I .txl Goedkeuring smaak zilte aardappel IL 24,50 mmmAMmmmmmm mm TEXELSE 12 COURANT Een goedkeurende knik van directeur Peter Keijser van aard- appelkweekbedrijf Fobek in Sint Annaparochie. De smaak van de zilte aardappelen die gisteren werden gerooid op een proefveld nabij De Petten is prima. Twee soorten zilt geteelde aardap pels gingen gisteren in de pan bij Marc van Rijsselberghe, één van de geestelijk vaders van de zilte teelt van gewassen. De ene was geel van kleur en droeg de naam Miss Mignon, de ander was rood aan de buitenkant en had enkel een num mer omdat hij nog officieel op de markt moet worden gebracht. Beiden konden de goedkeuring wegdragen van Keijser, nadat hij ze onder belangstelling van tientallen aanwezigen proefde. De aardap pels zagen er qua structuur en vorm eveneens goed uit. Het rond gaan, waarbij iedereen ze kon proe ven, leverde wederom goedkeu rende reacties op. Er was een licht zilte smaak aan te ontdekken, maar voor de rest smaakte het vooral als aardappel. Daarmee konden de zilte telers een succes toevoegen aan hun inspan ningen om in beeld te krijgen welke aardappelsoorten gedijen in een zout milieu en hoe hoog de zout- tolerantie is. De NOS, RTL-4 en RTV Noord-Holland waren erbij om het in beeld en geluid vast te leg gen, wat gisteravond tot reportages op tv leidde. De initiatiefnemers teelden voor het tweede jaar aardappels nabij De Petten. Dat gebeurde op een veld van circa driehonderd vierkante meter. Dertig soorten gingen dit voorjaar de grond in, die sindsdien druppelsgewijs met zout water werd besproeid. Volgens Arjen de Vos, onderzoeker bij het Zilt Proefbedrijf van Van Rijs selberghe dat het experiment uit voerde, zat er gemiddeld 6 tot 7 gram zout in een liter water. Bij regen werden de aardappels extra besproeid om verzoeting tegen te gaan, bij droog weer werd de besproeiing zo nu en dan vermin derd. De zoute kwel onder de bodem zorgde eveneens voor een zout milieu. Het veldje bij de Petten is het enige in Nederland waar zoute aardappels groeiden. De hoeveelheid toegevoegd zout was volgens Van Rijsselberghe dit jaar minder dan een jaar geleden. Toen werden zilte aardappels geoogst die te klein en niet te eten waren omdat er teveel zout was gebruikt. Volgens Van Rijsselberghe was het zoutgehalte nu wellicht aan de magere kant, maar het gebruikte water was toch vergelijkbaar met water dat soms al in sloten in de Wieringermeer wordt aangetroffen. Aan het experiment werd meege werkt door kweker Fobek, aardap- pelveredelingsbedrijf D. Biemond BV uit Eenrum, Texelse Milieuvrien delijke Natuurprodukten BV, Filtrex en de Vrije Universiteit in Amster dam. Het werd gefinancierd door het Agentschap NL uit de zogehe ten SBIR-subsidie voor Klimaat adaptatie en Water van het ministe rie van Infrastructuur en Milieu. Die subsidie is bestemd voor innova ties bij kleine bedrijven. Het aard appelexperiment staat los van de proeven met zilte gewassen die financiële steun uit het Wadden fonds ontvangen. Dat is voor de zilte teelt van zeekool, gerst, strand- biet en quinoa. De experimenten met de aardap pels worden voortgezet. Bedoeling is volgens Van Rijselberghe nu nabij het proefveld op een nieuw veld van een hectare zilte aardappelen te telen. Volgens Keijser maken de twee soorten die geproefd werden kans om door te gaan. Dat geldt niet voor alle dertig gewassen, maar dat was ook niet de bedoe ling. De proeven moesten onder meer uitwijzen welke het beste gedijen. De initiatiefnemers hopen zo steeds beter in beeld te krijgen welke aard appel het goed doet op zoute grond en onder welke voorwaarden, zodat in de toekomst complete bouw plannen kunnen worden opgesteld voor boeren met verzilte landbouw gebieden. Dat moet voorkomen dat die gebieden onbruikbaar raken voor voedselproductie. De samenwerking bevalt de betrok ken partijen goed. 