Karlijn en Jasmijn ambiëren het hoogste in de triatlon TEXELSE 7 COURANT Zussen trainen met passie en verstand 1Heel veel investeren wil er in de toekomst wat uitkomen' VRIJDAG 19 AUGUSTUS 2011 'Ze moeten de echte pijn leren herkennen', zegt Ferdinand Mulder over zijn pupillen Jasmijn (links) en Karlijn van der Burg. Het is pas ruim een jaar gele den dat ze voor het eerst aan een triatlon meededen. Toch hebben de zussen al menig prijs gewonnen en weten ze precies wat ze in hun sport wil len bereiken. De jongste wil schitteren op de Olympische Spelen, de oudste heeft haar zinnen gezet op het volbrengen van de meeste legendarische van alle triatlons, de Iron Man op Hawaï. Een nadere kennis making met Jasmijn (16) en Karlijn (bijna 18) van der Burg. 'De Olympische afstanden zijn mij te kort.' Ze zegt het bijna ach teloos, even nadat ze hebben uitgelegd dat hun prestaties elkaar weliswaar weinig ontlopen, maar dat Karlijn wat langzamer op gang komt dan Jasmijn en eigenlijk pas aan het einde van de wedstrijd goed op temperatuur is. Ze doen nu nog voornamelijk sprinttriatlons, bestaand uit 750 meter zwemmen, 20 kilometer fietsen en 5 kilometer hardlopen. In de meeste wedstrijden worden de Olympische afstanden afge legd: 1500 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer hardlopen. Dat zijn de meest prestigieuze, weet ook Karlijn, maar de Olympische Spelen zijn niet voor haar weggelegd, denkt ze. 'De halve triatlon is geschikter voor mij en ik wil ook de hele wel eens doen. De Iron Man op Hawaï lijkt me wel wat. En dan bij de profs natuurlijk.' De in 1978 voor het eerst gehou den Iron Man is de meest legen darische van alle triatlons en vormt in feite de bakermat van de sport. Deelnemers moeten 3,86 kilometer zwemmen en 180,2 kilometer fietsen en besluiten met een marathon: 42,195 meter lopen. De wedstrijd fungeert als wereldkampioenschap en deel name is alleen weggelegd voor een select gezelschap, dat zich in voorwedstrijden heeft moeten kwalificeren. In zo'n wedstrijd uit komen, lijkt niet meer dan een mooie droom, maar Karlijn heeft haar toekomst al uitgestippeld. 'Als ik 20 of 21 ben, wil ik mijn eerste halve triatlon doen. En de hele triatlon als ik 24 of 25 ben.' Het is een planning waarmee haar trainer Ferdinand Mulder kan instemmen: 'Een hele triatlon kun je wel eerder doen, maar de kans is groot dat je dan al op jonge leeftijd bent opgebrand.' De zussen begonnen hun spor tieve carrière als zwemmers. 'We hebben vijf jaar op Sint Maarten gewoond. We deden er vaak mee aan wedstrijden en moesten daar voor ook naar andere eilanden. Een paar keer hebben we meege daan aan de Antilliaanse kampi oenschappen. We zwommen vooral korte afstanden: 50, 100, 200 en 400 meter.' Terug op Texel, nu drie jaar gele den, werd al gauw duidelijk dat ze op het niveau dat ze gewend waren hier niet aan wedstrijden konden meedoen. Via hun vader kwamen ze in contact met Maris- ka Koenders, die zelf haar sporen in diverse sporten heeft verdiend en hen enige tijd begeleidde bij wielrennen en hardlopen. De zus sen vielen al snel op met hun prestaties in hardloopwedstrij den, waarna ze besloten voor de triatlon te gaan trainen. Dat gebeurde in samenspraak met Ferdinand Mulder, die deze tak van sport zelf jarenlang op hoog niveau heeft beoefend. 'Ik vond het meteen al leuk om te zien dat ze enthousiast waren. Dat heb je nodig bij de triatlon, want je er moet heel veel in investeren wil er in de toekomst wat uitkomen. Dan red je het niet met een uurtje trainen per dag. Maar in het begin was het natuurlijk wel een kwes tie van aftasten: wat kunnen ze en hoeveel tijd willen ze aan hun sport besteden?' Dat de zussen talent hebben, bleek al gauw. Al in hun eerste wedstrijden streden ze mee om de prijzen. Bij de open Neder landse kampioenschappen in het Limburgse Stein eindigde Jasmijn tussen de sterkste triatleten uit de Benelux op de derde plaats. Van de Nederlanders werd ze tweede. Nog beter verliep het Nederlands kampioenschap dua- thlon, een combinatie van lopen, fietsen en lopen, waarbij ze de titel won. Karlijn kwam er in een hogere leeftijdscategorie uit, maar werd toch knap derde. Het zijn prestaties die sinds de succesja ren van Ingrid van Lubek niet meer door een Texelse triatleet zijn geleverd. Hoewel de zussen behoorlijk all round zijn, vallen hun fietspresta- ties het meest op. 