Veel donoren in Oudeschild Brandtrap wordt niet vergoed TEXELSE 5 COURANT Hr. Ms. Texel Even wegdromen tijdens een lange vergadering van raad en college over de Kadernota, waarin uitge stippeld wordt welke kant het de komende jaren op zou moeten met het eiland. Met de Ronde om Texel nog vers in het geheugen zie ik Texel in gedachten al snel voor me als een fier schip dat manhaftig door de golven klieft. Burgemeester Francine Giskes is de kapitein, maar het is wethouder Eric Hercules die het roer stevig in handen heeft. Wethouders Hennie Huisman en Edo Kooiman houden de wacht op de brug en wethouder Frans Visman zit onderin de machi nekamer bij een tiptop verzorgd motortje, dat wordt geplaagd door een hevig gebrek aan brandstof, waardoor Visman alles op alles moet zetten om de motor aan de praat te houden. Tot zover is alles nog overzichtelijk, ware het niet dat er ook nog vijftien passagiers aan boord zijn van de Hr. Ms. Texel die de scepter zwaai en. Stuk voor stuk willen ze het schip op eigen kracht in veilige haven krijgen, maar de één vindt dat dat zeilend via het noorden moet gebeuren, de ander wil op de motor via het zuiden varen en het westen en het oosten zijn even eens in trek. De Hr. Ms. Texel vaart dus rondjes. Passagier Joop Groeskamp staat vastberaden op de voorplecht. Hij weet waar hij naartoe wil en vraagt zich ook af of de Hr. Ms. Texel bestand is tegen de omstandighe den. Maar helaas, Groeskamp heeft het roer al een tijdje niet meer in handen en zijn woorden berei ken niet altijd de brug. Rikus Kieft staat aan dek met een stapel goed bestudeerde zeekaarten op zak en is onvermoeibaar in zijn strijd het college op de brug ervan te over tuigen dat ze zulke kaarten ook eens zouden moeten bestuderen voordat ze ergens heen varen. Marian Merkelbach dan. Die heeft zelf een tijd op de brug gestaan en weet dus moeiteloos welke zwakke plekken op of onder de waterlijn ze moet aanwijzen om het college in de gordijnen te jagen. Alfred Schaatsenberg en Cees Hoogerheide weten meer rust aan boord te brengen. Dat wordt echter meteen teniet gedaan wanneer Marjan de Groot ontdekt dat het college het ruim vol koffers heeft gestouwd, maar vergeten is de labeltjes eraan te hangen. Zij kan er geen wijs uit en ziet de zwaarbe laden Hr. Ms. Texel in gedachten al aan de grond lopen. Het college moet maar een stel koffers over boord gooien en de passagiers moeten het schip tijdelijk maar ver laten, totdat het college het ruim opnieuw heeft ingedeeld. Achter de schermen COLUMN Bovenin het kraaiennest tenslotte zit good old Gerbrand Poster, vaandeldrager in het varen van een eigen koers, die geen gelegenheid onbenut laat boven de wind uit te roepen dat alles naar de bliksem gaat en het schip onherroepelijk op de klippen zal lopen. En ondertussen probeert de arme Frans Visman onderin zijn machi nekamer nog steeds uit te dokte ren wat hij, bij gebrek aan voldoen de brandstof, in vredesnaam nog kan doen om de motor tot de eerstvolgende haven draaiende te houden. Een hernieuwde blik in de raadzaal voor me leert dat ik niet veel gemist heb. Raad en college zijn bij een volgend hoofdstuk in de Kadernota aangekomen en de Hr. Ms. Texel wordt opnieuw door alle kapiteins een stukje naar voren gemanoeu vreerd, een beetje naar links geduwd en stukje naar rechts getrokken. Opnieuw een rondje langs de tafels van raad en college. Het heeft eigenlijk ook wel wat ver trouwds. Jeroen van Hattum B en w blijven weigeren ver goeding te geven voor een brandtrap in de Jozefschool in Den Burg. Als reden wordt gegeven dat het schoolbestuur zelf verantwoordelijk