TEXELSE^COURANT 'Laat Groeneplaats zoals die nu is' Cjroen ^tm/tr jéxels in het harL, 9 6 'Vertrek ambulance leidt tot zorgschade' TEXEL G!UI Jip?! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12588 VRIJDAG 8 JULI 2011 Eetcafé De Kroonprins in Oosterend ver andert in een Berlijnse nacht club uit de jaren twintig. Twee Texelaars bedachten een sticker die bij ongelukken ver ergering van nekletsel helpt voorkomen. Tweedeklassers van de OSG maakten deze week plannen voor de toe komst van Texel. Oud-Hoornder Dennis Trouer- bach is de komende tijd in Afghanistan om leerling-agen ten op te lei den. De Texelse huisartsen zijn ern stig ongerust over het dreigende vertrek van de tweede ambu lance. 'Hier gaat zorgschade ontstaan', zegt huisarts Robbert van den Bent namens alle huis artsen. Volgens Van den Bent maken de huisartsen zich nu al zorgen over de huidige situatie rond de ambu lances. Het komt nagenoeg dage lijks voor dat er een uur of langer geen ziekenwagen op het eiland is, doordat de tweede (die sinds enige tijd dagelijks met de boot moet komen) al aan de overkant wordt ingezet en de eerste ambu lance voor een rit naar de overkant is. Dan duurt het een uur voordat een vervangende ambulance op het eiland is. De solo-eenheid die de veilig heidsregio Noord-Holland Noord als alternatief voor de tweede ambulance wil inzetten, heeft geen mogelijkheid patiënten te vervoe ren en dat baart grote zorgen bij de huisartsen. Van den Bent: 'Het kan straks dus voorkomen dat je een uur lang met een gebroken heup in de Dennen ligt voordat je vervoerd kan worden of dat je het met een acute blindendarmont- steking maar even moet zien vol te houden.' De huisartsen pleiten er nadruk kelijk voor dat de tweede ambu lance op Texel blijft en dat de vei ligheidsregio daar niet op bezuinigt. Van den Bent: Texel is met twee ambulances ruim beme ten, maar dat is nodig gezien de eilandsituatie. Aan de overkant kun je makkelijk een ambulance van elders laten komen als je op een bepaalde locatie tekort komt, maar dat kan niet op een eiland.' De huisartsen hebben recent hun zorgen kenbaar gemaakt in een gesprek met burgemeester Fran- cine Giskes, wethouder Hennie Huisman (volksgezondheid) en Martin Smeekes, directeur Ambu lancezorg binnen de veiligheidsre gio. Het gesprek met de laatste ontspon zich volgens de huisart sen tot een uitleg van zijn kant over de noodzaak tot bezuinigen, terwijl de artsen vooral de speci fieke Texelse situatie wilden bena drukken. In de inzet van een traumahelikop ter bij afwezigheid van een beno digde ambulance zien de huisart sen geen passende oplossing. Van den Bent: 'Het kan vijftig minuten duren voordat die er is en we hebben al eens meegemaakt dat op het moment dat de trauma helikopter arriveerden ook alsnog een ambulance kwam.' De huis artsen wijzen erop dat de inzet van een traumahelikopter niet ten laste komt van het budget van de veiligheidsregio, waardoor het makkelijker wordt bezuinigings doelen te halen. Het verdwijnen van een tweede ambulance wordt ook merkbaar bij reanimaties, waarbij standaard twee ambulances uitrukken voor hulpverlening. Het is al een paar keer voorgekomen dat de trauma helikopter uit Amsterdam daarvoo naar het eiland moest komen, omdat er maar één ziekenwagen beschikbaar was. 'Er vindt een uitkleding van de zorg plaats en we zijn bang dat er zorgschade gaat ontstaan.' De huisartsen hopen dat het dreigend vertrek van de tweede ambulance net als een paar jaar geleden kan worden afgewend. 3I www.speedheat.nl Drankrijder moet rijbewijs afstaan Een 21-jarige man uit Dokkum is woensdag betrapt op rijden onder invloed. Hij trok de aandacht door dat hij in de Ruyslaan in De Koog met zijn auto tegen het verkeer inreed. Een blaastest wees uit dat hij 475 ug/l alcohol in zijn adem had. Omdat hij een beginnend bestuur der is en eerder ook al was aange houden omdat hij dronken op een bromfiets zat, werd niet alleen pro ces-verbaal opgemaakt, maar ook zijn rijbewijs ingenomen. kom badkamers kijken open zat. 10.00 - 12.30u TEXELSEÖCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Finish Box Texel SELFSTORAGE vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Garage Westend www.texelseautopagina.nl .txl Bekendmakingen op pagina 10 Jongeren Informatie Punt Een spel van kat en muis, waarbij de muis heel af en toe venijnig van zich af beet. Dat was de wedstrijd tussen FC Zwolle en Texel'94, die gisteravond in Oosterend werd gespeeld. De profs uit de Jupiler League combineerden vaardiger, demonstreerden een veel betere balbehandeling en waren bovendien een stuk slagvaardiger voor het doel, maar de Texelaars gaven zich aanvankelijk niet zomaar gewonnen. Sterker, Lesley Koning en Matthijs de Lugt kre gen uitstekende kansen