'Hele Tom vandaag niet gezienhet is een wonder' TEXELSE II COURANT SNACKS PATAT r^TT. bevestigt: Studie alternatieve stuifbestrijders 'Gebruik rundveedrijfmest moet mogelijk blijven' VRIJDAG 29 JULI 2011 Marktmeesters Tom Steenvoorden en Joop de Jong hebben een onderonsje met 'lange' Ben Gerritsen Op verzoek van de Texelse Cou rant hielden Tom Steenvoorden en Joop de Jong een week lang een weblog bij. Zij zijn betrok ken bij de organisatie van de Durper Feestmarkt, die 's zomers elke donderdag in De Cocksdorp wordt gehouden. Over een kraam met een extra noklat, lange Ben met een broodje kroket, een kapotte grasmaaier, afspraken met schoonmaakbedrijf Dennis en een goed uur puzzelen en meten. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Donderdag) Wij hebben afgesproken dat we donderdagmorgen om negen uur bij Bella Vista zijn. Tom zet daar voor de ene kant van de straat af en Joop de andere. Daarna fietsen we de straat door om te zien wat er in de weg staat om de markt op te bouwen. Eigenaars van auto's die in de weg staan, moeten wor den opgespoord en verzocht hun auto buiten de Kikkertstraat te zetten. Dit omdat wij een zeer uit gebreide markt hebben, met van daag 43 kramen en een stuk of 7 losse plaatsen, en we dus iedere plek hard nodig hebben. Van de meeste bewoners en onderne mers hebben we de volledige medewerking. De plaatsen van de kramen en de wensen van de kraamhouders hebben wij woensdag al op papier gezet. De ene wil een kraam met extra noklat of er moet stroom bij of zonder planken, bedenk het maar. Rond half 12 staan alle kramen en dan is het voor ons even wachten tot de eerst kraam houders er aan komen. Een aantal dat lange tijd nodig heeft om de boel uit te pakken en neer te zet ten is er al. Terwijl wij staan te wachten, komt lange Ben met een broodje kroket en iets te drinken. Hij sponsort dat iedere markt. Nu gaat Tom de nota's schrijven. Joop loopt alle kramen langs om te kijken of alles naar tevreden heid is en of iedereen koopwaar op de kraam heeft staan waar hij zich voor heeft aangemeld. Zo rond 3 uur gaan we de rekeningen Onderzoek heeft uitgewezen dat het gebruik van alternatieve middelen voor stuifbestrijding op Texel vooralsnog niet haal baar is. Het uitrijden van rund- veedrijfmest moet daarom ook na 2013 mogelijk blijven. Die boodschap kreeg Kamerlid Jan- neke Snijder-Hazelhoff van Nico Kikkert, voorzitter van LTO en KAVB afdeling Texel donderdag bij de opening van de Land- bouwdag. Op akkerbouwpercelen zijn jonge planten gevoelig voor stuivend zand. Juist in het voorjaar, bij schraal weer met harde wind, ligt het gevaar van verstuiving op de loer. Zeker op Texel, met een over- innen. Dit doen we voor de veilig heid altijd samen. Rond kwart voor 4 hebben we al het geld binnen en brengen we dit naar Willem van der Linden, de penningmeester. Tom gaat vervolgens naar Den Hoorn. Hier staat een kraam van de worstenboer die ook hier staat. De afspraak is dat wij dat perso neel van hem ophalen. Joop gaat zich ondertussen verkleden om later als clown te lopen (Vrijdag) Tom: Opgestaan om circa half 7. De eerste gasten uit het Eibernest willen vroeg naar de boot in ver band met de wachttijd. Om 8 uur ontbeten. Daarna naar het Eiber nest om de welkomstgeschenkjes neer te zetten en de laatste gasten een goede reis toe te wensen. 