TB wil onderzoek draagkracht Texel OSG onder ogen bij Van Bijsterveldt TEXELSE 11 COURANT Voltreffer bliksem in Waddenzee Wat ik zeggen wou Vlamkast Is het gerechtvaardigd om RAB nog meer tegemoet te komen? In de Texelse Courant van afgelo pen dinsdag doen de heren Kru- gers en Rab hun beklag over de financiële afronding van het pro ject Vlamkast. Dit heeft mij aan het rekenen gezet. Uit het artikel blijkt dat de totale verkoopprijs van de dertien niet-verkochte objecten zonder grond en casco ruim €3.000.000,- is en de gemid delde vraagprijs per woning €230.000,- bedraagt, ruim €2600,- per vierkante meter. De €850.000,- aan TIPP-gelden is €700,- per vierkante meter. De twee ver kochte woningen, de supermarkt en de viswinkel zijn niet in de berekeningen meegenomen. Ver der doen ze hun beklag dat de gemeente voor het Maritiem en Juttersmuseum vijf parkeerplaat sen op een terrein van RAB heeft afgegeven. De grond van de veer tien parkeerplaatsen aan de Heemskerckstraat die visueel gezien bij RAB horen, zal wel in een overeenkomst met de gemeente zijn verkregen. Want landjepik zullen de heren niet doen. Wouter van der Werf, Den Burg. In open auto naar filmpremière In een open wagen, ingehaald als echte filmsterren, arriveer den woensdag de kinderen van VonK bij De Parel aan de Oester- straat in Oosterend. De kinderen kwamen daar voor de première van Joep, de film, die door zo'n tachtig aanwezigen werd bij gewoond. Deze korte speelfilm ver telt het verhaal van Joep, die door een van de leraren, mevrouw Jacobs, wordt voorgetrokken. Uit jaloezie besluiten zijn klasgenoten hem een hak te zetten. Ze zetten zijn fiets op slot en gooien en het sleuteltje weg. Als Joep vervolgens de fiets van mevrouw Jacobs mag lenen, besluiten ze hem te achter volgen. Joep wordt klemgereden en vastgebonden, de fiets in elkaar getrapt. Joep vertrekt naar een andere school, waar het aanvanke lijk beter lijkt te gaan, tot hij in aan raking komt met drugs en een taak straf krijgt. Dat leidt hem weer terug naar zijn oude school, waar hij door veranderde omstandigheden als held wordt ingehaald. Joep, de film, is een vertaling van het bijbelver haal over Jozef, tegenwoordig vooral bekend door de musicalver sie Joseph and the amazing techni color dreamcoat. Het script is door Fred van Helden uitgewerkt naar een idee van de VonK-groep. Voor het camerawerk werd een beroep gedaan op Nienke Mahieu. De rol len in de film werden vervuld door Denise Kleinveld, Suzanne Kuiper, Isabella Schulze, Giel Drijver, Paul Eveleens, Kevin van Helden, Manon Boogaard, Mirabel Vlaming en Beau Douma. (Foto Fred van Helden) nota eerst zou uitkloppen. Dat ging de overige partijen te ver, maar zij deelden de kritiek van de WD dat het college teveel zaken heeft laten staan die ook al in de Kadernota van 2011 stonden. Wethouder Eric Hercules beaamde dat er veel in de nota stond dat er vorig jaar ook al in stond, maar merkte op dat er niet elk jaar een stuk met allemaal maar nieuw beleid op tafel kan worden gelegd. 'En niet alle oude voornemens hoeven slecht te zijn.' Hij pareerde de overige kri tiek met de opmerking dat de bespreking van de Kadernota hét moment voor de raad is om richting aan het college te geven. 