'Als vrouw heb je bij de opbouw niets te zoeken Pater Witte gezien als 'pionier van het hoger katholiek onderwijs' Boek beschrijft historisch belang van missionaris Weblog opstelling van het podium en backstage, trussen, soundchec ken, front of house en nog veel meer van zulks. De conversatie is doorspekt met Engels, wat ik toch redelijk goed beheers, maar ver talen levert in dit geval zero op. Nee, op het veld heb je eigenlijk de eerste dag bij het opbouwen als vrouw niets te zoeken. Hoog stens kun je met wat eetbare zaken aan komen zetten en koffie natuurlijk. De mannen verorberen alles staand, er is geen tijd. Ze willen wel graag weten wanneer je er bent, maar als je iets wilt doen, wordt er wat afWezig geknikt en doorverwezen naar een ander die ook wat glazig kijkt. Na het eten 's avonds moet er nog één en ander worden gehaald. Eindelijk heb dan toch wel een beetje een functie, ik ben bijrijd ster in de vrachtwagen van TAPE. Tanja de trucker. Nee, rijden kan ik het ding niet, dat doet Aart. Wat we ophalen varieert nogal, piaszuilen (ik ben faliekant tegen die stinkpalen maar het schijnt voorschrift te zijn), zitmeubels voor de bandleden en de tent voor backstage. Ik heb wel wat getild, hoera. Het geeft weinig voldoening. Ik wacht tot de dag nadert en de tijd dringt. Dan ben ik op mijn best. En nodig. Milkbar 14.00 Birth of Joy 15.40 Lola Kite 17.20 Kensington 19.00 Handsome Poets 20.45 Rigby 22.30 De week van... Edwin Boering Edwin Boering houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Hij is één van de orga nisatoren van Jazz on the Waves, dat 8, 9 en 10 juli in Den Hoorn wordt gehouden. TEXELSE 9 COURANTvmJDAG 1JUL Tanja Klaassen te midden van haar collega-bestuursleden van Sommeltjespop: Liesbeth Eelman, Jeroen Schoo, Aart Slegh en Lonneke Legierse. (Foto Joop Rommeisi Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Tanja Klaassen uit De Waal een week lang een weblog bij. Zij is als secretaris betrok ken bij de organisatie van Som meltjespop. Over buienradar.nl, de charmante babbel van mijn heer Aart, een draadje uit mijn achterwerk, de VIP-avond en een weergaloze slideshow. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Het is nog maar amper twee weken vóór het evenement. Sta ermee op en ga ermee naar bed. Ik begin de dag met buienradar.nl en kijk wat de verwachtingen voor vandaag maar vooral ook voor 1 en met name 2 juli zijn. Niet dat ik ergens op kan rekenen. This is Holland, man. Eind van de middag ga ik nog wat eventuele sponsors af en probeer ze te paaien voor de geweldige surprise-VIP-sponsor-avond of, nou ja, 'gewone' sponsoring. Vandaag is de deadline, want de logo's moeten ingeleverd en ver werkt voor de LED-schermen. En alhoewel ik niet op mijn mondje ben gevallen, mijn netwerk is niet zo groot als dat van de heren bin nen de organisatie en ik kan niet tippen aan de charmante babbel van mijnheer Aart. Maar alle beet jes helpen en ik ben sowieso blij als ik iets binnen breng. (Zaterdag) In ons clubje hebben meer dere mensen zo hun afdeling waar ze zorg voor dragen op die dag. Jeroen houdt zich bezig met de bands en het geluid, Liesbeth coördineert de catering, Aart doet de presentatie, Lonneke heeft al zo verschrikkelijk veel voorwerk gedaan dat die eigenlijk een beet je vrij gehouden mag worden, vind ik. En ik maak kilometers die dag. Ik wandel, ren en fiets heen en weer, ik ben een manusje van alles; even de toiletten schoon maken, personen op een vaste plaats van een hapje en een drankje voorzien, backstage aan vullen als het nodig is, optreden bij de springkussens en 's avonds is het lopen met een vuilniszak en troep verzamelen. Als er bij mij, zoals bij een spin, een draadje uit mijn achterwerk zou komen, dan zou ik aan het einde van de dag het meest fantastische web heb ben gewrocht. (Zondag) Wat een dag, wat een zon overgoten stralende zondag. Ik teken ervoor en hoop dat Peter Timofeeff mij gaat vertellen dat het 2 juli ook zo'n dag wordt. Maar nee, Peter zegt juist dat eind van de week de temperatuur keldert en het wisselvallig wordt. Bah, Peter. Dan maar 's ff googe- len, dat levert diverse sites op met de weersverwachting voor meerdere dagen en wel op Texel. Ik bekijk ze allemaal en kies de meest gunstige, net als met de horoscoop. De temperatuur loopt uiteen van 16 tot 18 graden (18 past mij goed) en van