TEXELSE 9 COURANT Midzomerschans belooft veel afwisseling 'Een besje dat alle smaken zoet maakt' Geslaagd Geslaagd Bach en Mozart op Zomeravondconcert In de kerk in De Waal verzorgen Chris Duindam en Reinier Reijn- goud (viool) en Marjolein Dispa (altviool) dinsdag 21 juni het tweede zomeravondconcert. Het concert begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk met na afloop een collecte. Op het pro gramma staan werken van Bach, Mozart, Beethoven en Hinde- mith. Marjolein Dispa studeerde bij Ervin Schiffer in Tilburg en Amsterdam en behaalde aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel het Nederlandse diploma 'Uitvoerend Musicus met Onderscheiding' en het 'Hoger Diploma met grote Onderscheiding'. Ze studeerde kamermuziek bij het Amadeus- Kwartet aan de 'Kölner Musik- hochschule' en nam deel aan cur sussen bij Kim Kashkashian, André Gertler, Isaac Stern, Wolf gang Jahn, het 'Bartok Kwartet' en het 'Trio de Prague'. Ze heeft een indrukwekkende staat van dienst. Net als Chris Duindam. Hij begon zijn vioolstudie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, bij Qui van Woerdekom, later aan het Sweelinck Conserva torium Amsterdam bij Maarten Veeze. Hij behaalde zijn diploma UM en aantekening kamermuziek bij achtereenvolgens Philip Hirsh- horn, Viktor Liberman, Eli Goren en Emmy Verhey aan het Utrechts Conservatorium. Reinier Reijngoud studeerde aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag bij Lex Korff de Gidts en volgde daarnaast masterclasses en lessen bij Pierre Amoyal, Sach- ko Gawriloff, Herman Krebbers en Victor Liberman. In 1997 won hij de Elisabeth Back prijs op het Nationale Vioolconcours Oscar Back. Sinds de succesvolle afslui ting van zijn studie, is Reinier Reijngoud een vast lid van het Combattimento Consort Amster dam en een veel gevraagd kamer musicus met concerten in het bin nen en buitenland. De organisatie van het concert is in handen van de Raad voor het zomerwerk van de Texelse ker ken. Van Theatergroep Flint, die met acht personen komt en een eigen podium meebrengt, tot griffel winnaar Henk van Kerkwijk, en van Words in motion, een inter actief gedicht van Jacquline Heijligers, tot Kinky Horns, tien muzikanten die signalen blazen op schelpen. Het programma van de Midzomerschans, op zon dag 19 juni, belooft veel afwisse ling. Het is het vierde jaar dat het festi val op voormalig fort De Schans wordt gehouden, maar er wordt niet in herhalingen gevallen. 'We worden zelf ook altijd verrast door het aanbod', zegt Klarina Combé namens de organisatie. 'Dit jaar hebben we bijvoorbeeld veel toneel en theater, terwijl we vorig jaar veel dans in het programma hadden. Je moet rekenen dat de deelnemers geen vergoeding krijgen, dus betaalde optredens gaan voor. Vaak proberen ze het wel zo te plooien dan we in een tournee pas sen, maar dat lukt natuurlijk niet altijd. Zeker dit jaar, met een late Pinksteren, was dat voor veel groe pen lastig.' De deelnemers aan de Midzomer schans komen voor het grootste deel van de overkant, maar ook de Texelse kunstenaars zijn vertegen woordigd. In het programma staan bijvoorbeeld de namen te lezen van Peter Holman, Cobie Bremer, Karin Beumkes en Iwan de Vries. 'Iwan en Karin zijn er al vanaf het begin bij', vertelt Combé. 'Ook waren er al eerder werken te zien van Cobie en Peter, maar ik neem aan dat ze dit jaar met iets heel nieuws komen.' Want hoewel er zeker de laatste weken intensief contact is geweest met de deelne mers, heeft de organisatie niet alle voorstellingen van tevoren gezien en beoordeeld. 'We willen het toch een beetje vrijblijvend houden', vertelt Pip Barnard. 'We bieden natuurlijk een unieke locatie, maar we hebben bijvoorbeeld geen stroom op het terrein. Daarmee vallen al een heleboel groepen af. En we kregen dit jaar een prachtige aanbieding van een programma met een vuurspuwer, maar dat hebben we begrijpelijkerwijs ook maar niet door laten gaan.' Bar nard sluit daarbij niet uit dat derge lijke voorstellingen een volgende keer wel naar het eiland komen, maar dan ergens anders plaatsvin den. 