Sieme Zijm kijkt tevreden terug op voetbalcarrière TEXELSE 7 COURANT 'Ik heb gewerkt met Rijkaard, Van Hanegem en Winter' 'Nu proberen een plaats in de maatschappij te vinden' Jordy Vinke snel in criterium Zwieren over braderie VRIJDAG 5 AUGUSTUS 2011 PHILIPS Sieme Zijm (links) in actie voor Excelsior. Rechts Jan Kromkamp van PSV. 'Nu ik gestopt ben, besef ik eens te meer dat ik als prof een fantas tisch leven heb gehad. Nu moet ik proberen een plaats in de maatschappij te vinden.' Aan het woord is Sieme Zijm, die twee jaar geleden afscheid nam van het betaald voetbal en sindsdien druk is met werk, scholing en zijn gezin. Als amateurspeler van hoofdklasser Excelsior Maassluis keert hij zaterdag terug naar het voetbalveld waar het allemaal begon, om het op te nemen tegen zijn allereerste club: ZDH. Sieme Zijm in het shirt van zijn huidige club, hoofdklasser Excelsior Maassluis. Veertien seizoenen duurde zijn car rière als profvoetballer, die hij in 1995 als 17-jarige begon bij AZ en in 2009 als 31-jarige beëindigde bij FC Emmen. In de tussentijd speel de hij voor FC Zwolle, Sparta, Go Ahead Eagles, Excelsior en Dor drecht. 'Driehonderdvijftig wedstrij den betaald voetbal, waarvan hon derd in de eredivisie. Plus een aantal jeugdinterlands', vertelt Zijm, die leerde voetballen bij ZDH, daar na voor Texelse Boys en het Hel- derse HRC speelde, om via de voetbalschool van AZ zijn eerste profcontract te verdienen. Al die jaren kende zijn leven een vast ritme, dat - afgezien van een korte zomerstop - vooral bestond uit trainen, rusten, zich laten verzor gen, reizen, wedstrijden spelen, nog meer trainen en maar zelden een uitspatting. Een geregeld leven, óók in de zin dat clubs er alles aan doen om hun spelers werk uit han den te nemen, zodat ze zich volle dig kunnen concentreren op het voetbal. 'Ik moet nu alles zelf doen en leer inderdaad de andere kant van het bestaan kennen', geeft hij toe. Een vraag die zich opdringt, is dan ook of hij zijn oude leven mist. 'Mis je het?' Hij herhaalt de vraag, maar antwoordt dan resoluut: 'Nee, helemaal niet. Ik heb een prachtige carrière gehad. Als het echt had gemoeten, dan had ik nog wel een jaartje door kunnen gaan, maar de echte motivatie ontbrak. Ik had er met een gezin gewoon niet zo'n zin meer in om elke dag van Vlaardin- gen naar Emmen en terug te moe ten rijden. Bovendien nemen de fysieke ongemakken toe als je ouder wordt.' Excelsior Maassluis, uitkomend in de één-na-hoogste klasse van het zaterdagvoetbal, vormde een aan trekkelijk alternatief. 'We spelen best op een aardig niveau. Afgelo pen seizoen zijn we op de vijfde plaats geëindigd, maar iedereen heeft de ambitie om voor de prijzen te spelen. We zijn nu twee weken in training, maar eigenlijk hebben we de hele zomer doorgevoetbald. Met een grote groep kwamen we twee keer per week bij elkaar om fanatiek een partijtje te doen. Het is een mooie mix van heel jonge spelers en oud-profs: Pieter Collen, Kevin Vink, Wouter Gudde, Vincent van den Berg niet te vergeten. Hij heeft nog samen met Dennis Bergkamp bij Arsenal gespeeld. Zonder hoog hartig te doen, is dit een heel goede groep.' Zijm roemt ook de sfeer bij Excelsior Maassluis. 'We hebben een mooie combinatie van ambitie en gezelligheid. Het is altijd gezellig en na afloop drin ken we een bier tje. Alleen de echte wedstrijdspan ning mis ik een beetje. Die voel ik niet meer.' Na zijn afscheid van het betaald voetbal was hij een tijdje jeugdtrai ner bij eredivisievereniging Vitesse in Arnhem. Een functie die hem wel beviel, maar op het moment dat hij een contract voor een jaar kon teke nen, kreeg hij ook een aanbod van zijn huidige werk gever. 