TEXELSE^COURANT Meer boetes voor drank aan jeugd Cf roen ^warLrJexets in het harL, 2 8 Diner in boomgaard met Texelse lekkernijen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12599 DINSDAG 16 AUGUSTUS 2011 Strenderpop bestaat zaterdag 20 jaar en dat wordt gevierd. Er spelen reünie bands en er wordt gespeeld op twee podia. Veertig jaar geleden startte de familie Witte aan het Gerrits- land camping De Bontekoe. Vrijdag was het feest. Klaas Veenbaas timmerde op de Filippijnen aan 46 bedden voor kinderen in een weeshuis. 'Prachtig, maar heftig.' De tuinwal is terug in de belangstelling. Oude worden onderhouden en dagelijks komen er nieuwe bij. Kalm, geroutineerd en met kennis van zaken laat Dirk Barends zien hoe je een schol fileert. Hij demonstreerde zijn kunnen op het Havenvistijn, dat zaterdag in Oudeschild werd gehouden en duizenden bezoekers trok. Het evene ment was georganiseerd door Ingrid Hennink van café De Kombuis en een groep jonge vissers, met de bedoeling de visserijsector in de belangstelling te plaatsen, geld voor het goede doel in te zamelen én een gezellig feestje te bouwen. Een reportage met foto's staat op pagina 3. 'Burgerwachten zijn ongewenst' Burgemeester Giskes vindt het ongewenst dat er aparte burger wachten worden ingesteld. Dat kwam naar voren tijdens het der de zomeroverleg over het ver loop van het seizoen in De Koog. In het baddorp is een aantal bewo ners al enige tijd actief als burger wacht om hun eigendommen te bewaken. Dat leidde een week geleden tot een incident waarbij één van hen een jongen sloeg, nadat die aan de ruitenwissers van een auto van zijn gasten had geze ten. De burgerwacht werd vervol gens zelf door de politie opgepakt en zat een nacht in de cel voordat hij zijn kant van het verhaal kon belichten. De burgemeester zei tijdens het overleg dat ze het betreurt dat het incident zich heeft voorgedaan. Volgens haar is de burgerwachten tijdens een eerder gesprek echter duidelijk aangegeven waar de grenzen liggen. Zij kregen te horen dat iedereen het recht heeft zijn spullen te bewaken, maar dat het recht niet in eigen hand mag wor den genomen. Het is nu aan de officier van justitie of de burgerwacht voor de rechter moet komen. Volgens de burge meester moet het houden van toe zicht in openbare ruimte aan pro fessionals voorbehouden blijven. X/, 17ïl j^DnBir; Td. 32 70 2S ld,cfcank3£.2S.733&0 Onder het motto 'haal de tafel naar het land in plaats van het land naar de tafel' verzorgden chef-kok Robin Koenen van restaurant Bos en Duin en Martin Zeeman van Oesters Meer zaterdagavond een vijfgangendiner tussen de fruit bomen van fruithof De Veen. Dat gebeurde in het kader van Buiten gewoon in het land, een landelijk concept, waarbij met regionale en ambachtelijk geproduceerde ingre diënten op bijzondere locaties wordt gekookt. De menukaart in de boomgaard van De Veen vermeld de onder meer Waddenoesters, bloemkoolgelei met Waddengar nalen, groene salade met Texelse Rustiekkaas, Texelse runderlende met shiitakes en op het eiland ver bouwde groentes, terrine van gekonfijte gans met duindoornvi naigrette en gekarameliseerde appels van De Veen, authentiek gerookte poon en sliptong met tomaten-koriandersalade en aard beien van eigen land met basili cumhangop van Texelse yoghurt, hoofd hadden. Dat was er wel één De dertig gasten, die €109,- per zonder wanden, zodat ze even couvert hadden moeten betalen en goed in de open lucht zaten. Onder aan een lange tafel zaten, genoten de gasten opvallend veel overkan- met volle teugen van al het lekkers, ters, die speciaal voor het diner al was het jammer dat het regende naar het eiland waren gekomen, en ze een partytent boven het tFotoJoopRommets) De gemeente heeft sinds 2009 negen horecabedrijven op het eiland een waarschuwing of een bestuurlijke boete gegeven wegens de verstrekking van alco hol aan minderjarigen. Hetzelfde gold voor twee organisa ties van evenementen en één sport vereniging. Dat heeft de