'We hebben bijvoorbeeld goed contact met De Lindeboom, De Krim en de jachthaven. Je kunt je dus voorstellen dat zo'n vuur spuwer op een andere locatie reclame maakt voor het festival op De Schans.' Want de organisatie van de Midzo merschans bruist nog van de idee- en. 'Er blijven nog altijd veel moge lijkheden onbenut', zegt Combé, 'ook al omdat we maar net genoeg mankracht hebben om het festival te organiseren zoals het is. Op veel vlakken doen we alleen het hoogst noodzakelijke, omdat we nu een maal prioriteiten moeten stellen. Het zou prettig zijn als we volgend jaar de werkgroep wat konden uit breiden, want dit jaar kwam er wel erg veel op ons af.' Dit ook doordat Freek Commandeur, die vorig jaar de contacten met de deelnemers onderhield en als spreekstalmees ter optrad, wegens een optreden op Terschelling moest afzeggen. 'En ook (de eind vorig jaar overle den) Christie Boom van Texel Cate ring heeft - zeker de eerste jaren - veel werk verzet', vult Barnard aan. 'Dus als er mensen zijn die ons wil len helpen organiseren, zijn ze meer dan welkom.' Het festival heeft inmiddels een goede naam opgebouwd onder de deelnemende kunstenaars en artiesten. Al vanaf het eerste jaar dateert het idee om de deelnemers niet alleen een uitzonderlijke speel- locatie te bieden, maar ook een uitstekende catering en een leuk verblijf op het eiland. Als klap op de vuurpijl kregen bovendien de mensen die al op zaterdag kwa men een concert aangeboden. 'Dat is dit jaar eindelijk goed aangesla gen', vertelt Combé. 'Bijgevolg werden we een beetje overvallen door het enorme aantal mensen dat wilde blijven overnachten. En probeer in april nog maar eens logies te vinden voor zoveel men sen.' Heel veel uren en telefonades later bleek het echter gelukt en bijna de helft van de ruim honderd deelnemers komt zaterdag al naar het eiland en woont daar het 'voor avondconcert' bij. De Midzomerschans begint zon dag om 10.30 uur en duurt tot 18.00 uur. Informatie over de deel nemers is te vinden in de speciale festivalkrant, die met deze krant wordt verspreid. Sommige groe pen spelen slechts eenmaal, ande ren meerdere malen. Een nauw keurige programma-indeling is te vinden op de website. 'Het is met alle wensen en wijzigingen niet mogelijk om die puzzel eerder in elkaar te hebben', vertelt Barnard. 'Maar ik weet al dat het optreden van Narhea ('Een jongen uit Bos nië') niet doorgaat en dat het kin derkoor van Artex zo rond 14.00 uur te vinden is op het centrale podium op het middenterrein. Het concert van zaterdagavond begint om 20.30 uur. De toegang bedraagt zowel zater dag als zondag €7,50, kinderen betalen €4,50. Gedurende het fes tival is op de Schansweg eenrich tingsverkeer ingesteld, in de rich ting van de dijk. In verband met de geringe parkeercapaciteit raadt de organisatie bezoekers aan zoveel mogelijk op de fiets te komen. 'Of met het openbaar vervoer', zegt Combé. 'We hebben met Con- nexxion afgesproken dat de bus lijn 827 op verzoek stopt op de hoek van de Schansweg.' Op pad voor de Texelse Courant Met het werven van nieuwe abon nees voor de Texelse Courant zijn Olivier Waalenkamp en Sebasti- aan Kortekaas een uitdaging van formaat aangegaan. Vrijwel heel Texel leest de krant immers al, dus waar moet je die nieuwe abon nees vandaan halen? Dat uitgever mediabureau Langeveld de Rooy toch meewerkt aan deze wervingsactie die zaterdag bij Albert Heijn van start ging, komt door de verwachting dat Texel- gangers die hier weliswaar niet wonen, maar toch vaak komen, ook graag tweemaal per week op de hoogte willen worden gehou den van het plaatselijke nieuws. Het bleek uit de eerste resultaten, namelijk dat mensen uit Haarlem, Assen en andere plaatsen in het abonneebestand konden worden bijgeschreven. Ook het argument dat men als abonnee tevens gebruik kan maken van het digi tale krantenarchief, haalde men sen over de streep. Dat ook Texe laars door de studenten worden aangesproken, is niet te vermij den. De uitgever heeft de abon neewervers op het hart gedrukt zich niet op te dringen. Olivier Walenkamp en Sebastiaan Kortekaas. pilletje worden genomen. Dat smaakt simpelweg vies. Na het nuttigen van het pilletje, dat op de tong moet smelten, smaakt de azijn nog steeds vies, maar minder dan eerst. Wonderbaarlijk genoeg is het ook makkelijker in de mond te houden en door te slikken. Het is dat de geur verraadt dat je azijn drinkt, maar de miraculine uit de zoete bes doet inderdaad zijn werk. Waarom de bes bestaat, is - zo schrijft Vosjan in het boek - lastig te verklaren. Het biedt op het eer ste gezicht weinig voordeel, omdat vieze smaken normaliter een waar schuwing zijn tegen giftige of bedorven producten, maar die waarschuwing wordt uitgescha keld. Een mogelijkheid is dat de bes vogels verleidt bessen met onrijpe zaadjes te eten, waarna ze onrijpe in plaats van rijpe zaadjes verspreiden. 