool bezoekt. Het weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11