Vrachtwagen stremt Pontweg Veel animo voor energieloket TIME OUT TEXELSE 5 COURANT De subsidieregeling voor ener giezuinige woningen lijkt een groot succes te worden. Het energieloket in het raadhuis heeft al vierhonderd aanvragen ontvangen. Daarvan zijner onge veer honderd verwerkt, waarmee €120.000,- is gemoeid. Voor subsidie komen allerlei maat regelen om energie te besparen en duurzaam op te wekken in aan merking, niet alleen bij permanente huizen, maar ook bij recreatiewo ningen. Nieuwe aanvragen blijven welkom. De subsidiepol van €2,2 miljoen is nog lang niet leeg. Gega digden kunnen maandag, dinsdag en woensdag in het raadhuis terecht van 8.30 tot 12.30 uur. Bel len kan maandag, dinsdag, woens dag en donderdag van 8.30 tot 16.30 uur. E-mail: energiel oket@texel nl De tot dusver ontvangen aanvra gen hebben betrekking op kleine zaken, zoals het vervangen van enkelglas door dubbelglas, maar er zitten ook grote projecten tussen. Het Kustpark Texel bij zwempara dijs Calluna wil in de recreatiebun galows totaal driehonderd 'slimme' thermostaten aanbrengen, die Powerboat races De afgelaste Grand Prix of the Sea in het Marsdiep heeft door alle ont wikkelingen begin deze week het karakter van een wonderlijk schaakspel gekregen. Zowel de organisatie als de protesterende natuurbeschermingsorganisaties kunnen overwinningen claimen, maar lijden beiden ook even hard verlies. En er is een patstelling op het schaakbord ontstaan waar nie mand blij mee kan zijn. De overwinningen: de organisatie van de Grand Prix of the Sea kan zich beroepen op een uitspraak van de Raad van State waarin alle bezwaren van organisaties als de Waddenvereniging en Landschap Noord-Holland tegen de vergun ning van de provincie zijn verwor pen. De natuurbeschermers kun nen zich erop beroepen dat de race niet doorgaat (in verband met tijdnood bij de organisatie) en dat was voor hen het voornaamste. De verliezen: de uitspraak van de Raad van State is geen opsteker voor de natuurbeschermingsorga nisaties. Het rechtscollege oor deelde dat zij niet met concrete en objectieve gegevens hebben aan getoond dat de onderzoeken van de Grand Prix of the Sea niet klop pen. Ofwel, de Grand Prix of the Sea heeft zijn huiswerk goed gedaan, of de tegenstanders van de race dat nou leuk vinden of niet. De Grand Prix of the Sea staat ondanks het juridische gelijk aan haar zijde toch met lege handen, omdat de klok doortikte terwijl de organisatie in afwachting was van de aangespannen procedures. De vorming van dit wonderlijk schaakspel kan gevonden worden in de vragen of een dergelijk eve nement kan en of je een dergelijk evenement ook wil. Twee vragen die aan elkaar verbonden zijn, maar die je niet met elkaar moet vermen gen in de strijd om het gelijk. De onderzoeken van Imares wijzen uit dat een dergelijk evenement kan en ook de provincie is daar in meege gaan. Wie mee discussieert over de powerboatraces leert dat veel mensen niet direct op de komst van een dergelijk nieuw evenement zitten te wachten. Die twijfel is niet onder meer reageren op de tijd van de dag en op de aanwezigheid van mensen. Zo wordt niet meer ener gie gevraagd dan nodig is, zonder comfortverlies voor de huurders. Gebleken is dat hierdoor 23 pro cent minder aardgas nodig is. Besluiten over het al dan niet toe kennen van subsidies moeten vol gens de geldende regels worden genomen door b en w. Om het col lege te ontlasten en de snelheid erin te houden, is nu besloten het ondertekenen te mandateren aan het afdelingshoofd. Gastgezinnen voor scholieren gezocht Stichting AFS Nederland is met spoed op zoek naar