TEXELSE 5 COURANT Oefenen met waterscooter en surfboards Paulien Valk exposeert 'Stille kracht' Laatste grote zeeslag Engelse Oorlog DINSDAG 16 AUGUSTUS 2011 Strand(ver)slagen Badmeesters vertellen Het Utrechtsch Studenten Werk kamp is een gezelschap van het Utrechtsch Studenten Corps. Dit is een studentenvereniging waarvan jaarlijks zo'n 200 mannelijke studen ten lid worden. Deze vereniging heeft verschillende gezelschappen en commissies. Al sinds 1950 bestaat ons gezelschap, wij zijn dus al 61 jaar actief op het eiland. Binnenkort hebben wij een honorai- renweekend, wat wil zeggen dat alle oud-badmeesters langs komen en zich weer begeven naar het eiland waar zij twee mooie zomers hebben beleefd. Dit weekend zullen ze oude verhalen ophalen en kijken naar de nieuwe jongens, hoe zij het deze zomer doen. Afgelopen zaterdag hebben vijf van onze badmeesters geoefend met een waterscooter. Dit om te kijken of in de komende jaren de boten ver vangen kunnen gaan worden. Deze training was bij paal 21, waar de Texelse Reddingsbrigade de stran den bewaakt. Het trainen is ons goed bevallen, omdat het goed red dingsmateriaal is. Je kunt bijvoor beeld veel sneller bij een drenkeling komen. De voordelen van de water scooter zijn erg groot. Het zou ons daarom ook zeer fijn lijken als we er in de toekomst mee kunnen gaan werken. Niet alleen de waterscooter is nieuw reddingsmateriaal, ook krij gen wij nieuwe surfboards waarmee je drenkelingen uit het water haalt. Op zondag zijn we na het badmees- teren gaan oefenen met drie ver schillende surfboards en een surfle- raar. Van hem hebben we nog wat extra tips meegekregen om de boards beter te hanteren. Ook moes ten we beslissen tussen de boards die ons het meest praktische lijken als vast reddingsmateriaal. Ondanks dat we al een diploma hebben gehaald waarbij we training met deze boards kregen (ILS-opleiding) was het toch fijn om nog wat extra tips te krijgen van iemand met veel erva ring. Het vergt veel training om goed met de boards overweg te kunnen, dus liggen wij regelmatig in de zee om te oefenen. Met mooi weer in het verschiet, kijken wij er naar uit om de laatste weken van het seizoen ons best te doen op het strand en u van dienst te zijn waar dat kan. Graag tot op het strand! nieuwe bedrijf, de workshops en nl.Opdesiteisookhetcursusaan- de bezoektijden van de expositie bod van het komend jaar te zien. zijn te vinden op www.bijdepomp. Paulien Valk opent zondag 21 augustus om 15.00 uur in de boet van Duin aan Zuidhaffel 21 de expositie 'Stille kracht'. De expositie bestaat uit 24 panelen, die samen een panorama vor men en de karakteristieke Texel se boet verbeelden. De expositie is de hele week te bezoeken, tot en met zaterdag 28 augustus. Gedurende die tijd wor den twee workshops tekenen gegeven. Eén voor volwassenen, op woensdag 24 augustus, en één voor kinderen, op vrijdag 26 augus tus. Zaterdag 27 augustus opent Valk haar bedrijf voor beeldende kunst aan de Pontweg (in het oude tank station van Witvliet). Geïnteres seerden zijn welkom van 15.00 tot 18.00 uur. Meer informatie over het Het was de laatste grootste zee slag van de Derde Engelse Oor log (1672-1674), die eigenlijk een oorlog tussen Frankrijk en Nederland was en deel van de Hollandse Oorlog. In het Neder lands heet het de Slag bij Kijk duin, in het Engelse echter de Battle of Texel. De zeeslag vond - volgens de oude telling - plaats op 11 augustus 1673, deze week 338 jaar geleden. Volgens de nieuwe (Gregoriaanse) telling zou dit feit pas op 22 augus tus herdacht moeten worden. De Nederlandse vloot, onder bevel van Michiel de Ruyter