r f L NIOZ ziet afname platvis Balgzand TEXELSE 11 COURANT Strandshop met boeken en schilderijen 'Targets opzij zetten en onze missie steunen' Foto exPositie Miriam von Holte Wie Niels Leijen wil spreken, doet er goed aan op tijd te zijn. Naarmate de zon hoger komt en de temperatuur stijgt, wordt het steeds drukker in zijn uit containers opgebouwde 'strandshop' bij paal 12. In de strandshop, die hij samen met zijn partner Christel Moens runt, verhuurt Leijen niet alleen windschermen en strandstoelen, die op het moment wat harder lopen, maar ook strandhuisjes en koelelementen. Verder biedt hij een ruim assortiment aan artikelen die met het strand geassocieerd worden, als hoeden en petten, zonnebrillen en zonnebrandolie. Maar - en dat is bijzonder - ook een zeer gevarieerd aanbod aan Texelse souvenirs. Vuurtorentjes met opdruk, kle dingstukken, poppen en schelpen. 'Dat zou je niet direct in een strandwinkel verwachten', geeft Leijen toe. Een deel van de artike len is overgenomen van de inmid dels gesloten winkel van Hutjes op de haven van Oudeschild, maar ook proberen Leijen en Moens hun eigen stempel te drukken met artikelen die alleen bij hen ver krijgbaar zijn of speciaal voor hen gemaakt. Zoals de rieten matten en tassen die ze zelf uit Afrika hebben ingevoerd of de speciaal voor hen gebreide poppen (in strandoutfit) en knuffels. Leijen is voor veel Texelaars geen onbekend gezicht, zestien jaar lang werkte hij bij het pompstation van Kievit aan de Pontweg. Na een korte uitstap bij de Texelse Autocentrale deed de mogelijk heid zich voor de kiosk bij paal 12 over te nemen. 'We verhuurden hier al strandhuisjes en hadden al langer interesse, maar Jan Sieme Dros, de toenmalige paviljoenhou der, wilde er niet vanaf.' Toen het paviljoen werd overgenomen door René Jager, ook eigenaar van het paviljoen bij paal 9, was de zaak snel rond. 'Het is niet zo'n best seizoen om mee te beginnen', geeft Leijen toe, 'maar ik ga er maar van uit dat het daarom alleen maar beter kan worden.' Dat de strandshop een seizoens- bedrijf is, ziet hij niet als een pro bleem. 'We zijn met Pasen open gegaan en mogen geloof ik tot 1 november blijven staan, maar het hangt er ook een beetje vanaf wat het paviljoen doet. En hoe het weer is natuurlijk.' In ieder geval willen Leijen en Moens proberen de herfstvakantie nog mee te pik ken. Inmiddels is het een komen en gaan van mensen die op zoek zijn naar een strandstoel, een zonne- klep of een windscherm. Kranten blijkt Leijen niet te hebben, maar wel een mand met tijdschriften en wie wil, kan zelfs een boek bij hem huren. Als het aan Strandshop Twaalf ligt, hoeft niemand zich op Er zijn steeds minder jonge plat vissen te vinden op het Balg- zand. Dat schrijven onderzoe kers van het NIOZ in een internationaal wetenschappelijk tijdschrift voor mariene ecolo gie. Het NIOZ vangt sinds 1975 op vaste tijden en vaste plaatsen vis sen in het getijdengebied ten oos ten van Den Helder. Vanaf 1980 zagen de onderzoekers steeds minder schol en bot in hun netten. Met name één en twee jaar oude dieren zijn tussen 1980 en 1990 helemaal verdwenen uit het gebied. Alleen platvissen die datzelfde jaar uit het ei zijn gekomen, worden volgens het NIOZ nog voldoende gevangen. De onderzoekers kunnen het ver- het strand te vervelen. Zijn 49 strandhuisjes zijn allemaal ver huurd, inclusief het vlak achter de shop gelegen rolstoelvriendelijke strandhuisje. 'Daar zou ik er nog wel twee of drie van willen heb ben', zegt Leijen. 