Kweek zoutresistente pieper nadert climax TEXELSE 5 COURANT 'Komst lading wrak hoogtepunt' Jaap Witte verbetert record DINSDAG 26 JULI 2011 Bestaan er aardappelen die bestand zijn tegen zout water? De groei van één van de rassen op een zilt perceel aan de Mok- weg bij Den Hoorn ziet er vol gens dr. Arjen de Vos van de Vrije Universiteit en Marc van Rijsselberghe van Zilt Proefbe drijf in Den Hoorn veelbelovend uit. Met spanning wordt uitge keken naar de oogst komende donderdag. Bij een proef die vorig jaar op Texel werd gehouden, is een zout- tolerant aardappelras ontdekt. Een jaar later hebben aardappel veredelaars Biemond uit Eenrum en Fobek uit Sint Annaparochie 26 nieuwe rassen ontwikkeld en uit- geplant op Texel, met als doel de zouttolerantie sterk te verbeteren. Als de resultaten goed zijn, bete kent dat volgens Van Rijsselberg he en De Vos een doorbraak in het mondiale probleem van verzilting van landbouwgrond door de kli maatverandering. Uit een eerste test op het loof bleek de groei en kwaliteit van één bepaald ras met kop en schou ders boven de rest uit steken. Donderdag moet blijken of ook de aardappel zelf goed gedijd. Het gaat immers om het eetbare deel. 'Als dit zo is dan schijnt er weer licht aan het einde van de tunnel', doelt De Vos op de verwachting van wetenschappers dat de komende tien jaar circa 125.000 hectare Nederlandse landbouw grond verzilt door de stijging van de zeespiegel, zoute kwel en ver droging als gevolg van de wereld wijde klimaatverandering. 'Dit heeft desastreuze gevolgen voor de meeste groentes. Boeren, met name langs de kust en op de eilanden, moeten zich terdege bewust zijn dat dit voor hen grote problemen kan opleveren. Hier door is het onontkomelijk dat zij vroeg of laat een radicale omslag moeten maken. Verhuizen of hier op inspelen. Dat laatste lijkt nu tot de mogelijkheden te gaan beho- Als het lukt, zou dat volgens hem een ware doorbraak betekenen. Volgens Peter Keijzer van Fobek is een zilte aardappel één van de sleutels tot succes in de verre gaande verzilting van landbouw grond. 'Van nature bestaan er zouttolerante en eetbare gewas sen. Kijk maar naar zeekraal en lamsoor. Maar economisch en maatschappelijk gezien heeft een aardappel veel meer waarde, want dagelijks eten miljoenen mensen over de hele wereld dit gewas. Dit zou op den duur een uitkomst bieden voor vele boeren in bin nen- en buitenland', vertelt Keijzer. Het Zilt Proefbedrijf van Marc van Rijsselberghe onderzoekt meer dere bekende en onbekende gewassen om in de toekomst voor boeren in verzilte gebieden een compleet bouwplan beschikbaar te hebben. Hiermee hopen zij een bijdrage te leveren aan de voeding van de toekomstige negen miljard aardbewoners in 2050. Ook met het vermarkten van deze produc ten houdt het bedrijf zich bezig. 'Het in de markt zetten is de laat ste stap in de ontwikkeling van zilte gewassen die ook erg belang rijk is. Het moet immers uiteinde lijk ook in de winkels komen te liggen. In het Waddengebied zou een zilte aardappel misschien ook in aanmerking kunnen komen voor het streekkeurmerk Waddengoud, zodat je een uniek en bijzonder streekproduct hebt', aldus Van Rijsselberghe. Hans Eelman uit Oudeschild noemt het een hoogtepunt dat een deel van lading uit een bij Texel gevonden wrak naar het Maritiem en Jutters Museum komt. 'Hier ben ik heel blij mee.' Eelman, duiker en kenner van de maritieme historie van Texel, maakt zich er al jaren hard voor dat goe deren die op de Texelse zeebodem zijn gevonden op het eiland blijven. Die wens komt in vervulling nu de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed (RCE) de lading van het wrak met de naam Aanloop Molengat in bruikleen wil geven voor de nieuw bouw van het museum in Oude schild. De Aanloop Molengat werd in 1984 door Eelman ten westen van het eiland ontdekt. De echte naam van het schip is niet bekend, waardoor het wrak werd vernoemd naar de locatie. Volgens Eelman horen maritieme vondsten conform de Wet Malta zoveel mogelijk op de plek te blij ven waar ze zijn gevonden. 'Het is ook goed dat toeristen er kennis van kunnen nemen. Er horen veel verhalen bij de vondsten en er is veel kennis over.' Het is voor Eel man altijd een moeizaam verhaal geweest dat spullen die in wrakken op de Texelse zeebodem werden gevonden, zijn opgeslagen in depots van het RCE in Lelystad. Daar liggen ook nog veel stukken uit andere schepen die bij Texel vergingen. De toenmalige afdeling Archeolo gie Onderwater van het toenmalige ministerie van WVC deed vijftien jaar lang onderzoek naar de Aan loop Molengat om de lading in kaart te brengen. Dat leerde vol gens maritiem archeoloog Alice Overmeer van het RCE dat er veel halffabricaten aan boord waren. 