TEXELSE 13 COURANT - Paard is koning op nieuwe Eagles Ranch Na verhuizing breekt nieuw tijdperk aan slim? t-ioé f Geknipt de eigenaars hun paarden 's avonds zelf op stal zetten en voe ren. Zo weten we zeker dat ze tenminste één keer per dag naar hun dier komen.' Het is dit jaar tien jaar geleden dat op hoeve De Arend de koeien Ruime boxen waar de dieren ook naar buiten kunnen, op schoon en fris stro lopen, in de winter verwarmd water drin ken, onder een paardendouche kunnen, waar een speciale geboortestal is en allerlei ande re voorzieningen zijn. Het wel zijn van paarden, schapen en geiten staat hoog in het vaan del op de nieuwe Eagles Ranch. Aan het Burgerdijkje is voor het bedrijf van Daniëlle Kaczor en Henk Zoetelief een nieuw tijd perk aangebroken. De tijd gaat snel. De eerste gesprekken over verplaatsing van de Eagles Ranch uit het als natuurgebied aanwezen Waalen burg dateren alweer van vijf jaar geleden. Henk: 'Het was niet onze keus daar weg te gaan en het heeft veel voeten in de aarde gehad. Maar uiteindelijk zijn we er samen uitgekomen', doelt hij op de mensen die namens de pro vincie de onderhandelingen voer den. Maar pas na een lange peri ode van onzekerheid waarin het bedrijf niet vooruit kon. Dat het veel tijd vergde had ook zijn voor delen: 'We zijn na de Q-koorts vorig jaar gestopt met het melken van geiten. Daardoor hebben we afgezien van de bouw van een dure geitenmelkerij en konden we die schuur als geboortestal in gebruik nemen.' De verhuizing kon pas starten toen aan het Bur gerdijkje een nieuwe stek was gevonden. 'Eerst leek het erop dat we aan de andere kant van de weg zouden komen, maar dat ligt een meter lager dan hier. Toen zijn we naar Dirk Roeper van Akenbuurt gestapt, of we dit land van hem konden kopen. Hij heeft het ons gegund. Nu zitten we op een lekker droog stuk en een machtig mooie plek.' Nadat kraanmachinist Ronald Uitgeest op 9 november begon met graven, is er een indrukwek kend bedrijf uit de grond gestampt. 'We stonden onder tijdsdruk, maar de hele winter kon Summer Event Eagles Ranch Het Eagles Summer Event dat zondag van 10.00 uur tot 16.00 uur wordt gehouden omvat een uitgebreid programma met spec taculaire demonstraties, een ambachtelijke markt en allerlei attracties. Het biedt tevens de mogelijkheid om de nieuwe Eagles Ranch aan het Burger dijkje bij Den Burg van dichtbij te bekijken. Bijzonder zijn onder meer een cli nic en demonstratie waarin 'cow boy's' laten zien hoe je met koeien werkt. Hoe je een dier uit de kudde haalt en houdt. Er is ook een demonstratie waarbij met vuur wordt gewerkt, er zijn demo's wes- ternriding, dressuur, ponyvoetbal, een windhonden- en andere demonstraties. Bezoekers kunnen ook een kijkje nemen in de paar denstal, binnen- en buitenbank, de saloon en de geboortestal.' Voor de waaghalzen is er de mechanische stier, voor de klein tjes het springkussen en de speel tuin, er zijn marktkramen, de Texel se linedancers, Peter Haker met zijn barbecue en de band Blue Grass uit Den Helder speelt live. Daniëlle: 'We werken en commu niceren op zo'n natuurlijk moge lijke manier met paarden. Daar door leer je je paard beter begrijpen en zijn eventuele pro blemen makkelijk op te lossen.' De paardenfokkerij en het -pen sion zijn belangrijk poten in het bedrijf, waar voor de fokkerij ook nog 260 Texelse schapen rondlo pen en waarvoor onlangs nog schapen naar Spanje zijn geëx porteerd. Vierde inkomstenbron is het kamperen bij de boer. Ze beseffen dat ze in de kwets bare omgeving een verantwoor delijkheid hebben. 'We doen ons best om alles zo netjes mogelijk te maken. We laten onder meer tuinwallen aanleggen, om het Texelse karakter te benadrukken. Sinds we hier bezig zijn rijden regelmatig nieuwsgierigen het erf op om de vorderingen te bekij ken. De reacties zijn wisselend. Het is ook niet niks wat we hier neerzetten, maar door de bouw stijl en materiaalgebruik hebben we geprobeerd er wat moois en duurzaams van te maken. Zelf vinden we het heel geslaagd, maar we snappen ook dat men sen er nog aan moeten wennen. Men moet zich wel realiseren dat aan de kant gingen en het bedrijf zich professioneel ging toeleggen op het opfokken van veulens en de fokkerij van American painted horses. Hiervoor werd de hengst Dakota's Royal Raven aankocht. Daniëlle: 'Een mooie zwartbonte hengst met een super karakter. De naam Eagles Ranch hebben we gekozen om internationaal aanzien te krijgen. Dat is gelukt. We exporteren onder meer paar den naar Polen, Noorwegen, Duitsland en België. Internet het niet onze keus was om te ver huizen. Het is ook niet zo dat we het allemaal cadeau hebben gekregen, want we moesten er voor naar de bank en nemen best een risico. Maar