'Mijn spelbenadering keert ich ook wel eens tegen me' Thomas Richter na zeven jaar weer kampioen En Passant Sport TEXELSE 8 COURANT Texelaar schrijft geschiedenis op Tesseltoernooi Desirée Boon regionaal kampioen dressuur Regen geen spelbreker op banen van Deuce haven.' Gevraagd naar zijn ver wachtingen voor het komend sei zoen, toont Richter zich voorzichtig. 'Ik wil mijn titel ver dedigen. Natuurlijk.' Dat wordt nog een hele klus, verwacht hij. 'Mijn clubgenoten weten steeds beter hoe ze me moeten bestrij den. Hoe ze zich moeten verdedi gen of hoe ze mij met verrassen de zetten uit mijn comfortzone kunnen halen.' Erg ambitieus is hij ook niet meer. 'Ik heb het idee dat ik in de loop der jaren wat minder ben geworden. Bovendien ben ik minder fanatiek. Als ik vroeger na een partij thuiskwam, probeerde ik meteen te analyse ren wat er goed en fout was gegaan. Ik doe ook bijna nooit meer mee aan toernooien aan de overkant. Vanaf Texel is dat toch een soort wereldreis.' En hoewel hij er af en toe een studieboek op naslaat en het leuk vindt toernooien te volgen, laat hij zich er in tegenstelling tot veel andere schakers niet toe verlei den zijn opponenten op het inter net te zoeken. 'Dat vind ik te onpersoonlijk. Ik wil mijn tegen stander in de ogen kunnen kij ken.' Joop Rommets Thomas Richter in actie tijdens één van gehouden. Zo fanatiek als vroeger is hij s niet meer. En thuis zijn eigen I' partijen naspelen om te ont- t dekken wat er goed en fout is C gegaan, laat hij steeds vaker F achterwege. Toch is Thomas t Richter er na een zware strijd t met veelvoudig clubkampioen h Jaap Dros voor het eerst sinds zeven jaar weer eens in geslaagd de titel bij schaakvereni ging En Passant te veroveren. 'Het krachtsver schil was miniem. Als je het vergelijkt met een partij, stond ik helemaal aan het eind een pion voor.' Het seizoen zit er alweer een paar weken op bij En Passant, maar de echte liefhebbers komen nog elke maandagavond in grand cafe De Hollebol bijeen om tegen toeris ten te spelen (en eventueel toch weer tegen elkaar). Dat gebeurt met een beperkte bedenktijd, van meestal niet meer dan vijf minu ten per persoon per partij, waar door het er zeker in de slotfase soms heftig aan toe gaat en spe lers 'in tijdnood' in een razend tempo hun zetten doen. Onder hen de 43-jarige Thomas Richter. Hij is sinds een jaar of twaalf lid van En Passant, nadat hij door zijn werk als geoloog bij het NIOZ van zijn geboorteland Duitsland naar Texel was ver huisd. Richter ontpopte zich direct als een serieuze kandidaat voor de clubtitel. In 2004 ont troonde hij Jaap Dros, die vóór die tijd in een jaar of dertig maar een paar keer géén kampioen was geworden. Een nieuwe (Texelse) topspeler leek geboren, maar opmerkelijk genoeg zou het tot 2011 duren voordat Richter nogmaals de titel veroverde. 'Na 2004 heb ik door andere verplich tingen een tijdje wat minder gespeeld. Bovendien was het tussen Jaap en mij altijd kantje boord en nog wat later werd Gerard van Es lid. Een geduchte tegenstander, die altijd als hij meedeed kampioen werd', kijkt Richter terug. In het zojuist afgelopen seizoen was het direct spannend. Op de ranglijst scheidden zich al snel vier deelnemers af van de rest: Mohamed al-Rawy, Kees de Best, Dros en Richter zelf. Voortdurend stuivertje wisselend, leek het voor iedereen moeilijk een beslissende voorsprong te nemen. De Best kreeg in de laat ste weken een inzinking en moest als eerste afhaken, waarna eerst Al-Rawy en daarna ook Dros het loodje legden. 'Maar het verschil was miniem', benadrukt de nieu we kampioen. Richter heeft een 'universele stijl', vindt hij zelf. 'Aanvallen en verde digen, ik kan het allebei redelijk goed. Daarbij maakt het me niet uit of ik iemand in een aanvals- partij in 25 zetten van het bord gooi of dat ik hem langzaam dooddruk en in 70 zetten win. Als ik maar win.' De kampioen bena dert het schaken op een bijna wetenschappelijke manier. Zijn intentie is altijd de beste zet te doen. Dat lijkt voor de hand lig gend, maar veel schakers hebben juist succes met een strijdwijze die objectief gezien niet de sterk ste is, maar die wel de tegenstan der verrast. 