Muzikale treinreis vol avontuur TEXEL BSCA.NL @txl TEXELSE 2 COURANT Oriënt-Express inspireert Excelsior Van der Meer scoort bij wiskundewedstrijd Ezelkalender uitgebracht ith fcastem Railway. LcndorhChaiam-Dover Railway Chew ins de Fïr bii Kowo (O i be L' ESToe Frame Uitladder Galerie Melk Bij het Maartenhuis aan de Ruy- slaan nabij De Koog wordt tot 21 september elke dinsdag markt gehouden. Van 14.00 tot 16.30 uur worden eigen produc ten gepresenteerd en is het kof- fieterras geopend. De winkel van het Maartenhuis is van maandag tot en met vrijdag elke dag open. Markt Vrije School Op het plein van de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg wordt zaterdag 28 mei de jaarlijkse voorjaarsmarkt gehou den. Van 10.00 tot 14.30 uur worden verschillende activitei ten ontplooid, waaronder een drumworkshop, knutselwork- shops en haarvlechten, alles in het teken van het thema Afrika. Ook het eten is Afrikaans. Energiewerk Bridgedrives In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt vrijdag 3 juni een inloop avond gehouden voor mensen die kennis willen maken met energie- werk. Daarbij wordt door aanraking met de handen energie doorgege ven, wat als ontspannend of helend kan worden ervaren. De bijeen komst duurt van 19.30 tot 21.30 uur, er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Voor meer informatie: tel. 311766 of 311486. In dorpshuis De Hof in De Koog wordt tot en met 5 september weke lijks een bridgedrive gehouden, geor ganiseerd door bridgeclub Groot Slem uit Den Burg. Deze drives begin nen om 19.30 uur, het inschrijfgeld bedraagt €2,50 per avond of €20,- voor het hele seizoen. Ganzen In Galerie Melk aan de Heren straat in Den Hoorn is tot en met 10 juli werk te zien van beeldhouwer Vanni Vos. Vos volgde opleidingen in Nederland en Italië. Hij vervulde docentschappen in Groningen, Amsterdam en Paramaribo. Zijn werk werd bekroond met diver se prijzen en bevindt zich zowel in particulier als overheidsbezit in binnen- en buitenland. Vanni Vos is lid van de Texelse kunste naarsvereniging Zout en doet op het eiland inspiratie op. De ontwerpen werkt hij uit in zijn atelier in Monnickendam. Zijn werk bestaat voornamelijk uit houten beelden van hout en kleine tekeningen. Galerie Melk is geopend van donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag markt Maartenhuis Johannes van der Meer van OSG De Hogeberg is bij de top van Nederland geëindigd bij de internationale Kangoeroewed strijd. Maandag kreeg hij op school de prijs uitgereikt door wiskundedocent Peter Teubel. De Kangoeroewedstrijd is een wis kundewedstrijd voor scholieren vanaf tien jaar en wordt in meer dan twintig landen gehouden. De bijna zes miljoen deelnemers krij gen allen dezelfde vragen, waar door het mogelijk wordt de resulta ten van verschillende landen te vergelijken. Afhankelijk van hun leeftijd maken de deelnemers 24 of 30 wiskundevragen en -puzzels. Over heel Nederland deden 81.000 leerlingen mee, waarvan zestig van De Hogeberg. Johannes van der Meer behaalde van hen de eerste plaats en ein digde landelijk als tiende. Hij heeft inmiddels een uitnodiging ontvan gen om tijdens de Wiskunde Olym piade deel uit te maken van het Nederlandse team. Ook Kevin van Helden zou in de landelijke top geëindigd zijn, maar door een fout bij de toekenning van de prijzen viel hij buiten de prijzen. De organi satie wil deze fout herstellen door het toesturen van een extra prijs. Dim Dros uit de derde klas eindig de op de tweede plaats, brugklas leerling Noor Kikkert werd derde. Naast de wedstrijd met wiskun- deopgaven (waarbij deelnemers geen gebruik mogen maken van rekenmachine of computer), is aan de Kangoeroewedstrijd een ont werpwedstrijd verbonden. Daarbij moet een wiskundig figuur worden afgemaakt en/of ingekleurd. Vier leerlingen van De Hogeberg vielen daarbij in de prijzen. De ontwerpen van Bruno Kikkert, Dave Huysman, Demie Landsman en Eva van de Heuvel werden uitgekozen tot bes te. Volgend jaar doet De Hogeberg weer mee aan de Kangoeroewed strijd, maar het lijkt nu al moeilijk te worden het resultaat van dit jaar te evenaren. Overigens kunnen leer lingen vanaf groep 7 aan de wed strijd meedoen. Een muzikale reis, maar dan wel een heel bijzondere. Christelijke Muziekvereniging Excelsior neemt toeschouwers mee met de Orient-Express, de legendari sche treinverbinding tussen Lon den en Constantinopel (Istan- boel). Dit even sfeervolle als bijzondere concert in De Bijen korf wordt gegeven op donder dag 30 en vrijdag 1 juli. Op Texel zijn