'Ik vond het leuk bij Vites se, maar de situ atie was me er net even te onze ker. Er was net een andere eigenaar en ik wist niet wat zijn plannen waren. De ambitie om ergens trainer te worden, heb ik nog steeds. Toen ik bij Excelsior voetbalde, heb ik een derdeklasser getraind, Victoria'04 uit Vlaardin- gen, en dat vond ik prachtig werk. Maar ik besloot eerst mijn maat schappelijke situatie op orde te brengen. Over een paar jaar zien we wel verder.' Het andere aanbod betrof er één van Van Kessel BV, een bedrijf dat luchtkanalen verkoopt en instal leert. 'Van Kessel is één van de sponsors van Excelsior. Hij had een baan voor me, zei hij. Als calculator bouwtekeningen. Ik had er nul komma nul procent verstand van, maar nu red ik me aardig. Ik werk op kantoor en verzorg de offertes.' Daarnaast besloot Zijm zich bij te scholen. 'Ik heb mijn HAVO destijds niet afgemaakt. Nu doe ik een oplei ding via de WCS, de vakbond voor profvoetballers. Voor accountma nager en commercieel medewerker. Alles gaat digitaal. Ik hoef er de deur niet voor uit en kan het hele maal achter mijn laptop af. Dat is prima geregeld. Zo kan ik werk, opleiding en voetbal prima combi neren met mijn gezin.' Zijm is getrouwd en heeft samen met part ner Marijke twee dochters: Nienke (3) en Floortje (1). Toen hij als zeventienjarige een profcontract bij AZ verdiende en werd geselecteerd voor het UEFA- jeugdteam, het toenmalige Neder lands Elftal voor zijn leeftijdsklasse, leek Zijm voorbestemd voor de absolute top. Die zou hij echter niet halen. 'Met de UEFA-jeugd heb ik nog gespeeld tegen Anelka en Tre- zeguet (die later furore maakten bij het nationale team van Frankrijk en clubs als Juventus en Chelsea, red.). Het bewijs, programmaboek jes met de opstellingen, heb ik nog wel ergens liggen. In mijn team zaten jongens als Mark van Bom mel, Arnold Bruggink en Jan Ven- negoor of Hesselink.' Met zelfspot: 'Zij hebben allemaal de top gehaald. Eigenlijk ben ik de enige die het niet gered heeft.' Serieus: 'Ik geloof niet ik veel minder talent had, maar toen ik bij AZ voetbalde had ik de pech dat Dirk Scheringa blind van ambitie de ene na de andere speler kocht. Daardoor moest ik als jong broekie concurreren met iemand als Barry van Galen. Ik moet ook zeggen dat ik later bij Sparta niet echt goed gepresteerd heb. Ik stond er wel bijna altijd in de basis, maar ben nooit een bepalende speler geworden. Toch zag het er op een gegeven moment naar uit dat ik naar Heerenveen kon. Dat ging op het laatste moment niet door, omdat ze Mitrica, een Roe meen, kochten. Dat was jammer. Wie weet hoe het anders gelopen was.' Terugkijkend op zijn carrière, is Zijm evenwel dik tevre den. 'Ik heb gewerkt met toptrainers: Rijkaard, Van Hanegem, Maaskant. Met topspe- lers, zoals Aron Winter. En leuk vind ik ook dat ik nog gespeeld heb met Mendez da Silva en Demi de Zeeuw, die toen nog heel jong waren. Met veel oud-collega's heb ik nog geregeld contact, via Face- book en met Sms'jes. Vooral jon gens van Excelsior en Go Ahead. Ik heb het daar prima naar mijn zin gehad. Bij Sparta ook, maar toen was ik één van de jonkies, waardoor ik die tijd toch anders beleefd heb.' Als speler van Excelsior Maassluis keert Zijm zaterdag terug op het ZDH-veld, waar hij als pupil zijn voetbalcarrière begon. Het is niet voor het eerst. Met Excelsior en Emmen voetbalde hij al eerder tegen de Hoornders, als onderdeel van een trainingskamp. Lachend: 'Ook de jongens van mijn nieuwe club moeten kennismaken met Texel. Eten bij Paal 9, raften bij paal 17, lekker een partijtje voetballen. Voor mij is het ook een excuus om weer effe lekker rond te snuffelen in De Wijsneus. Ik ben graag op Texel, maar helaas komt het niet er niet zo vaak meer van.' Joop Rommets 'Uit sympathie voor Sieme Zijm' De wedstrijd tegen Excelsior Maas sluis komt voor ZDH eigenlijk te vroeg. 