'Daar groeien geen nieuwe plantjes uit, waardoor voor de plant met zoete bes meer ruim te ontstaat', aldus Vosjan. 'Maar ik heb het nog eens nagevraagd bij een botanicus maar die kon het me helaas ook niet verklaren.' In het kinderkookboek helpt de bes een groep schoolkinderen, die op Texel vakantie viert, om 's avonds de maaltijd te overwinnen. Bij nader inzien blijkt het eten dat ze krijgen zonder bes ook bijzonder te zijn, waarna in het derde deel diverse recepten aan bod komen die kin deren en ouders samen kunnen maken. Het boek, dat het Geheim van de Zoete Sommelbes heet, is geschreven voor kinderen van 10 tot 12 jaar. Het is te koop via www. vanlamsoortotoorlam.nl en bij diverse verkooppunten op het eiland. Esther Boom uit Oudeschild is aan de hogeschool Inholland in Alkmaar geslaagd voor de oplei ding HBO V-psychiatrie. Ze is werkzaam bij de stichting Brijder in Alkmaar Een paar jaar geleden vertelde Jan Vosjan aan Michiel Pam een verhaal over een besje dat alles zoet maakt. Het leidde tot een kinderkookboek dat zondag 19 juni wordt gepresenteerd op de Bonte Belevenis bij Den Hoorn. Het verhaal ging over een besje (Synsepalum dulcificum) dat in West-Afrika groeit en een paar honderd jaar geleden werd ont dekt. Wie het eet, proeft een tijdje geen zure smaken meer, omdat alles zoet lijkt. Vosjan, oud-mede- werker van het NIOZ, las erover in een blad over biologie en het ver haal intrigeerde hem. Wie het ook interessant vond, was Annette van Ruitenburg, de partner van Pam. Het besje bracht haar op het idee een kinderkookboek te maken met daarin eenvoudig door kinderen te bereiden recepten, een kinderverhaal waarin de zoete bes een belangrijke rol speelt en tech nische uitleg over de bes. Marianne Witte schreef het verhaal, Vosjan verzorgde de uitleg, Ruth de Ruwe maakte foto's en Jolet Leenhouts de illustraties. Het verhaal, de uitleg en de recep ten sluiten op elkaar aan, waardoor het een geheel vormt. Vosjan schrijft over de bes (die in het boek een 'zoete sommelbes' wordt genoemd) alsof hij tegen zijn klein kinderen praat. Hij legt onder meer uit dat de bes de stof 'miraculine' bevat. 'Als je dat op je tong doet, zorgen de smaakpapillen op je tong er voor dat citroensap of zure yoghurt smaakt alsof je een hap suiker hebt genomen.' Tijdens het gesprek wordt de proef op de som genomen. Vosjan zet twee glazen azijn met wat citroensap op tafel en biedt een pilletje met de stof miraculine aan. Om het verschil te kunnen meten, moet eerst een slok azijn zonder ■e aan een Texels kinderkookboek met verhalen en recepten. Centraal Niels Bakker wint tijdrit Niels Bakker heeft vrijdagavond een 16 kilometer lange tijdrit rond Oudeschild gewonnen. Hij reed met afstand de snelste tijd. Bakker kwam na 23.03 minuten over de finish en realiseerde daarmee een gemiddelde van bijna 42 kilometer per uur. Theo Boom eindigde op 26 secon den als tweede, Lorendz Boom op 1.02 minuten als derde. De rit telt mee voor de zomercompetitie van Wielersport Texel. Feest in huize Brons in De Koog, waar Martes en Lauri Brons (broer en zus) vrijwel gelijktijdig zijn afge studeerd en geslaagd. Martes op 7 juni aan de Hogeschool van Amsterdam voor de opleiding Cul turele Maatschappelijke Vorming. Lauri op 30 mei bij de Fontys Hogeschool van de kunsten in Til burg voor de opleiding Musical Zang Dans en Drama. Nico Waerts uit De Koog is bij de Nederlandse afdeling van de KMG (Krav Mag Global) in Den Haag geslaagd voor de opleiding Instruc teur Krav Maga niveau G2. Krav Mag is een Israëlische vechtsport.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9