10 uur sporten in groepsverband in Den Burg. 11.15 uur ga ik namens de ANBO voor de volgende editie daad aan lichte en droogtegevoe- lige zandgronden met weinig orga nische stof. Stuivend zand leidt er elk jaar toe dat percelen moeten worden overgezaaid. Met extra kosten en een kortere groeiperio de tot gevolg. Bovendien bestaat bij verstuiving het risico dat grond gebonden ziekten worden ver spreid. Door de grond met een laag drijfmest te bedekken, wordt het risico sinds jaar en dag zoveel mogelijk beperkt. Doordat onzeker is of de vrijstel ling voor het gebruik van drijfmest als stuifbestrijder vanwege de uit stoot aan ammoniak ook na 2013 wordt voortgezet, wordt gezocht naar alternatieven. Reden voor Texelse landbouw om bodem- en door naar een bouwbedrijf in De Waal. Of ze een advertentie willen plaatsen. Joop: Opgestaan om 10 uur. Eerst even de krant en een beetje wak ker worden, het was gister een lange dag. Half 11 naar de zaak, ovens aanzetten, controleren van de binnengekomen goederen. 12 uur de zaak open, personeel is allemaal 'fris' aanwezig. Naar huis om maar eens wat te eten. Geluk kig maakt het vrouwtje wat lek kers. Ik mag even een half uurtje zitten. Daarna het feestje van iedere week: de boodschappen. (Zaterdag) Tom: De eerste gast op het Eiber nest vertrekt om 8 uur, daarna ontbijten. Om 10 uur komt de schoonmaakploeg. We spreken door wat er gedaan moet worden. Ik ga zelf rondom het park stoelen gewaskundig laboratorium Altic, dat advies uitbrengt over bodem en bemesting, onderzoek te laten doen naar alternatieven. Hiervoor werden dit voorjaar op het land van Nico Slot en Frans Stark in Eierland twee proefpercelen aan gelegd. Er werden over een inge zaaid perceel suikerbieten vier verschillende stuifbestrijders gere den. Het betreft rundveedrijfmest (dat tot dusver wordt gebruikt), papiercellulose, dikke fractie rund veedrijfmest (verdunde rundvee- mest die armer is aan mineralen en daardoor minder belastend voor het milieu) en digisam (rest- product uit een plantaardige biovergister die vooral met maïs wordt gevoed). De veldjes werden op de plek zetten, beetje raggen, enz. Om 12 uur komt de eerste gast en de laatste om half 4. Dan afspraak met Joop om naar de opening te gaan van de snackplek van Wilma. Joop vertegenwoor digt de mark en Tom de OVCE. Voor Tom begint het weekeind. Joop: Thuisgekomen wachten de kinderen op me, zijn een week eind over voor mijn verjaardag, 's Avonds lekker met elkaar gege ten. De zaak gesloten en even naar De Rog, waar een topband speelt. (Zondag) Tom: Om 8 uur ontbijt. We krijgen vandaag vrienden over uit 't Gooi. Ans gaat om 10 uur zingen in de katholieke kerk. In de middag een ritje door de noordkop. Het valt niet mee om in de regen nog een mooi plekje te bezoeken. Heel even een vluchtig bezoekje aan de op drie momenten beoordeeld, waarbij de stevigheid van de korst werd beoordeeld. Uit de proef bleek dat, in vergelijking met rund veedrijfmest, alleen bij digisam dit in een vergelijkbare tot iets betere stevigheid van het stuifdek resul teerde. Technisch komt dit rest- product van biovergisting als bes te alternatief uit de bus. De korst van papiercellulose en dikke frac tie van rundveedrijfmest bleek niet bijzonder stevig. Met name de bieten aan de randen vertoonden stuifschade. Het was een droog voorjaar, waarin dus weinig van het middel door de regen werd afgebroken. Aangenomen wordt dat in een voorjaar met meer neer slag, de afbraak van papiercellu lose en dikke fractie groter zal zijn. Het onderzoek somt een aantal nadelen op van de alternatieven van drijfmest. Digisam, de beste vervanger, heeft als minpunt dat het op Texel niet beschikbaar is. Er wordt op het eiland (nog) niet aan biovergisting gedaan, dus moet deze bodembedekker van de overkant