is voor de benodigde brandveiligheids maatregelen. De zaak sleept al enkele jaren. Het gaat om een zogeheten Jomy-lad- der die bij de uitbreiding van de school in 1997 is aangebracht en - als onderdeel van de totale bouw - door de gemeente werd ver goed. In 2006 bleek dat deze lad der niet aan de eisen voldeed en door een vaste brandtrap vervan gen moest worden. Het college weigerde deze te bekostigen, waarop het schoolbestuur een nieuw verzoek indiende dat opnieuw werd afgewezen. Het schoolbestuur maakte bezwaar tegen deze afwijzing, wat conform het advies van de Commissie Bezwaarschriften ongegrond werd verklaard. Het college voerde aan dat de Jomy-ladder geen goede oplos sing was die ten onrechte is ver goed. Om die reden hoeft de ver vanging door een brandtrap ook niet vergoed te worden. Het schoolbestuur had erop gewe zen dat het bouwheerschap des tijds bij de gemeente lag, maar dat wordt niet doorslaggevend gevon den. Ook zouden toezeggingen zijn gedaan dat het college wel tot vergoeding zou willen overgaan, maar het huidige college zegt dat van toezeggingen op bestuurlijk niveau niets is gebleken. Dat op ambtelijk niveau naar oplossingen is gezocht, betekent niet dat b en w daaraan zijn gebonden. Bezwaren Mienterglop niet ontvankelijk De bezwaren die bewoners van het Mienterglop hebben gemaakt tegen de verbouw van een bedrijfsverzamelgebouw op het bedrijventerreintje Nollek- oog zijn door b en w deels niet ontvankelijk verklaard. Als reden wordt gegeven dat alleen de direct aanwonenden als belang hebbend kunnen worden beschouwd. De wél ontvankelijke bezwaren zijn ongegrond verklaard. De buurt maakte al (vergeefs) bewaar tegen de bouw. Nu is het verzet gericht tegen de vergunning voor uitbreiding. Het gaat vooral om de uitweg die het verzamelge bouw heeft op het Mienterglop wat niet zou zijn toegestaan. Ook werd aangevoerd dat het gebouw deels in strijd met de bepalingen van het bestemmingsplan zal worden gebruikt. Wat het laatste betreft zeggen b en w dat die strijdigheid niet is vastgesteld en dat er niet genoeg reden is om aan te nemen dat die strijdigheid zal ontstaan. Wat betreft de uitweg naar het Mienterglop stellen b en w dat die niet tot het bouwplan hoort en dus ook niet tot weigering van de ver gunning kan leiden. Voor de uitweg loopt nog een aparte beroepspro cedure. Bezwaar recreatiepark ongegrond De twee bezwaren tegen de bouw van zes recreatiewonin gen aan de Pelikaanweg zijn door b en w ongegrond ver klaard. Het college volgt daarmee het advies van de Commissie Bezwaar schriften die van mening is dat op goede gronden medewerking aan het bouwplan is gegeven en ook aan de artikel 19 procedure die nodig was om het terrein een recre atieve bestemming te geven. Het plan is een initiatief van Dirk Kuip uit De Koog die zijn apparte menten aan de Badweg wil vervan gen door woningen en winkels en de daarbij vrijkomende recreatie slaapplaatsen wil verplaatsen naar de Pelikaanweg. De bezwaren waren afkomstig van drs. P. Thi- baudier uit Amstelveen die op het aangrenzende recreatieterrein een bungalow heeft en van de familie De Graaf die woont aan de zuid kant van het toekomstige bunga lowparkje. Volgens Thibaudier gaat het plan ten koste van natuur en (open) landschap en is het strijdig met de concentratiegedachte omdat slaapplaatsen worden ver plaatst van een toeristische kern naar nu nog open ruimte. Het bezwaar van de familie De Graaf gold niet zozeer het geplan de parkje, maar vooral de inrichting ervan, zoals vastgelegd in het beeldkwaliteitsplan dat de initia tiefnemer in het kader van de vrij stellingsprocedure