TEXELSE^COURANT Provincie besluit over powerboats Cf roen r/jmrtsJ'exeh in het harL, 'Het wordt tijd project Vlam kast af te ronden' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12585 DINSDAG 28 JUNI 2011 Het Muziek school Kamer koor en soliste Saskia Eelman gaven afgelo pen weekend drie concerten in Den Hoorn. Op de begraaf plaats in Den Burg werd de in 1940 omgeko men beman ning van een Britse onder zeeër herdacht. -7 In alle dorpen E9ÜM n fj worden voor- IHbNIHHÉÉH ronden gehou- /Jk den voor het Texels kampi- 'XvwjLr oenschap pan- 3Br navoetbal voor scholieren. 57 J? it. De vijfde motor )f MP1 cross van de MAB ondervond concurrentie van een andere wedstrijd en mogelijk het warme weer. De provincie gaat akkoord met de Grand Prix of the Sea die begin augustus op het Marsdiep bij Den Helder wordt gehouden. Binnen natuurorganisaties ligt de komst van de powerboatrace gevoelig. 'Het valt niet uit te leg gen dat dit kan in een natuurge bied', aldus de Waddenvereni ging. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland nemen volgens planning vandaag een definitief besluit over de race die voor de kust van Den Helder wordt gehouden. Eerder liet de provincie al weten dat op basis van onderzoeken (voortoets en passende beoordelingen) geen aantoonbare negatieve effecten op flora en fauna zijn te verwach ten, waardoor er geen aanleiding is de vergunning niet te verlenen. Grand Prix of the Sea vroeg bij de provincie vergunning aan op basis van de Natuurbeschermingswet. Volgens Aad van Gils uit Den Hoorn, operationeel manager van de organiserende BV, is de aan vraag niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. De provincie vond de eerste passende beoordeling, opgesteld door onderzoeksinsti tuut IMARES, onvoldoende om akkoord te kunnen gaan. In dat onderzoek wordt, aan de hand van de Natuurbeschermingswet, beschreven welke effecten de race op flora en fauna in de omgeving heeft. Van Gils: 'De provincie vond dat we het onderzoek beter en specifieker moesten omschrijven. We hebben daarna alles tot zes cijfers achter de komma laten uit rekenen en een definitieve pas sende beoordeling ingediend. Het resultaat was al bekend, dat bleef hetzelfde.' Volgens Van Gils is tot een afstand van 2,5 kilometer voorbij de race plek bekeken welke verstoringen op flora en fauna te verwachten te zijn. 'Anderhalve kilometer was voldoende geweest, maar we heb ben verder gekeken.' Volgens de onderzoeken bedraagt de geluids belasting op de Hors op de race- dagen 55 decibel (berekend over 24 uur). Van Gils: 'Normaal heb je daar met de aanwezige achter grondgeluiden een geluidsbelas ting van 45 decibel.' De power- boaten blijven uit de buurt van de Hors en de Razende Bol. De Waddenvereniging zegt de race in het natuurgebied een 'brug te ver' te vinden. 'Dit soort acties hoort daar niet thuis', aldus woord voerder Ellen Kuipers. 'Er is al toeristische druk, er wordt gevlo gen, er zijn militaire oefeningen, alles bij elkaar wordt het too much. Het maakt veel herrie en er is wei nig bekend over het geluid onder GENIETEN VAN WILLEKE'S MEEZINGERS IN DE GOLLARDS Goud van BNN voor gastvrijheid Texel heeft een gouden certificaat gekregen van het BNN-program- ma 'Nu we er toch zijn, op vakan- Presentatrice Nicolette Kluijver over handigde het certificaat vrijdagoch tend aan burgemeester Francine Gis- kes. De televisieploeg was van woensdag 22 tot vrijdag 24 juni op het eiland om de gastvrijheid te tes ten. Kluijver was erg enthousiast over haar ervaringen. "Al vanaf het eerste moment dat we de boot afstapten was het goed. Ik hield mijn duim omhoog en kreeg direct een lift aan geboden. We hebben alleen maar positieve reacties gekregen, werden steeds enthousiast binnengelaten en uitgenodigd om iets te eten of te drin ken. De Texelaars zijn echt gastvrij, we komen hier zeker terug.' In 2006 was presentator Eddy Zoey ook al eens op Texel om voor het BNN-pro- gamma de gastvrijheid te testen. Kluijver en haar team aten vis bij Sil Boon, voerden zeehonden bij Eco- mare, schoren schapen en staken pieren. Burgemeester Giskes zei de enthousiaste reacties goed te begrij pen. 'Als er ergens een plek op de wereld is waar de mensen gastvrij zijn, dan is dat wel hier op Texel.' Het programma wordt uitgezonden op vrijdag 8 juli om 19.30 uur. Ze willen het geschil niet op de spits drijven, maar vinden ook dat ze inmiddels wel lang genoeg hebben gewacht. Het project rond de Oude Vismarkt, de Spar-super- markt en de nieuwe woningen aan de Vlamkast in Oudeschild moet worden afgerond. 