'Er zijn honderden blokken lood uit Polen gevonden die variëren van Jaap Witte heeft vrijdag bij de tweede crossloop van ZDH zijn eigen parcoursrecord verbeterd. Hij won de loop over 4 kilometer in 13.15 minuten en was daar mee één seconde sneller dan op 31 juli 2009. Aan de crossloop deden 101 atle ten mee, die een stevige wind moesten trotseren. Onder hen twee collega's van eetcafé De Kastanje boom. De één, Kelly Keuning, won de over 8 kilometer in 42.32. De ander, Annie Hin, werd op deze afstand laatste in 46.28. Michiel Lohse won bij de jongste jeugd de miniloop over 1 kilometer. Hij finishte in 3.53. Jasmijn Baptist was in 4.13 opnieuw het snelste meisje. Cor Bijpost wordt volgende maand pas veertien, maar had niet meer dan 14.42 nodig om de loop over 4 kilomter te voltooien. Petra Aalding uit Delft was op deze afstand in 17.35 de snelste dame. Ook over 8 kilometer werden snelle tijden gelo pen. Jan Stuursma uit Sappemeer kwam in 28.43 zegevierend over de streep. Veteraan Coen Schoon heden slaagde er net niet in de grens van dertig minuten te slech ten. Hij won in 30.07, maar was daarmee wel 34 seconden sneller dan vorige week. Vrijdag wordt de derde crossloop van ZDH gehouden. Inschrijven kan vanaf 18.45 uur, de miniloop gaat om 19.15 uur van start, de rest van het deelnemersveld een kwartier later. Wat ik zeggen wou Ballonnen Leuk voor Sander dat zijn ballon 69 kilometer door de lucht vloog en dus de ballonnenwedstrijd van Quinty's Pupillentoernooi heeft gewonnen. Maar heeft de organi satie zich gerealiseerd hoe dodelijk ballonnen kunnen zijn voor dieren? Liefst zou ik willen dat het verbo den was ballonnen in de lucht los te laten. De meeste mensen begrij pen niet wat zij voor ellende ver oorzaken, maar zoek even op 'bal loon marine litter', dan weet je dat ik geen onzin spreek. Zeeschild padden schijnen de grootste slachtoffers te zijn. Die komen niet vaak in onze wateren voor, maar vogels kunnen er ook behoorlijk last van hebben. Zeevogels zien dobberende ballonen aan voor voedsel. Ook raken hun snavel, vleugels of poten verstrengeld in de linten en kunnen ze niet meer eten of vliegen. Ik loop vaak langs het strand. Daar kom ik altijd ballonnen met lintjes tegen. Vooral de linten vallen op. Die breken heel slecht af. Er zit altijd nog een stukje ballon aan vast. Soms is de ballon nog aardig intact en kan ik het opschrift lezen. Ze komen bijna altijd uit Groot Brit- tannië. Niet zo gek. De wind waait het meest vanuit het westen. Het was zeker noordenwind toen Quin- ty zijn wedstrijd hield, zodat San ders ballon in het Zuidermeer terecht kwam. Hoeveel van de andere ballonnen zitten nu in de maag van een vogel? Of de linten om hun lichaam? Ik wil de pret niet drukken, maar ballonnen loslaten is geen pretje voor dieren. En een lijdend dier is geen pret voor kinde- 56 tot 157 kilo. Er lagen opgerolde bladen tin met stempels van mijn werkplaatsen uit Tsjechië en drie grote stapels met opgevouwen runderhuiden. Elk pakket bestond uit ongeveer 125 verschillende hui den.' Volgens Overmeer werden verder textielloodjes gevonden (uit België) die bij lappen textiel hoorden, maar die waren al vergaan toen het wrak werd gevonden. 'Er zijn ook spel den, kwik, kisten met kanonsko gels en musketkogels gevonden. En enkele olifantsslagtanden, maar die zijn niet geborgen. Slechts één was er zichtbaar, maar die zat geheel vastgekoekt in het smeed ijzer. Van de andere waren alleen nog afdrukken te zien.' Het schip dateert hoogstwaar schijnlijk uit de zeventiende eeuw. De goederen waren bestemd voor de handel. Eelman: 'Die tierde welig in die dagen.' KNRM op pad voor problemen Reddingboot Francine Kroesen uit Oudeschild is vrijdag en don derdag op pad geweest om schepen in problemen te hulp te schieten. Vrijdag werd de 23 ton wegende motorboot Gend geholpen. Het schip, met vier personen aan boord, lag met motorproblemen op de Tesselstroom. Het kon niet meer sturen en het anker kon niet wor den gelicht. Opstappers van de Francine Kroesen hielpen het anker alsnog boven water te krijgen, waarna de Gend door reddingboot Joke Dijkstra uit Den Helder naar Den Helder werd gesleept. De Francine Kroesen assisteerde daarbij. Donderdag werd het acht meter lange zeilschip Old Fellow geholpen. Dat was ter hoogte van de NlOZ-haven in de problemen gekomen. De Francine Kroesen sleepte het schip, met vier man en een kat aan boord, naar de Wad denhaven in Oudeschild. Een erehaag voor Richard van der Vis en Jacqueline de Wit uit Oos terend. Zij trouwden vrijdag in Het Schoutenhuys in Den Burg. Buiten stonden leden van De Waddenruiters en De Kleppertjes klaar in kos tuum om met de zweep een erehaag te vormen voor het pasgetrouw de stel. Dat is actief in de paardensport. foto Jemen ven Hattum) ren, voor niemand trouwens. (Nee, ik ben geen lid van de Partij voor de Dieren.) 