Tclfir TEXELSE 5 COURANT Meningen groeneplaats Groen zwart REDACTIONEEL COMMENTAAR Het plan van Pieternel Geurtz om met behulp van een burgerinitiatief een referendum over de Groene- plaats te bewerkstelligen, lijkt lastig te worden. Zowel het burgerinitiatief als het referendum kent elk zijn eigen verordening en daar loopt het plan van Geurtz niet mee in de pas, waar door die poging om de mening van Texel over de Groeneplaats te pol sen een moeizame weg lijkt te wor den. De verordening van het burgerinitia tief, een middel om als burger een onderwerp op de agenda van de gemeenteraad te krijgen, stelt dat een burgerinitiatief geen betrekking kan hebben op onderwerpen waar over 'korter dan een jaar voor indie ning door de raad een besluit is genomen'. Het laatste raadsbesluit over de Groeneplaats dateert van 13 juli jongstleden, dus die weg is uitge sloten. De verordening biedt wel een uitweg met de zinsnede dat de termijn van één jaar niet geldt wanneer er nieuwe argumenten zijn die tot een nieuwe afweging kunnen leiden. In dat geval kan aangevoerd worden dat de Groeneplaats zonder bebouwing op de plek van het gesloopte gemeen tehuis de afgelopen jaren nooit een optie is geweest en dat dat dus Geen urgentie als woningzoekende B en w hebben een verzoek om een urgentieverklaring voor een woningzoekende afgewezen. De betrokken familie heeft daarte gen bezwaar gemaakt, maar dat heeft niet gebaat. De mensen vroegen om de urgen tieverklaring om met voorrang een sociale huurwoning toegewezen te krijgen. Ze woonden in een par ticuliere huurwoning in Den Burg, maar wegens problemen met de buren en later ook de verhuurder wilden ze weg. Ook om medische redenen zou dat noodzakelijk zijn. De urgentieverklaring werd gewei gerd, omdat er volgens het college sprake was van een probleem dat voortkwam uit één oorzaak, een zogeheten 'enkelvoudig probleem' Woonbestemming voor werkplaats wéér afgewezen Het college blijft afwijzend staan tegen het toekennen van een woonbestemming voor de voor malige timmerwerkplaats aan De Naai in Den Hoorn. Het bezwaar dat de familie Dik tegen de weige ring van de bestemmingsverande ring had gemaakt, is ongegrond verklaard, conform het oordeel van de commissie Bezwaarschriften. Zoals bekend voelden b en w aan vankelijk wel voor wijziging van de ambachtelijke bedrijfsbestemming in #lslandLife rocks! Het was deze week al in het nieuws: ondanks het slechte weer werd er toch veel seizoensoverlast ervaren. Niet vreemd, als blijkt dat een groot deel van de tweets over Texel over eten en drinken gaan. Blijkbaar speelt uitgaan een belangrijke rol bij de bezoekers. Daniël Sunnen bij voorbeeld kan haast niet wachten tot het zover is: 'Al dagen enthou siast. Tijd gaat steeds langzamer. Word steeds onrustiger. CRAZY ZIN IN En ook voor Pim142 is het duidelijk: 'Vanavond wasted #texel'. Of, zoals D'MESS zegt: 'Leuk glaasje bier hoort erbij natuurlijk'. Maar niet overal bij, want zoals bekend moest Parkpopje het zon der doen. Alexandra Besuijen merkt hierover op: "Wij hebben vanmid dag popfestivalletje in het park zon der horecavergunning. Waarin een klein eiland klein kan zijn'. Het is duidelijk, #Texel is top! en #lslandLife rocks! Of het nu de voorpret is - 'Een heel stuk over #Texel in de @deliciousnl... Laten we daar nou net morgen heen gaan... Dat wordt lam eten...!!!' - of de napret - 'Lekker gefietst, Een aantal sponzen vol water drenken en dan allemaal tegelijk afvuren naar een niets ziende tegenpartij aan de andere kant van een zwart doek. Het was één van de vele waterspelletjes die kinderen van het bouwdorp woensdagmiddag ondernamen op het grasveld van zwem bad Molenkoog in Den Burg. <FotosJeroenvenHsttum) Een ander sponzenspel op bouwdorp. De kinderen moesten, verdeeld in twee groepen, zo snel mogelijk een partij water van de ene naar de andere emmer