'We zijn deze week pas met de trainingen begonnen. Tegen een hoofdklasser hoef je je als vijfde- klasser dan natuurlijk geen enkele illusie te maken', vertelt voorzitter Jaap Lap. 'Toen Sieme belde of we wilden oefenen, hebben we daar om wel even getwijfeld, maar we vonden dat we geen nee konden zeggen. We doen dit uit sympathie voor hem en om de band die hij en ZDH altijd hebben gehad.' ZDH en Excelsior Maassluis treffen elkaar zaterdag 6 augustus op het veld aan de Witteweg, aanvang 19.00 uur. De entree is gratis. Af en toe over een zandkasteel Hoewel het tijdens de inschrij ving nog regende, meldden zich toch nog bijna honderd deelne mers voor de vijfde Krimstrand- loop, die woensdagavond bij paal 28 werd gelopen. Het strand was goed te belopen, al werd het langzaam hoogwater en moest af en toe over een zandkas teel worden gesprongen. Net als Bijzonder kindervermaak op de braderie in De Koog. Kleine kinde ren kunnen in de Dorpsstraat gratis meeliften en in de rondte zwieren op een minidraaimolen op een bakfiets. Al trappend laat de ont werper, Johan 'de circusknecht' Kamphuys uit Lunteren, de molen draaien, terwijl hij met een accor deon voor vrolijke klanken zorgt. De kinderen nemen plaats op hou ten dieren, die door hem zelf zijn gemaakt en beschilderd. Dit laag- zondag tijdens de bosloop in de Dennen was de Duitse atleet Ste fan Hinze razendsnel. Hij legde de 8 kilometer af in 28.04 minuten en was daarmee bijna twee minuten sneller dan de Texelse favoriet Jaap Witte, die een tijd van 29.56 liet klokken. Snelste dame was Margot van der Ven. Zij kwam in 37.01 over de streep. De 15-jarige Jeroen Bakker uit drempelige kindervermaak is dit seizoen voor het eerst in De Koog aanwezig. De organisatie speelt hiermee in op de vele jonge gezin nen die 's zomers op Texel vakantie vieren. Ondanks het warme strand weer was het afgelopen week gezellig druk op de braderie. De populaire zomermarkt is nog elke dinsdag in augustus van 12.00 tot 19.00 uur te bezoeken. Driebergen schreef in 15.06 de wedstrijd over 4 kilometer op zijn naam. Hij werd op de voet gevolgd door de 13-jarige Texelaar Cor Bij- post, die slechts zeven seconden meer nodig had. Snelste dame op deze afstand was Natascha van der Vis in 18.28. De loop over 1200 meter trok 24 jeugdige deelne mers. Rik Bijpost won opnieuw, ditmaal in een tijd van 4.49. De tweede plaats was voor Marvy Zijl uit Voorschoten (5.05). Bij de meis jes won Nikky Douma in 5.33, Lin- sey Nagtegaal legde in 5.37 beslag op de tweede plaats. De volgende door AVT georgani seerde loop is zondag in de Den nen. Inschrijven kan vanaf 9.45 uur bij hotel Bos en Duin aan de Bak- kenweg, de start is om 10.30 uur. Meer informatie is verkrijgbaar bij Rita Dogger, tel. 313387. Vorige week moest hij zijn meer dere nog erkennen in de 17-jari- ge Luuk van der Meer, maar dinsdag heeft Jordy Vinke laten zien dat hij nog lang niet is afge schreven. De kampioen van Wie lersport Texel won het criterium op de baan, meetellend voor de zomercompetitie. Profiterend van de gunstige weers omstandigheden gingen de ren ners direct hard van start. Door het hoge tempo ontstond al na vier ronden een kopgroep, bestaand uit Niels Jimmink, gastrenner Caspar Hermans, Richard Doggen en Jor dy Vinke. In een sneltreinvaart leg den zij hun ronden af, waardoor het peloton al ruim voor het einde van de wedstrijd op een ronde achter stand werd gezet. Nadat de gedub belde renners na een sprint uit de strijd waren genomen, ontspon Uitslagen autocross In het verhaal over de autocross in de krant van dinsdag zijn niet de