veel zeldzame en opvallende vogels te vinden. Niet voor niets steken elk jaar weer honderden vogelaars het Marsdiep over. Er zijn echter ook vogels die totaal niet meer opvallen. Dat zijn de ganzen. Daar hebben we er namelijk al veel te veel van. Ganzen. U weet wel, die aan een ernstige vorm van obesitas lijden de schepsels die zijn uitgegroeid tot een regelrechte plaag. Jagers willen ze maar wat graag afschieten, maar dit is ver boden. Godzijdank gaat daar nu wat aan gebeu ren. Althans, dat is de bedoeling. Acht organisa ties met verschillende belangen hebben zich over de kwestie gebogen en willen die hard aanpak ken: er moeten zo'n 10.000 ganzen afgescho ten worden. De Dierenbescher ming, Marianne Thieme en consor ten reageren als door een wesp gestoken, en zijn de realiteit volle dig uit het oog verloren. Het enige wat zij nog zien is een schattig gansje die een kogel door zijn kop gejast krijgt. Ze denken niet aan al die schattige vogeltjes die verdreven worden door de expansiedrift van de ganzen. Ze denken niet aan die miljoenen schattige kippetjes die opgepropt in enorme schuren zitten te wach ten tot ze spotgoedkoop in de supermarkten komen te liggen, en aan het feit dat het ganzenvlees hier een prima alternatief voor zou COLUMN kunnen zijn. Je moet de natuur haar gang laten gaan, zeggen ze. Maar zeg nou zelf, zijn overbe- meste weilanden waar het gras groener dan groen is, nog wel echt natuur te noemen? De alternatieven die worden voor gesteld zijn nog schrijnender. Er moeten rasters komen rond gebie den waar de ganzen hun eieren leggen (is dat dan de natuur zijn gang laten gaan?), zodat de kuikens opgroeien is een natuur lijke leefomgeving zonder de rijke akkers. Dit moet er voor zorgen dat er in plaats van acht nog maar één of twee jongen over leven. Tsja, wat is nou beter? Een volwassen gans die in een klap omkomt door een kogel, of een jong beest dat langzaam sterft van de honger? Soms vraag je je af wie er nou meer hersens heeft, de ganzenbe- schermers of de gans zelf. Maar goed, de Vogelbescherming, de enige organisatie die nog enigs zins verstand van zaken lijkt te hebben, is eindelijk overstag en wil het akkoord ondertekenen. Wie nu denkt dat het allemaal rond is, heeft het mis. De jagersvereniging is namelijk uit het overleg gestapt. Bang voor imagoschade. Over opvallend gesproken... Luuk van der Meer De Orient-Express, de luxetrein die van Parijs (met aansluiting vanuit Londen) naar Constantinopel reed, was in het begin van de vorige eeuw populair onder rijken, staats hoofden, diplomaten, spionnen, kunstenaars en bohémiens. Excelsior maakt deze reis muzi kaal. De muziekvereniging uit Oos terend start in Londen, om via Parijs, de Elzas, München, Salz burg, Hongarije, Bulgarije, Roeme nië uiteindelijk in Turkije aan te komen. Van elke stad of land wordt muziek gespeeld uit de glorietijd van de Orient-Express. Er wordt gemusiceerd door de fanfare en de percussiegroep van Excelsior. Onder leiding van Betty Bakker en Bert Kemper worden composities van Mozart, Straus, Robby Willi ams, Wagner en anderen ten geho re gebracht. Klassiek en populair wisselen elkaar af. Er zijn gastop tredens van Interdansgroep Texel, enkele accordeonisten en acteurs Dirk Haker en Rolf Düring. Op aller lei manieren roept Excelsior de sfeer op uit die tijd waarin onder meer het dansen van de Charles- worden op gezette tijden voorzien ton populair was. Met muziek, dans, kostuums en toneelspel, maar bijvoorbeeld ook doordat bij binnen komst de entree(trein)kaartjes door een conduc teur worden geknipt. Zoals in de Orient-Express komen de reizigers onderweg niets te kort. De toeschouwers van een natje en een droogje. De trein vertrekt om 19.30 uur, men dient aanwezig te zijn tussen 19.15 en 19.25 uur uur. Toegang kaartjes kosten €10.-, (inclusief drankjes en hapjes). Kaarten zijn te koop bij Sla gerij Rob en Meta Maas, Peperstraat 5 in Oosterend en in Tabaksshop 't Centrum, Wever straat 4 in Den Burg. De kaartverkoop start op dinsdag 7 juni. Een uitgebreider overzicht van activitei ten, workshops, excursies en evene menten is te vinden in de gratis Vakan tiekrant, die over het hele eiland verkrijgbaar is, en via www.texelagenda. Vrijdag 27 mei In Odysseus aan de Emmalaan begint TexelEnergie Bespaarstrijd. De uitsla gen worden bekend. De avond is open- Zaterdag 28 mei Van 10.00 tot 14.30 uur wordt bij de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg een voorjaarsmarkt gehouden Oldenhof en Albert Zwaan geopend In de kerk van De Waal begint om 16.00 uur een concert door het Texels gezel schap Amici Cantus. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een optreden van het Susanne Alt Quartet. Toegang €16,-. Maandag 30 mei In de schuren van Axel Lap aan de Wit- teweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In het Keukencentrum Kookwinkel Texel aan de Bernhardlaan in Den Burg geeft kok Fred Mulder van 13.30 tot 16.30 uur een kookdemonstratie gegeven met Texelse producten. In de tuin van De Zes 15 in Den Burg begint om 14.00 uur een voorspeelmid dag van gitaarleerlingen van Hans Hop man. De toegang is gratis. In de koffiecorner van de HEMA in Den Burg wordt van 15.00 tot 17.00 uur een voorinschrijving voor de Avondvier daagse gehouden. In café De Kroonprins in Oosterend speelt vanaf 21.00 uur bluesband Sor- gen Frei muziek van Howling Wolf, Muddy Waters, John Lee Hooker en in De Koog begint om 19.30 u een open bridgedrive. Deelname kost €2,50. Deelnemers dienen om 19.15 u in de Dinsdag 31 mei Bij het Maartenhuis aan de Ruyslaan nabij De Koog wordt van 14.00 tot 16.30 uur markt gehouden. In het raadhuis aan de Emmalaan begint om 19.30 uur een commissievergade ring van de gemeenteraad. Om 19.30 uur begint in De Buureton aan de Beatrixlaan het maandelijks Alz heimer Café. De toegang is gratis TESO om 22.00 uur een optreden van het duo Kees (Klaassen) Ko (Leo van der Fluit). Entree gratis. Zondag 29 mei Elke zaterdagnacht rijdt de borrelbus vanuit De Koog naar Den Burg, De Waal,Oosterend en Oudeschild voor slechts 3 euro p.p. Meer info www.bor- In Galerie 14-16 Posthuys Texel in De Koog wordt om 15.00 uur een expositie met werk van Suzanne Glerum, Ben In verband met de te verwachten extra drukte zet TESO rond het weekend een extra boot in. Zo wordt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een halfuursdienst onder houden. Zondag is dit tussen 14.30 en 20.00 uur het geval. Automobilisten moeten vrijdag en maandag rekening houden met wachttijden van een half uur tot een uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur uit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stof- Muziek in café De Kombuis In café De Kombuis op de haven van Oudeschild is zaterdag 28 mei vanaf 21.30 uur de groep Asman te horen. Deze zeskoppige groep pre senteert zich als een energieke liveband, die melancholie en humor combineert met hedendaagse pop. De band, die al meerdere albums en singels maakt, was vorig jaar ook op het eiland te horen. De toe gang is gratis. Ziekenhuis rond Hemelvaart Het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der werkt op Hemelvaartsdag (donderdag 2 juni) en tweede Pink sterdag (maandag 13 juni) volgens de zondagsdienst. Daarbij is het niet mogelijk een bezoek aan een van de poliklinieken te brengen, een röntgenfoto te laten maken of bloed af te laten nemen. Ook de bloedafnameposten in de regio zijn niet geopend en de laboratorium medewerkers bezoeken geen patiënten thuis. Uiteraard krijgen opgenomen en spoedeisende patiënten alle zorg die zij nodig hebben. De dag na Hemelvaart (vrijdag 3 juni) zijn alleen de poliklinieken Dermatologie, KNO en Mondheel- kunde niet bereikbaar. Cursus moderne dans bij Artex Bij Artex-Kunstenschool Texel gaat dinsdag 7 juni de cursus Modern Moves van start, een korte cursus moderne dans. Bij moderne dans zijn dansbewegingen vooral geba seerd op alledaagse, natuurlijke bewegingen van het lichaam zoals lopen, rennen, zwaaien, draaien en rollen. Er hebben zich de afgelopen decennia vele stijlen moderne dans ontwikkeld. De lessen worden gegeven door Lisette Boeijen en zullen een combinatie zijn tussen de Europees moderne dans en Limón. De cursus bestaat uit vijf lessen, te geven op dinsdag van 16.50 tot 17.35 uur. Voor meer informatie: www.artex-texel.nl. De Multifunctionele Ezelvereniging i.a. (in amore) heeft ter gelegenheid van haar vijftiende verjaardag een Ezelverjaardagskalender uitge bracht. De kalender bevat fraaie zwartwit foto's en de verjaardagen van de ezels die bij de vereniging als erelid te boek staan. De kalen der, gedrukt in een oplage van zes honderd stuks, wordt momenteel onder de leden van de vereniging verspreid. Theun de Winter ver wacht dat er ook exemplaren in de boekhandels komen te liggen. De kalender bevat de verjaardagen van Chris Heertje, Steffi Balk, Lulu Kra mer, Frida Balk, Brigitte Kramer, Suzanne Heertje, vaste logee Oscar Vaz Dias en de inmiddels overleden Ivo Kramer.' (Foto Jeroen ven Hattum)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2