TEXELSE 14 COURANT - 1989: Winnaars van de Ronde van Oosterend 'Vinnie loopt alweer te linkeballen' WK slalom trekt nationale toppers Hoornder vloedpaal op hoogte uuwiP.a/uJUeltexetseeawiarU/.nl l x VfW (jelwuijvn win %exel ïliET5®COUB Beeld van de huldiging van de Ronde van Oosterend van 1989. De overwinning ging dat jaar naar de Schager wielrenner Pim Keetman (midden), tweede werd Jan van der Vaart en derde Evert Koopman. Keetman had direct na de start de leiding genomen en reed in gezel schap van 17 renners. Halverwege de koers waagde hij een demar rage. Alleen Van der Vaart kon volgen, waarna beiden de voor sprong uitbouwden. Keetman won de sprint met gemak. Bij de huldi ging kreeg hij de felicitaties van Rondemiss Marleen Terwindt, die hem ook in het rose leiderstricot hielp. Wielrenners uit de Kop van Noord- Holland kwamen speciaal voor de criteriums naar Texel en gingen vaak met de premies aan de haal. Notoire winnaar was bijvoorbeeld Pink (Peter) Tesselaar, net als Hans van der Sloot een prominente ren ner uit de Tour de Lasalle. Zo'n beetje elk Texels dorp had in die tijd z'n eigen ronde. Bekend was de Ronde van Zuidema in De Cocksdorp. Den Hoorn had een eigen criterium, De Waal, waarbij de Polderweg in het circuit was opgenomen. In De Koog was het parkeerterrein aan de Nikadel in het parcours opgenomen en in Oudeschild reden de renners over de haven. Ook Den Burg had een eigen ronde. De stand werd behouden in het zogeheten IBS- klassement en de lijstaanvoerder mocht de leiderstrui aantrekken. Het is onwaarschijnlijk dat Texe laars het tricot droegen. Dirk Vinke behoorde in die jaren tot de Texel se wielercoryfeeën, maar een eer ste plaats zat er nooit in. 'Ik ben wel eens tweede geworden in de Ronde van Zuidema en derde in Den Hoorn. Er waren aardige pre mies te verdienen. Winkels stel den prijzen beschikbaar, zoals een hengel. Best leuk als je die mee naar huis mocht nemen. Er waren ook premies voor de snelste Texe laar. Een etentje in Vismans Eet huisje bijvoorbeeld. Zo ben ik heel wat keren lekker uit eten geweest.' Na verloop van tijd verdween de een na de andere dorpenronde. Vinke: 'Er werden drempels en anders verkeersremmers aange legd, die het wielrennen steeds gevaarlijker maakten. Ook de ani mo onder wielrenners ging omlaag.' Nu de Ronde van Oosterend na zoveel jaar weer van start gaat, is dat wellicht de start van een nieu we traditie. En voor de huidige generatie wielrenners een nieuwe discipline, want rijden door de smalle en bochtige klinkerstraat jes van Oosterend is andere koek Winnaars Jan van der Vaart, Pim Keetman en Evert Koopman worden gefeliciteerd door Rondemiss Marleen Terwindt Foto Edo Kooiman/archlet Texelse Couranti dan een tijdrit. Vinke: 'De goede bent, over explosiviteit beschikt stuurman is hier in het voordeel, en goed uit de bochten komt, dan Als je een goede wedstrijdrijder maak je zaterdag kans.' De Douglas DC3 Dakota 'Prinses Amalia' heeft meegedaan aan de bevrijding Gouden zonder zelf te De zondagsrijders uit Oosterend rijden zich warm voor de wielerronde door hun dorp. Foto Gerard Timmerman) Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hielden Tom en Vinnie Witte, betrokken bij de organisatie van de Wielerronde van Oosterend die zaterdag wordt verreden, een week lang het weblog bij. Over Steertjes, de wegkapitein en aan de boom schudden. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) Tom en Vinnie: 'Wij benne Steertje Vinnie en Steertje Tom, je weet wel van de Witte's van St. Antonius aan het Gerritslanderdijkje, Vinnie van Frans en ik van Willem.' Tom: 'Ik weet nog goed hoe ik als hummeltje met die ronde kop van me, de grote mannen voorbij zag razen. Ze hadden allemaal veel mooiere fietsen dan dat simpele groene fietsje dat ik had. Ze had den allemaal een plastic fles met water aan het frame vast zat, alleen dat al was natuurlijk reuze interes sant. Maar de Ronde van Ooste rend vond ik vooral zo geweldig omdat mijn pa meedeed. Ik keek toch op naar m'n vader. (Zaterdag) Vinnie: 'Zoals neef Tom al schreef over hoe hij aan het fietsvirus is gekomen zit dat bij mij even anders. Naar mijn vader keek ik als jochie natuurlijk ook op maar ik heb hem van mijn leven nog niet zien fiet sen. Mijn eerste racefiets was een groene een oude van mijn broer. Welk merk weet ik echt niet meer. Lang heb ik er niet mee gefietst omdat mijn broertje er mee over de kop ging, met een tas tussen de spaken wil niet echt. In 2006 ben ik weer echt wat met fietsen gaan doen. Nu dus druk met de ronde van Oosterend en ik heb er echt zin in. Volgens ons word het echt een geweldig evenement. Wel heel spannend, want om het weer voor de eerste keer op poten te zetten is best intensief maar erg leuk.' (Zondag) Tom: 'We rijden nu al een goeie twee jaar met een groepie zondag rijders, dat zijn we letterlijk en figuurlijk, een rondje over het eiland. Dit rondje is eigenlijk vast prik geworden en er zijn maar een paar gouden regels die we hante ren: 1) 10.00 uur bakkie aan de Oesterstraat 17 (het ouderlijk huis van ondergetekende, Tommie spek en Boonen). 2) 10.30 uur vertrek voor het rondje Texel, welke kant we op gaan hangt af van de wind richting. 3) Samen uit samen thuis, en de laatste 5 km vrij. We heb ben een hele diverse groep fiet sers, dit kunt u wel afleiden aan de bijnamen: Willem Witte - aanvoer der en wegkapitein, Marijke Stark - Willems helper en morele steun, Jacob Schenk - Verkenner, Pieter Bakker - algemeen belang rijder en sprint aantrekker. Net weer een nieuwe premie binnen van AK10, vijf nieuwe binnenbanden en twee kilometertellers. We moeten zelf maar invullen voor wie ze zijn. U kent het misschien nog wel, het oude autocrossprincipe, premies die op de dijk bedacht werden. (Maandag) Tom: 'We zijn nog maar drie dagen bezig met het blog of Vinnie loopt alweer te linkeballen.... Kent u die uitdrukking, linkeballen? Linkebal len is een populaire term onder wielercommentatoren en betekent zoveel als met zo min mogelijk kopwerk of inspanning toch in een groepje blijven en daarbij aan het einde toch voor die overwinning gaan. Aan de boom schudden? Stevig tempo gaan rijden om veel renners kwijt te raken. Aan het elastiek zitten? Een renner zit aan het elastiek wanneer deze het tempo van een groep renners met veel moeite kan volgen. Regelmatig moet hij los sen, maar komt elke keer toch weer terug. (Dinsdag) Tom: 'Het fietsgroepje uit Ooste rend wil wel helpen en Wielersport Texel wil zeker een grote bijdragen leveren om de ronde tot een suc ces te maken. Ja, vrijwilligers die heb je nodig om iets te laten sla gen. Of je het nou doet voor een vereniging of dat je EHBO'er bent, verkeersregelaar of misschien wel thee schenkt in de Gollards, als ik koning was kregen deze mensen van mij allemaal een lintje. De week van... Charles Douma Reddingbootschipper Charles Douma houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Als hoofd veiligheid is hij nauw betrokken bij de Ronde om Texel, die zaterdag 25 juni wordt gehouden. Beschuit en barricade met Luilak Of het om het werk van grappen makers of onheilspredikers gaat is niet bekend, maar onbekenden hebben een bijzonder exemplaar toegevoegd aan de vloedpalen die al in en