Tientallen aangiften van diefstal in 2010 Texel in programma BBC NIAZ-certificaat Gemini TEXELSE 5 COURANT Eerste en tweede 'Beste zorg in de buurt' Opnamen die de BBC in de zomer van 2010 op Texel heeft gemaakt worden zondag 19 juni om 22.00 uur uitgezonden op de BBC 2. De uitzending staat onder meer in het teken van de Georgi sche opstand en er zijn opnamen van het Luchtvaart- en Oorlog museum (LOMT), In het najaar van 2009 meldden twee mensen van de BBC zich in het Eierlandse museum. Ze deden verkennend onderzoek voor de populaire serie 'Coast'. In deze serie volgen verschillende presen tatoren de kustlijn van Groot Brit- tannië en vertellen in elke afleve ring allerlei wetenswaardigheden (en ook veel geschiedenis) over een stukje kust. Begin 2011 zou den ze de gehele kust van GB langs zijn geweest en werd toen besloten verder te gaan met kus- Het Gemini Ziekenhuis heeft het certificaat ontvangen van het Nederlands Instituut voor Accre ditatie in de Zorg (NIAZ), Het betreft een accreditatie voor vier jaar, waar onder meer een gron dige toetsing aan vooraf is gegaan. 'Het NIAZ heeft volledig vertrou wen in de zorg die het Gemini Zie kenhuis biedt. Het ziekenhuis vol doet aan alle eisen die er op dit moment door de overheid aan ver antwoorde zorg worden gesteld. Daar hebben wij op getoetst. Het Gemini Ziekenhuis heeft de NIAZ- accreditatie verdiend', zei directeur H. Beaard van het NIAZ tijdens de uitreiking dinsdag. Gerrit-Jan Vos, lid raad van bestuur Texel heeft in 2010 25 keer aan gifte gedaan van diefstal uit bedrijven, 18 keer van wonin ginbraak en 13 keer van diefstal uit schuurtjes. Dat blijkt uit de nieuwe AD Misdaadmeter. Er werd 18 keer melding gedaan van diefstal uit motorvoertui gen. De meeste incidenten deden zich voor in Den Burg. Daar waren 10 van de 18 gemelde woninginbra ken, 14 van de 25 bedrijfsdief- stallen en 7 van de 13 diefstallen uit schuurtjes. De resterende mel dingen van woninginbraken kwa men uit 4 uit De Koog en 4 uit De Cocksdorp. Van de overige diefstallen uit bedrijven deden zich er 4 voor in Oosterend, 3 in De Koog, 2 in Oudeschild en 1 in De Waal en De Cocksdorp. Hoe de inbraken in 2010 zich verhouden tot de inbra ken die zich tot nu toe dit jaar hebben voorgedaan, is voorals nog een vraag. Er is de laatste tijd regelmatig ingebroken op het eiland. Bij diefstallen uit voertuigen was De Koog koploper met 11 aangif ten, gevolgd door 3 in De Cocks dorp, 2 in Oudeschild en 1 in zowel Den Burg als Den Hoorn. Op gebied van vernielingen werd ten van Europa. Ze wilden ook een aflevering over Texel maken en hadden gehoord over de opstand van de Georgiërs. Toen ze in het museum foto's zagen van Indiërs met tulbanden in Duitse uniformen, wilden ze daar meer over weten. Voorzien van een hoop informatie en documentatie uit ons archief troffen ze hun voorbereidingen.(tref fen) In de zomer van 2010 maakte een filmploeg opnames bij de vuurto ren, het Georgische kerkhof, in Den Burg, in het LOMT, op de haven van Oudeschild en wellicht op meer plaatsen. Behalve Cor Kie- vits, die aan de dood ontsnapte door van de vrachtwagen te sprin gen die hem en andere gevangen genomen Texelaars naar de Mok bracht, is mevrouw Van der Vis- Bremer (is) geïnterviewd over haar ervaringen met de Brits-Indiërs. van het Gemini: 'Het geeft vertrou wen voor de toekomst. We hebben op eigen kracht dit mooie resultaat behaald.' Het NIAZ ontwikkelt kwaliteitsnor men en toetst zorginstellingen. Beoordeeld wordt of deze hun organisatie zo hebben ingericht dat zij op een reproduceerbare wijze een acceptabel kwaliteitsniveau van zorg voortbrengen. Als dat het geval is, krijgt de instelling een accreditatie voor vier jaren, waarna een volledige hertoetsing plaats vindt. Tussentijds gaat het NIAZ de voortgang na. De accreditatiesta- tus beoogt derden - zoals patiën ten, verzekeraars, overheden - het vertrouwen in een goed en veilig georganiseerde instelling te geven. 