worden aangevoerd. Nadeel zijn onder meer hoge transportkosten Bovendien is er onvoldoende van dit product beschikbaar, zo stelt het onder zoek. Mocht biovergisting hier in de toekomst wel zijn intrede doen, dan betekent dat nog niet dat er met het restproduct (digistaat) kan worden gestuifdekt. Dat mag alleen als met plantaardige bio massa (dus zonder gebruik van dierlijke mest) wordt gewerkt, wat voor Texel niet aantrekkelijk is omdat maïs hier als veevoer wordt gebruikt. Bovendien is er volop rundmest. Gebruik van papiercellulose brengt markt op De Krim. Daarna keus moeten maken uit de uitstekende restaurants die De Cocksdorp rijk is. Om half 8 vertrekken de gasten naar de overkant. Joop; Hoe kan het anders 10 uur op en naar de zaak. De kinderen zijn er, dus om 12 uur snel terug om met elkaar te ontbijten. De kids nemen boot 3. Maak er ver der een rustige dag van. Om 6 uur naar de zaak tot sluit. Hele Tom vandaag niet gezien. Het is een wonder. Maandag: Tom; Half zeven opgestaan, rond 7 uur richting Den Burg. Rondje langs de kraamhouders die ook in De Cocksdorp staan. Rond half 9 ontbeten. Daarna nog wat tele foontjes plegen. Rond 11 uur bij adverteerder lang voor het ANBO blad. Daarna aanmelden bij Coby Daalder van Langeveld en de Rooy. Joop: De grasmaaier van de midgetgolf was vrijdag stuk gegaan, wil niet meer achteruit. Dus daar aan begonnen te repare ren. Tussendoor nog wel even naar huis om te eten. Was lastige klus duurde wel even. Verder op de zaak mooi wat kleine klussen kunnen doen in afwachting van Tom. Om 5 uur samen gezellig het weblog bijgewerkt. Dinsdag: Tom: Vervolgens naar schoon maakbedrijf Dennis om voor komend weekeind de schoon- maakafspraken door te nemen. Woensdag is er vergadering van de dorpscommissie, waar ik ook deel van uit maak. Daarvoor ga ik even het onderwerp van discussie bekijken, waar ik nu niet verder op in kan gaan. Half 1 lunch. Er zijn weer twee aanmeldingen voor de markt binnen gekomen. Die zullen Joop en ik morgen gaan inplan nen. Nu ik thuis ben wat boekin gen verwerken en mail beantwoor den. Ook een afspraak bevestigen met Jacco Dros van Zo Texels. Het is gelukkig droog, kan ik nog even maaien op het Eibernest. Joop: Met het openen een ook hoge transportkosten met zich mee. Dikke fractie van rund veedrijfmest heeft als nadeel dat het (met) moet worden aange lengd met veel water, dat waar schijnlijk van de overkant moet worden aangevoerd. Rundvee drijfmest is hier echter volop aan wezig en vergt dus weinig trans portkosten. Conclusie luidt dat bij gebruik van een goed werkend alternatief de kosten een stuk hoger zijn dan wanneer rundveedrijfmest wordt toegepast en dat de beschikbaar heid van digisam te wensen over laat. Afweging is volgens de onderzoekers ook het feit dat het transport van de overkant wellicht nadeliger is voor het milieu dan gebruik van lokaal aanwezige drijf mest. Per hectare moet ongeveer twaalf ton digisam of acht kuub papiercellulose worden aange voerd. Op Texel is ongeveer 2000 hectare grond stuifgevoelig, wat neerkomt op honderden transpor ten per jaar. Toename van ver- Verkeersmaatregel Heemskerckstraat blijft nog in stand B en w willen de verkeersmaat regelen voor de Heemskerck straat in Oudeschild pas volgend jaar opnieuw overwegen. Tegen die tijd kan worden bekeken wat de effecten zijn van de definitie ve inrichting van de Vlamkast en de ingebruikname van het nieu we Maritiem en Juttersmuseum. Het gaat om de thans van kracht zijnde instelling van eenrichtings verkeer in het gedeelte van de Heemskerckstraat