Bossiesdag: van vrijpartijen en vechtpartijen Bellen blazen bij theatrale winkel Gemeenten verwerpen plan sociale werkplaatsen TEXELSE 5 COURANT Hoogwerker voor brandweer Archiefstuk Wielerrondes, paardenmarkten, popfestivals. De dinsdag na Pink steren is al sinds heel lang een dag voor tradities. Op Texel flak kert Bossiesdag, dat het ene jaar uitbundig, het andere jaar inge togen wordt gevierd. In de loop der tijd heeft de feestdag wel wat veranderingen ondergaan. Pinksteren valt altijd tussen 11 mei en 14 juni en heeft daardoor de beste weercijfers van alle feestda gen. Gemiddeld is deze periode de zonnigste van het jaar en de tempe ratuur loopt op tot 15 tot 20 graden. Ook heeft de zon in de dagen rond Pinksteren al veel kracht. Een uitste kende tijd dus om een extra vrije dag uitbundig te vieren, wat dan ook traditioneel gebeurt op de dinsdag na Pinksteren, regionaal ook Derde Pinksterdag of Pinksterdrie genoemd. Op Texel was het in ieder geval in de achttiende en negen tiende eeuw de dag dat jonge stel letjes uit Oudeschild een wandeling maakten naar Het Doolhof, zoals het bosje op de Hogeberg in de volksmond werd genoemd. Allengs groeide deze sociale gebeur tenis uit tot een familie-uitstapje, dat ook druk door jongere kinderen werd bezocht. Wellicht werd dit ver oorzaakt door de aanwezigheid van handelaren in zoetwaren en ijs, want die deden goede zaken. 'Sommige ondernemers waren best tevreden', schreef de Texelsche Courant in 1934. En ook in 1947 deden de ijs- coventers er 'goede zaken'. Het plezier had vooral ook te maken met de aanwezigheid van de Zandkuil, waar het in de volle zon goed toe ven was. Wellicht is de teloorgang van Bossiesdag in later jaren deels veroorzaakt door het afsluiten van de Zandkuil, die thans insectenre servaat is. Dun derden Pinksterdag zal HA? Met 'lijn IJsMgen aan hi LtoscliJ« slaa De drukte had echter ook zijn nade len. In de jaren veertig en vijftig wordt regelmatig melding gedaan van vechtpartijen, die 'voorheen' tij dens Bossiesdag plaatsvonden. Of het werkelijk tussen inwoners van Den Burg en Oudeschild ging, of dat het vechtpartijen tussen Oudeschil ders onderling waren, wordt niet helemaal duidelijk, maar in 1953 verwoordt een oud-Texelaar het aldus: 'Ik mocht die leu (Ouweskil- ders) graag, maar met Pinksterdrie ös we na de tent in 't Bossie ginge, bleef ik 'n beetje uut der buurt, wönt se hódde de örme los ön 't lief. De jongere, die op de skuut als dör- demön foere, woowe in 't lest van de middag graag 's 'n robbertje fechte in deer höd ik niet fön terug.' Na de oorlog leek Bossiesdag wat in de benen te zakken. Natuurlijk, de gymvereniging bakte nog oliebollen en er werd eens een klaverjasdrive gehouden, maar het echte feestge voel was er niet meer. Er kwamen meer vrije dagen - ook de zaterdag werd een vrije dag - en een wande ling naar Het Doolhof was niet meer de eerste keus in vrijetijdsbesteding. Maar de herinnering bleef en in 1979 organiseerde de Meersporten- vereniging Texel (MST), een over koepeling van sportverenigingen, een eigen 'Bossiesdag' in De Den nen. De dag was vooral bedoeld voor jeugdleden, die in groepsver band verschillende opdrachten moeten uitvoeren. Dit duurde tot het eind van de jaren tachtig, toen Bossiedag stilzwijgend van de kalender verdween. Maar niet voor lang, want in 1990 werd door de gezamenlijke kerken onder de naam Bossiesdag een kindervie ring gehouden op de Hogeberg. Merkwaardig genoeg niet op de dinsdag na Pinksteren, maar op