Slagveld op Schorren door hoge Waddenzee 'Oud-Texelaar' weer de fout in TEXELSE 5 COURANT Zilveren Maanprijs voor vrijwilligers Vrijwilligers die zich inzetten voor natuur-, milieu- of landschapsbe heer maken dit jaar voor het laatst kans op de Zilveren Maan prijs. Nominaties kunnen tot 1 november worden ingestuurd. De Zilveren Maanprijs (genoemd naar een vrijwel uitgestorven dag vlinder) werd in 2002 voor het eerste uitgereikt en is bedoeld om een geslaagd project of baanbrekende activiteit op het gebied van natuur, milieu of landschap in Noord-Hol land, uitgevoerd door een enthousi aste vrijwilliger of vrijwilligersgroep, in het zonnetje te zetten. De prijs is een initiatief van de Milieufederatie Noord-Holland, Landschap Noord- Holland en IVN Consulentschap Noord-Holland. Destijds werd beslo ten de prijs gedurende tien jaar jaar lijks uit te reiken. Dit jaar dus voor het laatst, ledereen kan een geslaagd project of baanbrekende activiteit voor de prijs voordragen. Aanmel dingen dienen uiterlijk maandag 1 november binnen te zijn bij de Milieu federatie Noord-Holland. Meer infor matie en een aanmeldingsformulier zijn te vinden op www.zilverenmaan- prijs.nl. Het is ook mogelijk contact op te nemen via tel. 075-6351598. Speciale OV-kaart voor Noord-Holland Om reizigers te stimuleren een persoonlijke OV-chipkaart aan te schaffen, heeft de provincie Noord-Holland 20.000 kaarten met een eigen Noordhollands ontwerp laten maken, die met korting kunnen wordt aange schaft. De provincie Noord-Holland neemt op 30 juni afscheid van de strippen kaart. Vanaf die datum is reizen met het openbaar vervoer alleen nog mogelijk met een OV-chipkaart. Rei zigers kunnen een los kaartje kopen, of een persoonlijke kaart. Een per soonlijke kaart biedt mogelijkheden voor kortingen en het automatisch opladen van saldo. Normaal kost een kaart €7,50, maar de provincie biedt de speciale actiekaarten aan voor €1,50. De actiekaart is alleen te bestellen door inwoners van Noord hollandse gemeenten waar de strip penkaart op 30 juni verdwijnt. Inwo ners van gemeenten waar al langer niet met de strippenkaart gereisd kan worden, kunnen geen gebruik maken van de actie. Bestellen kan via de websites van de provincie (www. noord-holland.nl) en Connexxion (www.connexxion.nl). Vanaf 30 mei liggen er ook aanvraagformulieren bij de balie van het gemeentehuis. Op De Schorren zijn dinsdag hon derden nesten van broedvogels verzwolgen door het hoge water van de Waddenzee. De meeste broedende lepelaars in het buiten dijkse natuurgebied overleefden de vloed. 'We hadden te maken met een foute combinatie van sterke wind, hoog water en de tijd van het jaar', zegt Eckard Boot van Natuurmonumen ten. Net als een paar jaar geleden verdwenen daardoor veel nesten met jongen en eieren in de golven. Ook op Griend en Schiermonnikoog gingen veel nesten verloren. Volgens Boot zijn met name visdieven, ture luurs, eidereenden, zilvermeeuwen, bruine kiekendieven en graspiepers getroffen. Naar verwachting kunnen de tureluurs en de visdieven nog aan een nieuwe leg beginnen. De circa honderd broedende lepelaars kwa men er volgens Boot goed vanaf, omdat zij hun nesten op hoger gele gen delen hadden gemaakt. Er gin gen zes lepelaarsnesten verloren. 'Die zijn vermoedelijk van lepelaars geweest die voor het eerst een nest hadden gebouwd en dat op lager gelegen delen hadden gedaan. Maar als het water 15 centimeter hoger was gekomen, was het allemaal heel anders afgelopen.' De gebeurtenis maakt volgens Natuurmonumenten het belang van binnendijkse kwel- dergebieden als het recent opgele verde Utopia duidelijk. Daar kunnen vogels rusten en broeden zonder door hoog water overspoeld te wor den. 