transporteren. Een van de vrijwilligers van het bouwdorp 'trakteert' een groep kinde ren op een sponsdouche als ze bij een quiz een fout antwoord geven. Bij een goed antwoord kon de tegenpartij op de volle laag rekenen. Er deden afgelopen week 135 kinderen aan het bouwdorp mee, een week geleden waren er 115 kinderen. In de nacht van donderdag op vrijdag mochten de kinderen blijven slapen. Een 53-jarige vrouw uit het Duitse Essen raakte dinsdagavond gewond bij een valpartij op de Kogerweg. De sturen van haar fiets en die van haar dochter raakten in elkaar, waarna de vrouw viel. Zij werd met vermoedelijk een hersenschudding en diverse kneuzingen en schaafwonden door de ambulance ter observatie overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. (foio Texeiptmto) De Daalderschool in Oosterend (foto), de Jan Drijverschool in Den Hoorn, de Kompasschool in Den Burg, De Akker in Oosterend, De Bruinvis in Oudeschild en Durperhonk in De Cocksdorp hebben nieuwe speeltoestellen gekregen. De gemeente is nog in gesprek met de Thijsseschool in Den Burg. Het is de bedoeling daar een natuurlijke speelplek te maken met bijvoorbeeld boomstammen. en dat is geen reden voor een urgentieverklaring. De aanvragers maakten daartegen bezwaar en kregen de commissie Bezwaarschriften achter zich. De commissie oordeelde dat de afwij zing niet zorgvuldig tot stand was gekomen en niet deugdelijk was gemotiveerd. Ook was niet duide lijk wat de urgentiecommissie in deze kwestie had geadviseerd en hoe medisch-deskundigen bij het oordeel betrokken waren geweest. B en w stelden daarop hun argu menten bij, maar hielden vast aan hun weigering omdat bij de behan deling van het bezwaar bleek dat de familie intussen zelf al een ander huis had gevonden en daar in tot maart volgend jaar kan blij ven wonen. Daarom was geen sprake meer van een noodsitua tie. Zo Texels door naar finale VVV Het project Zo Texels is doorge drongen tot de laatste vijf finalisten om de Rob de Bes Award 2011, een landelijk toonaangevende prijs van de VW voor vernieuwingen in de toeristische en recreatieve bran che. De andere vier finalisten zijn Beeld en Geluid in Hilversum, een restaurant in Zwolle dat twitter, diner en wine (samengevoegd tot 'twiner') combineert, een restau rant in Rotterdam dat een volledig interactieve tafel heeft en een nieuw multimediasysteem van het Dordrechts Museum dat mensen op persoonlijke voorkeuren door de collectie van het museum leidt. Donderdag 22 september presen teren de vijf finalisten zich voor een vakjury van vijf mensen die de win naar bepaalt. de bestemming wonen. Ze kwamen daar echter op terug toen diverse bezwaren werden ingediend. Argu ment was dat handhaven van de bedrijfsbestemming belangrijk is voor de dorpsontwikkeling, zoals aange geven in het plan Loodsen door het landschap, ondanks het feit dat het gebouw niet ambachtelijk in gebruik is en al jaren leeg staat. Het college ontkent niet dat er verwachtingen zijn gewekt, maar wijst erop dat dit niet tot medewerking verplicht. De aan vankelijke bereidheid om mee te wer ken is veranderd in een weigering na het beoordelen van de ingediende bezwaren en dat moet mogelijk zijn. Nu de bestemming niet wordt veran derd, kan ook geen bouwvergunning worden gegeven. Geen subsidie wandelvereniging B en w geven geen subsidie voor de speciale wandeltocht van wandelvereniging Het Gouden Boltje ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Het bestuur had om €350,- gevraagd. Een dergelijke eenmalige bijdrage kan alleen worden verstrekt als het om een bijzonder en incidenteel evenement gaat. Een wandeltocht hoort daar in dit geval niet bij, omdat het organiseren daarvan tot de normale activiteiten van de ver eniging behoort. gegeten, gedronken en in de sauna gezeten met mijn lief' -, eten, drin ken of alleen maar slapen, er is altijd het verschil met de rest van de wereld. 