en Cornelis Tromp, bestond uit 75 schepen met in totaal ruim 4200 kanonnen. De geallieerde Engels-Franse vloot stond onder leiding van Prince Rupert en Jean d'Estrées en bestond uit 92 schepen. Een belangrijk wapen in de strijd waren de zogeheten 'branders', schepen vol brandbaar materiaal en explo sieven, die brandend op de vijan delijke vloot werden afgestuurd om schepen in brand te steken, paniek te zaaien en de formatie te verbre ken. Beide vloten beschikten over dertig van deze schepen. Ondanks het numerieke overwicht van de tegenstander, eindigde de slag in het voordeel van de Neder landers. Dit was mede te danken aan het zeemanschap van De Ruy ter. Diverse schepen liepen ernsti ge schade op, maar geen van hen werd tot zinken gebracht. De slag Groene routes weer geopend Nu het broedseizoen bijna voor bij is, kan Staatsbosbeheer de 'groene routes' door de duinen weer openstellen voor wande laars. Het broedseizoen loopt op zijn ein de. Een enkele vogel zit nog op eieren omdat een eerdere poging geen succes had, of is nog jongen aan het voeren, maar de groene routes gaan per dinsdag 16 augus- 24 "ur per da9' 7 da3 »k per*""* Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via r— Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant L_ Groot feest op camping De Bontekoe, waar vrijdag werd gevierd dat de familie Witte veertig jaar geleden de camping begon. Eigenaars Jos en Sabine Witte vierden deze mijlpaal met champagne en een feestelijke barbecue in aanwezigheid van 'ome' Gerard Witte, samen met broer Cor de grondlegger van de camping. Ook de gasten had den een verrassing in petto, in de hoedanigheid van Josabientje, een zwartbonte (kunst)koe met daarop alle namen van de gasten. i' "t-.-f.'ff J ï&'fS'!.. Vader en zoon Arie en Gerlof Bosman uit Zeewolde en Utrecht, deel nemers aan de Eilandvijfdaagse, hebben flink de pas er in als de fotograaf van de Texelse Courant ter hoogte van paal 12 afdrukt. kostte ongeveer drieduizend man nen het leven. De slag inspireerde verschillende schilders, waaronder vader en zoon Willem van der Vel de. Van der Velde junior schilderde een nachtgevecht, dat te zien is in het Rijksmuseum. De Derde Engelse Oorlog liep voor Nederlands nog niet eens zo slecht af, maar de kosten van de militaire inspanningen betekenden wel het einde van de Gouden Eeuw. Het zou bijna een eeuw duren voor de Nederlandse en Engelse vloot weer tegenover elkaar kwamen te liggen in de Vierde Engelse Oorlog. Ook in 1694 werd een Slag bij Texel gevochten, toen tussen de Franse kapitein Jean Bart en de Neder landse vloot onder leiding van Hid- de de Vries. Jaap Vlaming hijst bij kerkgebouw De Burght aan de Binnenburg voor het eerst de vlag van de Protestantse Kerk Nederland (PKN). De vlag symboliseert het samengaan van de hervormde en gereformeerde kerk op 8 mei tot PKN. Kerkmeesters Jan van Groenigen en Gijs Bouw plaatsten deze week een vlaggenmast voor de kerk. De vlag wordt gehe sen bij speciale gelegenheden, zoals kerkelijke activiteiten, maar ook bij andere vieringen, zoals Open Monumentendag. (Foto gesloten, omdat het vlak langs de lepelaarkolonie loopt. Maar doordat tus weer open. Zelfs het pad achter de lepelaars dit jaar wat eerder het De Geul is per 20 augustus geopend, broedseizoen hebben afgesloten Normaal blijft nog tot 1 september kan het eerder open. Vanuit de verte zag het eruit als een 'hutje op de Hors'. Van dichtbij bleek een stapel omhoog stekend materiaal op de zandplaat afgelo pen zondag een verzameling aangespoeld afval te zijn dat door voor bijgangers was geordend en gerangschikt. (Foto Jeroen ven