'Je merkte dat kinderen ouders en gezin misten' SUPER 8 TE* ELTOU/15 TEXELSE 9 COURANT Veenbaas maakt bedden op Filippijnen Cinpmca Te»xe»l TAXITEXEL www.taxitexel.nl Sinds jaren zestig kamperen op Texel DINSDAG 16 AUGUSTUS 2011 Klaas Veenbaas uit Oudeschild verbleef samen met een groep jonge meubelmakers voorde Stichting Vliegende Meubelmakers in een kindertehuis op de Filippijnen om 46 bedden voor de kinderen te maken. Te midden van stof, moessons naar spullen die nog van waarde en hitte werkte Klaas Veenbaas waren. Dat was heel heftig om te uit Oudeschild de afgelopen zien. Maar er was toch ook een weken op de Filippijnen aan 46 schooltje op de vuilnisbelt.' bedden voor kinderen in een weeshuis. 'Het was prachtig om Een bezoek aan een Filippijnse te doen, maar ook heftig.' gevangenis leerde hoe rechteloos normaal is dat tijdens de regentijd hele wijken onder water staan. De vrijwilligers waren in totaal der tien dagen bezig de stapelbedden te maken. Veenbaas: 'Het nam meer tijd in beslag dan we van te voren hadden bedacht, maar we Veenbaas, die afgelopen weekend huiswaarts keerde, was drie weken op pad voor de Stichting Vliegende Meubelmakers. Samen met zes jonge meubelmakers uit Nederland verbleef de aannemer in het dorpje Baras ('ongeveer de helft van Den Burg') op circa twee uur rijden van Manila in het kindertehuishuis Bahay Aurora. Vrijwel dagelijks vertoefden de zeven vrijwilligers in een werkplaats om de bedden te maken. 'Het was improviseren', aldus Veenbaas. 'Het hout moesten we een paar dorpen verderop bij wat Chinese handelaren halen en daarna moes ten we een vrachtauto zien te rege len om het allemaal in het dorp te krijgen.' Samen met vijf Filippijnse werknemers uit de werkplaats wer den vervolgens in totaal 23 stapel bedden gemaakt. Veenbaas: 'Ik maakte elke ochtend om 7.00 uur de anderen wakker en om 8.00 uur waren we in de werk plaats om tot 18.00 uur te werken.' De kinderen uit het weeshuis zagen ze alleen in de avonduren: die gin gen om 6.00 uur al naar school. Het contact met hen was volgens Veenbaas heel bijzonder. 'Als je 's avonds terugkwam, hingen er met een een paar kinderen om je heen. Je kon merken dat zij ouders en een gezin misten. Er zaten kinde ren in het tehuis die verstoten waren en ook enkele verstandelijk gehandicapte kinderen. Die heb ben daar helemaal geen kans, zodra ouders merken dat ze een handicap hebben.' De mannen hadden drie weken lang continu bewaking bij zich. 'We mochten van de beheerder van het weeshuis niet alleen op pad, want dan zou je niet meer terugkomen.' De omstandigheden lieten diepe indruk achter. Veenbaas: 'De laat ste dag zijn we op een vuilnisbelt geweest waar een hoop mensen woonden. De beheerder vond dat we dat ook moesten zien. Die men sen leefden van de rotzooi die er werd gebracht. Je zag de kinderen daar in de bagger lopen, op zoek bewoners van het land kunnen zijn. Veenbaas: 'We spraken daar met een jongen die al een paar maan den vast zat zonder proces. Zijn schoonvader had een hekel aan hem gekregen en tegen de politie gezegd dat die jongen zijn dochter had verkracht. Die jongen had geen geld, dus er kwam ook geen pro ces. Je bent daar rechteloos als je geen geld hebt.' Een tocht door de hoofdstad Manila leerde dat het wilden het per se klaar hebben voor we weer naar Nederland zou den gaan.' Een speciale frees die Govers uit Den Burg had meege geven, bracht uitkomst. 'Als we die niet bij ons hadden gehad, hadden we het niet gered.' De vrijwilligers hadden ook gereedschap meege nomen van de Stichting Gered Gereedschap dat ze achterlieten en er werd gebruik gemaakt van machines in de werkplaats. 'Maar die bleken soms al jaren niet meer gebruikt te zijn.' Afzuiging kende de werkplaats niet, waardoor de mannen geregeld in de warmte en het stof stonden te werken. 'Maar we hadden wel mondkapjes en veiligheidsbrillen meegenomen en we wisten waar we het voor deden. Het was ook goed om te zien dat de vaste medewerkers van de werkplaats op een gegeven moment ook de kapjes en brillen gingen gebruiken.' De begeleiding vanuit het kinderte huis, mede gerund door een man uit Friesland, was volgens Veen baas fantastisch. Ze kregen er te eten en te drinken en er werd over hun veiligheid gewaakt. Tot zijn verrassing bleken soms ook mede werkers van KLM in het tehuis te overnachten. 'Het huis wordt finan cieel gesteund door Wings of Sup port van de KLM en er waren pilo ten die er kwamen kijken en daar op een campingbedje sliepen, ter wijl ze ook in een zeven sterren hotel hadden kunnen overnach ten.' De kinderen hoeven door de komst van de bedden niet meer op de grond te slapen. 