'Eigenlijk heb ben we het meest in zwemmen geïnvesteerd, want het fietsen ging gelijk al goed', vertelt Mul der. Hij is blij met hun talent op dat onderdeel. 'Het is langzaam aan het veranderen, maar fietsen is lang een ondergewaardeerd onderdeel geweest, waarop de verschillen maar klein waren. Het algemene idee is dat je behou dend moet rijden, omdat als je teveel geeft je met het lopen in de problemen komt. Maar die mei den trekken zich daar weinig van aan.' Ter illustratie haalt Mulder een wedstrijd aan waarin Jasmijn en Karlijn een minuut na de snel ste deelnemer uit het water kwa men. 'Maar na één ronde, van 6,6 kilometer, hadden ze al vijftig seconden goedgemaakt en zaten ze vlak achter de koploper.' Opvallend is de bijna weten schappelijke manier waarop ze onder leiding van Mulder te werk gaan. Belangrijk daarbij is vooral de afwisseling. In principe wordt er elke dag getraind en soms zelfs twee keer per dag, maar geen twee trainingen na elkaar zijn identiek. De aandacht wordt gelijkelijk verdeeld over zwem men, fietsen en lopen en gemid deld één keer per week is er een zogenoemde koppeltraining, waarbij meerdere onderdelen worden gecombineerd. Mulder: 'Dat is meestal op zaterdag. Dan fietsen ze bijvoorbeeld twintig minuten en lopen ze er tien. En dat drie keer.' Ook de overgang van het ene naar het andere onderdeel krijgt de aandacht, omdat daar veel tijdwinst valt te behalen. Experimenten worden niet geschuwd. Zo zwom Jasmijn onlangs bij een wedstrijd in Düs- seldorf zonder wetsuit. 'We had den daarvoor gekozen omdat de deelnemers vanuit het water wel twee- of driehonderd meter moes ten lopen naar hun fiets. Op zo'n afstand loopt al het water uit je pak en dan krijg je het bijna niet meer uit. Je draagt zo'n pak om niet onderkoeld te raken, maar op de sprint lig je maar acht of negen minuten in het water en dan krijg je het echt niet zo gauw koud. Het experiment pakte goed uit, want ze won een hoop tijd.' Erg belangrijk in de triatlon - en in welke sport niet? - is dat trainin gen intensief genoeg zijn om ster ker en sneller te worden, maar dat ze niet tot overbelasting lei den. Om te kunnen bepalen hoe veel de lichamen van de sporters aankunnen, maakt Mulder niet alleen gebruik van de hartslag meter, maar moeten zijn pupillen ook een weblog bijhouden. 'Het is belangrijk te weten hoe ze zich voelen, zeker als je ze niet elke dag ziet.' Nieuw is het gebruik van de ome gawave, een uiterst geavanceerd apparaat dat ECG's maakt, de hersenactiviteit en het functione ren van de longen meet en de mate waarin het zenuwstelsel zich herstelt van een zware inspanning. Nieuw is het niet, want bewegings- en voedings deskundige Henk Kraaijenhof, die jarenlang sprintkampioene Nelli Cooman trainde, deed er tien jaar geleden al ervaring mee op. 'De omegawave geeft binnen een paar minuten alle gegevens. Het is daarna aan mij die te interpre teren. Een kwestie van fingerspit- zengefühl. Dan moet je bijvoor beeld vaststellen dat korte, explosieve oefeningen nog wel mogelijk zijn, maar een lange duurtraining niet.' In het uiterste geval moet echt gas worden teruggenomen. Niet altijd tot genoegen van de zus sen. 'Ik train het liefst. Ik houd niet van stilzitten', zegt Jasmijn onomwonden. Mulder lacht: 'Ik wens hun ouders altijd veel suc ces als ze vlak voor een wedstrijd rust nemen. Want ze worden dan altijd een beetje hyper.' Serieus: 'Maar het is belangrijk dat ze leren hun lijf aan te voelen. Ze moeten de échte pijn gaan her kennen. Dat die wat anders is dan de normale pijntjes tijdens een flinke krachtinspanning.' De zus sen zijn blij met de kennis van hun trainer, benadrukken ze. 