we hebben ver trouwen in de toekomst. We zijn nuchtere mensen, doen ons eigen ding, lopen niet mee met de mas sa en proberen kwaliteit te leve ren. Dat betekent dat we werken met contracten, in nauwe samen werking met de dierenartsen en geen paardenhandelaar zijn. We het werk door gaan. De kap- schuur moest vóór de lammerij klaar zijn en dat hebben we gered.' Daar bleef het niet bij. Inmiddels staan er een grote geboortestal voor opslag van hooi, stro en in het voorjaar de geboorten van de dieren, een grote paardenstal, een overdekte paardenbak en staat ook het cas co van het woonhuis. Gereali seerd is ook de 'saloon', een verblijfsruimte in stijl met uitzicht op de paardenbak. Verder komen er nog een winkeltje met spullen met westernbenodigdheden en een sanitairgebouw voor de boe- rencamping. Een rondleiding leert dat kosten noch moeite zijn gespaard en dat grondig is nagedacht om het voor mens en dier zo aangenaam mogelijk te maken. Zo is de paar denbak geen dichte schuur, maar een lichte hal waarbij de wanden open zijn gelaten en voorzien van windbreekgaas. Daniëlle: 'Als je het paard les geeft kan het geluid weg, heb je niet het gevoel dat je opgesloten bent en kun je naar buiten kijken, terwijl er dankzij het gaas niet naar binnen kan worden gekeken. Bijzonder is dat het zand altijd de gewenste vochtig heid heeft, waardoor het een dempend effect heeft, wat goed is voor het beendergestel van het paard.' Een ingenieus eb- en vloedsysteem onder de vloer zorgt voor het juiste vochtgehal te. De liefde voor het paard is ook af te lezen aan de stal. Daniëlle: 'Een paard heeft ruimte nodig. De dieren staan hier in ruime boxen van drie bij vier meter en hebben allemaal een buitendeur, zodat de dieren naar keus buiten in de paddock kunnen rondsnuffelen. Via een open front aan de andere zijde kunnen ze bij het voer. Het voordeel is dat ze geen eten in de stal laten vallen en dat ze er niet poepen en piesen, zodat het schoon blijft. Dat verruimt de stal en voorkomt stalproblemen. Het paard is koning hier.' Een aantal stallen is ingericht voor paarden met een veulen en er zijn speciale boxen voor het opfokken van veulens en jonge paarden. De Eagles Ranch heeft de beschik king over 29 van zulke stallen, waarvan er maximaal 15 worden verhuurd. 'We hebben veel vraag naar stallingruimte. Mensen nemen op vakantie graag hun paard mee naar Texel. De eige naars van de pensionpaarden mogen ook gebruik maken van de paardenbak, waarin ook onze eigen paarden les krijgen. We brengen alle paarden 's morgens naar het weiland, maar willen dat Striptekenaar Toon van Driel lijkt een natte vakantie op Texel achter de rug te hebben. Dinsdagsoch tend stond een striptekening in de Telegraaf (Wibo Gorp) waarin Van Paarden kunnen vanuit hun stal buiten in de paddock lopen. speelt hierin een belangrijke rol.' Henk: 'Toen Daniëlle indertijd een website wilde, kostte dat 2.500 gulden Van dat bedrag was ik een week van de leg. Maar het is het dubbel en dwars waard geweest.' Daniëlle: 'We doen alles via de website en gebruiken ook Hyves en Facebook. Ik plaats regelmatig foto's, zodat ook liefhebbers in het buitenland de veulens kunnen zien opgroeien. Mensen kopen bij ons paarden die ze nog nooit in het echt hebben gezien.' Henk: 'Maar het belangrijkste is wel de mond-tot-mondreclame die we krijgen. We hoeven nergens meer folders heen te sturen.' Zo zijn er in de loop der jaren veel paarden verkocht. Bijzonder is dat een aantal van deze dieren zondag weer even terug is op het oude nest. Bijvoorbeeld om mee te doen aan demonstraties. Zoals een demo natural hostmanship. praten mensen niets aan, maar vragen eerst om er goed over na te denken, alvorens ze besluiten een paard te kopen.' Daniëlle: 'Als ze het uiteindelijke kopen, dan brengen we het zelf naar de nieuwe eigenaar, zodat we zien waar het terecht komt.' Voor het Summer Event zondag moet nog veel werk worden ver zet om alles in gereedheid te brengen voor het Eagles Summer Event. Binnen, maar ook buiten. Henk: 'Voorgaande jaren maakte ik me zorgen om het weer, nu niet meer. We hebben zóveel stal- ruimte dat we zo naar binnen kunnen.' (Gerard Timmerman) Kamperen Vorige stelling: 2011 is een verloren kampeersei- zoen. Driel er blijk van geeft dat er veel regen viel en dat niet iedereen daar even gelukkig onder was. In de tekening staat 'Groeten uit Texel' in plaats van 'Groeten van Texel', maar dat zij vergeven als er inder daad sprake was van een vere- gende vakantie. Nieuwe stelling: Het ringsteken moet terug naar Den Burg. Verwachte tijden van hoogwater Kerkdiensten LANGEVELD Radio Texel Medische zorg I Denkertje Oud papier

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 13