Badgasten en Jochem Myjer figureren in videoclip Rigby TEXELSE 6 COURANT Zon levert Expert Schoorl kwart benodigde stroom 'Van belang dat monument behouden blijft' VRIJDAG 22 JULI 2011 Expert gebroeders Schoorl in Den Burg haalt sinds een paar maanden een kwart van de beno digde elektriciteit uit zonne- energie. Op het dak staan 63 panelen, goed voor een piekop- brengst van 15 kWh. Die opbrengst is alleen theoretisch, maar op het moment dat de Texel se Courant woensdag op bezoek is, staan de wijzers van de drie omvormers elk op 3,7 kwH, samen dus ruim 10 kWh. De zon schijnt dan ook en de panelen op het platte dak die op het zuidwesten zijn gericht doen volop hun werk. Gert-Jan Schoorl: 'Ik vind zonne- energie geweldig. Omdat het schoon is en we besparen er kos ten mee. Deze investering verdient zichzelf in tien tot vijftien jaar terug.' De panelen gaan naar verwachting 25 jaar mee, dus die laatste tien, vijftien jaar is het voordeel extra groot. 'We gebruiken in onze win kel behoorlijk wat stroom. Lampen en bijvoorbeeld televisies die aan staan. Ik probeer zoveel mogelijk te besparen. Energiezuinige lam pen en in ruimtes waar je af en toe komt een sensor, zodat de lamp alleen brandt als je er bent. De zonnepanelen die twee maanden geleden zijn geïnstalleerd voorzien in ongeveer een kwart van ons stroomgebruik.' Broer Peter, wij zend op het computerscherm van zijn mobiele telefoon: 'Vandaag zorgt deze installatie voor een C02-reductie van vijftig kubieke meter.' De gebroeders Schoorl, voor zover bekend op Texel de particuliere exploitant met het grootste aantal zonnepanelen op dak, hebben bij installatie de subsidie benut, zoals ook TexelEnergie gebruik maakt van deze mogelijkheid voor het plaatsen van zonnepanelen. geklommen. Heb mijn hand op de rand gelegd en dat nog eens her haald. Dat was mooi genoeg.' De kaap doet al jaren geen dienst meer en was aan slijtage onderhe vig. Als er niets gebeurde, zou dit Rijksmonument moeten worden gesloopt. Als verantwoordelijk wet houder was dat zo ongeveer het laatste wat hij wilde. Het benodigde geld kwam niet uit een monumen tenfonds, maar een ander potje, het fonds Rationeel Gebouwenbe heer. Een discutabele keus, die Visman rechtvaardigde met de opmerking dat je de kaap immers een soort gebouw is. Over de res tauratie: 'Het is prachtig geworden. Het is van belang dat dit monu ment behouden blijft.' De wethou der was niet met lege handen gekomen. Hij had geld overgehou den voor het schenken van een Strender Stropertje. Zo bitter koud als het was toen de IJzeren Kaap afgelopen winter werd ontmanteld, zo prachtig was het woensdag toen de restauratie met een officieel tintje werd voltooid. In zijn toespraak liet wethouder Visman van Monumentenzorg in een notendop de geschiedenis van het 'vuurloze baken' de revue nog eens passeren. 'Het is ontworpen door de heer Harder van de Dienst Loodswezen en gebouwd in 1854. Een herkenningspunt voor de sche pen. Als ze de Kaap en de toren van de hervormde kerk, nu de Maartenskerk, in één lijn zagen, dan wisten ze dat ze in de Texel- stroom voeren.' Als oud-Oosteren- der had hij ook nog een anekdote over zijn kindertijd, toen het van stoerheid getuigde om in de toren te klimmen en er bovenop te gaan staan. 'Zelf ben ik er ooit ook in Wethouder Frans Visman brengt samen met smid Chris Otten en kraanmachinisten René Boon, Stephan Hin en Henk Witte een toost uit op de goede afloop. De regisseur moedigt de figuranten aan nog uitbundiger mee te doen. Samen met honderden badgasten maak Enkele honderden badgasten én cabaretier Jochem Myjer heb ben woensdagmiddag meege werkt aan de opnamen die Rigby bij paal 21 maakte voor een videoclip. Het ging om wat de bandleden hun 'feestelijke fina le-shot' noemden. De dagen ervoor was gefilmd op 35 ver schillende locaties in het hele land en woensdag ook op de garnalenboot TX10. de band er een dolle boel van. Rigby timmert stevig aan de weg en is inmiddels één van de bekend ste acts van Nederland. Twee weken geleden speelde de groep op Sommeltjespop en de avond tevoren, voor de sponsors van het festival, op TESO-veerboot Dokter Wagemaker. Voor de opnamen op het strand waren via Twitter en de media op het eiland figuranten geworven. Cabaretier Jochem Myjer kroop in de hu 'We willen graag dat iedereen zomers/vrolijk/kleurrijk gekleed is, wat voor weer het op dat moment ook is', vroeg het management van de groep in een oproep. De zorgen waren echter onterecht, want na bijna een week van regen en harde wind was het woensdag zowaar strandweer. Of iedereen voor de clip was gekomen, lijkt onwaar schijnlijk, maar het was erg druk bij paal 21 en bijna elke strandganger id van de gefrustreerde regisseur. wilde maar wat graag meedoen. Wie wel eens professionele filmop namen heeft bijgewoond, weet dat deze soms eindeloos kunnen duren. De cameraploeg van Rigby wist echter van wanten. Terwijl de band zich vlakbij de vloedlijn had geïnstalleerd, werden de figuran ten gevraagd aan weerszijden in twee rijen te staan. Wanneer de regie een teken gaf, rende ieder een joelend op de band af, om dansend en springend het refrein mee te joelen. Na slechts drie takes met publiek had de regisseur genoeg. Daarna was de beurt aan Jochem Myjer. De aanwezigheid van de cabaretier, die op Texel een tweede huis heeft, bleef bepaald niet onop gemerkt, Voortdurend werd hij omringd door fans die een handte kening vroegen of met hem op de foto wilden. Hij droeg daar zelf aan strand te toeteren. In de clip speel de hij de kleine, maar vermakelijke rol van regisseur, die zich dermate opwindt over het optreden van Rigby dat hij ervandoor gaat en op slapstickachtige wijze met zonne- stoel en al de branding in loopt. Ook deze opnamen verliepen uiterst vlot. Na krap een uur was alles achter de rug.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 6