'Mijn spelbenadering keert zich ook wel eens tegen me', weet de nieuwe kampioen. 'Als mijn tegenstander een rare zet doet, wil ik die meteen weer leggen. Terwijl het best zo kan zijn dat de zet niet goed is, maar nog niet verliest. Daardoor raak ik wel eens in tijdnood. Veel beter is het in zo'n geval gewoon een zet te doen en te kijken wat de ander doet. Jaap en Mohamed zijn daar goed in. Zij proberen ook ondui delijke stellingen te creëren waar in de tegenstander zijn zenuwen verliest. Zij zijn creatiever dan ik en houden meer van gokken.' Hij heeft het nog niet gezegd of de meeluisterende Dros laat zich horen. 'Meer dan vijfentwintig keer ben ik kampioen geweest en dan word ik zomaar weggezet als een ordinaire gokker', roept de oud-titelhouder quasi boos door het café. Dan serieus: 'Maar het is waar dat Thomas het schaken wel eens te zwaar neemt. Ik zie het meer als een spelletje.' Ook in de bonds- competitie, waar in achttallen van verschillende clubs het tegen elkaar opnemen, scoorde Richter vrij goed. Hij is zelf echter de eer ste om zijn score van vijf punten uit zeven partijen te relativeren. 'Bij de meeste clubs is wel bekend dat Jaap en ik de besten van onze vereniging zijn. Gevolg is dat ze hun mindere spelers tegen over ons zetten, in de hoop dat hun sterkere spelers wél de pun ten binnenhalen. De meeste tegenstander waren op papier een stuk minder sterk. Ik had deze score ook wel nodig om mijn ELO-rating te kunnen hand- Dressuurruiter Desirée Boon is zaterdag in Hoofddorp met haar pony Shadrutka Noordhollands kampioen in de M2-klasse voor D/E-pony's geworden. Voor haar eerste proef kreeg ze 176 punten van het ene en 181 punten van het andere jurylid. Het gemiddelde van 178,5 bezorgde Boon een derde plaats in de tus senstand. De tweede proef verliep nog aanmerkelijk beter. Het gemid delde van 196 (200 en 192) was voldoende voor twee winstpunten, een eerste plaats én een stijging naar de eerste plaats in het eind klassement. Dankzij deze prestatie plaatste Boon zich voor de Hippiade, ook wel de Nederlandse outdoorkam- pioenschappen genoemd, die zaterdag 3 september in Ermelo worden gehouden. Ook de andere Texelse deelnemers deden het lang niet slecht. Esmée Zoer reed met haar D-pony Ster in de klasse M1 een gemiddelde van 174 (173 en 175). Daarmee eindig de ze net buiten de prijzen, op een zesde plaats. De tweede proef behaalde ze een derde prijs met een gemiddelde van 185,5 (174 en 197) en een winstpunt. In het eind klassement werd ze derde. Zoer deed met haar pony Egg Land's Hotspot ook mee in de klasse L1 In de eerste proef veroverde ze 174 punten, in de tweede 173. Daar mee won ze twee winstpunten. Eerder deze maand hadden Boon en Zoer in Barsingerhorn de kring kampioenschappen gewonnen. Manon List behaalde met haar C- pony Puck de zesde plaats in de klasse L2. Aanvankelijk leek er nog meer in te zitten, want na de eerste proef stond ze met 177,5 punten (181 en 174) op de tweede plaats. In de tweede proef kwam ze echter niet verder dan 171 (166 en 177) punten. List deed als enige Texe laar ook mee aan het springen. Ze won op dat onderdeel de derde prijs. Die prestatie was goed genoeg voor de status van tweede reserve voor de nationale kampi oenschappen in Ermelo. Als de nummers één en twee van deelna me afzien, mag List meedoen. Dressuurruiter Marloes Veen ver overde in de klasse M1 de negende plaats. Haar gemiddelden waren 173 (175 en 171) en 175,5 (173 en 178). Suzanne Veen reed met haar D-pony Taico Oitavo mee in de klasse L1. Ze veroverde 182 en 184 punten, zodat ze twee winst punten bij kon schrijven. Een dag later werden in Hoofddorp de regiokampioenschappen voor paarden gehouden. Door hun goed prestaties bij de kringkampioen schappen in Barsingerhorn hadden Priscilla Noorlander en Caroline Wetenkamp zich hier voor geplaatst. Wetenkamp zag af van deelname, maar Noorlander trot seerde de regen en harde wind. Ze presteerde goed in de Z1, want haar scores van 208 (209 en 207) en 214 (212 en 216) waren goed voor twee winstpunten. Het niveau van de concurrentie was echter dermate hoog, dat ze in het eind klassement niet verder kwam dan de