'Ik denk dan toch dat het liefde heet of zo' 'Begeleiding en luisterend oor' TEXELSE 9 COURANT Nieuwe praktijk voor maatschappelijk werk Elly Westdorp: 'Ik wil graag mensen helpen. Onder de naam Euroase is Elly Westdorp uit Den Burg een prak tijk voor maatschappelijk werk gestart. Ze biedt psychosociale hulp aan volwassenen, ouderen en jongeren vanaf 16 jaar die behoefte hebben aan begelei ding door een professionele hulpverlener. Naast begeleiding biedt ze een luisterend oor. 'Dat is minstens zo belangrijk.' 'De meeste mensen die bij mij komen hebben problemen met hun gezondheid, op het werk of in College tevreden over STIFTexel B en w zijn tevreden over de wijze waarop de Stichting Toeristisch Investeringsfonds Texel (STIFTexel) functioneert. Ze zijn ingenomen met het onlangs uitgebrachte jaarver slag, maar hebben ook kritische kanttekeningen: het overleg met de toeristische sector moet structureel worden verankerd. Bij grote projec ten zou vooraf overleg moeten wor- het gezin en komen daar zelf niet meer uit. Voor hen is het fijn iemand in te kunnen schakelen die er hele maal voor hen is. Die luistert, aan dacht biedt en hulp kan bieden.' Ze ontvangt de mensen in haar praktijk aan huis aan de Golfslag in Den Burg of bezoekt haar cliënten thuis, bijvoorbeeld als ze niet naar de praktijk kunnen komen. 'Euroase staat voor: betaalbaar tot rust komen. Hulpverlening begint met een kosteloos intakegesprek. De cliënt legt daarin uit waar hij of zij mee zit, we kijken welke hulp precies nodig is en of de cliënt bij mij op de goede plek is. Daarna stellen we samen doelen vast waar de cliënt aan wil werken. Daarna volgen, uiteraard in overleg, meer dere gesprekken. De sessies duren doorgaans een uur.' 'Ik wil mensen graag helpen. Lang geleden heb ik besloten om iets in het maatschappelijk werk te gaan ren. Hier heb ik jongeren begeleid die worstelden met schulden, werkloosheid, verslaving, incest, uithuisplaatsing of een identiteits plaatsing. Ik hoop dat Texelse jon geren met dit soort problemen mij weten te vinden.' Ze richt zich niet alleen op jeugd. 'In dienst van een reïntegratiebu- reau heb ik volwassenen met pro blemen geholpen bij het vinden en behouden van een baan. In een verpleeghuis begeleidde ik oude ren met een ziekte of beperking, met als doel hen weer deel te laten nemen aan het dagelijks leven en activiteiten.' Daarnaast heeft West dorp gewerkt in de hulpverlening aan vrouwen. 'Ik heb vrouwen geholpen bij het verwerken van seksueel geweld en incest. In het Blijf Van Mijn Lijf Huis begeleidde ik voornamelijk buitenlandse vrou wen.' Uiteenlopende ervaringen die in doen en heb in 1990 het diploma haar eigen praktijk goed van pas Maatschappelijk Werk behaald, komen. 'Ik probeer de cliënt zoveel Sindsdien heb ik bij verschillende handvatten mee te geven dat hij of instanties gewerkt, zoals een stich- zij op een betere manier verder kan ting voor hulpverlening aan jonge- met het leven.' den gevoerd met de sector en de exploitatiekosten van de stichting moeten zo laag mogelijk worden gehouden. B en w: 'Uit het jaarverslag blijkt dat STIFT voortvarend van start is gegaan en dat veel is bereikt. Dat een eerste jaar lastig is, was te ver wachten, maar STIFT is op de goe de weg. Het hoofddoel, het stimule ren van investeringen in de toeristische sector, is zeker bereikt.' Bij het toekennen van bijdragen beschikt STIFTexel over een deel van de opbrengst van de toeristen belasting: 18,77 cent per overnach ting. Ondanks de dit jaar ingegane verhoging van het aantal belasting plichtige overnachtingen van vijf naar zeven is het budget voor de stichting niet verhoogd. Dit is strij dig met de overeenkomst die gemeente en STIFTexel bij de oprichting sloten, maar het bestuur had begrip voor de financiële situa tie waarin de gemeente verkeert en is er toch mee akkoord gegaan. Linda Trap is verkozen tot Uit blinker 2011 van het Horizon College. De 22-jarige oud-Texel- se blinkt volgens de jury uit in creativiteit, ambitie en doorzet tingsvermogen. Ze volgt in Alk maar de MBO-opleiding com mercieel medewerker Marketing en Communicatie. Al bijna haar hele (twee jaar duren de) studie viel Linda Trap op door haar bovengemiddeld hoge cijfers. Maar haar eretitel dankt ze vooral aan haar laatste stage, waarin ze volgens de jury 'een excellente prestatie' leverde. Ze werkte in die periode voor Companeo, een bedrijf dat ondernemingen uit het MKB (midden- en kleinbedrijf) helpt bij het vinden van de juiste leveran cier. 