TEXELSE^COURANT - Kosten bouwleges Texel licht gedaald Politiek wil tweede ambulance houden TEXEL Met drank op in sloot Cf roen ^warLrJexels in het harL, 5 texelseJcourant ZONDAG A.S. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12600 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 2011 ■OEMWUIti Oud-Texelse Anna Albers rent tijdens de Texel Halve Marathon voor twee voetbalelf tallen in D'kar in Botswana De één wil naar de Olympische Spelen, de ander naar de Iron Man op Hawaï. Triat leten Jasmijn en Karlijn van der Burg. 'Je moet door zetten, anders kom je er niet', zegt Han Witte (86) van Bloem- wijk, boer in ruste, maar geen stilzitter. Bluesband Black Cadillac zette een paar decennia gele den de toon. Op Strenderpop zijn ze weer even terug. iirt Het strand bij paal 9 vormde deze week twee avonden lang het toneel voor touwtrekkers. Dinsdag gaven oud-wereld- kampioen Tanja Dobbe en collega Tiny Langeveld er een clinic, waarin ze tips gaven als 'houd spanning op het touw' en 'haal je kracht uit je benen'. Gisteren werden op het Hoornderslag de open Texelse kampioenschappen gehou den. Meer over dit fenomeen, dat onder Texelaars (nog) niet erg lijkt aan te slaan, op pagina 2. (FoiojoopRommeis) De politieke partijen vinden una niem dat de tweede ambulance voor Texel behouden moet blij ven. Dat blijkt uit een rondgang langs de zeven fracties in de gemeenteraad. Voor de PvdA is het mogelijk ver dwijnen van de tweede ambulance geen optie. Volgens Alfred Schaat- senberg werkt het goed met twee ambulances en moet daar niks aan veranderd worden. Wat Gerbrand Poster (Texel 2010) betreft, zou er in de zomer zelfs een derde ambu lance bij mogen komen. 'Daar is eerder behoefte aan dan dat we de tweede wagen moeten missen. De tweede ambulance is absoluut noodzakelijk en daar moet de bur gemeester zich keihard voor maken bij de veiligheidsregio.' Volgens Marjan de Groot (WD) mag een bezuiniging bij de veiligheidsre gio, waar de ambulancezorg onder valt, niet ten koste gaan van bewo ners en gasten op Texel. 'Twee is minimaal. Zeker als je hier in totaal met zo'n 60.000 mensen bent, kan het niet met één ambulance. We moeten ons sterk maken voor het behoud van de tweede ambulance.' Volgens Willem Vlas (Texels Belang) geeft het een veilig gevoel wanneer er twee wagens in plaats van één zijn. 'Er zijn nu soms al situaties dat ze allebei niet beschikbaar zijn. En het is wel zo prettig naar toeristen toe wanneer er twee zijn.' Rikus Kieft (GroenLinks) kaart even eens aan dat twee nu soms ook al te weinig is. 'Dat mag niet verder terugzakken.' Volgens Vlas zou, wanneer het op geld aan komt, overwogen kunnen worden naar de eigen financiën te kijken. 'We zou den desnoods de wethouder finan ciën eens diep in de poppetjes van zijn ogen kunnen kijken.' D66 vindt het een essentieel gegeven voor het eiland dat er twee ziekenwagens zijn. 'Het is onverantwoord om er één te willen', aldus Astrid van de Wetering. 'We snappen dat er bezui nigd moet worden bij de veilig heidsregio', aldus Klaas Veenbaas (CDA), 'maar dat mag niet over onze rug gebeuren. We zijn beperkt door de eilandpositie en dat levert problemen op.' Bij de Veiligheidsregio Noord-Hol land Noord bestaan plannen om de tweede wagen te vervangen door een zogeheten solo-eenheid (rapid responder). Deze eenheid beschikt, evenals een ambulance, over medi sche apparatuur om mensen te helpen, er kunnen echter alleen geen mensen mee vervoerd wor den. Bedoeling is dat die solo-een heid permanent op het eiland blijft en dat een ambulanceverpleegkun- dige erop rijdt. Zoals de plannen er nu voor staan, zouden in de drukke zomermaanden wel twee ambulan ces op het eiland blijven. Half okto ber worden bij de veiligheidsregio besluiten genomen. De kosten van de bouwleges op Texel zijn dit jaar licht gedaald ten opzichte van 2010. Dat komt naar voren uit een jaarlijks onderzoek van de Vereniging Eigen Huis naar de bouwleges bij de 425 gemeenten in Neder land. Eigen Huis deed bij elke gemeente onderzoek naar drie aanvragen met drie verschillende prijskaart jes: €10.000,- €45.500,- en €130.000,-. Dat is volgens Eigen Huis respectievelijk vergelijkbaar met de bouw van een dakkapel, een uitbouw en een nieuw huis (waarbij de grondprijs niet is mee- berekend). Voor aanvragen van €10.000,- is iemand op Texel dit jaar €235,- aan bouwleges kwijt. Dat is 9,8 procent minder dan een jaar gele den. Bij aanvragen van €45.500,- bedragen de bouwleges €1069,25 en bij aanvragen van €130.000,- betaalt iemand €3055,-. Dat is achtereenvolgens 2,3 en 0,8 pro cent minder dan in 2010. De daling komt vermoedelijk voort uit de invoering van de WABO in oktober 2010. 