'Water all around.' Hoewel de opmerking van Marco Koenen, 'Laatste keer dat ik in een hotel lag was in Las Vegas.. Nu in De Koog #texel met zuster! Wat een wereld van verschil', voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Misschien is dat voor Paul Meijer nog reden voor twijfel: 'Woensdag ga ik voor een week naar #Texel met mijn dochter van 4, iemand tips wat we daar kunnen doen behalve het strand?' Op een terrasje zitten dus, hoewel dat dus ook zijn nadelen heeft. 'Volgende week maar lijnen. Teveel lekkere restaurants.' En deze week was er natuurlijk de autocross. Die maakte zelfs gebruik van de eigen hashtag #Mabclub. 'At the autocross #Texel and finding it awesome', laat The WcDaunnY weten. En De Wethouder laat de fiets voor wat hij is en twittert: 'Zit vandaag bij uitzondering niet op de bike maar ga met Pjotr naar auto cross'. Want, om in de woorden van Peter Koorn te blijven: 'stockcar racing is magie!' al merkt hij ook op dat deze krant de rondetijden mis schien wat overschat: '140km/uur op de autocrossbaan! is dat niet beetje veel van het goede?' Maar natuurlijk zijn er ook andere dingen te doen. Jacqueline bijvoor beeld is gaan karten, zelfs al regen de het. En Hester Whyte waar schuwt: 'Als je nu naar Den Burg #Texel gaat ben je precies op tijd voor de #folklore'. Het is niet voor niets dat het Nelleke Arnout opvalt: 'Wat is dat tegenwoordig? Allemaal BN'ers (©jochemmyjer ©christon- rigby ©babettevanveen) zijn plots verliefd op #Texel. Ben trots als Texelse'. En voor Marion de Vries is een vakantie 'in eigen provincie' het summum: 'Kinderen beeldscher- marm: skaten, fietsen, strand, schil deren.' En Thomskieee krijgt na klachten over drugsgebruik en sme rige toiletten van Siepjj het advies naar Kogerstrand te gaan in plaats van naar camping Prinsenmeer: 'je moet naar #kogerstrand op texel gaan! Hebben ze dingen nog onder controle! Veel gezelliger!' Het aanstaand BODY en Brein komt er op Twitter nog bekaaid van af. Mariz Voesenek vraagt zich af waar het stralende weer blijft en Sanne Oussoren uit Kortenhoef had graag willen komen, maar doet per Twitter af bericht: 'pff body en brein festival is op texel ik wil capoeira doen maar dat kan niet omdak ziek ben.- .- slechtste vakantie ever.' Meepraten? ©texelsecourant nieuw is. Er kan echter ook worden gesteld dat 'alles laten zoals het nu is' (de zogeheten O-optie) tijdens de raadsvergadering van juli onderwerp van besluitvorming is geweest en dus het komend jaar niet meer voor een burgerinitiatief in aanmerking komt. Het referendum staat in de verorde ning te boek als raadgevend, ofwel het referendum kan alleen worden gehanteerd vóórdat de gemeente raad een besluit neemt. Dat betekent dat een referendum achteraf beke ken beter op zijn plaats was geweest vóór 13 juli. Nu ligt er immers geen besluitvorming over de Groeneplaats meer in het verschiet. De route om via een burgerinitiatief een referen dum te bewerkstelligen, oogt even min als de soepelste. Een referen dum aanvragen kan alleen via de referendumverordening en die stelt dat minstens 725 handtekeningen nodig zijn om een definitief verzoek bij de gemeente in te dienen. Dat betekent dat het burgerinitiatief, waarvoor 50 handtekeningen toerei kend zijn, nie de geëigende weg is voor een referendum. Er zijn echter meer wegen die naar Rome leiden. Zo is Texel 2010 deze week begonnen met een e-mailcam- pagne om in beeld te krijgen hoeveel mensen tegen nieuwe bebouwing op de Groeneplaats zijn. Daarnaast kunnen de politieke partijen met initi atiefvoorstellen of moties het onder werp terug op de agenda van de gemeenteraad krijgen. En er kan misschien een nieuwe meningspei ling in het leven worden geroepen, net zoals dat in 2004 gebeurde toen de bevolking de vraag kreeg voorge legd of het nieuwe gemeentehuis op de huidige