'Het is een internationale orga nisatie, die wordt aangestuurd vanuit Parijs. Mijn taak was het vul len van de websites en ervoor zor gen dat MKB'ers op de site kwa men', vertelt ze. In totaal was ze verantwoordelijk voor het opstar ten van veertig websites. Linda werd genomineerd door haar mentor en haar stagebegeleider. Dat ze op jonge leeftijd al succes vol zelfstandig woont, sprak daar bij in haar voordeel. In totaal waren er vier genomineerden, afkomstig van alle vestigingen van het Hori zon College, dus inclusief die in Heerhugowaard, Hoorn en Purme- rend. Twee genomineerden vielen vroegtijdig af, waarna zij en een detailhandel studerende concur rent een presentatie moesten ver zorgen voor een jury die bestond uit onder anderen een docent, een lid van de Kamer van Koophandel en een manager uit het bedrijfsle ven. Uiteindelijk viel de keuze op de in Oosterend geboren en geto gen Linda (een dochter van Jaap Trap en Ria Schuijt), die eerder op de OSG in Den Burg de opleiding VMBO Theoretisch volgde. Als Uitblinker 2011 is ze het hele komende schooljaar ambassadeur van het Horizon College. Boven dien doet ze samen met 49 ande ren mee aan de landelijke verkie zing voor MBO-leerlingen. Deze wordt dinsdag 4 oktober in Amster dam gehouden. Tussen 1 juli en 3 oktober kan er worden gestemd (meer informatie op www.horizon- college.nl). Trap studeert binnenkort af en blijft daarna nog enkele maanden bij Companeo werkzaam. In septem ber begint ze een HBO-studie Interactieve Media. Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Willem Broens een week lang een weblog bij. Hij is één van de kunstenaars die exposeren tijdens Klifhanger. Over vliegeren met de blauwe, winnen van De Duitsers, een blauwboekhuis, een rondje extra voor de foto, bolle wolken en Toon van Skele Pietje. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) Toen ik ongeveer een jaar gele den wist dat ik mee kon doen aan Klifhanger 2011 heb ik me geabon neerd op De Hoornder. Vervolgens kon ik van Bob Dros een aantal mooie boeken lenen: Bessie van ouwe Hoore, Van het Clijf tot Den Hoorn en Kroniek van Den Hoorn. Lekker lezen en genieten; de twee laatstgenoemde boeken zijn prach tige leeswerken. Het Tessels woor denboek kon ik goedkoop op de kop tikken; altijd al willen hebben. Nu blader ik er regelmatig in. Dit was allemaal een begin. Zoeken naar een idee voor een nieuw kunstwerk (kunst op locatie) is zoiets als 'vliegeren met de blau we'. Er is nog niets; je speelt met de leesstof, je leeft je in in een gemeenschap, als dat al mogelijk is. Je praat met mensen, je hoort veel en je gaat naar buiten. Kom je Jaap Lap tegen en meteen gaat het ergens over. Eerst over de voetbalwedstrijd van Klifhanger 2009; gewonnen van De Duitsers met 7-4, maar al heel snel som bert hij over de lagere school die aan het krimpen is. Het moet 'm toch niet gebeuren dat de school dicht gaat. Geen kinderen in het dorp. Dat bestaat niet. Het idee ontstond een ode, een loflied op Den Hoorn te maken. Een lied van hoop en trouw. Ik kwam het woord blauwboeksken tegen. Blauwboeksken; benaming voor meestal anonieme werken die vanaf de 15de eeuw door leurders werden verspreid. Niet alleen lite raire teksten ook almanakken, tover- en bezweringsboekjes, lie derboekjes, werkjes over tafelma nieren of handleidingen om te lezen, waterstanden, etc. Omdat er gebouwd moet worden, dacht ik aan het maken van een huis. Het wordt een performance, een bouwproject op heel kleine schaal. Ik maak een huis van draadstaai; de basis voor elk huis. Ik maak een huis waar de wind door heen waait. Ik maak een huis dat verlaten lijkt, een paradoxaal huis, een huis waar het leven in zit, waar je stemmen hoort, titels ziet. Het huis staat voor verwondering. Het is een ode aan het open karak ter van het dorp. (Zaterdag) Januari 2011 schreef ik een open brief aan de bewoners van Den Hoorn waarin ik ze vroeg om in één woord, een woordgroep of in één zin de kern van hun leven en de essentie van hun huis te verwoor den. Een heel moeilijke opdracht. Ik kreeg 36 reacties. Ik was blij. Van Nel Rommets kreeg ik een brief en ik mocht zelf zien wat ik er mee deed. Zij heeft in één van haar zin nen een heel belangrijk thema van mijn blauwboekhuis geformuleerd: in de muren onze adem en die van de kinderen en de kleinkinde ren'. Er zijn 35 andere bijzondere titels. Ze zijn allemaal verwerkt in het blauwboek Al vroeg wakker, zenuwachtig. Het BBH (het blauwboekhuis) moet worden verplaatst van 'De schuur van Jaap' naar de Rommelpot. Route onbekend. Op de aanhanger een constructie maken