Groeiende aandacht tuunwallen, kolken en boerenhekken De Lieuw bloeit dankzij succesvolle subsidieregels TEXELSE 8 COURANT 'Het regent: geweldig voor de tuunwallen' DINSDAG 16 AUGUSTUS 2011 Tuunwallen zetten en herstellen doe je niet in de zomer, weet elke Texelse boer. De kans is groot dat ze dan verdrogen en inzakken. Maar de onderhouds regeling is zo succesvol, dat aannemer Henk Witte toch ook deze weken hard aan het werk is. 'Inmiddels hebben we 110 kilometer tuinwal in beheer. Stre ven is om daar 150 kilometer van te maken. Dan hebben we zo'n beetje alle tuunwallen op het eiland te pakken', vertelt Marcel Drenth van De Lieuw. Het succes van de tuunwallen is vooral het succes van de Vereni ging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer. In 2006 nam De Lieuw de onderhoudsregeling voor tuunwallen en kolken over van de gemeente en sindsdien is de belangstelling voor deze typisch Texelse landschapselementen, zoals ze in modern jargon heten, onmiskenbaar gegroeid. Ook de aandacht voor kolken en houten hekken is toegenomen. Wie een rondje over het oude land maakt, kan dat zelf aanschouwen. 'Juist doordat het zo goed zichtbaar is, krijgen we steeds meer toeloop. Vooral particulieren willen met de regeling meeliften. De meeste boe ren deden al mee', aldus Drenth. Enkele cijfers: sinds 2006 worden veertig procent meer tuunwallen onderhouden en zestig procent meer kolken. Dat gebeurt vooral met subsidie uit de ROL/RAL (Regeling Onderhoud Landschaps elementen en Regeling Aanwijzing Landschapselementen), rijksgeld dat via de provincie, de gemeente en De Lieuw uiteindelijk bij de beheerder terecht komt. Daarnaast is er geld uit het Waddenfonds beschikbaar om dertig kilometer tuunwal te herstellen en is er nog wat subsidiegeld van de provincie voor nieuwe tuunwallen, zoals bij de onlangs herbouwde Eagles Ranch aan de Burgerdijk. Naast het geld liggen ook infor mele contacten aan dit succes ten grondslag, denkt Drenth. 'Door het weidevogelbeheer en andere rege lingen komen we al jaren bij de maanden gaat De Lieuw met de eigenaren en beheerders van de tuunwallen om tafel, met de bedoe ling contracten voor opnieuw zes jaar af te sluiten. Financieel is dat mogelijk, omdat deze vorm van landschapsbeheer buiten de bezui nigingsplannen van het kabinet is gebleven. 'De ROL/RAL is onlangs zelfs nog met tien jaar verlengd.' Meer dan in het verleden zal de komende jaren worden toegezien op het naleven van de contracten. 'De gemeente controleerde hele maal niet, omdat al het geld in het onderhoud ging zitten. Daarom konden wij het niet maken ineens heel streng gaan doen. Maar bij nieuwe contracten willen we toch wat kritischer zijn. Braamstruiken en ander struikgewas dat tegen een tuunwal opgroeit, moeten er bijvoorbeeld af. En rattengaten moeten worden dichtgestopt. Er is een norm dat een tuunwal één meter hoog en één meter breed is, maar daar gaan we soepel mee om. Al was het alleen maar omdat de tuunwallen in het Hogebergge- bied van oorsprong al wat lager zijn.' De controles zullen één keer per jaar plaatsvinden. Boeren en parti culieren die zich niet aan het con tract houden, hoeven niet bang te zijn voor straf. 'We hebben geen mogelijkheid om sancties op te leggen en we kunnen ook geen aannemer sturen om de tuunwal voor rekening van de eigenaar te laten opknappen. We kunnen natuurlijk wél besluiten de vergoe- Cees Bakker (rechts) plaatst een door hem gemaakt houten hek bij Piet Zijm aan de Rommelpot nabij Den Hoom. Bakker timmert de hekken in zijn werkplaats in Eierland in elkaar. Ze zijn gemaakt van duurzaam Scandinavisch naaldhout (met het FSC-keurmerk) en hij verft ze met Scandinavische natuurverf. De hekken moeten volgens de maker wel 25 jaar mee kunnen. De krammen waarmee Bakker het hek vastzet in de dampaal, zijn gemaakt in de smederij in Cultuurhistorisch Museum Texel. (FotoGerardTimmennanl Als je daarna gaat baggeren, gooi je al het bodemleven op de kant. Het mag ook niet te vroeg, want dan verstoor je de voortplanting. Het einde van de zomer is de beste periode. Dan is het land ook niet te nat om er met een kraan overheen te rijden. Vroeger werden kolken geld binnen had.' In veruit de meeste gevallen waren de aanvra gers agrariërs die hun oude houten hekken wilden vervangen. 