heeft moeten overleggen. De Graaf had aanmer kingen op de toegepaste kleuren en de volgens hem cultuurhisto risch onjuiste toepassing van land schapselementen zoals tuinwallen en kolken. Hij had wijzigingen voor gesteld, maar die zijn niet overge nomen. Het voor de buren enige positieve van de ontwikkeling is dat de grote damwandloods die nu op het ter rein domineert, moet worden gesloopt. Om er zeker van te zijn dat dit ook werkelijk gebeurt, zul len b en w daarvoor alsnog een termijn voorschrijven: de loods moet binnen een half jaar na de voltooiing van het parkje verdwe nen zijn. Oudeschild kent relatief gezien het grootste aantal mensen op Texel dat zich als donor heeft laten registreren. Dertig procent van de 1085 inwoners van 15 jaar en ouder staat als donor te boek. Dat blijkt uit de landelijke donorstand op de website www. jaofnee.nl. De Koog scoort relatief gezien het laagst op het eiland, daar is 22 pro cent van de 1155 inwoners van 15 jaar en ouder bereid na de dood organen voor transplantatie af te staan. De overige dorpen schom melen rond een gemiddelde van 26 procent aan inwoners van 15 jaar en ouder die donor willen zijn. In Den Burg hebben volgens www. jaofnee.nl 2595 inwoners hun keuze in het Donorregister laten opnemen: 1594 van hen zijn als donor geregi streerd, 1001 mensen kiezen ervoor na de dood hun organen niet af te staan. Den Burg telt in totaal 5925 mensen van 15 jaar en ouder. In Oudeschild zijn 331 mensen van 15 jaar en ouder als donor geregi streerd en 151 mensen hebben laten vastleggen dat zij geen donor willen zijn. De Cocksdorp (1030 inwoners van vijftien jaar en ouder) telt 227 men sen die donor zijn en 157 mensen die nee hebben gezegd. In Ooste rend (1060 inwoners van 15 jaar en ouder) zijn 284 mensen donor en 143 mensen hebben 'nee' laten registreren. Den Hoorn (845 inwo ners van 15 jaar en ouder) kent 225 geregistreerde donors en 134 men sen die voor nee hebben gekozen. In De Waal (335 bewoners van 15 jaar en ouder) hebben 87 mensen voor het donorschap gekozen en 40 mensen willen hun organen niet beschikbaar stellen. In De Koog (1155 inwoners van 15 jaar en ouder) zijn 232 mensen bereid donor te zijn en kiezen 159 mensen voor het tegenovergestel de. Den Burg en Oudeschild ken nen met 44 procent het hoogste aantal registraties op het eiland. Het landelijk gemiddelde is 41 pro cent. In De Cocksdorp en Den Hoorn is 42 procent van de bewo ners in het Donorregister opgeno men, in Oosterend 40 procent, in De Waal 38 procent en in De Koog 36 procent. De website www.jaofnee.nl is door tien partijen (waaronder het minis terievan Volksgezondheid en belan gengroeperingen van mensen die op transplantatie zijn aangewezen) in het leven geroepen om het aantal donoren te vergroten. In Nederland geldt het principe dat mensen geen donor zijn, tenzij ze laten vastleg gen dat ze het wel willen zijn. De bontbekplevier op het parkeerterrein bij paal 17 heeft woensdag ochtend jongen gekregen. Het nest werd vorige week, te midden van alle activiteiten voor de Ronde om Texel, aan alle kanten beschermd en dat heeft zijn effecten gehad. (Foto Hennen Roeper) Ze zijn een dagelijks terugkerend verschijnsel in het centrum van Den Burg: een grote groep kauwtjes. In de loop van de avond strijken de vogels standaard neer in een paar hoge bomen langs de Elemert om vervolgens als één grote zwerm met enig gekrakeel te vertrekken. Riet de Goede huldigde woensdagavond mevrouw Nel Herweijer- Stoepker voor 25 jaar inzet als vrijwilligster bij het Verpleeghuis in Den Burg. Foto Jemen ven Helium) Tot irritatie van voorbijgangers