en met vier man en vrouw het ijzeren gevaarte er op tillen. Vastmaken. Ja, ja. In m'n halfslaap heb ik een zwiepen de draadstalen constructie op de Westerweg gezien. Ik zag een geknakte voor/ en achtergevel. Alles opnieuw lassen. We kunnen na de koffie naar de Rommelpot. Met 25 km per uur of nog zachter rijden Jaap en Joke naar de rotonde bij De Waal, rondje extra voor de foto en dan recht door. Ik rij er knipperend achter en geniet, wat een mooi gezicht. Bin nen 20 minuten zijn we in Den Hoorn. Het plaatsen gaat voortva rend. Ook zetten we een zoge naamd informatiepaneel op de plek. (Zondag) Vanaf 9.00 uur gewerkt aan het 'vullen van de muren' van het blauwboekhuis. Niet alles afma ken, want ik wil in het pinkster- weekeinde drie dagen performen. Werken terwijl iedereen langskomt. Ook vandaag weer kijkers en vra gers. 'Mooi', 'Wat bent u aan het doen?', 'Wat wordt het?' De Rom melpot is een drukke straat, zeker rond hemelvaart. Even verderop heeft Piet Zijm zijn bollenschuur renovatie voltooid en hij viert dat met een eenmalige expositie met werk van een aantal kunstenaars. De vlag hangt uit. In de sloot 40 meter verderop wordt een kunst werk gemaakt getiteld 'In de sloot uit de sloot'. Ik voel me niet alleen. Bij het hele blauwboekhuis hoort een klein boekje; een kleine alma nak. (Verkrijgbaar tegen een kleine vergoeding op de Rommelpot.) Veel van de teksten die op 'de muren' staan, vind je ook in het boekje en nog meer. Ik heb tijdens het plaatsen van de muren gemerkt dat de wind een rol speelt die ik niet voorzien heb, gelukkig maar. U moet het zelf gaan bekijken; de muren lijken te bewegen. De 'ode aan de wind' heb ik al eerder geschreven, maar wind is echt een toegevoegde waarde, meer dan dat. Hoezo adem! (Dinsdag) U weet nog dat ik de open brief hebt verstuurd; opdracht, zeg in een paar woorden wat de essentie van uw huis en leven is. Er zijn inmiddels 36 antwoorden binnen. Hieronder citeer ik uit de toe lichting van een aantal Hoornders. U mag het niet missen. Van Nel Rommets. Men noemde ze 'wierschuren'. Ons huis: van steen en vooral van hout. Aan drie kan ten tuin waar (bijna) alles mag groeien gebracht door vogels, wind en ons zelf. Daarboven de bolle wolken met meeuwen die drijven op de thermiek. En soms, ineens tijdens het ophangen van de was, een lepelaar die overkomt... Van Herman Bakker en Ina Bakker- Boon. In de achtertuin zijn al heel wat pijpenkoppen naar boven gekomen die herinneren aan de tijd dat hier platbodems afmeerden waarop varenslieden met kalken pijpen zaten. Van Janien. Mijn huis is Alles; het is mijn verleden, mijn heden, mijn toekomst. Ik wil hier oud wor den, maar het 'moet' niet. Mijn huis is mijn broer, mijn vader en mijn moeder. Mijn huis is ook Irene. Mijn huis is dromen, inspiratie, energie. Mijn huis is ook rust, veilig, vrijheid, mezelf zijn. Nou, vat dat maar 's samen Willem! Ik denk dan toch dat het 'liefde' heet of zo, dat je een glimlach om je lippen krijgt als je eraan denkt (Woensdag) De laatste tijd heb ik regelmatig in het Tessels woordenboek gebla derd en gelezen. Ik las o.a. Toon van Skele Pietje en De Horrelewak. In mijn kleine Almanak die ik gemaakt heb voor bij het blauw boekhuis staat op bladzijde 20 een kleine ode aan dit Tessels; het heet O.A. De mooiste van A tot Z. IK noem ze de mooiste, maar eigen lijk zijn ze allemaal prachtig. (Donderdag) Hardop kijken; een kleine poëtica Kijken is lezen, is tijdvers, is vol van van 'de wimpers der melancholie'. Is een overval met lichtzakjes, een optocht. Uit de bladzijden water halen van afgewezen tranen. Kijken is tijdsinkeer, tijdsinkeer maakt los, maakt alles los, losjes, maakt licht jes, maakt de deur tot raam, het raam tot water, het water tot schip, het schip tot kust, de kust tot zand, het zand tot stoel, de stoel tot mens, maakt losjes. Kijken leer je met nieuwe letters i en k. Kijken is de slotsom uit de lucht halen. Kijken leer je niet door met potlood de werkelijkheid over te trekken. Kijken leer je door vaak de ver keerde afslag te nemen. Kijken leer je door in andermans hoofd een zitplaats te zoeken. Zo kan ie wel weer. Het ga jullie goed. De week van... Tom en Vinnie Tom Witte en Vinnie Witte houden de komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij zijn betrokken bij de organisatie van de nieuw leven ingeblazen Wielerron de van Oosterend, die zaterdag 18 juni wordt verreden. Aan de Rommelpot staat inmiddels het nog te voltooien 'blauwboekhuis'. Willem Broens

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9