zondag Eerste Pinksterdag. Op de Hogeberg werden spelletjes gedaan en werd gezamenlijk gegeten. Tien jaar later plaatste de Ezelvereniging een bank in Het Doolhof en sprak daarbij de wens uit dat de traditie van Bossiesdag zou terugkeren. Daarbij doelde de vereniging op de traditie van de kinderspelen, want er werden pannekoeken gebakken, frisdranken geschonken en ijsjes geschept. Een bak met zeepsop en bel- lenblaasstokken bij de voor deur om te proberen en binnen mogen kinderen overal met de handen aankomen. De nieuwe 'theatrale cadeauwin kel' Nu of Ooit van Hans Holtslag en Dominique van Rossum in Oudeschild die zaterdagmiddag werd geopend, is geen doorsnee winkel. Kinderen staan er centraal en ook ouders mogen zich er weer even kind wanen. De zaak zit naast de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum aan de Heemskerckstraat. Er worden onder meer cadeaus, feestartikelen en speelgoed ver kocht, deels door Holtslag zelf gemaakt. Belangrijk onderdeel zijn bellenblaasstokken waarmee bellen tot circa 2,5 meter kunnen worden geblazen. Holtslag: 'We zetten buiten een aantal stokken en zeepsop neer, zodat daar een soort ontmoetingsplek ontstaat waar mensen het zelf kunnen proberen.' Hij en Van Rossum willen bij de winkel regelmatig voorstellingen gaan verzorgen. 'Korte voorstel lingen van tien tot vijftien minu ten', aldus Holtslag, 'en dat kun nen we de hele dag doen.' De eerste voorstellingen staan gepland voor de Pinksterdagen. Mensen kunnen er ook kleding huren en zichzelf als matrozen of piraten op de foto zetten. 'Als ze foto's opsturen, worden die in de winkel opgehangen.' Nu of Ooit werd geopend door oud-medewerkers van het voor malige Land van Ooit in Drunen. Holtslag werkte daar zeven jaar als acteur voordat hij zich een paar jaar geleden met zijn familie De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil dat er een betere regeling komt voor de sociale werkplaatsen dan het voorstel van het kabinet. Dat is de uitkomst van de stemming over het bestuursakkoord tus sen regering en VNG. Het plan van minister Donner om werknemers van sociale werkplaat sen naar reguliere banen te bege leiden en zo kosten te besparen, leidde tot veel weerstand. Volgens de PvdA worden kwetsbare men sen aangepakt en helpt het kabinet de sociale werkplaatsen om zeep. De lokale fractie deed een oproep aan de andere partijen om zich ook tegen dit plan te keren. Woensdag verwoordde burgemeester Giskes het Texelse standpunt in Ulft, waar de VNG vergaderde over de soci ale werkplaatsen en het er volgens op Texel vestigde. Hij hoopt onder meer dat Nu of Ooit op termijn te boek komt te staan als een plek waar mensen heen kunnen als bijvoorbeeld het weer tegen zit. haar nu en dan heftig aan toe ging. Uitkomst van de bijeenkomst was dat de VNG akkoord ging met het bestuursakkoord, met uitzondering van het onderdeel van de sociale werkplaatsen. Het VNG-bestuur gaat proberen er een betere rege ling uit te slepen. Een tegenvaller voor Donner, die aanvoerde dat het akkoord met de VNG alleen in zijn geheel kan worden aangenomen. Maar Giskes verwacht dat het zo'n vaart niet zal lopen. 'Ik denk dat de soep aan beide kanten niet zo heet wordt gegeten. De huidige stand van zaken is wel dat er geen hel derheid is, geen geld en geen akkoord.' Volgens Giskes is het laatste woord nu aan het parle ment. Ze deed een oproep aan de raadsleden om hun contacten in Den Haag aan te boren om de regering op andere gedachten te brengen. Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant Het tweede ledentoernooi van jeu de boulesclub Den Burg is gewon nen door Piet en Louis van der Vis. Zij behaalden 108 punten. Op de tweede plaats eindigden Cees wonder en OPeter Steffen die 89 pun ten behaalden. Derde werden Gerda Rijneker en Harry Ran (66). De brandweer heeft de ladder wagen vervangen door een hoogwerker. Het voertuig is recent in gebruik genomen. De hoogwerker is afkomstig van de brandweer in Hilversum. Het voer tuig (een DAF CF 75 met 310 pk) werd gebouwd in 2002 en is daar mee aanmerkelijk jonger dan de ladderwagen die na 26 jaar min of meer rijp is voor de sloop. De brandweer kan met de hoog werker tot een hoogte van 26 meter komen, één meter minder dan met de ladderwagen. 'Maar we kunnen er ook mee de diepte in', aldus brandweercommandant Dick Jon- geneel. 'We kunnen er bijvoorbeeld mee langs de kade werken in de haven van Oudeschild.' De hoogwerker heeft een bak met een plateau waarop hulpverleners kunnen staan. Er zit een waterka non onder waarmee 2400 liter water per minuut kan worden gespoten. De hoogwerker heeft een eigen lagedrukpomp om het water aan te jagen. Dat betekent dat de tankwagen van de brand weer rechtstreeks op de hoogwer ker kan worden aangesloten. Het plateau is uitgerust met een frame waar een brancard inge klemd kan worden, wanneer iemand van bijvoorbeeld de boven verdieping van een huis moet wor den gehaald. Wanneer er een bran card op ligt, blijft er ruimte op het plateau over voor medewerkers van de ambulance om iemand die op de brancard ligt te verzorgen. 'Je kunt er bijvoorbeeld bij reani- maties de benodigde apparatuur neerzetten', aldus brandweerman Piet Grisnich die zich intensief met de komst van de hoogwerker bezighield. Mensen op een brancard hebben op de hoogwerker ook het gevoel dat er vastigheid om hen heen is. Bij de ladderwagen werd de bran card aan de zijkant van de bak vastgemaakt, waardoor mensen die erop lagen het gevoel hadden in de lucht te zweven en dat werd niet altijd als prettig ervaren. De hoogwerker heeft het voordeel dat de bak met het plateau standaard paraat is. Bij de ladderwagen moest de bak waarin iemand kon staan eerst aan de kop van de lad der worden bevestigd, wat vaak enige tijd in beslag nam. Grisnich en Piet Knol zijn opgeleid als instructeurs om andere brand weermensen wegwijs te maken met de hoogwerker. Ed Kuiter en Hans Gielis hebben een technische opleiding voor de hoogwerker gehad. Hans Orij ontfermde zich over de installatie van communica tieapparatuur in het voertuig. De hoogwerker kostte volgens Jonge- neel kaal €150.000,- en daar kwa men nog wat extra kosten bij om het voertuig gereed te maken. 'Daarmee zijn we ruim binnen de begroting gebleven.' De hoogwerker die de brandweer in gebruik heeft genomen, staand voor het PHH-gebouw in Den Burg. Met het voertuig kan tot een hoogte van 26 meter worden gewerkt. Foio Jemen venHettum) De nieuwe winkel Nu of Ooit van Hans Holtslag en Dominique van Rossum in Oudeschild werd zaterdag geopend door een jongen die met een zelfgemaakte boog een pijl naar binnen schoot door de afbeelding van een trommel. Foto Jemen ven Huttum) Een 18-jarige vrouw uit Den Burg verloor woensdagochtend op de Hoornderweg de controle over haar auto, waarna ze een schuiver in de berm maakte. De vrouw kwam er goed vanaf (ze droeg een gordel), maar de auto raakte stevig beschadigd. De politie vorderde daar het kenteken van in. Het ongeluk had plaats in een scherpe