Hattum) Wat ik zeggen wou Klimbos Door ervaring wijs geworden, rea geer ik niet altijd meer op plannen die worden bedacht door de bestuurders van ons eiland. Ook niet toen het onzalige plan werd gepresenteerd, om het enige stuk je oerbos wat De Koog nog heeft om te bouwen tot een attractie parkje, waar je het bos en dus de natuur spelenderwijs kunt ontdek ken, dacht ik: dit plan haalt niet eens de krant. Wat schetst mijn verbazing, toen ik afgelopen week in de Texelse Courant las dat b en w toch het plan hebben de Gemeenteraad te vragen medewerking te verlenen aan het realiseren van attractie park Het Klimbos. Dagelijks loop ik met m'n honden door het stukje ongerepte natuur, dat grenst aan het drukke centrum van De Koog en je komt er echt in een andere wereld terecht. Even weg uit het drukke centrum van De Koog. Allemaal kruip-door- sluip-doorpaadjes dwars door een prachtig stukje bos. Waar vind je nu zo iets? Iedere toerist zegt altijd, dat deze plekjes Texel zo uniek maken. Maar wat is nu het plan? Het bosje moet commerci eel geëxploiteerd worden. Er moeten klimtoestellen aange bracht worden, om de toerist ken nis te laten maken met de natuur en het wel en wee van het bos. Als kind werd ik door mijn ouders meegenomen naar het bos, de heide en de prachtige duinen van ons eiland. Door hen heb ik res pect gekregen voor de ongerepte natuur en de schoonheid er van. Mijn ouders waren een van de eerste, die een vakantie woning hadden aan de Californiëweg bij de boerderij van de familie Zoete lief. Ik heb daar gespeeld en bomen beklommen, zo hoog, dat wil je niet weten. Als kind was je destijds vrij en kon je alles doen en laten wat je wilde. Daar heb ik ontdekt wat natuur is en heb geleerd de waarde er van in te zien. Ik heb daar nooit een klim toestel voor nodig gehad. Ik hoor van de vele gasten die ons restau rant bezoeken, dat ze het zelfde gevoel hebben, wanneer ze op Texel hun vrije tijd doorbrengen. Het vrij kunnen rondwalen in deze unieke stukjes natuur vinden zij geweldig. Het plan van de ondernemers, die het Klimbos willen realiseren, dient onmiddellijk in de prullenbak te belanden. Zij zijn waarschijnlijk een keer op Texel geweest mid den in de zomer en denken gelijk dat is kassa! Je ziet gelijk al de eurotekens in hun ogen. Als Texe laar weet je al dat de exploitatie onmogelijk is. We hebben al zo veel van deze avonturiers gehad op het eiland, daar leer je van zou ik zeggen. Niet dus! Het gevaar is, dat wanneer het eenmaal deze bestemming heeft, je er nooit meer van af komt. Het (nu nog) rustige plekje zo net buiten het centrum van De Koog wordt een heerlijke hangplek voor de jongeren, die na sluitingstijd nog even willen door gaan. Wie gaat het bosje controle ren en houdt daar toezicht? We kunnen geen politie en stads wachten missen in het centrum van De Koog. Zij hebben hun han den al vol aan het bewaren van de orde in onze badplaats. Dus wordt het weer een stukje ongecontro leerd gebied, waar niemand op zit te wachten natuurlijk. Ik nodig hierbij b en w en daarbij de gehele gemeenteraad van Texel uit om eens met me mee te lopen en met eigen ogen te kijken waar we het over hebben. De koffie staat natuurlijk klaar in gastvrij De Koog. Dirk Koning, (restaurant De Taveerne), De Koog. Vertraging boot De boot van half zes uit Den Helder heeft zaterdag circa twintig minu ten vertraging opgelopen na een val van een passagier aan boord. Iemand miste de laatste paar tre den van de trap en TESO had de ambulance laten komen. De veer boot bleef daardoor langer in Den Helder liggen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5