elfde plaats. Desirée Boon in actie tijdens het inrijden. Het Tesseltoernooi waarvan zondag de finale werd gespeeld, heeft een Texelse winnaar opgeleverd. In de hoogste cate gorie Heren Enkel 3 veroverde Ewoud Bakker de eerste plaats. Het tennistoernooi waar 360 spelers uit binnen- en buiten land aan deelnamen, duurde een week. Ondanks enkele regendagen konden alle wed strijden worden gespeeld, al werden hier en daar wat partij en ingekort. Voor zover bekend is het voor het eerst in de geschiedenis van het Tesseltoernooi dat de titel op Texel blijft. Bakker, die op menig overkants toernooi heeft gespeeld, toonde vorige week in meerdere partijen dat zijn spel behoorlijk is gegroeid. Met als belangrijkste wapen zijn 'moor dende' forehand, waarmee hij tegenstanders kansloos maakt. In de hoogste categorie voor de dames acteerde het jonge Texel se talent Sanne Brand. Ze speel de met zichtbaar ontzag voor haar tegenspelers, maar pakte desondanks haar puntjes. Toen ze aan het net kwam tegen de latere finaliste, werd ze verslagen. Allerminst een schande, Sanne kan met tevredenheid terugkijken op het toernooi en heeft nog alle tijd om te groeien. In het Dames Enkel 3 ging de overwinning naar Ilse Huiskes uit Groningen, die voor het derde jaar op rij de wis selbeker mee mocht nemen. Vermeldenswaardig was Texelse finale in de klasse Heren Enkel 6, tussen Jesper List en Duco Trap, met 7-5 en 6-3 gewonnen door laatstgenoemde. Het Heren Dub bel 4, de op één na hoogste cate gorie, werd gewonnen door Andreas Kluin en Mare Röpke. Door de regenachtige weekenden was het soms even behelpen. Met name toen het van zondag op maandag had gegoten en de kwam, paste de organisatie een super tiebreak toe, zodat ook de laatste dag het hele programma kon worden afgewerkt. Door de week was het weer wei prima en de stemming opperbest. Nog nooit was het Tesseltoernooi zo snel volgeboekt, voor het eerst in de geschiedenis moest zelfs nee worden verkocht. Veel spe lers zien Texel als een mooi uitje, waarbij sport, vakantie en plezier worden gecombineerd. Voor veel teams ook een reünie, bijvoor beeld ploegen uit Amersfoort, Utrecht en Groningen, die elkaar weer ontmoetten. Voor een nieu we groep Brabanders was het maandag al een geslaagd toer nooi. De organisatie zou onmogelijk zijn zonder de inzet van veel vrij willigers, actief in verschillende commissies. Uitslagen: Heren Enkel 3: 1. Ewoud Bakker. Gemengd Dubbel 8: 1. Ynte Adema en Corinne Plaatsman. Dames Dubbel 8: 1. Corinne Plaatsman en Pien Esselman, 2. Lenie Boersen en Christina Hege man. Dames Enkel 8. 2. Anette Krijnen. Gemengd Dubbel 7 35+: 2. Rianne Malschaert en Jacques Deppe. Heren Dubbel 8: 1. Int Adema en Cees van Beek. Dames Dubbel 7 35+: 1Jannie Lexmond en Irene Rijpstra. 2. Ria Zoetelief en Bianca Hothuis. Dames Dub bel 7 17+: 2. Miriam Arkenbout en Louise van de Sluis. Heren Dub bel 7 35+ 2.Jitze Beintema en Walter Oskam. Dames Enkel 7 35+ 1. Louise van de sluis. 2. Ati Voerman. Gemengd Dubbel 6 35+: 1. Chantal Zwetsloot en Ronald Biesboer. Dames Dubbel 6 35+: 1. Alie Boeijen en Saskia Engelhart-Roos, 2. Erna Agter- berg en Chantal Zwetsloot. Heren Dubbel 6 35+: 2. Jos Bosma en Marcel Wernand. Heren Dubbel 4: 1Andreas Kluin en Mare Röpke. mensen van de baancommissie tjes tijdig te laten spelen. Wat maandagmorgen door het water scheelde dat de tennissers door waadden. De twee oudste banen het koele weer niet lang pauzeer waren een tijdje lang onbruikbaar, den, maar vlot doorspeelden. Om maar de nieuwe banen van kunst gras waren verrassend snel weer bespeelbaar, zoals dat ook het afgelopen weekend het geval tijd te winnen werd ook zogehe ten prosets gespeeld, waarbij de eerste twee sets niet op nul begonnen, maar bij de stand 2-2. n de hoogste categorie Heren Enkel 3 ve was. De wedstrijdcommissie Met als aardige bijkomstigheid onder leiding van Yvonne Brand dat een aantal partijen meer moest hier en daar wat schippe- dynamiek vertoonden. Toen de ren, maar slaagde er uiteindelijk regen zondag tijdens de finaledag in om iedereen zijn of haar partij- weer met bakken uit de lucht

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8