gemeente laten weten naar aanleiding van het zomeroverleg in De Koog dat maan dag voor de derde keer werd gehouden. Daarbij kwam onder meer de sluiting van café De Blauw vinger aan de orde. Vijf van de gewaarschuwde of beboete hore cabedrijven bevinden zich in De Koog, de andere vier in Den Burg. De boetes en waarschuwingen zijn volgens de gemeente het resultaat van een project dat in 2008 samen met Den Helder werd opgezet om toezicht te houden op de Drank- en Horecawet. Twee toezichthouders letten er zowel op Texel als in Den Helder op dat de leeftijdsgrenzen niet worden overschreden. Jonge ren mogen volgens de wet vanaf hun zestiende lichtalcoholische drank drinken en vanaf hun acht tiende sterke drank. Bij herhaalde waarschuwingen en boetes lopen bedrijven het risico gesloten te wor den. Tijdens het zomeroverleg kwam ook naar voren dat de omzetten van veel natte horecabedrijven voorals nog fors achter blijven bij de ver wachtingen, omdat het aantal jeug dige bezoekers tegenvalt. De laatste twee weken was wel weer sprake van verbeteringen. Hoewel er min der jongeren zijn, werd tijdens het zomeroverleg aangegeven dat bewoners van De Koog toch vrijwel elke nacht overlast ervaren. Dan gaat het vooral om lawaai, bal dadig gedrag en vernielingen aan auto's en tuinen. Volgens de gemeente doet de overlast zich niet Campinggasten misdragen zich Vijf mannen in de leeftijd van 24 tot en met 32 jaar, afkomstig van Duive- land, zijn zaterdag rond het middag uuraangehouden. Ze hadden brand blussers leeggespoten in het toiletgebouw van de camping nabij Oosterend waar zij verbleven. Met de campingeigenaar werd overeen gekomen dat zij de boel zouden schoonmaken. Maar toen later bleek dat zij ook in de voortent van een andere campingbezoeker een brand blusser hadden leeggespoten, was de maat vol en werden de mannen alsnog aangehouden. Drie van hen werden overgebracht naar het poli tiebureau in Den Burg. De twee andere verdachten werden naar het bureau in Den Helder gebracht. alleen aan de zuidzijde van De Koog voor (Brink, Ruijslaan en Epelaan), maar ook aan de noordzijde (Bad- weg en de Boodtlaan). Volgens de politie is de situatie vergelijkbaar met voorgaande jaren. Geluidsover last wordt een terugkerend pro bleem genoemd en volgens de poli tie moeilijk te bestrijden. Het uitdelen van boetes bij schreeuwen wordt niet altijd als een werkbare optie beschouwd. Volgens de gemeente werken poli tie en dorpswachten eraan om het rustig te houden in het dorp, maar dat lukt niet altijd. 'Zeker bij grote groepen is dat soms moeilijk.' Vol gens de gemeente proberen politie en dorpswachten ook zoveel moge lijk zichtbaar te zijn op straat, maar laat de capaciteit het niet altijd toe dat ze overal gelijktijdig zijn. 'Wan neer zich elders een incident voor doet, moet de politie daar ook heen.' speedheat.nl Schip zonder licht lastig te vinden De Zalm uit De Koog heeft er in de nacht van zaterdag op zon dag werk aan gehad om een jacht in nood te vinden. De reddingboot werd om kwart voor twaalf gealarmeerd voor een schip op de Noordzee dat een black-out had gekregen, waardoor het elektrisch systeem plat lag. De Zalm werd aanvankelijk naar de Slufter gestuurd, maar daar bleek het vaartuig niet te liggen. Na overleg met het Kustwachtcen trum in Den Helder voer de beman ning naar de ingang van het Molen gat en een gebied ter hoogte van De Koog, maar daar bleek het schip, dat door de black-out nau welijks meer verlichting had en dus amper meer te zien was, evenmin te liggen. Nadat de drie Poolse opvarenden een rode vuurpijl hadden afscho ten, had De Zalm de boot snel gevonden. Het werd door de inmid dels ook gealarmeerde Joke Dijkstra van de KNRM in Den Hel der op sleeptouw genomen naar de marinestad. De Zalm was om kwart over drie terug in De Koog. TEXELSEÖCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op S.O.S., HUILERS IN NOOD TIJDENS NOODWEER. www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1