bewolkt tot zonnig (ik kies de laatste), neer slag is kans van 0 tot 45% (0 lijkt mij uitstekend). Ik weet nu al dat wanneer ik morgen kijk het alle maal alweer veranderd kan zijn. Het is vorig jaar best verlopen, maar toen hadden we de avond, of eigenlijk nacht, voorafgaand aan Sommeltjespop toch wat spannende momenten. Ik citeer de bewaarde sms'jes van de vrij dagnacht: 00.45 'Heb net alle boxen weggehaald. Podium vol water.' En even daarna 00.51: 'Ik vrees echt voor alle spullen! Gaat niet goed hier.' Toch goed afgelo pen, maar altijd weer die span ning! (Maandag) Deze week is geheel en al bezet door mijn reguliere werk en de rest van de tijd wordt opgevuld door Sommeltjespop. Ik spreek mijn ega volgende week maan dagavond weer. Nou ja spreken, dan ben ik weer eens thuis en val ik waarschijnlijk voor de televisie in slaap, vóór ik mij, eerder dan de kinderen, naar bed toe sleep. De stress slaat toe, zeg maar. Nou is dat niet zo bijzonder, want dat is eigenlijk ieder jaar zo. De mailtjes van mijn collega's Som- meltjespoppers zijn de afgelopen dagen vertienvoudigd in vergelij king met daarvoor. Niet dat ik ze allemaal lees, vaak spreek ik de één of de ander al nog vóór ik mijn mail heb gezien. We begon nen dit jaar trouwens goed qua planning. We hadden de pro grammering al vroeg rond (die eer komt toe aan Jeroen), medio januari. Maar toen verzonnen we weer extra dingen (de VIP-avond), waardoor we nu uiteindelijk toch weer in een soort van tijdnood komen. Met het vorderen van de avond komt er wat meer duidelijkheid en structuur en meestal is het dan tijd voor een biertje. De eerste is om wat te ontspannen en nog één om het af te leren en nog één omdat we zo in de stemming komen en het zo gezellig is en dan gaan we toch maar naar huis en slapen we in met de overtui ging dat het heus allemaal wel in orde komt. (Dinsdag) Vanmorgen drie ontbijtjes en drie lunchpakketjes klaarmaken. Man lief de deur al uit, daarna de puber, ik zet Ivy af bij school en rijd door naar de boot. Ik werk namelijk drie dagen in de week in Den Helder en prijs mezelf geluk kig dat ik pas met de boot van negen over hoef. Zit bij mijnheer Aart op de boot, die met bijrijder naar Rotjeknor afreist om de LED- schermen te halen waarop zater dag de sponsors met hun logo's in weergaloze slideshow te zien zijn. Ik hoop dat Aart niet in het noodweer terecht komt dat ik om zeven uur op buienradar spotte! Op het werk de maandelijkse ver gadering in een benauwde kanti ne, er is er één jarig en we eten met lange tanden de warme taart. Ik ga op huisbezoek voor een aanmelding voor een alarmsy steem. Zo'n intake duurt al gauw twee uur. Bootje zes thuis. Doch ters eten elders en we Nico en ik) kunnen in alle rust samen bui ten eten en eindelijk even bijklet sen. We zijn dagen op achter. Jeroen staat al te trappelen bij het veld, want we moeten ons beraden op de situatie van een overweldigende menigte. Noods cenario heet dat. Je weet het niet, de PR-machine is dit jaar goed op gang gekomen, er zijn posters geplakt op Pinkpop, we zijn op de radio geweest, in de lokale krant- jes, we verwachten wel wat! En vrijwel alle optredende bands hebben landelijke bekendheid, wie kijkt er nou niet naar DWDD7 (Woensdag) Vanmorgen boodschappen gedaan voor backstage, met het lijstje van de 'Riders' erbij. De muziekwereld heeft zijn eigen vakjargon, ik ben er nog steeds niet achter wat dat woord nou precies betekent. Volgens mij heet het in het Nederlands gewoon 'wensenlijstje', een dwin gend lijstje dat wel. Maar daar doen wij, nuchtere Texelaars niet aan mee. Wij halen in plaats van hummus en aioli gewoon blokjes jong belegen kaas en chips. Geen ciabatta's met verse Italiaanse kaas, maar kadetjes met ham of hagelslag. En elk jaar weer krij gen we veel complimenten en zijn de 'sterren' tevreden. De mannen op het veld hebben ook vakjargon, ze praten over de Het is geen echte biografie, maar toch biedt het onlangs versche nen boek Father Michael Witte een goed beeld van leven en werk van pater Machiel Joseph Witte, van 1922 tot 1961 missio naris in Brits Oost-Afrika. Father Michael Witte heeft als ondertitel A Study in Mission Stra tegy, en dat is precies wat schrijver Albert de Jong heeft willen geven: een beeld van de manier waarop de katholieke kerk zich een plaats wist te veroveren in het Afrikaanse bin nenland, meer