'Dit is uw moment om de kaders te stellen.' De discussie over de vorm van de kadernota, een vrijwel jaarlijks terug kerend thema, werd beslecht met de opmerking dat de nota nog eens geëvalueerd wordt. Raad en college kwamen ongeveer tot halverwege de nota, maar staken daarna de strijd omdat het 23.00 uur was geworden. Volgende week wordt de rest van de nota besproken en dan komen ook de onroerend zaakbelasting en andere lokale las ten aan de orde. WD en Texel 2010 lieten weten dat zij vierkant tegen een voorgestelde boventrendmatige verhoging van de OZB met 13 en 12 procent in 2012 en 2013 zijn. Inspre kers Anton Hurkens van de Stichting Texels Museum en Pauline Folkerts van Artex lieten weten ongelukkig te zijn met de taakstellende bezuiniging van 10 procent die het college op hun subsidies wil doorvoeren. Vol gens Hurkens staat dat haaks op ambities van de gemeente op cul tuur en museaal gebied om de Texelse cultuur en historie professio neel aan de man te brengen. Vol gens hem wordt vooral het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild door de voorgenomen bezuinigin gen geraakt. Hurkens kaartte aan dat de 10 procent met kunst- en vliegwerk nog te redden is, maar hij maakte zich ernstig zorgen dat daar na nog meer volgt. Folkerts merkte op dat 2012 voor Artex in principe al begonnen is omdat er een nieuw cursusjaar voor de deur staat. Zij liet weten dat deze week aan alle leerlin gen een brief is gestuurd waarin een verhoging van de contributie wordt aangekondigd. Zij wees de politici erop dat Artex de afgelopen jaren van 1300 naar 2000 leerlingen is gegroeid en daarmee een bereik van 14 procent van de Texelse bevolking heeft. 'Daarmee zijn we een uitzon dering, want aan de overkant is het bereik gemiddeld 3 procent.' De bezuinigingen hebben volgens haar het risico dat lessen op gebied van muziek, dans en andere vorm van kunst minder toegankelijk worden. Ze vroeg de partijen nog eens goed naar de bezuinigingen te kijken. Van af de collegetafel werd opgemerkt dat geprobeerd wordt de bezuinigin gen zoveel mogelijk te verspreiden. Het afgelopen jaar hebben raad en college vooral intern op de ambtelij ke organisatie bezuinigd (drie ton structureel) en dit jaar zijn ook de clubs en verenigingen aan de beurt. De gemeentelijke organisatie wacht de komende jaren een bezuiniging van nog eens zes ton. Rikus Kieft (GroenLinks) merkte op dat hij ver schuivingen zag, wanneer hij de bezuinigingsplannen van vorig jaar en dit jaar, naast elkaar legde. Hij zag de interne bezuinigingen op de amb telijke organisatie afnemen met der tig procent en de externe bezuinigin gen op andere organisaties met zeven procent stijgen. Dat riep bij hem de vraag op of men sen die dichter bij 'het vuur' zitten een betere lobby hebben dan clubs en verenigingen die subsidie van de gemeente ontvangen. Burgemeester Francine Giskes liet weten dat Kieft schriftelijk antwoord op die vragen zou krijgen, maar merkte meteen op dat de ambtelijke organisatie grote te bezuinigen bedragen voor de kie zen heeft gekregen. Het onweer leverde dinsdagavond spectaculaire beelden op boven de Waddenzee. Fotograaf Salko de Wolf uit Den Hoorn wist bij de NlOZ-haven een prachtige blik semflits boven zee vast te leggen. Het onweer en het slechte weer, Onderwijsminister Van Bijsterveldt krijgt de problemen van de OSG bij het wegvallen van 2,5 extra arbeids plaatsen persoonlijk onder ogen. Dat liet burgemeester Francine Gis kes woensdagavond weten tijdens een commissievergadering van de politieke partijen. Het is volgens Gis kes niet gelukt de minister persoonlijk te spreken, maar er zijn wel mensen dicht bij haar in de buurt benaderd. dat volgde op een paar hete dagen, leidde niet tot veel noemenswaar dige overlast. Op camping Koger- strand in De Koog werd een groep kinderen van een basisschool tij delijk in een toiletgebouw opge vangen tot het onweer voorbij was, 'Het gaat bij de