'Dit is een tref fend voorbeeld van een no non sense en hands-on benadering om een groot toekomstig maatschap pelijk probleem vroegtijdig op te lossen.' Ballonnenactie voor Tesselhuus Het Tesselhuus heeft gisteravond een gift van €2500,- ontvangen van de Stichting Texel Campings. Directeur Harry Mathijsen overhan digde een cheque aan bestuurslid Gerda van der Puyl na het oplaten van ballonnen bij camping Koger- strand in De Koog. Texel Campings houdt jaarlijks een actie onder de gasten om geld in te zamelen voor het aangepaste vakantiehuis aan de Ruijslaan voor mensen met ern stige spierziekten of reumatische aandoeningen. (Foto Jeroen ven Haltum) We hebben verse Texelse oesters, Mosselen, Ali kruiken, Zeetongen, Zeezalm, Kabeljauw, Tarbot, Zeewolf, Langoustines, verse Noordzee-kreeft, Heilbot, Coquilles en Gamba's in huis, bereid met verse boter van boterboerderij Verdegaal. Deze week: Verse gekookte mosselen salade, friet, stokbrood, kruidenboter en sauzen Tafclreservering, 0222 - 319310. Havenrestaurant Texel Op de veerhaven van de TESO-boten NUT 8 DR0DQ STRALEN ■t, TURBO UOCHISTRAIEN af" KNIP (SNIJ) VOEGWERK ANIBACHTELIJK VOEGWERK HorjiM, 011,100 m2 www. sjsflqitjalo'iMifl[ejj.13tffiM .nl T, 0513-653003 F, 0513-622542 Gemeente Texel Bekendmakingen Bouwzaken Aangevraagde omgevingsvergunni ngen (1791 MH) Burgerdijk4 in Den Burg, bouwen van een agrarisch bedrijfsgebouw (ontvangen 13 juli 2011). (1791 TR) Luzernevlinder 15 in Den Burg, nieuwbouw van een woning (ontvangen 21 juli 2011). (1796 MK) Oude Dijkje 41 in De Koog, nieuwbouw van een woning (ontvangen 20 juli 2011). (1791 AL) Wilhelminalaan in Den Burg, verwijderen asbestgolfplaten van dak (ontvangen 18 juli 2011). (1791 AT) Emmalaan 15 in Den Burg, plaatsen van een fietsenstalling (ontvangen 19 juli 2011). (1796 BP) Nikadel 11 in De Koog, plaatsen van een schutting (ontvangen 21 juli 2011). (1796 AZ) Ruijslaan 92 in De Koog, aanleg paden en diverse andere werken (ontvangen 7 juli 2011). Tegen deze kennisgevingen kunt u geen bezwaren maken. Bezwaren kunt u pas indienen als de omgevingsvergunningen zijn verleend. Verleende omgevingsvergunningen worden gepubliceerd. Verlengen beslistermijn op grond van artikel 3.9 lid 2 van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) (1795 AG) Langeveldstraat 45a in De Cocksdorp, plaatsen van een woonhuis (ontvangen 16 mei 2011), de uiterste beslisdatum wordt 12 september 2011. (1791 U) Westergeest 8 in Den Burg, plaatsen van een schuur/garage (ontvangen 6 juni 2011), de uiterste beslistermijn wordt 12 september 2011. Verleende omgevingsvergunningen Activiteit bouwen (1792 AH) De Ruyterstraat 31 in Oudeschild, bouw van een garage/hobbyruimte (verzonden 21 juli 2011). (1792 AC) Hoek Schilderweg/Heemskerckstraat in Oudeschild, plaatsen van een boei (verzonden 21 juli 2011). (1793 AH) Hogereind 46 in De Waal, uitbreiden van een woonhuis (verzonden 26 juli 2011). Activiteit bouwen en slopen (1796 AS) Californiëweg 89 in De Koog, slopen en vernieuwen van een zomerhuis (verzonden 22 juli 2011). Activiteit bouwen, slopen en activiteit afwijken bestemmingsplan Vergaderingen Dinsdag 2 augustus vergadering lokale Welstandscommissie om 11.30 uur, gemeentehuis Den Burg De agenda is in te zien op www.texel.nl De Gemeente Politiek Agenda's 8< verslagen. Daarnaast ligt te agenda vanaf maandag ter inzage bij de publieksbalie. Als u een (betaald) vooroverleg of previsie wilt kunt u dit aanmelden bij de gemeentelijk plantoelichter, de heer F. Nijdam, telefoon (0222) 362185. Evenementen De volgende organisaties hebben vergunning aangevraagd voor een evenement. V.O.E Beach-lnn voor de organisatie van Paalpop op zaterdag 3 september 2011 op het terras van het strandpaviljoen aan strandslag 21 Menvereniging Tussen Wad en Duin voor de organisatie van de Samengestelde Menwedstrijd Texel op 17 en 18 september 2011 in en rond manege Akenburg aan de Akenbuurt bij Den Burg. (1797 RK) Fonteinsweg 8 in Den Hoorn, verbouwen en uitbreiden van een ligboxenstal (verzonden 21 juli 2011). Activiteit slopen, verlenen onttrekkingsvergunning en afvoeren monument van de monumentenlijst (1791 LV) Leemkuil 3 in Den Burg, slopen stolpboerderij na brand (verzonden 21 juli 2011). Activiteit afwijken bestemmingsplan (1791 SB) Hoefslag 17 in Den Burg, oprichten van een coachingspraktijk aan huis (verzonden 21 juli 2011). Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de Publieksbalie van het gemeentehuis. Volgens de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de dag waarop de besluiten zijn bekendgemaakt verzenddatum) een bezwaarschrift indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Het bezwaarschrift wordt ondertekend en indiener, de dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt, de gronden van het bezwaar en een afschrift van het bestreden besluit. Indien een bezwaarschrift is ingediend, is het in spoedeisende gevallen mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen bij de voorzieningenrechter van de Rechtbank te Alkmaar, Postbus 251,1800 BC Alkmaar. De indiener van een dergelijk verzoek krijgt een nota voor griffierechten. aanvragen liggen ter inzage bij de Publieksbalie op het gemeentehuis. Belanghebbenden kunnen binnen twee weken na publicatie een schriftelijke zienswijze indienen bij de burgemeester, Postbus 200, 1790 AE in Den Burg. Mededelingen Kennisgeving besluit Wet milieubeheer Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat zij voornemens zijn om een revisievergunning op grond van artikel 2.1eerste lid, aanhef en onder e van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) te verlenen voor het gewijzigd in werking hebben van het loonbedrijf aan de Harkebuurt 4 te Oosterend. In het belang van de bescherming van het milieu worden voorschriften aan de te verlenen vergunning verbonden. Tijdens de inzage termijn van 1 augustus tot en met 12 september 2011 liggen de aanvraag om vergunning het ontwerpbesluit en alle verder op de zaak betrekking hebbende openbare stukken ter inzage. Deze stukken kunt u gedurende de openingstijden inzien bij de Publieksbalie. Gedurende de inzage termijn be: Gemeente Texel Emmalaan 15,1791 AT Den Burg T 14 0222 gedachtewisseling over het ontwerp van het besluit en tot het mondeling inbrengen van een zienswijze daartegen. De aanvrager wordt uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. Tegen dat ontwerpbesluit kan een belanghebbende binnen de inzage termijn bij Burgemeester en Wethouders schriftelijk zijn/haar zienswijze inbrengen. Deze zienswijze dient geadresseerd te worden aan Het college van Burgemeester en Wethouders van Texel, Postbus 200, 1790 AE DEN BURG. De persoonlijke gegevens van degene die schriftelijk bedenkingen heeft ingebracht, worden, indien hij daarom verzoekt, niet bekendgemaakt. Met het oog op de verdere voortgang van de procedure wijzen wij u op het volgende. Op grond van artikel 6:13 van de Algemene wet bestuursrecht kunnen alleen diegene die tijdig haar/zijn zienswijzen hebben ingebracht en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen zienswijzen tegen het ontwerpbesluit te hebben ingebracht, tegen het definitieve besluit Iwelke in een later stadium nog dient te worden genomen) in beroep gaan. Nadere informatie kunt u verkrijgen bij de heer J. Veltkamp van het Team Vergunningen telefoonnummer (0222) 362190. Openingstijden maandag t/m donderdag 8.30-12.30 uur vrijdag* 15.00-19.00 uur gemeentearchief: dagelijks 10.30 -12.30 uur *op vrijdag kunt u geen aangifte doen voor geboorte, huwelijk en overlijden Wilt u de bekendmakingen per e-mail ontvangen? Meld u aan op www.texel.nl www.texel.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 12