'Daarover moet ik de wethouder nog maar eens mailen.' Een toekomstplan is ook het ver kopen van schilderijen van Peter van der Ploeg, waarvan enkele exemplaren de wanden van het paviljoen sieren. Ook de strandshop wordt binnenkort met een levensgroot (en levensecht) schilderij van Van der Ploeg ver fraaid. De verkoop van schilderijen is geen nieuwe activiteit, want in de winkel is een prominente plaats ingeruimd voor het werk van Nat halie van den Berg. Allemaal zaken die je wellicht niet in een strandki- osk zou verwachten, maar zoals elk strand heeft ook paal 12 een geheel eigen sfeer, met een eigen publiek. dwijnen van de jonge platvis niet verklaren, zegt Henk van der Veer, eerste auteur van het artikel. 'Er lijkt in die periode aan de voedsel situatie niets drastisch veranderd voor de platvisjes. We vermoeden dan ook dat de oorzaak buiten het Balgzand gezocht moet worden, bijvoorbeeld een veranderde ver spreiding van platvis in de kustzo ne en op de Noordzee." Van der Veer waarschuwt dat het verdwijnen van platvis consequen ties voor andere dieren in het gebied heeft. 'Deze vissen voeden zich onder meer met de sipho's van schelpdieren. Dat zijn de 'slurf jes' waarmee ingegraven schelp dieren algen van de wadbodem slurpen. Wanneer platvissen die sipho's kort grazen, moeten de schelpdieren hoger in het zand gaan zitten om nog bij hun voedsel te kunnen komen. Daarmee wor den ze beter bereikbaar voor vogels die van schelpdieren leven zoals veel scholeksters en alle kanoeten. Nu de platvissen verdwijnen, kun nen de schelpdieren met hun lan gere sipho's dieper in de wadbo dem blijven zitten, waardoor ze steeds moeilijker bereikbaar zijn voor vogels.' Het Balgzand is beschermd natuur gebied, maar dat heeft volgens het NIOZ de achteruitgang van de plat vissen blijkbaar niet kunnen tegen houden. 'Dit gebied is zo nauw verweven met aangrenzende natuurgebieden, zoals de rest van het wad en ook met de Noordzee, dat bescherming van een klein onderdeel niet veel zin lijkt te heb ben', aldus Van der Veer. 'Dit onderzoek laat zien dat bescher ming van natuurgebieden, laat staan van individuele diersoorten alleen maar kan slagen in de samenhang van een compleet voedselweb en op een grotere schaal dan het Balgzand.' Mariam von Holte exposeert 'van alles wat er op haar pad komt'. Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Valerie Jongeneel een week lang een weblog bij. Zij is betrokken bij de organisatie van het festival Body Brein, dat vanavond op De Krim van start gaat en zaterdag en zondag wordt voortgezet op het strand bij paal 17. Over een unieke bele ving, een fanatieke toeschouwer, van dromen werkelijkheid maken en de kracht, kick en euforie van het bereiken van een vrijwillig resultaat. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Vrijdag) Daar ben ik dan, Valerie Jongeneel, Manager Sales Promotie van het BODY Brein festival. Een functie omschreven met mooie woorden, maar die zeggen eigenlijk weinig. Ik wil jullie daarom graag meene men in de organisatie van dit prachtige festival, een uniek open lucht evenement met een belang rijke missie om aan de deelnemers en bezoekers over te brengen: 'Het bewust worden van de connectie van jouw eigen Body Brein'. Wij willen een evenement neerzet ten dat niet alleen een unieke bele ving is, maar ook de bezoeker en deelnemer de kans geeft zich op te laden. Wij bieden de tools aan die thuis hergebruikt kunnen worden. Zodat eenieder beter leert onthou den, stressvrij leert werken, van dromen werkelijkheid kan maken en een sport kan gaan beoefenen die