minister in tas zoals dat heet, zodat zij over de OSG te lezen krijgt.' De OSG en de gemeente hopen de minister alsnog te overtuigen dat zij voor de OSG een uitzondering maakt en de tien jaar geleden door toenma lig staatssecretaris Adelmund beschikbaar gestelde extra arbeids plaatsen intact laat. Of dat daadwer kelijk gaat gebeuren, is nu aan de minister. Van Bijsterveldt liet eerder maar de tenten doorstonden wind en regen. Bij de camping van De Krim deden zich geen problemen voor en bij Gemeentewerken kwa men evenmin meldingen van over last binnen. (Foto Salko de Wolf) weten dat de OSG volgens richtlijnen van haar ministerie niet meer als uit- zonderingsschool kan worden beschouwd en daardoor niet voor de extra fte in aanmerking blijft komen. De OSG maakte eerder al duidelijk dat het wegvallen van de 2,5 extra vanaf augustus gevolgen kan hebben voor het brede onderwijsaanbod. Het kan ook gevolgen hebben voor de gemiddeld kleinere groepsgrootte in de klassen. Diverse politieke partijen trokken de afgelopen maanden bij de partijgenoten in Den Haag aan de bel voor de OSG, er werden Kamervra gen gesteld, de gemeenteraad nam unaniem een motie aan om de OSG te steunen en er werd onder de Texelse bevolking een petitie voor de scholengemeenschap gehouden. De grenzen aan de groei op Texel moeten onderzocht worden. Aan de hand van de kernwaarden van het eiland moet bekeken worden wat er nog mogelijk is. Dat betoogde Joop Groeskamp, fractievoorzitter van Texels Belang, woensdagavond tijdens een com missievergadering waarin de Kader nota 2012 werd besproken. Volgens Groeskamp moet voorkomen wor den dat 'het omslagpunt van de draagkracht van het eiland' bereikt wordt. Volgens hem zou onder meer de vraag gesteld moeten worden of het eiland er nog een park bij kan hebben, zonder concreet een naam te noemen. 'Vol is vol en genoeg is genoeg', aldus Groeskamp. Volgens Texels Belang moet beke ken worden wat Texel nog kan heb ben, zodat Texelaars zich er gelukkig blijven voelen. 'Dan moeten we bij voorbeeld kijken naar het totaal aan bebouwing, de infrastructuur en de bedrijvigheid.' De kernwaarden, belangrijke punten voor Texels Belang en GroenLinks, horen daarbij leidend te zijn. Groeskamp verwees naar het Texels bedrijfsleven dat in de rapporten van het project Ruimte voor Economie de kernwaarden meerdere keren heeft benoemd. 'Zij begrijpen ze.' Groeskamp kondigde aan dat Texels Belang na de zomer met een discussienota over de draagkracht van het eiland komt. Hij nodigde andere raadsleden uit mee te denken over het onderwerp. De Kadernota kon op wisselende reacties rekenen, al kwam het colle ge er niet makkelijk mee weg. De WD kwam met een voorstel de hele behandeling op te schorten omdat er teveel plannen instonden. De libe ralen vonden het daardoor niet dui delijk wat het college in 2012 zou willen doen en stelden voor dat bur gemeester en wethouders de Kader- Stefanie de Wit (19) uit Oude schild is aan het ROC in Den Hel der geslaagd voor de opleiding SPW 4. Zij is werkzaam bij kinder dagverblijf Olmenhoeve. Tarana Haarsma (22) uit De Waal is aan de Hogeschool van Amster dam geslaagd voor de opleiding Voeding en Diëtetiek. Zij blijft voor lopig als onderzoekscoördinator aan deze school verbonden. Joost van Heerwaarden uit Den Burg is aan de Hogeschool InHol- land in Alkmaar geslaagd voor de HBO-opleiding Elektrotechniek. Met Netwerk Texel is hij als star tend ondernemer verantwoordelijk voor het inrichten, beheren en onderhouden van (bedrijfs)comput ernetwerken. Energieloket in gemeentehuis Op het gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg is vanaf maandag 4 juli het nieuwe ener gieloket geopend. Texelaars kunnen er terecht voor advies of om subsidie aan te vra gen voor energiebesparende en energieopwekkende voorzieningen in woningen en vakantiewoningen. Het gaat om de subsidies uit de €5 miljoen die de gemeente eerder dit jaar kreeg van de provincie Noord- Holland. Per bestaande woning is maximaal €5000,- beschikbaar, voor nieuwbouw €10.000,- (wan neer er sprake is van zogeheten energienulwoningen) en voor vakantiehuizen €7500,-. Huurwo ningen van Woontij komen in aan merking voor subsidie en mensen kunnen €270,- subsidie krijgen voor inwinnen van een Energie Prestatie Advies. Het energieloket is geopend op maandag, dinsdag en woensdag van 8.30 tot 12.30 uur. Telefonisch is het loket bereik baar van maandag tot en met don derdag van 8.30 tot 16.30 uur op 06-82060971. Het e-mailadres is energieloket@texel.nl. Op www. texel.nl zijn aanvraagformulieren voor subsidie te vinden. Aanvankelijk was het kantoor van TexelEnergie in beeld om het ener gieloket te vestigen, maar dat bleek volgens de gemeente niet moge lijk. De gemeente zegt wel de intentie te hebben bij het energielo ket samen te werken met Texel Energie en de Stichting Duurzaam Texel. Op andere fronten werken de organisaties al samen. Acht leerlingen alsnog geslaagd Acht leerlingen van OSG De Hogeberg zijn na herexamen als nog geslaagd. Daarmee komt het aantal VWO- leerlingen dat vanavond (vrijdag) het diploma mag ophalen op 29. Drie leerlingen zakten. Het sla gingspercentage is 90,6. Op de HAVO slaagden 57 leerlin gen, één trok zich terug, één krijgt in verband met ziekte in augustus een herkansing en tien leerlingen zakten. Het slagingspercentage is 85,1. Voor het MAVO-examen slaagden 56 kandidaten leerlingen en zakte er slechts één, waardoor het sla gingspercentage maar liefst 98,3 bedraagt. Aan het VMBO-basis/kader sleep ten 74 leerlingen het felbegeerde papiertje in de wacht en lukte dat er vijf niet, wat resulteerde in een slagingspercentage van 93,7. De diploma's worden vanavond uitgereikt in sporthal Ons Genoe gen. Het feestje begint om 20.00 uur. Geslaagd na herexamen: VWO: Coen Eigenhuis - Den Burg; Marlon Petta - Den Burg. HAVO: Sacha Drijver - Oudeschild; Chanique Guldemond - Den Burg; Janine Venema - Den Burg; Alwin Zwaan - Den Burg. VMBO kaderberoepsgerichte leer weg, Afdeling Handel en Admini stratie: Ludeska Leitoe - De Cock- sdorp. Afdeling Consumptief: Miriam Koorn - Den Burg. Suzanne Schagen heeft gisteren aan de Hogeschool van Amster dam het diploma Sociaal Pedago gisch Hulpverlener in ontvangst genomen. Ze is nog op zoek naar een passende baan. Ruben Maas (22) uit Den Burg is aan de Universiteit Utrecht cum laude geslaagd voor de studie Natuurkunde in de master-richting Nanomaterials: chemistry and physics. Hij zet zijn studie voort met een promotieonderzoek naar metamaterialen ('onzichtbaarheids mantels') bij de vakgroep Nanofo- tonica van het instituut voor Atoom en Molecuulfysica (AMOLF) te Amsterdam. Leerlingen bij Pop on the Beach Op het strand bij paal 9 verzorgden leerlingen van Artex woensdag het festival Pop on the Beach. Onder leiding van docenten Menno Smit, Ruud Geldermans, Wobbe Visser en Bart Spruit toonden de popmuzikanten-in-opleiding hun kunnen. Er traden maar liefst zeven swingende en zeer diverse bands Op. (Rrfo Ada» Eric van Boven (24) is aan de Hogeschool van Amsterdam geslaagd voor de opleiding Multi media and Communication Design.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11