'Ik heb wel eens getwijfeld, want je kunt je afvragen of dat nou de bedoeling was. Aan de andere kant: mis schien waren ze zonder deze rege- ding niet uit te keren. Maar in de praktijk gaat het vrij goed.' Discussie is er nog wel eens over de afrastering die in combinatie met tuunwallen wordt gebruikt. 'Wij adviseren altijd ursusgaas. Dan kunnen de schapen wel het gras van de tuunwal vreten, maar er niet op komen. Wij hebben het liefst schoongemaakt met een sloothaak of een baggerbeugel, maar dat is zwaar werk en doet bijna niemand meer.' Drenth vermoedt dat bijna alle kol ken op het eiland binnen de rege ling vallen. 'Schapenhouders heb ben er natuurlijk ook baat bij, om hun beesten van drinkwater te kun- ling vervangen door metalen hek ken.' Ondanks alle belangstelling betwij felt Drenth of De Lieuw nogmaals aan de regeling meedoet. 'Bij elke aanvraag moesten foto's worden ingeleverd van de situatie ter plek ke. En na afloop moet worden gecontroleerd of alles is uitgevoerd zoals bedoeld. Er gaan daardoor heel veel uren in zitten, voor een relatief klein bedrag.' Hij vindt het jammer dat Landschap Noord-Hol land de uitvoering niet aan De Lieuw heeft overgelaten. 'Houd het simpel, zeggen we altijd. De gemeente begrijpt dat veel beter. Die laat ons nu de controle van de schapenboeten uitvoeren en dat scheelt een hoop bureaucratie. Ik zeg altijd: de gemeente belt eerst voor een afspraak en komt dan door de voordeur. Wij komen direct door de achterdeur.' Toch is er ook wel eens kritiek op De Lieuw. Zoals over de informa tiepanelen die de vereniging plaatst, bijvoorbeeld bij de Ouwe Hoorn, waar een paar jaar geleden nieuwe tuunwallen zijn geplaatst en een stuk (binnen)dijk werd gere construeerd. Criticasters vinden het paneel slecht in het landschap passen. 'Punt is dat zo'n bord bij de toekenning van projectgeld vaak verplicht wordt gesteld door de subsidiegevers. We proberen wel ze niet te opzichtig te maken, maar dat is niet altijd even eenvou dig.' Commentaar krijgt Drenth soms ook op plannen voor ommetjes, rondwandelingen, zoals het inmid dels gerealiseerde boerenommetje bij Oosterend. 'We zijn nu bezig met ommetjes bij De Waal, bij Oos terend en - als onderdeel van het Loodsproject - bij Den Hoorn. Bij Oosterend moeten wandelaars een brede tocht over en daar willen we een loopbrug voor aanleggen. Die kost ongeveer €10.000,- en dat vinden veel boeren een belachelijk hoog bedrag. Maar het is wel zo dat er nu veel vraag is naar zulke ommetjes. En met zo'n brug kun je straks wel van oost naar west, en andersom, wandelend door het boerenland.' Overigens wil Drenth best toege ven dat hij zelf ook niet altijd tevre den is met het resultaat. 'Er zijn plaatsen waar zo veel tuunwallen zijn gezet, dat je je kunt afvragen of het nog mooi is. Daar zijn we niet blij mee. Maar al doende leert men. We gaan er nu in ieder geval kri tisch mee om.' Joop Rommets 'k op Zuid-Haffel. boeren over de vloer. Dat maakt het een stuk gemakkelijker.' Inmid dels telt De Lieuw 250 leden, waar van ongeveer tweederde een agra risch bedrijf heeft. Vijftig leden hebben zich in de afgelopen vijf jaar aangesloten. Daarnaast geniet de vereniging steun van zo'n vijftig donateurs. Tevreden is Drenth wel, verzadigd nog niet. Bedoeling is dat De Lieuw op korte termijn 150 kilometer tuunwal in beheer heeft. 'Dan heb ben we zo'n beetje alle tuunwallen op het eiland te pakken. Tenmin ste, daar gaan we vanuit. Heel graag zouden we nog eens een tel ling houden, ook om te inventarise ren welke het meest waardevol zijn. In principe willen we zoveel mogelijk in stand houden, maar ik ken ook tuunwallen die nauwelijks zichtbaar zijn. Zoals aan de Rozen- dijk in de Dennen, waar ze tussen de bomen staan. Je kunt je afvra gen of je daar ook geld in moet stoppen om ze te onderhouden. Ook daarom zou zo'n telling goed zijn. Maar die kost geld en dat heb ben wij niet.' De bestaande onderhoudscontrac ten lopen dit jaar af. Komende dat het gaas niet te veel zichtbaar is, maar veel boeren zetten het lie ver niet schuin tegen de tuunwal, omdat de beesten het anders als trap gebruiken. Bij paarden wordt er meestal een stroomdraad op gezet. Begrijpelijk, maar mooi is het niet.' Ook het onderhoud van de meeste kolken (in het officiële taalgebruik poelen) wordt gesubsidieerd met ROL/RAL. 