'Wagen teruggekregen na val Berlijnse Muur' Oude vrachtwagens op Texel Specialisatie in tuin- park- en aanverwante machines TEXELSE 10 COURANT Bonne Mechanisatie stopt met landbouwmachines 'Mens zou engel voor dieren moeten zijn' VRIJDAG 5 AUGUSTUS 2011 De trucks van de Duitse Nutzfahrzeug Veteranen Gemeinschaft op het erf van Van Zuilen aan de Zeshonderd. De vt was na een vordering jarenlang in handen van de DDR, maar kwam terug in handen van de oorspronkelijke eigenaren n. val van de Muur in 1989. Tweeënveertig oude vrachtwa gens van de Duitse Nutzfahrzeug Veteranen Gemeinschaft (NVG) hebben afgelopen week Texel aangedaan. Het eiland was onderdeel van de tiendaagse NVG Feriënfahrt 2011 door Nederland. De oldtimers, allemaal meer dan dertig jaar oud, stonden twee nachten op het erf bij de familie Van Zuilen aan de Zeshonderd. Twee jaar geleden waren oude vrachtwagens van de Dutch Mack Fanclub daar ook al neergestreken. Dat was toen na bemiddeling van Hans van Maldegem en ook deze keer was hij, samen met Frits ze moeten volgens de Duitse wet geving allemaal minstens dertig jaar oud zijn om een oldtimer te worden genoemd', aldus André Jansen van de mede organiseren de stichting Old Transport Achter hoek. 'In Nederland geldt vijfen twintig jaar.' Een rondje tussen de wagens leerde dat onder meer de merken Henschel, MAN, Krupp, Mercedes, Scania en Mercedes goed vertegenwoordigd waren. De meesten wagens waren omge bouwd tot camper. Sommige een voudig, maar één wagen had zelfs een bubbelbad aan boord en een uitschuifbare biertap aan de zij kant. De meeste wagens hadden ook dieplader naar Duitsland laten komen, waar we vervolgens drie jaar bezig zijn geweest om hem te restaureren. In 1994 zijn we ervoor het eerst met de vrachtwagen naar Boedapest geweest en we rijden er nu nog steeds met veel plezier in en hij rijdt probleemloos.' Het is min of meer toeval te noe men dat de oude vrachtwagens op Texel terecht zijn gekomen. Vol gens Margo Jansen van Old Trans port Achterhoek had de organisatie aanvankelijk plannen om met de wagens op Willemsoord in Den Helder te staan. Het terrein bleek echter al verhuurd te zijn aan de Grand Prix of the Sea voor de powerboatraces die dit weekend Bonne Mechanisatie in Eierland heeft de landbouwmechanisatie afgestoten en zich gespeciali seerd in tuin- en parkmachines, reinigingsapparatuur, recreatie techniek en veiligheidskeuringen van machines en apparatuur. De landbouwtak is overgedaan aan ATT Mechanisatie, gevestigd op Avanti aan de Schorrenweg in Het Noorden. 'Een strategische keus', noemt Daniel Bonne het besluit om na ruim honderd jaar afscheid te nemen van de landbouwmechani satie. 'We staan voor kwaliteit en dat hebben we tot dusver altijd kunnen leveren. Maar door de voortschrijdende techniek en de toenemende eisen wordt het steeds moeilijker om van alle mark ten thuis te zijn. Om ook in de toekomst kwaliteit te kunnen leve ren, is het nu tijd om te specialise ren.' Verkoop, onderhoud en reparatie van tuin- en parkmachines, voor particulieren en bedrijven, was al een groeiende tak binnen Bonne Mechanisatie, net als machines en apparatuur voor de recreatiesector en reinigingsapparatuur in de breedste zin van het woord. 