'Houd Texel Schoon' stond vroe ger op de vuilniswagens van de gemeente. Dat is dan toch een reden temeer om andere gemeen tes niet te vervuilen met onze bal lonen. Kunnen wij niet een voor beeld worden voor de rest van het land door nooit meer ballonnen wedstrijden toe te staan? Wees creatief en bedenk iets anders om een leuk tintje aan je feest te geven. P.R. Pollen, Den Burg. Diesel verloren op wegdek De brandweer moest vrijdagmid dag op diverse plekken de weg schoonmaken, nadat een voer tuig diesel was verloren. De kruising van de Zaandammer- dijk met Bargen moest worden gereinigd, evenals de kruising van De Staart met de Nieuwlanderweg en een gedeelte van de Pijpersdijk. Er lag ook wat vloeistof op de krui sing van de Pijpersdijk met de Pontweg, maar dat was dusdanig weinig dat er geen schoonmaak hoefde plaats te vinden. Het is onbekend wie de brandstof verlo ren heeft. Het vermoeden bestaat dat iemand met een volle tank de tank niet goed had afgesloten. Wat ik zeggen wou Onderzoeker dr. Arjen de Vos van de Vrije Universiteit in het zoute proefveld met aardappels. Kruising Desirée Boon maakte deze foto zondag bij paal 17, waar een ruwe zee en stuivend zand hadden huisgehouden. PW-Kamerlid Jhim van Bemmel (midden) was gisteren een dag te gast op het eiland om zich te laten bijpraten over toerisme en recre atie. Het Kamerlid, dat economische zaken in zijn portefeuille heeft, bezocht diverse toeristische bedrijven, waaronder De Krim waar hij werd rondgeleid door André van der Vliet. De parlementariër was uit genodigd door Arthur Helling (links) van de RECRON. Graag wil ik reageren over wat er allemaal over de kruising Pontweg- Keesomlaan gezegd en geschre ven wordt. Al dat gezeur en onwaarheden die daarover de ron de doen, onder andere nu weer door wethouder Kooiman. Het zijn niet de toeristen die de ongelukken veroorzaken, maar negen van de tien keer de Texelaar. Wij wonen al meer dan vijftig jaar bij deze kruising en deze is niet gevaarlijker dan een andere krui sing. Je moet overal uitkijken voor je een weg oversteekt en op de borden letten. Sinds vele jaren is er een snel heidsbeperking van 60 km van kracht, misschien wordt het tijd de automobilist daarop te gaan con troleren. Er wordt over het alge meen te hard gereden op de Pont- weg. Als je op de Westerweg of de Keesomlaan rijdt, ben je verplicht om te stoppen. De schuld ligt dus bij de automobilist en niet aan de kruising. Misschien is het een idee om de Keesomlaan iets te verleg gen ten opzichte van de Wester weg. Een rotonde is geldverspilling en ook niet zaligmakend. A. Dekker, Den Burg. Regen spelbreker bij boscross De Bos en Duincross van AV Texel kende zondag niet meer dan 23 deelnemers. Zowel de regen als de triatlon eiste zijn tol. Bij de 1035 meter streden drie jongens om de medailles. Mart Kikkert werd eerste in 4.35 minu ten, goede tweede was Tijn Zee man (4.42), de van een blessure terugkomende Aron Zeeman werd derde (4.44). Ook de strijd om de eerste plek op de 4,3 km was spannend. Toen Nico Kikkert hem driehonderd meter voor de finish inhaalde, dacht Pieter Dogger nog dat Kikkert op weg was voor 8,6 km. Hierna volgde een mooie sprint. Dogger trok aan het lang ste eind en finishte voor Kikkert in 17.25. Eerste dame op deze afstand werd Shannan Eijkhout (21.54). Jan Stuursma uit Sappe meer rende op de 8,6 km in een prachtige stijl naar een keurige 31.35 km. Pierre Bonnet werd tweede in 35.02 en Peter ter Burg uit Julianadorp derde in 35.51. Natascha van der Vis leverde een knappe prestatie door daags na de triatlon weer eerste te worden op de langste afstand, zij eindigde in 38.57 minuten. De volgende wedstrijd is de strandloop bij paal 28 op woens dagavond. Inschrijven kan vanaf 18.45 uur, de start vindt plaats om 19.30 uur. Niet door de regen, maar wel door de aanhoudende noordwesten wind stroomde zondagmiddag de Slufter vol. Dat gaf - zeker in juli - een bijzonder herfstige aanblik. (FotoRcger&aanstn,) VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5