bocht op het gedeelte tussen Zuidhaffel en Driehuizen. De weg was daar glad door de regen. (Foto Jemen ven Helium) Op het plateau van de hoogwerker van de brandweer kan een bran card van de ambulance worden bevestigd, waarmee mensen van bijvoorbeeld de bovenverdieping van een huis gehaald kunnen wor den. Foto Jemen ven Helium) VRIJDAG 10 JUNI 2011 Epilepsie Collectanten hebben op Texel in de laatste week van mei €4947,30 opgehaald voor het Nationaal Epi lepsie Fonds - De Macht van het Kleine. Het geld wordt gebruikt voor het subsidiëren van onder zoek, voorlichting, het organiseren van vakanties voor mensen met epilepsie en individuele hulp. Wie de collectant heeft gemist, kan ook geld doneren door middel van een storting op giro 222111 ten name van het Nationaal Epilepsie Fonds in Houten. Wie een sms met de tekst 'Epilepsie' naar 4333 stuurt, doet een eenmalige gift van €2,-. 'Luilak geen vrijbrief voor vernielingen' 'De viering van Luilak is geen vrijbrief voor vernielingen.' Dat zegt de politie in een persbe richt, als reactie op het vanda lisme dat vorig jaar op verschil lende plaatsen in de regio Noord-Holland Noord werd gepleegd. De politie constateert dat Luilak van oudsher een 'kwajongen- sfeest' is, waarbij de jeugd vroeg uit bed gaat om langslapers wak ker te maken, maar dat jongeren zich soms ook schuldig maken aan 'ernstige vormen van balda digheid of vernieling'. In het pers bericht worden vooral ouders gewezen op hun verantwoorde lijkheid. 'Want wanneer ouders door de politie worden aange sproken op de vernielzucht van hun kinderen reageren ze soms verbaasd met de mededeling: Ja maar het is toch luilak?' De politie wijst erop dat het sme ren van zeep onschuldig lijkt, maar wordt gezien als overtre ding. Het smeren of gooien van boter of eieren op gevels is een misdrijf, aangezien er voor het reinigen soms professionele apparatuur nodig is. Dat geldt ook voor het gebruik van pur- schuim of secondelijm om bij voorbeeld een slot of automaat dicht te smeren. Wil Hamers overleden In zijn woonplaats Baarn is maandag op 99-jarige leeftijd Wilhelm Paul (Wil) Hamers over leden, (waarschijnlijk) de laatst overgebleven leerling van de Zeevaartschool Texel. Dat meldt onderzoeker Ed Vermeu len, die zich in de geschiedenis van de school verdiept. De Texelse Courant besteedde op 29 maart nog aandacht aan de 99ste ver jaardag van Hamers, die deze ges te bijzonder op prijs stelde. Ver meulen: 'Met zijn overlijden is het boek Zeevaartschool Texel bijna gesloten. Wat rest zijn het gebouw aan het Schilderend, het graf van Frans Tjallingii en de zwerfkeien bij de OSG. En natuurlijk de verhalen, en dat zijn er gelukkig veel.' OV-chipkaart voor 55-plussers De gemeente, de provincie en ver voersbedrijf Connexxion verzorgen woensdag 15 juni een informatie middag voor 55-plussers over het gebruik van de OV-chipkaart. Tijdens deze bijeenkomst zijn ook formulieren voor een speciale actiekaart verkrijgbaar, waarmee voor €1,50 (in plaats van €7,50) een persoonlijke OV-chipkaart kan worden aangeschaft. Deze is (zolang de voorraad strekt) voor alle Texelaars verkrijgbaar via de website van de provincie en www. connexxion.nl. Nog voor de zomer verdwijnt de strippenkaart definitief uit Noord- Holland. Reizigers hebben dan een OV-chipkaart nodig om met het openbaar vervoer te reizen. Bin nenkort kunnen ze met deze kaart in trams, treinen, metro's en bus sen in heel Nederland terecht.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5