'De trend is dat steeds meer belang wordt gehecht aan netheid en hygi ene. We leveren daarvoor onder meer veegmachines, hogedrukrei- nigers, schrob- en zuigmachines en robot stofzuigers. Daarnaast verzorgen we de VCA-Arbokeuring voor machines en gereedschap pen.' Bonne behoudt voor tuin- en parkmachines het dealerschap van John Deere. De verkoop, reparatie en onder houd van landbouwmachines van John Deere blijft gevestigd in de werkplaats van Bonne Mechanisa tie, maar gebeurt voortaan onder verantwoordelijkheid van Kraak man Reyneveld uit Zuidoostbeem- ster, het bedrijf dat dealer is voor John Deere in Noord- en Zuid-Hol land. Daniël Bonne werkt één dag in de week voor dit bedrijf, waarbij hij verantwoordelijk is voor onder delen en distributie. John Deere fabriceert onder meer landbouw trekkers, combines en veldspui- ten. De overige landbouwmechanisatie is overgedaan aan ATT Mechanisa tie, het bedrijf van Gerard Rikken- berg en Henk Broekman, gevestigd in de schuren van Avanti. De veranderingen bij Bonne heb ben geen personele gevolgen. Recent zijn enkele medewerkers op natuurlijke wijze afgevloeid. 'Deze keus ging niet zonder emo tie, maar alle puzzelstukjes pasten in elkaar, het was nu een goed moment om de koers te wijzigen.' Daniel Bonne in een Gator, een breed inzetbaar voertuig dat je steeds vaker ziet. NEELTJE NORDSEE ROUTE Een bordje met de route van de NVG Feriënfahrt 2011. Elke wagen had zo'n bordje tien dagen lang voorop zitten, waardoor ook de naam van TESO over de Nederlandse wegen werd vervoerd. Dijkstra (Texeltruck), betrokken bij de komst van de oude vrachtwa gens naar Texel. De wagens arriveerden dinsdag op het eiland. Woensdag bleven ze op het erf staan en maakten de deel nemers met Texeltours een ronde over het eiland. Daarna voeren ze mee met de TX10. In totaal waren er 87 deelnemers van wie 15 kin deren. Donderdag toerden de wagens over het eiland, onder meer om foto's te maken, waarna ze in de loop van de middag via de Afsluitdijk naar Harlingen vertrok ken. Er deden vijf Nederlandse oldti mers mee en de rest was van Duitse deelnemers. De oudste wagen dateerde van 1957. 'Maar hun eigen verhaal. Günter Kemper uit Berlijn vertelde dat de Krupp uit 1957 waarin hij reed, vroeger eigendom was van een bedrijf waar zijn vader werkte totdat de autori teiten van de toenmalige DDR hem in beslag namen. Eind jaren tachtig kwam de wagen in handen van Arie Spaansen uit Harlingen. Na de val van de Berlijnse Muur in novem ber 1989 ging Kemper naar Neder land om de vrachtwagen terug te vinden. 'Spaansen zei dat ik de wagen kon terugkopen als ik de eigendoms papieren kon laten zien. We zijn in Duitsland als een gek gaan zoeken in de administratie en daar vonden we zowaar de papieren. Spaansen heeft de wagen daarna op een gepland stonden, waarna de orga nisatie besloot naar Texel te gaan. Jansen: 'We hadden een paar jaar geleden in Den Helder al eens con tact gehad met iemand van de Texeltruck, waarna we er maar eens een telefoontje aan gewaagd hebben.' De Feriënfahrt 2011 begon een week geleden in Eindhoven, waar bij onder meer een bezoek aan het DAF Museum werd gebracht. Daarna voerde de reis naar Vlis- singen, Deltapark Neeltje Jans in de Oosterschelde en Zandvoort. Na Harlingen, waar ook een bezoek aan Spaansen wordt gebracht, volgt Roden in Drenthe, waarna het Duitse Wilhelmshaven het eind punt van de reis is. De Feriënfahrt, die meer dan tien jaar bestaat, wordt jaarlijks gehouden en telkens op een andere plek in Europa. Het is de eerste keer dat Texel werd aangedaan. Dat de deelnemers groot belang hechten aan de tocht, bleek van de week in Zandvoort. 