bij hen past. (Maandag) Al enkele jaren help ik Menno Sie- binga, oprichter van het concept BODY Brein. En helpen was, tenminste toen, een niet intensie ve vorm van mijn steentje bijdra gen aan het geheel. Ik besefte in die tijd totaal niet wat er allemaal komt kijken bij de organisatie van een dergelijk non-profit festival. Nu wel, kan ik je vertellen;-) Net als elke bezoeker genoot ik van de activiteiten en in mijn geval was ik voornamelijk een fanatieke toeschouwer, geen deelnemer. Ik weet nog wel dat ik mij ieder jaar verbaasde over het resultaat. Het gehele evenement werd toen georganiseerd door Menno, met behulp van slechts één zeer ijve rig persoon: Carolien. Ongelofe lijk... Natuurlijk werden zij onder steund door tientallen vrijwilligers. Maar toch, ongelofelijk! Inmiddels zijn we in 2011 en ook dit jaar heeft Menno mij benaderd voor advies. Advies op het gebied van sales, commercie, marketing en PR. Het werk (Start People) dat ik jaren met passie heb uitge voerd, behoorde tot het verleden en toen wist ik dat ik diezelfde passie in het BODY Brein festi val wilde stoppen. Welk steentje kan ik bijdragen? Dit steentje groeide uit tot een klein muurtje... Er is een hoop gebeurd. Meerdere grote nationale sponsors sluiten aan, bekende namen spreken op de lezingen en masterclasses, professionals geven les, naams bekendheid door landelijke media, wat meer budgetvrijheid en spon sorcontracten met lokale spelers voor meerdere jaren. De lezers van Flair konden er niet omheen, alle verzekerden en werknemers van Menzis en de Hersenstichting ook niet. Ook Fatboy laat van zich horen en de Texelse bedrijven tonen hun maatschappelijke betrokkenheid. Het is een feit: BODY Brein staat op de kaart! Zoals je begrijpt, heb ik niet met een toverstokje gezwaaid. Veel voorbereidingen en brainstorm sessies zijn hieraan vooraf gegaan Want ook dit jaar zijn er heerlijke creatieve breinen aangesloten in dit team van volslagen 'in enthou siasme doorgeslagen' vrijwilligers. En voor iedereen die twijfelt over vrijwilligerswerk, het organiseren van een unieke beleving of het vrijwillig ondersteunen van een uniek idee... Laat de materiële of 'target'-voldoening los en ervaar de kracht, kick en euforie van het bereiken van een vrijwillig resul taat! (Woensdag) Zoals jullie in het vorige stuk hebben kunnen lezen, is een enthousiast team van vrijwilligers een onmisbaar iets. Maar niet alleen zij zijn essentieel voor het slagen van een non-profit evene ment. Ook de belangeloze spre kers en leraren verdienen een bedankmoment. Later zal ik spreken over de onver moeibare leraren die twee dagen lang, belangeloos workshops aanbieden. Nu zijn de sprekers aan de beurt... Professionals die het belang zien van het evene ment, die even de targets opzij zetten en ons in onze missie ondersteunen. Zij ondersteunen ons in het concept en voegen er iets aan toe: een trigger voor het brein! Het is ongelofelijk dat deze professionals, waar normaliter duizenden euro's voor moet wor den betaald, nu spreken voor jul lie. Dat zij besmet zijn met onze missie, net als de in enthousiasme doorgeslagen vrijwilligers; ook de sprekers willen hun steentje bij dragen. De Masterclass dit jaar is uniek: een combinatie van twee profes sionals! Zij verzorgen twee uitda gende en 'wakker schuddende' masterclasses. Bart Jenezon en Ron AL: 'De magie van het leven met de spiritualiteit die 1 is met de zakelijkheid, de facts figures van het ondernemerschap.' De week van... Franc en Bianca Franc en Bianca Schraag van