rond het dorp stonden en die een beeld geven van de ont staansgeschiedenis van Den Hoorn. Op het Hoge Achterom staat sinds dit weekend een paal met de tekst 'Vloedlijn anno 2036'. Wordt deze voorspelling waarheid, dan moet wel sprake zijn van een zondvloed, want de paal staat circa 7 meter boven NAP, de hoogste plek in de wijde omgeving. Het zou echter ook kunnen dat de paal als kritiek op het Loodsproject is bedoeld. Bij redacteur en Hoorn der Joop Rommets werd zondag een anonieme brief bezorgd met de zinsneden: 'Is het iets met een hoge vloed of staat ons dan het water aan de lippen? Misschien toch wat anders? Velen volgen de Loodsen in vol vertrouwen naar de mogen sturen. Jij echter werkt bij de pen. Alstublieft luister ook naar die stuurlui aan de wallekant.' Wordt wellicht vervolgd. Programma en route Ronde Oosterend Adriaan van Rijselberghe maakt volgende week zijn opwachting bij het WK slalom surfen voor mannen bij paal 17. Mogelijk doen ook nog Texelse surfers uit het jeugdteam van de familie Van Rijsselberghe mee. Het is de tweede keer dat het WK slalom van de IFCA (International Funboard Class Association) op Texel wordt gehouden. Twee jaar geleden was het evenement ook al bij paal 17, toen eveneens als onderdeel van de Zwitserleven Zeilweek. Voor de kust wordt met boeien een baan van een paar kilometer lengte uitgezet waarop de deelne mers, onder wie veel nationaal kampioenen uit diverse landen, hun verrichtingen tonen. De kunst is volgens Van Rijsselberghe dat de surfers zowel op snelheid varen als hun techniek perfect op orde hebben, zodat ze bij het ronden van de boeien hun snelheid behou den. De wedstrijden worden gehouden vanaf windkracht drie tot circa zes/zeven. Onder de deelnemers bevinden zich onder andere Bernd Flessner uit Duitsland die het WK van twee jaar geleden won. Andere toppers zijn de Deense surfer Casper Lar- sen, Tine Slabe uit Slowakije en Nicolas Warembourg en Jules Denel uit Frankrijk. Er zijn even eens een paar Turkse surftoppers van de partij. Dinsdag 21 juni beginnen de eer ste voorronden. De finale staat gepland op zaterdag 25 juni en begint voor de kust van paal 17 zodra de catamarans zijn vertrok ken voor de 34ste Ronde om Texel. van Zuid Nederland en is jarenlang in het bezit geweest van ZKH Prins Bernhard. Speciaal voor de lezers van de Texelse Courant is er een aanbieding om met korting een unieke rondvlucht te maken in dit historische vliegtuig. Het betreft niet zomaar een rondvlucht. Tijdens de vlucht maakt u kennis met de luchtvaart van vroeger, inclusief stewardessen, vele fotomomenten en een bijzonder aandenken. Lezers van de Texelse Courant betalen geen €125,00 maar €110,00 per persoon voor deze unieke ervaring. Aanmelden kan op www.nfhl.nl/rondvlucht.html o.v.v. 'Via de Krant'. Op beide dagen zijn vier vluchten gepland en er kunnen maximaal 18 personen per vlucht mee. Dus heeft u interesse, boek dan snel. Wij wensen u een prettige vlucht! Na tientallen jaren van afwezigheid is dit criterium terug op de wieler- kalender. De voorbereidingen zijn volop bezig. Bij obstakels langs de route worden tientallen matrassen aangebracht als stootkussen. Er wordt gewerkt met hekken, linten en vangnetten om het parcours zo veilig mogelijk te maken. Overste ken wordt streng afgeraden. De wedstrijd op zaterdag is voor rij ders die regelmatig op de wieler baan koersen. Programma: 14.00-15.30 uur: inschrijven 15.30 uur: Tourkaravaan 16.00 uur: start wedstrijd 17.15 uur: start recreanten 18.30 uur:dikke banden race 19.30 uur: prijsuitreiking

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 14