specifiek in Kenia en Tanzania. Leven en werk van de van Texelse afkomstige pater Witte (1895-1961) dienen als handvat om het veranderende inzicht in de mis sie te schetsen. Witte was een groot voorvechter van de nieuwe methode, waarbij educatie een belangrijke rol speelde, maar vond tot zijn spijt niet altijd gehoor bij zijn meerderen, de Kerk en de Con gregatie van de Heilige Geest. De Jongs studie naar pater Witte en de missie begon in 1974 als proef schrift voor de studie Kerkelijke geschiedenis aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen. De persoon van Witte liet De Jong echter niet los en toen laatstgenoemde in de jaren zeventig en tachtig als paro chiepriester werkte in Makadara in Nairobi, stuitte hij op veel materiaal dat in Nederland niet voorhanden was. In die periode bracht hij ook meermalen een bezoek aan Wittes school in Kabaa. De verzamelde informatie kon echter pas later ver werkt worden, waarbij het De Jong opviel dat Witte in eigen land nau welijks bekend was ('uitgezonderd op het eiland waar hij geboren was en bij de Paters van de Heilige Geest'). In Kenia daarentegen is Witte een beroemdheid. Hij staat daar bekend als de 'pionier van het hoger katholiek onderwijs'. Met name in het boek van pater Loog- man, verschenen kort na het overlij den van Witte, worden diens pogin gen om het missiewerk te hervormen als belangwekkend onderkend. Loogman beschrijft hoe Witte zijn leven lang streed tegen onbegrip en tegenwerking. Ook door Afrikaanse schrijvers wordt Witte geprezen om zijn inzet en vaardigheden. Voor zijn studie sprak De Jong ook met (oud- )leerlingen van de school in Kabaa, al moet hij toegeven dat dit weinig toevoegde aan hetgeen hij in de geschreven bronnen trof. Hij maakt er vervolgens een punt van dat alles wordt verteld, niet opgesmukt en niets weggelaten. Het werk van De Jong beschrijft in goed leesbaar Engels hoe Witte strijd voerde om de nieuwe missie voet aan de grond te laten krijgen. Hij streefde daarbij naar het oplei den van de christelijke (lees: rooms- katholieke) elite, een methode waarmee de protestantse zending al ervaring had opgedaan. En juist deze ervaringen maakte de Congre gatie van de Heilige Geest huiverig van de nieuwe methode. Algemeen werd aangenomen dat de Afrikaan se bevolking 'nog niet klaar' was voor een diepgaander educatie, en dat deze hen alleen verder zou ver vreemden van hun eigen omgeving en achtergronden en hun leven in stamverband. Gevreesd werd dat hogere opleiding zou leiden tot vor ming van een 'ontevreden klasse van buitenstaanders', waaruit een voudig agressors zouden kunnen worden gerecruteerd. Als voordelen werden echter genoemd dat scho len een groter bereik hadden en zowel heidense als moslimkinderen zouden aantrekken, die bovendien door de overheid min of meer gedwongen zouden worden de school te bezoeken. Samenwerking met de overheid zou bovendien lei den tot beter onderwijs en beter toezicht door de bisschoppen. En ook het zelf opleiden van leraren werd als voordeel gezien. In een brief aan zijn superieur onderstreep te Witte het belang van scholen, die door hem gezien werden als middel om het doel te bereiken, maar dan wel een 'zeer belangrijk, zeer nood zakelijk' middel. Want: 'per scholam in ecclesiam' (door de school naar de kerk). In de door hem gestichte scholen leefden de leerlingen al welhaast als katholiek, of ze nu Luthers of moslim waren. De Jongs boek eindigt met een overzicht van de geschiedenis van de Afrikaanse missie en de plek die pater Witte daarin heeft veroverd. Hoewel de scho len tegenwoor dig voor het merendeel door de overheid wordt gebruikt voor het over brengen van haar nationalistische boodschap, heeft het onderwijs zoals dat door Witte werd gepropa geerd volgens De Jong geleid tot een ware Afrikaanse kerk met zijn eigen clerus. 'Omdat Witte het pad heeft geplaveid dat hiertoe leidde, zal hij worden herinnerd zoals zijn vrienden hem hebben gekend, als een van de grote figuren uit de geschiedenis van de rooms-katho- lieke missie in Oost-Arika.' Father Michael Witte of Kabaa High School. Missionary and Educatio nalist - A Study in Mission Strategy van Albert de Jong is uitgegeven door Paulines Publications Africa in Nairobi en te bestellen via de web site, ISBN 9966-08-584-X. Pip Barnard

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9