174 keer aangifte gedaan: 81 keer in Den Burg, 60 keer in De Koog, 13 keer in Oudeschild, 11 keer in De Cocksdorp, 6 keer in Ooste rend en 3 keer in Den Hoorn. De politie ontving 11 meldingen van zakkenrollerij, waarvan de helft in De Koog. De politie registreerde 50 keer een geval van mishandeling, waarvan 25 in De Koog en 20 in Den Burg. Er was 10 keer sprake van openlijk geweld (koploper De Koog) en er werd 2 keer aangifte gedaan van straatroof (Den Burg en De Koog). Zeven keer werd aangifte gedaan van een zeden misdrijf (waarvan 2 in De Koog) en 16 keer van bedreiging. Hier van kwamen 11 meldingen uit Den Burg en 5 uit De Koog. De politie noteerde volgens de Misdaadmeter in 2010 ook 2 keer een geval van wapenhandel in Den Burg. Er was daar 2 keer sprake van huisvredebreuk. Er deden zich verder geen overval len voor en er werden geen auto's gestolen. Het Algemeen Dagblad riep de Misdaadmeter tien jaar geleden in het leven om een beeld te geven van het aantal inciden ten per gemeente over een heel jaar. Wat ik zeggen wou Energiebeurs Ik stond naast Wubbo Ockels die zich onderhield met een andere bezoeker. Ze stonden wat in de ruimte te zwammen, want veel publiek zag ik niet. De Texelaar stond op te snijden van: 'Wij heb ben windenergie en getijstroom en we hebben de meeste zondagen van Nederland, dus ook veel zon- ne-energie. Als we willen, kunnen we energie leveren aan de Kop van Noord-Holland. En dan hoeven de inwoners van Texel geen belasting meer te betalen.' Wubbo hoorde dat gelaten aan en zei: 'Zo, jullie krijgen het goed voor elkaar.' Nou is mijn vraag aan een vertegen woordiger van de gemeente: we hebben een splinternieuw raad huis, kan iemand mij vertellen hoe veel vierkante meter zonnepaneel daarop geplaatst is? Henk de Rooij, De Koog. Wat ik zeggen wou Groeneplaats Een goede raad aan de raad: Laat de Groeneplaats zo hij is. Dus geen winkels, geen huizen, geen commercie, geen (opnieuw) te kleine Groeneplaats en geen (nieuwe) miskleun! Wel een gezel lig, leuk en groot plein. En lekker goedkoop! Kosten? Alleen nog wat 'kleingeld' voor iets meer groene aankleding in en rondom het park. Geschreven mede uit naam van tientallen Texelaars (ik kon er geen een vinden die het niet met mij eens was). Riet Veenendaal, Den Burg. Markt van de smaakbelevenis Op landgoed de Bonte Belevenis aan de Rommelpot bij Den Hoorn wordt zondag 19 juni de Markt van de Smaakbelevenis gehou den. Er worden Texelse producten onder de aandacht gebracht en verkocht en Slow Food Texel is aanwezig met een stand. Bezoekers kunnen producten proeven en demonstra ties bijwonen. In de loop van de middag wordt het Texelse kinder kookboek gepresenteerd dat onder leiding van Annette van Ruitenburg is gemaakt. Joscha Schoots van de Bonte Belevenis brouwt die dag bier met publiek erbij. Normaliter gebeurt dat als de Bonte Belevenis geslo ten is. Er wordt een wedstrijd vogelverschrikkers bouwen gehou den en een groentenbingo gespeeld. De