uitslagen van de cross, maar de standen in het klassement ver meld. De juiste uitslagen zijn als volgt: 4-cilinders: I.Hans Arnout; 2.Peter Betsema; 3.Bertus Uit geest. Junioren: I.Coen Slot; 2.Erwin Veeger; 3.Lisanne Amsing. Rodeo: 1 .Roy Boeijen; 2.Klaas Lap; 3.Joost Broekman. Stockcar: 1 .Siem-Pieter de Porto; 2. Martin Koorn; 3.Pieter Langeveld. Anders dan de organisatie in eer ste instantie liet weten, werd daar naast zondag wel een baanrecord verbroken. Willem Johan Bakker rondde bij de viercilinders de baan in 17,666 seconden en verbeterde daarmee het record van Ben Ren tenaar (17,690). zich een leuke strijd tussen de vier koplopers, die uiteindelijk in het voordeel van Vinke werd beslist. Jimmink werd tweede, Doggen derde. Hermans zag zijn kansen in rook op gaan doordat hij in de voorlaatste bocht met zijn pedaal de grond raakte. In de B-poule lag het tempo min der hoog, maar probeerde menig renner met een demarrage de groep te ontvluchten. Alle aanvals- pogingen liep uiteindelijk op niets uit, waardoor, zoals gebruikelijk, de eindsprint de beslissing moest brengen. Deze werd gewonnen door Sjors Jimmink die de sterk presterende Joey Mets en de aan- valslustige Ronald Kramer voor wist te blijven. Jacob Kooij was de sterkste jeugdrenner. Hij won met grote voorsprong op Bregje Jim mink en Wiske Overmaat. Eilandvijfdaagse De Eilandvijfdaagse van de stichting Wandelsport Friesland doet dit jaar twee keer Texel aan. Nieuw is de Haveneditie, waarbij de deelnemers niet alleen over het strand, maar ook juist door de dorpen wan delen. De Eilandvijfdaagse voert de deel nemers per schip langs alle vijf Waddeneilanden, waarbij op ieder eiland een wandeling van rond de dertig kilometer wordt gemaakt. Het evenement begon als aanvul ling op de Strandvijfdaagse langs de Zeeuwse eilanden en de Strandzesdaagse langs de Zuid hollandse en Noordhollandse kust. \Omdat de oorspronkelijke route alleen langs het strand voerde, is dit jaar de Haveneditie gestart, waarbij een route is uitgezet langs mooie plekjes op de eilanden. Begin- en eindpunt zijn in Harlin- gen of Lauwersoog, de deelne mers worden per zeilschip ver voerd. De Strandeditie begint met een wandeling op Texel, op maan dag 15 augustus. De Haveneditie begint op Schiermonnikoog en eindigt vrijdag 26 augustus op Texel. SVO oefent Voetbalvereniging SVO heeft een tweetal oefenwedstrijden gepland. Zondag 7 augustus wordt tegen De Koog gespeeld (aanvang 14.00 uur), zaterdag 13 augustus tegen ZDH (aanvang 19.00 uur). Beide wedstrijden worden gespeeld op sportpark Sieme Keijzer aan de Vliestraat in Oosterend, publiek is welkom. Reünie toernooi 't Oghappeltje In verband met de 25ste editie van jeugdtoernooi Oghappeltje houdt tennisvereniging 't Oghe uit Callantsoog zaterdag 27 augustus een reünie voor (oud)deelnemers. Open jeugdtoernooi 't Oghappel tje, waaraan ieder jaar veel Texe laars meedoen, roept bij veel ten nissers in de regio een warm gevoel op. Met ieder jaar 150 tot 180 deel nemers hebben in de loop der tijd vele honderden kinderen aan het toernooi deelgenomen. De bekend ste van hen is tennissers Bart de Gier, voorheen uit Wieringerwaard. Dit jaar wordt het toernooi gehou den van 20 tot en met 28 augustus. De reünie begint zaterdag 27 augustus om 16.00 uur. Aanmel den kan via oghappeltje@gmail. com. Jan Zijm wint Jan Zijm heeft de derde editie van de ZDH-crossloop gewonnen en niet Coen Schoonheden, zoals per abuis in de krant van dinsdag stond. Weliswaar was Schoonhe den bij de twee voorgaande edities de snelste (bij de veteranen), vrij dag was het Zijm die na 8 kilome ter in 30.39 minuten zegevierend over de finish ging. Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7