bleek deze week bij een zogeheten gedenkbank aan de rand van de Dennen nabij het Alloo een boom te zijn geknakt. Volgens een voorbijganger die de schade ontdekte, was het niet de eerste keer dat de boom, die door de bank heen groeide, het doelwit van vandalisme was. De bank werd geplaatst door een echtpaar dat in 2005 vijftig jaar getrouwd was. Foto Jemen venHettum) VRIJDAG 1 JULI 2011 Bontbekplevier krijgt pullen De bontbekplevier die vorige week broedde op het parkeer terrein bij paal 17 te midden van alle activiteiten voor de Ronde om Texel heeft pullen gekregen. Woensdagochtend kwamen de eerste twee eieren uit. Het nest van de bontbekplevier werd vorige week afgezet met touw en later met dranghekken om te voorko men dat het dier zou worden ver stoord. De gezamenlijke inspan ningen van de Ronde-organisatie en Staatsbosbeheer pakten goed uit, want de vogel bleef op zijn plek. Nederland telt minder dan 500 broedparen onder de bontbekple- viers, waardoor het dier op de rode lijst van beschermde diersoorten staat. Het nest op het parkeerter rein bij paal 17 was niet meer dan een kuiltje in de grond en daardoor nauwelijks zichtbaar. Staatsbosbe heer verwacht dat de pullen snel het nest verlaten in de natuur intrekken zodra alle eieren zijn uit gekomen. College gedoogt maïsdoolhof Voor het maïsdoolhof aan de Post weg, dat zaterdag wordt geopend, is een gedoogbeschikking afgege ven. Daarmee wordt vooruit gelo pen op het nieuwe bestemmings plan Buitengebied waarin het doolhof als recht is opgenomen. Fietser gewond na zwaaien Een 74-jarige fietser uit Oosterend heeft maandag verwondingen opgelopen bij een val op de Ooste- renderweg. De man zwaaide naar een bekende aan de andere kant van de weg. Daarna werd hij geschampt door een 17-jarige bromfietser uit Oosterend die hem tegemoet reed en zijn plaatsgenoot niet meer wist te ontwijken. De 74- jarige man liep volgens de politie een paar schaafwonden op. GS akkoord met powerboatrace Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben dinsdag zoals verwacht vergunning verleend voor de powerboatraces op het Marsdiep. Volgens het besluit krijgt de organi serende Grand Prix of the Sea vergunning voor dit jaar en voor races in 2012, 2013, 2014 en 2015. Dat gebeurt onder de voorwaarde dat elk jaar een evaluatie plaats vindt. Op basis daarvan kan vol gens Gedeputeerde Staten de ver gunning worden ingetrokken of aangepast. Gedeputeerde Jaap Bond (natuur) is gemachtigd even tuele tekstuele aanpassingen in het besluit aan te brengen. De power boatraces worden gehouden op 5,6 en 7 augustus. Nel Herweijer in het zonnetje Mevrouw Nel Herweijer-Stoep- ker uit Den Burg is woensdag avond in het zonnetje gezet bij het Verpleeghuis in Den Burg. Zij kreeg een oorkonde van Zorg centrum Texel omdat ze vijfentwin tig jaar actief is als vrijwilligster. Mevrouw Herweijer is drie avonden per week aanwezig om koffie en thee te schenken voor de bewo ners van de somatische en de psychogeriatrische afdeling en om een praatje te maken. Riet de Goede, coördinator van de vrijwilligers, overhandigde haar de oorkonde en roemde haar inzet. Herweijer begon als vrijwilligster bij het Verpleeghuis, nadat een vrouw met wie zij vroeger collectes had gelopen daar terecht was geko men. Ze is trouw aanwezig en zet zich in met overtuiging. 'Dit doe je of je doet het niet.' Volgens De Goede kunnen dankzij de inzet van vrijwilligers de extra's voor de bewoners gedaan worden. Het zorgcentrum beschikt over zo'n 160 vrijwilligers voor het Ver pleeghuis en De Gollards.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5