gastvrije gezin nen. Komende maand komen tach tig scholieren uit Azië, Noord- en Zuid Amerika, Turkije en Europa naar Nederland om hier de taal en cultuur te leren kennen. Gastgezin nen beleven mee hoe de jongeren zich ontwikkelen terwijl ze mee draaien in het dagelijks leven op de middelbare school en in het gezin, het liefst met dezelfde rechten en Groen zwart gebaseerd op wetenschappelijk onderbouwde rapporten, maar voornamelijk op het eigen gevoel. Dat is een signaal waar de organi satie van de Grand Prix of the Sea niet aan voorbij kan gaan. Je moet je bij dergelijke evenementen ter dege alvragen (ook al kan het) of je ze ook echt wil hebben bij een natuurgebied met een imago van rust en ruimte. De natuurbeschermingsorganisa ties zouden gevoelig moeten zijn voor het feit dat zij vooralsnog voornamelijk op emotie hebben gevaren. In de opinievorming scoor je wellicht punten door consequent over 'het werelderfgoed Wadden zee' te spreken, maar ook de natuurbeschermers weten dat het feitelijk om een stukje drukbevaren Marsdiep gaat waar racen wettelijk is toegestaan in een snelvaarge- bied. Je bewijst jezelf als natuurbescher mingsorganisatie evenmin een dienst door eerst vragenderwijs de indruk te wekken dat de onderzoe ken onvolledig zijn om vervolgens feitelijk bij de Raad van State onderuit te gaan omdat de onder zoeken wel in orde zijn. Dan ont staat de indruk dat de strijd toch vooral via vertragingstactieken in plaats van onderbouwingen moest worden gevoerd. Het zou goed zijn als in de verdere slagen die tot augustus 2012 onge twijfeld worden geleverd de begrip pen kunnen en willen niet worden vermengd in de strijd om het gelijk. Je hebt de vraag of zo'n evene ment technisch kan én je hebt de vraag of je het ook werkelijk wilt. De antwoorden op beide vragen zullen met inhoudelijke argumen ten onderbouwd moeten zijn. Roe pen dat het niet kan, omdat je het niet wil en dan kijken hoever je kunt komen moet niet de te bewan delen weg zijn. Anders blijft er een patstelling bestaan waar niemand wat aan heeft. De vraag of zo'n evenement kan is inmiddels beant woord, de tweede vraag is er een voor openbaar bestuurders. Geschrapt als monument De stolpboerderij aan de Leemkuil die op 23 juni door brand werd verwoest, is afgevoerd van de gemeentelijke monumentenlijst. B en w besloten daartoe omdat de resten van het schilderachtige gebouw geen monumentale waar de meer hebben en herbouw in de oorspronkelijke gedaante met behoud van de monumentale sta tus praktisch onmogelijk is. De resten gelden echter formeel als monument, zodat het opruimen ervan strijdig met de regels zou zijn. Door de stolp van de lijst te schrappen, krijgt de eigenaar de mogelijkheid om alles weg te halen en eventueel tot nieuwbouw over te gaan. plichten als andere kinderen in huis. AFS Nederland heeft al sinds 1947 wereldwijd ervaring als non-profit organisatie met uitwisselingen om onderling begrip tussen mensen uit verschillende culturen te stimule ren. Gastgezinnen krijgen geen financi ële vergoeding, maar halen hun voldoening uit de interculturele ervaring, internationale contacten en soms levenslang hechte rela ties. Meer informatie staat op de web site www.afs.nl. De stichting is bereikbaar via e-mail afsnoordholland@gmail.com of tel. 06-22217199. Ballonnen Bedankt, heer PR. Pollen uit Den Burg. Heel goed dat u een beroep doet om géén ballonnen meer te gebruiken bij feestjes, enzovoort. Dat scheelt inderdaad heel veel ellende voor vogels en andere die ren. Ook winkeliers: graag geen ballon nen geven. Laat Texel een voor beeld worden, help allemaal