locatie aan de Emmalaan of op de ijsbaan moest komen. Een meningspeiling is vrijwel het zelfde als een referendum, maar de peiling (tot nu toe slechts éénmalig gehouden) is minder onderhevig aan verordeningen. De vraag of de Groeneplaats moet blijven zoals die nu is óf dat er bebouwing moet komen, is bovendien op een derge lijke manier nog niet aan de bevol king voorgelegd. In de wetenschap dat het centrum het hart van Den Burg is, dat het vrijwel iedere Texelaar bezighoudt, dat het nu nog open ligt en dat er keuzes voor de komende decennia worden gemaakt, kan het geen kwaad verder na te denken over de mogelijkheid een meningspeiling te houden. Daarmee kan iedereen in ieder geval tegelijk de kans krijgen zijn of haar mening over de toekomst van de Groeneplaats te geven. En daarna hoort de bal qua besluitvor ming weer bij de gemeenteraad te liggen. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 2011 Burgemeester in promotiefilmpjes Burgemeester Giskes belicht in drie korte filmpjes op Tourist-TV verschillende kanten van het eiland. Naast de natuur komen daarin ook onderwerpen aan bod als het belang van een schoon, aantrekkelijk en veilig Texel. De filmpjes zijn elk week end te zien en ook te vinden op www.texel.nl. In het filmpje 'Gastvrij eiland' ver telt Giskes tegen de achtergrond van mooie stukjes Texel over het toerisme. Daarbij komt het belang van goed functionerende hulpdien sten aan bod, net als ieders eigen verantwoordelijkheid voor het schoon en veilig houden van het eiland. In 'Unieke plek in Nederland' wordt ingegaan op economische aspec ten en vertelt Giskes over onder meer NIOZ, IMARES en Ecomare. Ook heeft zij aandacht voor diverse innovatieve ontwikkelingen van Texelse bodem. In het derde film pje, 'Het eilandgevoel', komen de natuur en de typisch Texelse cul tuur aan de orde en herinnert Gis kes de kijker aan de status van werelderfgoed die de Waddenzee heeft. De filmpjes zijn geprodu ceerd door uitgeverij Texelse Media in samenwerking met de gemeente Texel. Subsidie voor vier verenigingen Muziekvereniging Excelsior, Stichting Landbouwdag Texel, Stichting Ajuin en Stichting Hoornder Donderdagen krijgen van de gemeente elk een bijdra ge van €1.000,-. Excelsior ontvangt de subsidie voor het evenement Oriënt Express, Stichting Landbouwdag voor het organiseren van de Landbouwdag 2011, de stichting Ajuin voor het project Bewaardevol (vastleggen van herinneringen aan de vorige eeuw) en de stichting Hoornder Donderdagen voor het organiseren van de Dag van het Schaap. Vijf andere subsidieverzoeken wer den afwezen om uiteenlopende redenen. Het betreft aanvragen van de Stichting Alkmaarse Synagoge voor de inrichting van een Joods cultureel centrum, Vrije School Texel voor het project Sommels met Worteltjes, Stichting Texeltan- go voor een Argentijns tangodans- weekend, Singers of the Lord voor het organiseren van een volksker stzang en de stichting Windkracht 7 voor het project Verhalen in de wind 2011. De organisaties die wél in de prij zen vielen, moeten daar de vol gende jaren niet te vast op reke nen, omdat de subsidiebudgetten ingaand 2012 volgens nieuwe regels zullen worden vastgesteld en besteed. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Wat ik zeggen wou Afval Nou hebben jullie het hier op Texel allemaal zo goed voor elkaar (wij staan hier zes maanden), jullie beschermen een broedend vogel tje op een parkeerplaats, jullie zor gen geweldig voor de natuur, maar zodra het hoogseizoen los gebar sten is, lijkt het teveel moeite om wat vaker de vuilnisbakken bij de drukke punten te legen. Met alle gevolgen van dien. Ik was zondag middag bij paal 33 en toen al waren de bakken over- en overvol. Maar dat kunnen jullie zelf toch ook zien? Dat hoef ik toch niet te zeggen? Sabine Florisse, Voorburg.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5