'Het college zou wel wat meer aandacht voor dit gebied mogen hebben', vinden Paul Krugers en Jan-Jacob Rab van RAB Onroerend Goed BV. Wethouder Edo Kooiman vindt dat de gemeente geen blaam treft, maar is bereid mee te denken over een oplossing. Kern van het geschil is een financieel tekort op de exploitatie, dat niet door RAB zelf is veroorzaakt, maar waarvoor het wel de rekening krijgt gepresenteerd. Het gaat om €850.000,- aan zogenaamde TIPP- gelden, een bedrag dat het rijk wilde bijdragen aan de sanering en de ontwikkeling van het terrein waar jarenlang het oliedepot van RAB stond. De eerste plannen dateren al van 2002. In een brief van 15 januari 2003 vroeg RAB de medewerking van de gemeente aan het project dat toen Parkeren en meer werd genoemd. Dat voorzag onder meer in de bouw van woningen, de aanleg van parkeerplaatsen en de verplaat sing van het oliedepot, dat in 1973 was gerealiseerd op een terrein dat toen nog buiten het dorp lag, maar waaromheen sinds die tijd diverse woningen en bedrijven waren gebouwd. Het plan werd over het algemeen enthousiast onthaald, maar de uitvoering duurde veel lan ger dan verwacht. Dat was volgens Krugers en Rab voor een belangrijk deel te wijten aan de provincie, waar de aanvraag voor de vergunning tot verplaatsen van het depot naar de IJsdijk tot twee keer toe zoek raak te. Lees verder op pagina 5 speedheat.nl Fietser gewond na aanrijding Een 50-jarige Duitse toerist is vrij dagavond met een snijwond aan een been voor behandeling naar het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der vervoerd. Dat gebeurde na een aanrijding op de Watermolenweg, in de buurt van boerderij De Kroon tjes. De man stond met zijn fiets stil op de rijbaan, toen hij werd geschept door een 43-jarige man uit Den Hoorn, die in een auto in de richting van zijn woonplaats reed. GGZQtlDXZID G3 (20 water. Je zult maar net een huisje hebben gehuurd.' Van Gils wijst erop dat het Mars diep (onderdeel van de Wadden zee) geïndustrialiseerd gebied is. 'Er varen gemiddeld 150 schepen per dag naar Den Helder, er zijn 25.000 vliegbewegingen van heli kopters boven het gebied en daar van gebruiken wij straks drie vier kante kilometer voor deze wedstrijden.' Het Marsdiep staat in de PKB Waddenzee te boek als snelvaargebied'Dat is vorig jaar juli nog door de minister van VROM bekrachtigd.' De Waddenvereniging zegt het jammer te vinden dat de provincie toch akkoord gaat, terwijl ze eer der nog geen toestemming wilde verlenen. 'We dachten met een bevoegd gezag te maken te heb ben dat serieus met de natuur omgaat, maar er wordt nu een ommezwaai gemaakt.' De Wad denvereniging vindt dat de races beter op een andere plek dan bij Den Helder gehouden hadden moeten worden. De organisatie liet eerder weten dat meerdere locaties in Neder land bekeken zijn, maar dat geko zen werd voor Den Helder in ver band met de infrastructuur. Toeschouwers kunnen op de zee dijk zitten om naar de wedstrijden te kijken, de oude rijkswerf Wil lemsoord is beschikbaar als eve nemententerrein (de boten worden er gestald) en Den Helder bewees in de ogen van de Grand Prix of the Sea tijdens de Vlootdagen veel mensen op te kunnen van gen. De organisatie rekent op tien duizenden bezoekers. Meer over de race op pagina 3 SNELCODE: 520 www.texelseautopagina.nl Ir ~T~ TEXELSE@COURANT gnêZgnrJtMhlobltm. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op ov-chipkaart.nl De deelnemers aan de Ronde om Texel hadden het zaterdag zwaar te verduren, Voor de wind gestart, viel het veld bij de vuur toren uit elkaar. Breekpunt in de race was de VC-boei. Van de 400 boten die van start gingen, zouden er maar 147 de finish halen. Al voor en tijdens de start moesten schippers de kant opzoeken, al dan niet met ernstige schade. Net als vorig jaar kwamen Mitch en Taylor Booth als eerste over de finish; zij hadden 2.49.52 uur nodig om rond het eiland te varen. Overallwinnaars na berekening van handicap werden Mischa Heemkerk en Bastiaan Tentij. Meer over de Ronde elders in deze krant ifoio mm touw) LANGEVELD Vderooy Wij zijn op zoek naar iemand vanaf 13 jr. die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen in een gedeelte van Het gaat totaal om ongeveer 90 abonnees in omgeving Heemskerckstraat/lndustrieterrein Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg - Texel info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1