'Met de verandering van het klimaat en het stijgen van de zee spiegel zullen zulke overstromingen vaker voorkomen.' Volgens Boot was het deze keer nog een geluk dat het hoge water niet gepaard ging met regen, maar dat het mooi weer was. Nieuwe voorzitter Dyo Wassink uit Den Burg wordt ingaand 1 juli bestuurslid van de Stichting Concertvleugel Texel en tevens voorzitter. Hij neemt de plaats in van Harry de Graaf (70) die sinds de oprichting in 2006 aan de stichting verbon den is geweest en het nu welle tjes vindt. De andere bestuursleden, Eddy Stiekema en Peter Bakker, blijven in functie. Ook wordt gestreefd naar meer vrijwilligers die af en toe kunnen worden opgeroepen voor Na bedreiging op dievenpad Een bekend gezicht woensdag bij de Alkmaarse politierechter. Het betrof de 20-jarige man die in februari door de rechter was veroordeeld tot celstraf vanwege bedreiging van twee politieagen ten in Den Burg. Hij bleek na zijn vrijlating op het vasteland vrijwel direct opnieuw de fout te zijn ingegaan en blijft ditmaal tot september vastzitten. Ondanks zijn jeugdige leeftijd (20), heeft de man al een flink strafblad opgebouwd. Een deel van zijn mis drijven pleegde hij eind vorig jaar op Texel. Tijdens een periode van overnachten op straat en bij ken nissen, belandde de jongeman in 2010 op het eiland. Hij klopte aan bij een vriendin in Den Burg en zij verschafte hem tijdelijk onderdak. Toen de vrouw zijn aanwezigheid niet meer op prijs stelde en de poli tie inschakelde om de situatie op te lossen, liep de zaak uit de hand. Twee agenten die naar de woning van de Texelse kwamen, werden door de jongeman met de dood bedreigd met een keukenmes. Het duurde volgens de politie zo'n tien minuten voor de man was gekal meerd en zich liet meevoeren. Hij was volledig buiten zichzelf en maakte een onberekenbare indruk, aldus de agenten. In februari werd de man voor dit vergrijp veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voor waardelijk. Omdat hij al sinds november vastzat, kon hij eind februari de gevangenis in Alkmaar weer verlaten. Binnen enkele weken ging de oud-Texelaar - niet geheel onverwacht - opnieuw de fout in. 'De kans dat het fout gaat als ik weer buiten ben, is fifty-fifty', zei de man in februari al tegen de rechter. Met zijn inschattingsver mogen bleek weinig mis, want in maart werd hij samen met twee Alkmaarders aangehouden wegens een nachtelijke inbraak en diefstal bij een sportzaak in Alkmaar. Uit de winkel werd ter waarde van tien duizend euro aan kleding, geld en voedingssupplementen weggeno men. 'Als ik geen geld heb, vind ik het logisch dat ik ga stelen. Ik moet toch normaal kunnen rondkomen', verklaarde hij de inbraak woens dag bij de rechter. Volgens psychiatrisch onderzoek is de man in zekere mate verstande lijk beperkt en daardoor vermin derd toerekeningsvatbaar. Hij ken de een problematische jeugd met meerdere opvoeders, beschikt al Is 'maatschappelijke' bouw nodig? B en w trekken €8.000,- uit voor een onderzoek naar de behoefte aan ruimte voor maatschappelijke doeleinden in Oudeschild. Dat heeft te maken met het voormalige RK- verenigingsgebouw De Ruyter- straat 127, beter bekend als 't Bondje. Er is sinds 2004 veel te doen geweest over de maatschappelij ke bestemming die het gebouw in het nieuwe bestemmingsplan van Oudeschild kreeg. Het mocht daardoor niet als gewone woning worden gebruikt. De eigenaars probeerden dat te veranderen door te vragen om een bestemmingsverandering zodat het pand voor woondoel- einden met beroep aan huis zou mogen worden gebruikt. De gemeente weigerde dat. De bewoners maakten bezwaar en gingen naar de rechter. Vergeefs, want de rechtbank stelde hen in het ongelijk. Toen de bewoners vervolgens in beroep gingen bij de Raad van State, kregen ze wél gehoor. De RvS vernietigde de uitspraak van