'Ongeveer 230, waarvan de meeste bij schapenhouders in het Hogeberggebied en bij Ooste rend liggen. Vóór de ruilverkaveling hadden we er op Texel wel dui zend. De percelen waren veel klei ner en bijna elk perceel had een eigen kolk', weet Drenth. De afge lopen jaren komt er af en toe weer een kolk bij. 'Meestal op plaatsen waar er vroeger één was en waar het land altijd nat is. De stap is dan niet groot om er maar weer één te graven.' Het onderhoud van kolken is min der arbeidsintensief dan dat van tuunwallen. 'Het is vooral een kwestie van op diepte houden. En van het tijdstip waarop je dat doet. Kikkers en padden graven zich in het najaar in voor hun winterslaap. Tussen de 800 en 1000 meter tuunwal verrijzen rond de nieuwe Eagles Ranch van Henk Zoetelief en Daniëlle Kaczor aan de Bur gerdijk. Kraanmachinist Henk 'de Baron' Witte is er al vijf weken mee bezig en denkt er nóg wel een week voor nodig te hebben. 'Maar dat geeft niks. Het is werk en ik heb er plezier in. Ik vind het mooi iets te maken dat er over twintig, dertig of zelfs veertig jaar nog steeds staat.' Het zetten en herstellen van tuun wallen is inmiddels de belangrijk ste van al zijn werkzaamheden. Opvallend, omdat aannemersbe drijf Tatenhove zich op dezelfde markt begeeft en ook geregeld werk doet voor opdrachtgever De Lieuw. 'Het afgelopen jaar ben ik er zeker tien maanden mee bezig geweest', vertelt Witte. 'Vooral hier nen voorzien. We controleren één keer per jaar, maar dat is nauwe lijks nodig. Een enkele keer moe ten we er iets van zeggen, maar dat is meestal omdat een boer er nog niet aan toe is gekomen. Er zijn niet veel slechte kolken te vin den.' Het nieuwste project van De Lieuw is het plaatsen van houten hekken, boerenlandhekken in jargon. Het betreft een initiatief van de stich ting Landschap Noord-Holland, die het aantal metalen hekken wil terugdringen en subsidie probeert te verwerven om dit te realiseren. Boeren die eraan meewerken, krij gen zo'n vijftig procent van de kosten vergoed. Gaat het alleen om een hek, dan betalen ze onge veer €75,-. Moeten ook het bijbe horende hang- en sluitwerk en de heiningpalen worden vervangen, dan is er €225,- mee gemoeid. Nadat de regeling al van kracht is geweest in andere regio's, is Texel dit jaar aan de beurt. De belang stelling was direct groot. 'In andere plaatsen ging het om tien of twaalf hekken, bij ons om negentig. Het duurde daardoor even voordat Kraanmachinist Henk'de Baron'Witte zet Landschap Noord-Holland genoeg is dat leuk. Het is een totaalproject. Tuunwallen zetten op een plek waar ze helemaal niet meer voor kwamen, maar waar ze vroeger altijd hebben gestaan.' De concurrentie is gunstig voor de opdrachtgever. 'Alles is er duurder op geworden, maar wil je een tuun wal, dan betaal je minder dan tien jaar geleden. Het is voor ons als aannemers echt een uitdaging: zoveel mogelijk meters maken in zo min mogelijk tijd. Dat dwingt je scherp te blijven. Nog geregeld bedenken we technische verbete ringen om het werk beter te doen.' Enkele jaren geleden kwam Witte in het nieuws, toen hij een mal introduceerde waarmee het zetten van tuunwallen een stuk eenvoudi ger, sneller en goedkoper werd. Hij deed er een tijd goede zaken mee, vooral op Wieringen. 'Als-ie groen wordt, zie je het verschil niet meer tussen een tuunwal uit een mal en één van zoden. Maar De Lieuw wil alleen tuunwallen van zoden. Dat is nu eenmaal authentieker. Prima, mij best, de betaler bepaalt.' Als één van de weinigen Texelaars geniet Witte volop van de gure zomer. 'Elke keer denk ik weer: het regent, geweldig! Dat is goed voor de tuunwallen. Dan verdrogen ze tenminste niet.' Toch zette Witte ook tuunwallen in juni, nadat het wekenlang droog was geweest. 'We legden een tuinslang met gaat jes erin over de tuunwal om 'm nat te houden. Een beetje druppelen was voldoende.' De aannemer zegt overigens te twijfelen aan de wijs heid dat tuunwallen niet in de zomer mogen worden gezet. 'Natuurlijk zetten de boeren ze vroeger in de winter. Dan hadden ze er het meeste tijd voor.' Eagles Ranch tussen de 800 en 1000

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8