'Toen hebben we de kosten voor de welstand geschrapt en dat was een vast bedrag van €25,50 bij standaard procedures', aldus een woord voerder. De WABO is de Wet alge mene bepalingen omgevingsrecht waaruit de omgevingsvergunning is voortgekomen. Daarin zijn circa 25 verschillende vergunningen tot één samengesmolten. Texel kan met deze bedragen een middenmotor worden genoemd wanneer de bouwleges met ande- Auto op voet Een 10-jarig meisje uit Amstelveen is woensdagmiddag gewond geraakt op de Bosrandweg. Haar voet kwam onder het wiel van een 57-jarige Duitse automobilist die achteruit reed. Ze ging samen met haar opa naar het Gemini Zieken huis in Den Helder waar foto's van haar voet werden gemaakt. ren gemeenten worden vergele ken. Bij een aanvraag van €10.000,- is Lopik het duurst met €841,- en Leiden het goedkoopst met €35,85. Bij de aanvraag van €45.500,- is de gemeente Buren het duurst (€2.410,-) en Pekela het goedkoopst (€409,65). En bij een aanvraag van €130.000,- moet dit jaar het meest worden betaald in Korendijk (€6.067,30) en het minst in Roosendaal (€1.475,-). speedheat.nl Aanhouding na mishandeling De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag rond 3.00 uur een 29-jarige man uit De Koog aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht een 19-jarige man uit De Waal in zijn gezicht te hebben geslagen. Dat gebeurde op de Nikadel, waar het slachtoffer samen met drie vrienden op een taxi stond te wachten. Twee dorpswachten zagen het gebeuren en pakten de verdachte vast. Deze wist zich echter los te wurmen, waarbij hij een van de dorpswachten tegen de borst sloeg. De man kon even later in zijn woning worden aange houden. Zowel de bewaker als de man uit De Waal heeft aangifte tegen hem gedaan wegens mis handeling. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Comité wil behoud van Groeneplaats Texel 2010, GroenLinks en Pie ternel Geurtz uit Den Burg heb ben gezamenlijk het actiecomité Behoud Groeneplaats opgericht. Zij proberen met het comité te voorkomen dat er nieuwe bebou wing op de Groeneplaats in Den Burg komt. Vertegenwoordigers van de partijen en Geurtz hadden deze week overleg met elkaar en daar kwam het comité uit naar voren. De initiatiefnemers hopen het voor elkaar te krijgen dat de gemeente raad alsnog afziet van nieuwe bebouwing. Een meerderheid in de raad stemde er eerder mee in ver der te gaan met de ontwikkeling van nieuwbouw op de plek waar het raadhuis heeft gestaan en aan de Burgwal. Het comité wil volgens Geurtz onder meer de politieke partijen en ondernemersverenigingen benade ren. Texelaars kunnen zich volgens haar individueel ook aansluiten. 'Bouwen kan altijd nog. We hopen mensen nu te laten inzien dat de Groeneplaats zonder nieuwe bebouwing ook mooi is gewor den.' Volgens Gerbrand Poster (Texel 2010) zijn er inmiddels meer dan duizend steunbetuigingen tegen nieuwbouw op de Groeneplaats binnengehaald. Dat gebeurde onder meer via de e-mailcampag- ne die Texel 2010 een paar weken geleden startte en via een actie van Geurtz tijdens Parkpopje. Een 22-jarige automobilist uit Wezep die gedronken had, is gisterochtend met zijn auto in de sloot langs de Nieuwlanderweg beland. Dat gebeurde net voorbij de slinger in de weg ter hoogte van het fiets pad Waalenburgerdijkje. De man, die in de richting van Den Burg reed, raakte eerst aan de linkerkant in de berm, waarna hij corrigeerde en aan de andere kant in de berm- sloot terecht kwamen. Door de snelheid schoot hij weer uit de sloot en kwam in de berm tot stil stand. De auto raakte zwaar beschadigd. De man werd eerst gezien door een huisarts en later naar het zie kenhuis in Alkmaar gebracht. Zijn letsel is onbekend. Een blaastest leerde dat de man 490 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht (ug/l) blies. Hij staat volgens de politie te boek als beginnend bestuurder en dan ligt de grens op maximaal 88 ug/l. De politie vor derde het rijbewijs van de man in, hij kan rekenen op een boete van €600,- en een rijontzegging van vier maanden. De man moet tevens verplicht een zogeheten EMA-cursus volgen. Dat is een driedaagse cursus waar bij de risico's van alcoholgebruik in het verkeer worden belicht. De man uit Wezep moet de kosten daarvan, iets meer dan €700,-, zelf betalen. Foto Texelpholol Spinbaan 6 SNELCODE: 548 .txl Bekendmakingen op pagina 8 Garage Westend www.texelseautopagina.nl AANVANG 12.00 IJUlt

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1