Markt van de Smaak belevenis wordt gehouden van 11.00 tot 16.30 uur. De entree bedraagt €2,50. Parkzegels De inschrijftermijn is inmiddels ver streken, maar er zijn meer dat 10.000 postzegels met een afbeel ding van het park in Den Burg besteld. Deze grens werd bereikt door een bestelling van Albert Heijn, die duizend zegels afneemt. Een wandelaar bij De Koog vond langs de weg een roodwangschild- pad. Het dier werd naar Ecomare gebracht, waar de eigenaar het kan komen ophalen. Het gaat om een groot exemplaar, met een schild van twintig centimeter. De zorgteams Dementie van Omring Thuiszorg (Texel en Den Helder) hebben de eerste plaats gehaald bij de prijsvraag 'Beste zorg in de buurt' in Noord-Hol land. De afdeling Diëtetiek van Omring Thuiszorg kreeg de tweede plaats voor het project 'Vroegsignalering gezonde leef stijl op scholen'. De stichting Zorg Ondersteuning Noord-Holland heeft de prijsvraag uitgeschreven in het kader van het praktijkcongres 'werkende zorg, dicht in de buurt, wie voert regie?'. De onafhankelijke jury noemt de aanpak 'echt wijkgericht'. Meerde re relevante dienstverleners wer ken samen voor goede zorg in de buurt en het idee speelt heel goed in op een probleem van de toe komst; een groeiend aantal men sen met dementie in Noord-Hol land, dat thuis woont. Voor cliënten is het fijn wanneer zij zoveel moge lijk door dezelfde medewerkers worden geholpen. Daarop ont stond het idee om in de hele thuis zorg van Omring kleine zorgteams van maximaal vijftien medewerkers te vormen, die steeds dezelfde cli ënten verzorgen. Niet alleen de cliënten, maar ook de medewer kers zijn enthousiast. Het organise ren van kleine zorgteams ging op Texel en in Den Helder nog een stapje verder. Naast de gewone zorgteams zijn daar ook kleine vaste zorgteams speciaal voor mensen met demen tie. Doordat regelmatig dezelfde medewerker komt, ervaren cliën ten meer rust. Voor mensen met dementie is dit extra belangrijk. Ook kan de medewerker sneller een vertrouwensband opbouwen met de cliënt en zijn omgeving. De prijs, een zorginnovatievoucher ter waarde van 5000,-, wordt gebruikt om het idee verder uit te breiden. Het project 'Vroegsignalering gezonde leefstijl op scholen' is gericht op het verminderen en voorkomen van overgewicht bij kinderen door het bevorderen van een gezonde leefstijl op scholen. Hierbij wordt een brede en inten sieve aanpak gevolgd in samen werking met verschillende instan ties, die gericht is op de kinderen, ouders/begeleiders én leerkrach ten. Door de kinderen meer te laten bewegen en gezonder te laten eten, proberen de diëtisten overge wicht bij hen te voorkomen of te verminderen. De Doopsgezinde Gemeente vierde Pinksteren buiten met een hage- preek op boerderij De Hal. Er waren 98 leden, belangstellenden en toeristen. De dienst stond onder leiding van ds. Hans Marseille. Kin deren maakten tijd schilderijen van een Pinkstervogel. Het zorgteam Dementie Texel van Omring werd eerste bij de prijs vraag 'Beste zorg in de buurt'. Maik Vermeulen, die zaterdag zijn vliegbrevet haalde, met examinator Adri van Iperen. Onder leiding van assistent-judotrainer Sander Branderhorst en Robin Waerts, student bij het CIOS, werd maandag in Odysseus het Pink- stertoernooi van Budokai Texel gehouden. Daarbij streden de jeugd en de allerkleinsten om te bekers. DONDERDAG 16 JUNI 2011 Vleermuisexcursie in Wezentuin 'Op zoek naar vleermuizen' is het thema van de excursie in de Wezentuin