tussen Barendszstraat en Loodssingel in Weblog nieuw personeelslid geholpen, daarna eten. Daarna terug naar de zaak. Hier kom ik er achter dat er iets goed mis is met de leverin gen. Dus bellen maar om het te regelen. Onder het wachten op antwoord de diverse schoonmaak- en temperatuurlijsten gecontro leerd. Inmiddels loopt Tom binnen. Samen even naar De Koog. Als mijn producten niet komen, moet ik toch even iets bij de Lidl halen. Terug naar BellaVista, wat spullen voor de boot ophalen en naar Oudeschild. Radiootje geplaatst op de boot en toch nog een uurtje het wad op. Daarna terug naar BellaVista voor het topoverleg met Tom over het weblog. (Woensdag) Tom: Na de lunch achtertuin maaien en wat onderhoud plegen. In totaal 7 nieuwe aanmeldingen, dus dat wordt puzzelen. Rond 5 uur eten en daarna naar Joop voor de planning van de markt van morgen. Vanavond nog vergade ring. Joop: De markt heeft 7 nieuwe aanmeldingen, de straat wordt zo langzamerhand te kort. En de Bol der heeft geen kramen meer op deze kar. Na toch een goed uur puzzelen en meten langs de straat zijn we er uiteindelijk weer uitge komen. Het lijkt er op dat morgen een mooie markt gaat worden. De kramen zijn er en het weer is er voor. Met de groeten uit een mooi en zonnig De Cocksdorp, Joop en Tom De week van... Valerie Jongeneel Valerie Jongeneel houdt de komen de week het weblog bij in de serie De week van... Zij is betrokken bij de organisatie van het festival Body Brein, dat 5, 6 en 7 augustus op De Krim en bij paal 17 wordt gehouden. keerstechnische problemen in Den Helder door het vrachtvervoer wordt ook als minpunt genoemd. Complicerende factor is dat papiercellulose en verdunde rund- veemest onderweg in beweging moeten worden gehouden, om ontmenging te voorkomen. De onderzoekers wijzen op het maatschappelijk belang van een goed stuifdek. 'Bewoners en toe risten kunnen behoorlijke overlast door verstuiving ondervinden. Wanneer er regelmatig grote hoe veelheden zand over het eiland stuiven, is het niet ondenkbaar dat toeristen wegblijven. Bewoners en ondernemers die afhankelijk zijn van toerisme, ondervinden hier indirecte schade van.' Mevrouw Snijder-Hazelhoff gaf aan dat voor Texel, net als de Veenkolonieën, een uitzondering moet gelden en sprak de ver wachting uit dat een meerderheid van de Tweede Kamer in zal stem men met een dergelijk voorstel. Het onderzoek van LTO mag vol gens haar dan wel niet weten schappelijk onderbouwd zijn, het komt wel uit een onafhankelijke bron en zal bijdragen aan een voor de Texelse landbouw positief besluit. de richting van de Loodssingel en het zoneparkeren voor maximaal één uur in de Heemskerckstraat tussen de woningen 1 tot 23. Omwonenden hadden daartegen bezwaar gemaakt en wilden dat de besluiten ongedaan worden gemaakt. De commissie bezwaar schriften had geadviseerd het bezwaar gegrond te verklaren en de verkeersbesluiten in te trekken, maar b en w hebben dit naast zich neergelegd. Ze willen eerst ver keerstellingen laten uitvoeren en daarna in overleg met de bewo ners bekijken of er wat veranderd moet worden, mede aan de hand van de dan uitgekristalliseerde nieuwe situatie in de straat. Ze ver wachten dat het in oktober volgend jaar zo ver zal zijn. In het bijzijn van Michel Stroo van de Jonge Agrariërs en bloembollenvoorman Alfons Kuip overhandigt LTO-voorzitter Nico Kikkert de visie van de Texelse landbouw- en bloembollenorganisatie aan Tweede Kamerlid Janneke Snijder-Hazelhoff (WD), (Foto Gerald Timmorman)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11