mee voor de dieren. Alvast bedankt. J.F. de Jong-van der Geneugten, (al 44 jaar gast op 't Woutershok), Amstelveen. Onderhoud schapenboeten Wethouder Visman (Monumen ten) hoopt dat voor zo'n dertig van de bijna vijftig schapenboe ten die als monument op de lijst staan een onderhoudsovereen- komst wordt afgesloten. De boeten moeten dan wel in goe de staat verkeren, bij voorkeur zijn gerestaureerd. De jaarlijkse onder houdsbijdrage van de gemeente van €500,- is volgens Visman, gerekend over een periode van 20 jaar, stukken voordeliger dan opnieuw restaureren, waarvan de kosten per boet tot €90.000,- kun nen oplopen. De Lieuw maakt een inventarisatie en controleert of het onderhoud goed wordt uitge voerd. Jongeren centrum De verbinding lussen de laadwagen en de cabine liep forse schade op, doordat de cabine overeind bleef. De chauffeur kwam er daardoor goed vanaf. De landbouwcompost wordt uit de geschaarde vrachtwagen op de Pontweg gehaald, zodat de lege bak langs de kant van de weg kan worden geschoven. De Pontweg was circa tweeënhalf uur gestremd, voordat die weer vrijgegeven kon worden. De politie leidde het verkeer om. Op de Pontweg nabij de Redoute is dinsdagmiddag een vrachtwa gen van AB Texel op zijn kant gegaan. De weg was gestremd, waardoor verkeer van en naar de boot tussen circa half vier en zes uur moest worden omgeleid. De vrachtwagen, die geladen was met circa 33 ton landbouwcom post, schaarde nadat de chauffeur aan de rechterzijde van de weg in de berm terecht was gekomen. Hij stuurde bij om een verkeersbord te ontwijken, waarna de vrachtwagen kantelde en een stukje over de weg schoof. De chauffeur bleef onge deerd, mede doordat de cabine overeind bleef. De koppeling tus sen de cabine en laadbak raakte ernstig verwrongen. De geschaarde wagen lag op de ene rijbaan en de compost op de andere, waardoor het verkeer moest worden omgeleid. Daarvoor stonden bij diverse toegangen naar de Pontweg politieagenten. De brandweer kwam erbij omdat de brandstoftank van de wagen lek was geraakt. Een stuk berm waar brandstof in was gelopen werd afgegraven en door Werner Dros meteen van andere laag grond voorzien. Medewerkers van AB Texel en van Dros schepten de compost uit de laadbak, zodat de wagen met een kraan op de oprit van de bushalte kon worden getrokken. Daarna werd de rijbaan van de compost ontdaan. Het materiaal werd gela den in bakken van Dros en alsnog naar de boerderijen gebracht die de compost hadden besteld. Na telefonisch overleg met een berger aan de overkant, werd de vracht wagen met behulp van twee kra nen in het land van de gebroeders Spoelstra overeind gezet. De wagen werd afgevoerd naar het terrein van AB in Oudeschild. Vol gens Henri van Maldegem, woord voerder van het transportbedrijf, is het nu verzekeringswerk wat er verder met de wagen gaat gebeu ren Van Maldegem zegt opgelucht te zijn dat er op het moment van het ongeluk geen ander verkeer op de Pontweg en het naastgelegen fietspad was. 'De hulpdiensten waren er gelukkig snel bij en werk ten gesmeerd samen om alles op te lossen.' Huub (7) en Joep (4) Heinen overhandigden woensdag een op Loods mansduin gevonden muntje uit 1823 aan directeur Esther Banki van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Opa en oma Anne en Lida H einen kijken toe. (Foto Jeroen ven HBtlum) In aanwezigheid van wethouder Frans Visman (Monumenten) tekenen Corrie Heijne van de vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer De Lieuw en burgemeester Giskes de overeenkomst die het mogelijk maakt dat eigenaars van schapenboeten jaarlijks een onderhouds- subsidie