strandpaviljoen Paal 191/2 houden de komende week het weblog bij in de serie De week van... EP:Voordeelland start webshop Winkelen op internet wint snel aan populariteit. Ook klanten van ÈP:Voordeelland in Oude schild kunnen voortaan ook in de webshop terecht voor het kopen van LCD's, wasmachines, drogers en koel- vriesappara- ten. Het aanbod van producten is doorgaans zo groot dat mensen door de bomen het bos niet meer Raoul Helleman van EP: Voordeel- land: 'Met onze adviesmodule op de website wordt het zoeken naar het juiste product een stuk gemak kelijker. We zijn erg blij dat we deze extra service nu ook kunnen verlenen.' Binnen twee uur na de plaatsing van de bestelling neemt de winkel contact op om een bezorgafspraak te maken. Net als in de winkel biedt EP: Voordeel- land op internet de beter gespeci ficeerde producten aan van voor aanstaande merken. Omdat EP: Voordeelland onder deel uitmaakt van een internatio nale organisatie, kan scherp wor den ingekocht en snel worden besteld, zodat de klant altijd ver zekerd is van snelle levering. Met de komst van de webshop kunnen klanten nu ook kopen wanneer hen dat uitkomt. Texelfonds "lering In de serre van Taveerne de Twaalf Balcken zijn sinds deze week foto's van Miriam von Holte te zien. Ze heeft deze de afgelo pen jaren gemaakt in Nieuw Zee land, de Verenigde Staten, Duits land en België en op Texel. Von Holte heeft voor haar expositie geen specifiek thema gezocht. Ze fotografeert sowieso 'van alles wat op haar pad komt' en heeft een voorliefde voor de ongepolijste leefomgeving van mensen. Zoals zoveel fotografen stapte Von Holte een paar jaar geleden over op digi taal fotograferen, maar al snel begon de analoge camera toch weer aan haar te trekken. Het grootste deel van de foto's die in de Twaalf Balcken hangen, zijn met een middenformaat fototoestel gemaakt. Daarnaast zijn er een paar met een kleinbeeld en één met een digitale camera gemaakt. De foto's zijn tot zondag 28 augus tus te bekijken. Geknipt Boom in Groene Amsterdammer Weekblad De Groene Amster dammer besteedt in de zomer- editie van 21 juli uitgebreid aan dacht aan de familie Boom en de visserij. Redacteur Joeri Boom, een achter achterneef van Robert Frido Boom, spreekt met Robert Frido, laat zijn oom en tante Wim en Annegriet Boom aan het woord en is op bezoek bij Dirk Albert Blom in De Koog. Er wordt teruggeblikt op het verleden van de familie Boom, de huidige problemen in de garnalen visserij komen aan de orde en de irritatie van Robert Frido over de milieubeweging wordt belicht. Tij dens een bijeenkomst bij culinaire verwennerij Bij Jef wordt het ver schil tussen de Waddengarnaal (gepeld in De Koog) en de gemid delde Hollandse garnaal die in Marokko wordt gepeld zichtbaar gemaakt. Chef-kok Jef Schuur, oud-klasge noot van Robert Frido, laat Boom ervaren hoe de garnalen die eerst naar Marokko gaan met conser veermiddel zijn bewerkt. Een stukje achtergebleven huid is door het conservering helemaal zacht gewor den, terwijl een stukje huid bij de Waddengarnaal nog hard is en kraakt als erop wordt gekauwd. Een proeverij van volledig gepelde garnalen leert dat de Waddengar naal veel romiger, zilter en voller van smaak is dan de andere garnaal. 'Toen we net begonnen werd ik geboycot. Een jaai lang kon ik bij de afslag mijn garnalen niet kwijt' 'luira MOa Vblgensw ianncn van dc beste visgronden.' 'Het gaat helemaal niet zo slech ch gunstig ontwikkelt. Bovendien is. Dat ret innovatie in gang. Er

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11