op een doelpunt. Scoren lukte ech ter niet, waardoor het bij rust 0-6 stond. In de tweede helft was de tegenstand van het in reflecterend geel voetballen de Texel'94 een stuk minder en liep FC Zwolle uit naar een nog veel ruimere marge: 0-15. Slechts weinigen van de enkele honderden toeschouwers die daar om maalden, want het weer was prachtig en de gezelligheid groot op sportpark Sieme Keijzer. (Foto joopnommet: Onder de politieke partijen lijkt zich een voorkeur af te tekenen om de Groeneplaats in Den Burg te laten zoals die nu is. Dat bleek dinsdagavond tijdens de bespreking van vier steden bouwkundige schetsen die het college voor het centrum heeft opgesteld. In die vier toekomstschetsen wordt uitgegaan van nieuwbouw op de plek van het gesloopte raadhuis, maar wat WD, Texel 2010, D66 en GroenLinks betreft mag het plein blijven zoals het nu is. Het CDA gaf de voorkeur aan een schets waarin plek is voor 12 woningen boven winkel- en hore ca ruimte en 5 woningen aan de Burgwal. De PvdA zag het meest in een schets waarin ook nog 7 grondgebonden aan de westkant van het park zijn ingetekend. Die richting heeft eveneens de voor keur van het college. Texels Belang reageerde ontstemd op de gedachte de Groeneplaats te laten zoals die is. Volgens Joop Groeskamp doet de raad daarmee geen recht aan het interactief pro ces dat is gevoerd om samen met de bevolking tot een invulling van de Groeneplaats te komen. Hij herinnerde eraan dat het oor spronkelijk de bedoeling was dat direct na de sloop van het raad huis de schop de grond in zou gaan voor wat nieuws. Hij kreeg repliek van Astrid van de Wetering (D66) die een vergelijking trok met het verbouwen van een kamer in een huis. Dat eindigt vol gens haar ook altijd anders dan je oorspronkelijk van plan bent. Vol gens haar wordt nu pas voor veel Texelaars goed duidelijk hoe het plein er zonder raadshuis uitziet en moet er niet al te snel wat nieuws worden bedacht. 'We moet goed beseffen dat we voor een langere periode bezig zijn.' Wethouder Eric Hercules toonde zich weinig gelukkig met de voor keur de Groeneplaats te laten zoals die nu is (wat tijdens de commissievergadering structureel 'de nul-optie' werd genoemd). Hij liet weten dat het college zich gebaseerd heeft op een raadsbe sluit van eind vorig jaar om verder Bruinvissen aangespoeld Bij De Koog en paal 17 zijn gisteren twee dode bruinvissen aange spoeld. Bij paal 17 werd een groot vers exemplaar aangetroffen en bij De Koog een kleiner exemplaar dat niet meer vers was. Ecomare bracht de kadavers over naar het NIOZ waar ze nader worden onder zocht. Het grote exemplaar had verwondingen bij het hoofd. Vol gens een woordvoerder van Eco mare waren het de eerste dode bruinvissen sinds enige tijd. te gaan met de ontwikkeling van model C waarvoor tijdens het interactieve proces de voorkeur bestond. 'We hadden niet de opdracht van de raad om het te laten zoals het is.' Hercules gaf aanvankelijk geen concreet antwoord op de vraag wat die variant zou kosten ('dat staat in de stukken'), maar maakte later mondeling duidelijk dat er inmiddels €1,8 miljoen is besteed aan de Groeneplaats en dat dat geld moet worden afgeboekt als er geen nieuwe huizen en horeca- en winkelruimten terugkeren. Groeskamp waarschuwde de andere raadsleden dat er veel pro cessen opnieuw moeten worden doorlopen wanneer ze de Groene plaats willen laten zoals die is. Jur Schuiringa (WD) en Rikus Kieft (GroenLinks) merkten op dat die optie in het interactieve proces echter nooit aan de bevolking is neergelegd. De Groeneplaats staat volgende week woensdag 13 juli op de agenda van de raadsvergadering. Dan hoopt het college een richting te horen. Meer over het centrum elders in deze krant. Napoleoncongres bezoekt forten Zo'n dertig wetenschappers van over de hele wereld bezochten gisteren het eiland in het kader van het congres van de International Napoleonic Society (INS), dat deze week in Den Helder wordt gehou den. Het jaarlijks congres sluit daarmee aan bij herdenking van het bezoek dat de Franse keizer tweehonderd jaar geleden bracht aan de verdedigingswerken die hij langs de kust liet bouwen. De INS stelt zich ten doel wetenschappe lijk licht te laten schijnen over Napoleon en zijn tijd. Het congres had dit jaar als thema 'Napoleonic Europe at its peak'. Op Texel werd een bezoek gebracht aan fort De Schans, dat op last van Napoleon werd uitgebreid, en aan nevenfort Lunette, dat onlangs door Natuur monumenten werd herbouwd. Ver der werden de congresgangers ontvangen in het Maritiem en Jut- tersmuseum, waar een tijdelijke expositie over Napoleon is inge richt. VEEL DONOREN IN SKIL WAAR KAN IK DE DONATIE VAN MIJN VISSENSTAART LATEN REGISTREREN?

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1