'Het tehuis had van tevoren ook al voor matrassen gezorgd, dus het is voor die kinde ren een luxe wat ze nu hebben. We hebben ook wat extra bedden gemaakt voor als ze nieuwe kinde ren opvangen.' Volgens Veenbaas krijgen de kinderen in het weeshuis kansen, onder meer omdat ze naar school gaan, Engels leren spreken en computerles krijgen. Het afscheid van de kinderen viel hem, zoals hij van te voren al had ver wacht, zwaar. Het was de eerste keer dat Veen baas voor de Vliegende Meubel makers, opgericht na de tsunami in Zuidoost-Azië, was uitgezonden. Het was volgens hem voor herha ling vatbaar. 'Misschien dat ik ook nog iets voor dat tehuis zelf kan doen, want er was nog achterstal lig onderhoud. We hebben bijvoor beeld ook meteen een nieuwe vloer aangelegd in een ruimte die ze gebruikten om te kunnen schuilen voor typhoons. De vloer die ze hadden, was helemaal verrot.' Donderdag 18 augustus -18.00 uur All you can eat buffet Vrijdag 19 augustus - 2030 uur Cabaret Zondag 14 augustus -17.00 uur Kindertheater "Klojo, Tante Ko en de Sommeltjesshow" MUSIC Ciuri 2010 It KINDERTHEATER DINER CABARET Borrelbus Texel Veilig naar huis met de borrelbus van Texel De borrelbus Texel rijdt elke zaterdagavond vanaf de Nikadel in De Koog naar Den Burg, De Waal, Mjg Oosterend en Oudeschild. Opstappen kan naast de UDL supermarkt in De Koog (nabij taxistandplaats). Vertrek: 03.45 u elke zaterdag. Prijs per persoon: €3,00 af te rekenen bij de buschauffeur e-mail: info@texeltours.nl telefoon:+31(0)222-315555 www.texeltours.nl PROGRAMMA 18 TM 24 AUGUSTUS PROGRAMMA PER DAG: PROGRAMMA PER FILM: S,'dM6°00 2L451 V'21 ffl Vr 16.00 21.30 dagelijks 13.30 SPR.: O ESPR.: O Tel. 0222-315555 WM0/ ziekenvervoer Rostoe vervoer 10% korting met onze voordeelpas De stapelbedden worden bij het kindertehuis in elkaar gespot Elke zomer stappen Mathilde (80) en Kurt Parpart (82) uit de omgeving van Keulen in de auto en rijden voor een kampeerva- kantie op Texel. Dat doen ze al vanaf 1965. Vaste gasten van De den Berg. 'We waren de eerste Duitsers, ledereen was heel vrien delijk en het was er heerlijk rustig. We hoorden 's nachts eens een grote klap. Was één van de kam peerders per ongeluk tegen het achterlicht van onze kever gelo pen, die - net als de andere auto's - op de camping stond. Het meis waar we nu staan liepen schapen. In 1971 is het nieuwe toiletge bouw in gebruik genomen. Ik weet nog dat mevrouw Witte allemaal gekleurde blaadjes WC-papier had opgehangen. Het was in die jaren nog een stuk rustiger dan nu. Er waren toen 10.000 Texe laars en net zoveel toeristen. Vrij dag, als de ten we naar het zuiden te rijden, vonden het prachtig.' We waren nog niet vertrokken toen Omdat ze tot de kampeerders we de weerman op de radio hoor- horen die het langst op De Bonte de zeggen dat het mooie weer er koe komen, kreeg mevrouw Par- aan kwam. We zijn omgedraaid en part van Jos en Sabine Witte vrij- naar Texel gereden. De kinderen dag een bos bloemen. camping Bontekoe, vanaf 1 A» M M fX.'M kotters bin- het prille begin. wOOF GGfl CtUOlDGlTjG nenkwamen, kochten we Het moet in 1965 f Xa f J vis. Zo van zijn geweest toen KOCUlGTI W© GGtl SCllOl boord. Een een medewerker dubbeltje van de firma Rademaker uit je had zich lelijk bezeerd. Het eni- voor een schol en twee dubbeltjes Hoensbroek Parpart een tip gaf ge incident dat we ons kunnen voor een tong. De auto's reden om naar Texel op vakantie te gaan. herinneren. Er waren veel jonge- toen door de Dorpsstraat in De Kurt vertelt hoe hij net een gebruik- ren, uiteindelijk werd het ons daar Koog. De straat zat vol hippies, te Volkswagen kever had gekocht, te druk. Toen zijn we naar De Bon- Als je stapvoets reed, dan scho- naar huis reed, zijn vrouw ophaal- tekoe verhuisd. Jos (Witte, nu ven ze even aan de kant.' Hoe de en via Roermond, Venlo en veertiger en met Sabine de beheer- gehecht ze aan Texel zijn, blijkt uit allerlei andere plaatsen naar de der van de camping) was toen nog onderstaande anekdote.'We zou- boot naar Texel reed. Op Texel een jochie van 4 en liep in de den op vakantie en de kinderen kwamen ze terecht op camping korte broek rond). De tenten ston- wilden dolgraag naar Texel. Maar Dennenoord van de familie Van den rond de boerderij, op het veld het was er slecht weer, dus beslo-

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9