'Toen we daar heen reden', vertelt André Jansen, 'kreeg één van de wagens last van een kapotte waterpomp. Er is uit Oberhausen meteen iemand met een nieuwe waterpomp naar Zand voort gereden, ze hebben de pomp gewisseld, gesleuteld en daarna kon de wagen weer verder rijden. De man die de nieuwe pomp gebracht had, ging meteen weer terug naar Oberhausen.' Nieuwe game van Pixel en Texel Andrew Strickland en Brett Esta- brook, twee ontwerpers uit Texas die hun sporen hebben verdiend als ontwerpers van computer games, zijn samengegaan in de onafhankelijke ontwerpstudio Pixel en Texel. Deze week kwa men ze naar buiten met hun eer ste game, Fara. Strickland (Pixel) en Estabrook (Texel) voeren volgens hun website innovatie, onafhankelijkheid en cre atieve vrijheid hoog in het vaandel. Beiden hebben een studie op het gebied van game development ach ter de rug en een uitgebreide staat van dienst op dit gebied. Op het moment besteden ze al hun tijd aan de ontwikkeling van het nieuwe spel. Fara (de naam komt uit het oud- Noors en betekent zoveel als 'rei zen') is een RPG (role playing game) voor iPhone en iPod. Naar eigen zeggen is dit het spel dat de twee ontwerpers altijd al hebben willen maken, 'een hommage aan de retro- spellen die ons dierbaar zijn en tegelijk een visie op hoe touchs creen spellen zouden moeten zijn'. Het ontwerp kwam voort uit onvrede met de bestaande spellen uit de App-store. Zelf zijn de makers erg tevreden over het ontwerp, waarbij gebruikt wordt gemaakt van nieuwe technieken, en over de speciaal voor het spel gecomponeerde muziek. Via crowdfunding proberen ze voldoende geld te genereren om het spel verder te ontwikkelen en tevens roepen ze belangstellenden op hun bijdrage aan de ontwikkeling van het spel te leveren. Meer infor matie over het duo en het spel is te vinden op www.pixel-n-texel.com. bij elkaar bij de vrachtwagens die vrijwel allemaal tot camper omgebouwd. engel naar de expositie ir. 'Zoals de engel is voor de mens, zo zou de mens voor de dieren moeten zijn.' Een hartekreet van kunstschilder Herman Smith, van wie vanaf zaterdag op Nova- lishoeve een expositie is te zien met als thema Engel, mens dier. Zijn werk hangt er tot 29 september. Een bizarre opdracht, om voor op een grafzerk een kinderengel te verdiepen. Al zoekende kwam ik tot de 19e eeuw geen engelen tegen. Ik moest terug tot in de vroege Middeleeuwen. Toen stuitte ik op een engel die mij overtuigde. Er bleek een hiërarchie te bestaan. Eerst negen engelen, de tiende is de mens en op de elfde plaats staan de dieren.' Met het idee om met die combinatie iets te doen, meldde de kunstenaar uit Koedijk zich bij Novalishoeve. 'Ik weet ook Deelnemers zitten schilderen, zette Smith aan het wel dat mensen geen engel zijn voor de dieren, maar het zou wel zo moeten zijn.' denken. 'Een kindengel past niet bij de dood, dus dat kon ik niet schilderen. Ik ben me wel in de geschiedenis van engelen gaan In de stal is onder meer een groot drieluik te zien, met daarop drie engelen, geschilderd tegen een goudgele achtergrond. 'Ik hou van de kleur van goud.' Hij schilderde de panelen in zijn atelier op Texel, in een voormalige bollenschuur nabij De Koog. Naast de expositie organiseert Novalishoeve de komende maan den meer activiteiten rond het the ma Engel, mens en dier. Op 18 en 29 augustus en op 2, 17 en 24 september zijn er concerten op en rond de boerderij. Opgedragen aan de dieren, maar engelen en men sen zijn ook van harte welkom.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10