de rechtbank en ook het besluit van de gemeente raad om de bestemming maat schappelijke doeleinden te hand haven. De RvS vond dat college en raad onvoldoende hebben aangetoond dat in Oudeschild echt behoefte is aan een gebouw voor maatschappelijke doelein den Ook begrijpt de Raad van State niet waarom een dienstwo ning meer problemen zou geven voor de levenssfeer van omwo nenden dan de door de eigenaars gewenste woonbestemming. Rekening houdend met deze uit spraak zal de gemeente een nieuw besluit nemen over de door de eigenaars gevraagde woonbe stemming van 't Bondje. Om dat op goede gronden te kunnen doen willen b en w weten in hoe verre in Oudeschild vraag is naar maatschappelijke ruimte. Het onderzoek moet het antwoord geven. vleugelstichting het verplaatsen van de vleugel naar een kerkgebouw of andere locatie op Texel. Het instrument voorziet in een duidelijke behoefte. In het afgelopen jaar werd het 16 keer verhuurd voor kooruitvoerin gen en concerten door zowel plaat selijke als overkantse ensembles in vier verschillende gebouwen op Texel. 'Voortdurend blijkt dat de vleugel onmiskenbaar bijdraagt aan de kwaliteit en de variatie van het muzikale aanbod op Texel', aldus het jaarverslag over 2010. jaren niet over een vaste woon plaats of baan en ontving boven dien lange tijd geen uitkering omdat hij geen identiteitskaart heeft. In februari concludeerde de rechter al dat hij een baan en vast woon adres nodig had om zijn leven structuur te geven en het criminele pad te verlaten. Het gerichte behandelplan dat de man weer richting een normaal leven moest leiden, was echter nog niet helemaal afgerond toen hij eind februari op vrije voeten kwam. En voor zijn behandeling goed en wel kon starten, ging het alweer mis. De zoektocht naar een 'bege leid-wonenadres' was in de tus sentijd wel in werking gesteld, maar dat bleek niet eenvoudig te vinden. Veel stichtingen weigerden de jon geman om redenen variërend van ruimtegebrek tot de aard van zijn problemen. Bij een stichting die wel bereid was tot een intakege sprek, kwam de 20-jarige tijdelijke ex-Texelaar tweemaal niet opda gen. 'Geen zin', reageerde hij woensdag. De rechter legde de man voor de inbraak met diefstal in Alkmaar een straf op van zes maanden, waar van twee voorwaardelijk. Daarbo venop kwam nog eens een voor waardelijk celstraf van twee maanden vanwege een eerdere inbraakveroordeling in Rotterdam Eckard Boot hield dinsdag op Twitter bij wat er op De Schorren gebeurde: Bericht 1: Vogeldrama op #De Schorren op Texel. Door windkracht 6 uit het westen spoelen vele nesten weg. Bericht 2: Bij Schiermonnikoog is het nu hoogwater. Zal mij benieuwen hoe het daar verloopt op de kwelders. Bericht 3: Zojuist op De Schorren geweest. Bijna windstil, prachtig zonlicht. Alsof er niets gebeurd is vanmiddag. Maar volop dode jonge zilvermeeuwen. Bericht 4: De lepelaars nemen de hoogste plek in op De Schorren. Enkele stelletjes op de lagere delen gingen onderwater... wellicht jonge vogels? Leerlingen uit groep 7 werd gisteren het verkeersexamen afgenomen. Daartoe reden zij een rondje door Den Burg, waarbij ze te maken kre gen met kruispunten, rotondes, fietspaden. Onderweg werden ze op vijftien plaatsen beoordeeld op verkeersgedrag. De bedoeling van het examen is de verkeerszekerheid van de kinderen te bevorderen en daarmee de veiligheid te vergroten. De uitslag zal op de scholen bekend worden gemaakt. Foto nP a™-») Een high five voor de kinderen van het Emma Kinderziekenhuis bij aankomst op de Mok met een landingsvaartuig. (Foto's Jemen ven Hattumi Theun de Winter en Henk-Jan Klok waren namens de Multifunctio nele Ezelvereniging met twee ezels aanwezig op de Mok. De kinderen mochten de dieren aaien en van dichtbij bekijken. Klimmen in