in Den Burg op don derdag 30 juni, aanvang 22.00 uur. De rondleiding wordt gege ven door vleermuiskenner Pier Bonnet. Het park is een stek waar verschil lende soorten vleermuissoorten, zoals bijvoorbeeld de Laatvlieger en de Dwergvleermuis, regelmatig op insecten jagen. Door de beschutte ligging komen de vleer muizen hier graag op (winderige) avonden jagen. Verblijfplaatsen zijn er niet in het park. Met behulp van vleermuisdetectors zijn ze te horen. Er wordt ook een kijkje genomen bij de eendenvijver en de ijsbaan. De excursie start met een presen tatie in de Hollebol. Daarna gaat de groep naar buiten en rond 23.30 uur is het afgelopen. Het begint laat te schemeren, vandaar dat de excursie ook laat begint. Woens dag 6 juli wordt de excursie her haald, maar dan zónder inleiding. Degenen die mee willen doen ver zamelen zich dan in het park vanaf 22.30 uur. Men hoeft zich vooraf niet aan te melden. Beide avonden zijn voor iedereen toegankelijk. Voor meer informatie Pieternel Geurtz, tel. 0638749013. Jongste Texelaar met vliegbrevet Eerder je vliegbrevet halen dan je rijbewijs. Dat is het geval met Maik Vermeulen (17), die op vliegveld Texel zaterdag met succes examen heeft gedaan voor zijn RPL vliegbrevet. Hij is de jongste Texelaar met een vliegbrevet Maik wil piloot worden en begon in augustus bij zweefvliegclub Texel met lessen. Er wordt les gegeven van april tot oktober, in de weeken den en als het weer het toelaat en zomers is er zes weken lang elke dag training. In april 2010 is hij geslaagd voor zijn theorie-examen, waarvoor hij acht keer naar Utrecht heen en weer reisde. Tijdens zomertrainingen vloog hij vorig jaar bijna elke dag. In totaal heeft hij 300 landingen uitgevoerd, 80 uur gevlogen, waarvan 14 solo. Momenteel zit hij op de HAVO, wat nodig is om toegelaten te worden tot een vliegschool. Na zijn exa men aan de OSG hoopt hij aan een opleiding tot vliegenier te begin nen. Luilak rustig gepasseerd Luilak is voor zover bekend zon der noemenswaardige inciden ten verlopen. Op sommige plek ken was het zaterdagochtend zo rustig dat de vraag rees of er überhaupt nog aan de traditie wordt meegedaan. In Den Burg en Oosterend waren activiteiten voor kinderen georga niseerd. Jongerencentrum Time Out ontving vanaf 4.00 uur zo'n 35 tot 45 kinderen en jongeren die tegen half zes met toeters, vuvuze- la's en pannen een lawaai-optocht door Den Burg maakten. Daarna deden ze bij Time Out mee aan een Beschuitfluitrace. De kinderen moesten fluiten na het verorberen van een beschuit en vervolgens een parcours afleggen waarbij met waterballonnen werd gegooid. Het parcours werd deels onder de rook gezet. In Oosterend trokken vanaf 5.00 uur circa dertig kinderen door het dorp om iedereen met toeters en vuvuzela's wakker te blazen. Rond half zes had de jeugd een gezamenlijk ontbijt in dorpshuis De Bijenkorf. Verscheidende voorwer pen werden de straten opgesleept, maar later ook weer teruggezet. Er werd her en der wc-papier in de bomen gegooid. In Den Burg was 's nachts lawaai van een paar brommers. In de vroege ochtend trokken daar wat kinderen eropuit met lege verfblik ken achter de fiets, maar het waren er niet veel. Een rondje door het centrum rond zeven uur leerde dat alle ramen gevrijwaard waren gebleven van boter en eieren. Sommige ondernemers hadden uit voorzorg zeepsop op de ramen aangebracht, maar de meesten hadden dat gelaten.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5