van €500,- ontvangen. De boet bij de Rotonde Elemert-Pont- weg, net gerestaureerd met een bijdrage van 90 procent uit het Wad denfonds, is eigendom van Piet en Lenie Kooiman. VRIJDAG 29 JULI 2011 Burgerinitiatief Groeneplaats Pieternel Geurtz voert zondag tijdens Parkpopje actie om de Groeneplaats te laten blijven zoals die nu is. Ze wil tijdens het festival handteke ningen inzamelen om een zogehe ten burgerinitiatief van de grond te krijgen. Als ze voldoende handte kening ophaalt, wil ze met het burgerinitiatief opnieuw de toe komst van het centrum op de agenda van de gemeenteraad krij gen. Die stemde recent in met het zogeheten plan 2a (bouw van hui zen op de plek van het oude raad huis en de bouw van huizen in het park aan de rand van de Burgwal). Als het aan Geurtz ligt, komt de zogeheten O-optie weer optafel en blijft het centrum zoals het nu is. Ze zoekt nog assistentie bij het inzamelen van handtekeningen. Geurtz is gestopt bij de Stichting Vrienden van het Park. 'Het park ziet er mooi uit en er zijn voldoende mensen in de stichting. Dan kan ik me volledig op de Groeneplaats richten.' Groenbeheer staat op papier De wijze waarom de gemeente omgaat met het openbaar groen is nu vastgelegd in een groenbe- heersplan. Daarin staat aan welke kwaliteit het groen in de verschil lende delen van de gemeente moet voldoen en hoe het onderhoud moet worden uitgevoerd. Met het oog op de gemeentelijke financiën is daarbij aandacht gegeven aan efficiency. Een bezuiniging van €45.000,- is al doorgevoerd. Voor 2011 is nu nog een budget van €1,3 miljoen beschikbaar. Het is niet meer vanzelfsprekend dat het natuurlijk verloop van het eigen personeel wordt aangevuld. Even tueel kan werk worden uitbesteed aan een extern bedrijf. Oude cent voor maritiem museum Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild is sinds woensdag een cent uit 1823 met de afbeel ding van koning Willem I rijker. De cent werd geschonken door de familie Heinen uit Wormer. Anne Heine vond het muntje vorig jaar op camping Loodsmansduin toen hij een parasolhouder uit de grond trok. Het muntje werd daarna het gesprek van de dag op de cam ping. Naspeuringen leverden meerdere mogelijkheden over de herkomst op. Het kan destijds bij een boer of een loods uit de zak zijn gevallen, maar het muntje kan ook van de Groeneplaats afkomstig zijn. In de jaren zestig werd daar - bij de bouw van het vorig jaar gesloopte raadhuis - grond afgegraven die naar Loodsmanduin werd getrans porteerd. De cent uit 1823 is niet de enige in zijn soort. In Utrecht werden er destijds meer dan 22 miljoen van geslagen en in Brussel meer dan 11 miljoen. Directeur Esther Banki nam het muntje, dat was ingelijst met een aantal artikelen uit de Texelse Courant, in ontvangst. Ze zegde toe er een plekje voor te zoeken in het museum. 'Gemeente wél ontvankelijk in kwestie De Kooij' B en w nemen geen genoegen met de uitspraak van de Alk- maarse rechtbank dat de bezwa ren die de gemeente Texel heeft gemaakt tegen vergroting van het aantal vliegbewegingen op vliegveld De Kooij bij Den Helder niet ontvankelijk zijn. Het college vindt Texel wel degelijk belanghebbend en ontvankelijk, omdat de gevolgen van de vergro te vliegactiviteit op het eiland wor den ondervonden. Bij de Raad van State is daarom beroep ingesteld tegen de uitspraak van rechtbank. Het college vindt het een principi ële zaak en benadrukt dat men niet zonder meer tegen de vliegbewe gingen in het algemeen is, maar wel mee moet kunnen praten over de zones op Texel waar mag wor den gevlogen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5