een klimtoren en bovenin een bel luiden was één van de diverse activiteiten die op de Mok voor de zieke kinderen en hun fami lie waren georganiseerd. VRIJDAG 27 MEI 2011 Kinderziekenhuis te gast op Mok Meevaren met een landingsvaar tuig en kleine rubberbootjes, klim men in een klimwand en varen met een simulator. Kinderen van het Emma Kinderzie kenhuis in Amsterdam beleefden woensdag een bijzondere dag op de Joost Dourleinkazeme. Zestig kinde ren en volwassenen waren te gast bij het Korps Mariniers dat jaarlijks kin deren uit het ziekenhuis ontvangt. De groep werd vanaf de veerhaven op 't Horntje met een landingsvaartuig naar de kazerne gevaren, waarna ze onder leiding van Texelse oud-mari niers langs de diverse activiteiten over het kazerneterrein gingen. Tus sen de middag stond er patat voor ze klaar in de kantine. Een spectaculaire demonstratie met een helikopter ging op het laatste moment niet door als gevolg van de as van de IJslandse vulkaan Grimsvötn. De helikopter, die eerst elders zou oefenen en daarna bij de Mok langs zou vliegen, was 's morgens uit voorzorg niet de lucht ingegaan. De Multifunctionele Ezel vereniging, een vaste deelnemer aan de dagen voor het Emma Kinderzie kenhuis, was aanwezig met twee ezels die zogenaamd een schaakspel aan het spelen waren. Het leek alsof de dieren meer interesse voor het gras hadden en zich van het schaak spel weinig aantrokken, maar dat was volgens Theun de Winter en Henk Jan Klok van de ezelvereniging uiteraard schijn. De dieren waren al grasetend volop aan het nadenken over hun zetten. Er werd ook meege werkt door de Roadshow van de marine en door Texelse boogschie- ters. De kinderen hadden, mede dankzij het stralende weer, een uitste kende dag. Het Korps Mariniers is sinds de jaren negentig jaarlijks in touw voor de kinderen die ernstig of chronisch ziek zijn. 'Restgroen' wordt niet verkocht De gemeente is terughoudend bij de verkoop van openbaar groen aan particulieren. Het wordt niet toegestaan als er kans is dat de grond te zijner tijd voor wat anders nodig is, als een welkome buffer dient tussen ter reinen met verschillende bestem ming en als het gaat om 'struc- tuurgroen' waaraan de betreffende wijk kwaliteit ontleent. Recentelijk werden door b en w vier aanvra gen van de hand gewezen. Het betrof een stuk van 125 vier kante meter achter de woning Haffelderweg 18 in Den Burg, twee stukken van elk 177 vier kante meter naast de woningen Hoefslag 63 en 65 in Den Burg en een stuk van 100 vierkante meter achter de woning De Wittstraat 9 in Oudeschild. Jonge vogels met rust laten Ecomare vraagt mensen die een jong vogeltje op de grond aantreffen, dit zoveel mogelijk met rust te laten en niet in de buurt te komen. De afgelopen dagen zijn er enkele jonge vogels bij Ecomare gebracht. Deze zijn naar het vogelasiel in Den Helder gebracht, waar vrijwilligers er dag en nacht voor zorgen. Ecomare vindt het bezwaarlijk hen met deze verant woordelijkheid op te zadelen en pleit ervoor de natuur zijn gang te laten gaan. Oudervogels letten in het algemeen heel goed op hun kroost. Zij zijn vaak in de buurt, weten waar het jong zich bevindt en zullen het blijven verzorgen. Als er katten in de buurt zijn, kan het helpen het jong wat hoger te plaatsen. Dit moet dan wel vlakbij de plek waar hij is gevonden. De kans dat een jong vogeltje het op de grond redt, is misschien niet zo groot. Maar als het diertje naar Ecomare wordt gebracht, vergroten zijn overlevingskansen niet. Ook de Vogelbescherming meldt dat verweesde jonge vogels het beste met rust kunnen wor den gelaten. Het zelf opvangen van vogels is overigens bij wet verboden. Dit mag uitsluitend door een erkend vogelasiel wor den gedaan.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5