'Zonder de professionele hulp van Ferdinand waren we nooit zo ver gekomen.' Ze trainen veel samen, maar doen niet per se exact dezelfde oefe ningen. Mulder: 'Het evenwicht tussen duurtrainingen en interval moet heel goed zijn, maar elk lichaam reageert anders. Je kunt dus niet iedereen op hetzelfde schema zetten. Jasmijn is iets sneller, Karlijn kan wat meer duur- werk aan. Óm een voorbeeld te geven: Karlijn zwemt graag twee keer duizend meter, Jasmijn doet liever twintig keer honderd meter. Het is dus zaak daar goed reke ning mee te houden.' In de aan loop naar wedstrijden zijn de trai ningen minder intensief. Bovendien hebben de trainer en zijn pupillen bepaald dat niet alle triatlons even belangrijk zijn. Dat ze zich tijdens de sterk bezette wedstrijden in binnen- en buiten land met de internationale con currentie kunnen meten, is van meer belang dan een overwinning in de Texelse triatlon. 'Op Texel gingen we hand in hand over de finish en sommige mensen von den dat niet zo leuk', vertelt Kar lijn, die bij het zwemmen en fiet sen een kleine voorsprong had opgebouwd, maar haar zus hal- Koppelrijdrit wielrenners Wielersport Texel houdt vanavond een koppeltijdrit. Deelnemers rij den in tweetallen vier ronden van acht kilometer en mogen elkaar helpen. De tijd van de tweede ren- verwege de slotafstand langszij zag komen. 'We besloten toen samen door te gaan en er niet om te sprinten. Het was niet gepland, al hadden we het er wel eens over gehad.' Ze hadden de goedkeu ring van hun trainer. 'Je kunt niet elke keer tot het uiterste gaan. Je moet je doelen stellen. Buiten staanders kennen het doel niet en daarom keken ze er misschien raar tegenaan', aldus Mulder. De combinatie van topsport en school gaat de zussen voorals nog goed af. 'Een kwestie van goed plannen. We proberen het meeste huiswerk al op school te maken. En als het echt druk wordt op school, dan houdt Ferdinand daar rekening mee met de trai ning', vertellen ze. Jasmijn gaat na de vakantie naar 5 VWO, Kar lijn behaalde onlangs het HAVO- diploma en begint binnenkort een studie fysiotherapie in Utrecht. Heel bewust heeft ze gekozen voor een zogenoemde topsport klas. 'Je krijgt er betere facilitei ten dan op een gewone school. Een aangepast rooster, vrij als je op trainingskamp moet en als je er een jaar langer over doet, hel pen ze je met de studiefinancie ring.' De afgelopen maanden deden de zussen mee aan diverse interna tionale wedstrijden. In België streden ze maandag mee om de ereplaatsen, maar dat lukt niet altijd. Mulder: 'Dat zou ook niet reëel zijn. De meeste meiden zijn één of twee jaar ouder en maken veel meer trainingsuren per week. Zo ver zijn Karlijn en Jasmijn nog niet. Maar ik heb ze bewust in het diepe gegooid. Het ging te gemakkelijk in Nederland. Het wordt ook gepromoot door de bond om zo sterk mogelijke con currentie te zoeken.' Óndanks een ongelukkige val met de fiets van Karlijn bij de Nederlandse kampioenschappen in Weert genieten de zussen volop van alle nieuwe ervaringen. Wel moeten ze behoorlijk wennen aan de methoden van sommige wel erg fanatieke concurrenten. Vooral bij de start van het zwemmen kan het er hectisch aan toe gaan. 'Ze trekken soms aan de rits van je wetsuit, in de hoop dat-ie open gaat.' Mulder: 'Dat is ook een ervaring die je moet opdoen als je verder wilt komen. Je moet de drive hebben en leren je er tegen te verzetten. Dat kan alleen in zulke wedstrijden.' Joop Rommets ner vormt de eindtijd van het kop pel. De jeugd rijdt één ronde van acht kilometer en mag dat zowel individueel als met een koppel doen. De wedstrijd gaat om 19.00 uur van start aan de IJsdijk, vlakbij de jachthaven van Oudeschild. De koppeltijdrit komt in de plaats van de geplande individuele tijdrit. In het kielzog van hun trainer lopen Jasmijn en Karlijn van der Burg over de baan Portugal, waar in de kerstvakantie een trainingsstage werd gehouden. het trainingscomplex Monte Gordo Ereplaatsen voor zussen in België Karlijn van der Burg is maan dag bij het open Belgisch kam pioenschap triatlon in Izegem op de tweede plaats geëindigd op de sprintafstand. Hoewel ze nog net geen 18 jaar is, kwam ze uit in de categorie voor 18- en 19-jarigen. Haar zus Jasmijn (16) legde bij de 16- en 17-jari- gen beslag op de vijfde plaats. Vooral Karlijn presteerde zeer constant, in een veld dat vooral uit Belgische deelnemers en een enkele Luxemburgse bestond. Al na het eerste onderdeel, het zwemmen, lag ze op de tweede plaats. Ondanks dat ze door baancommissarissen tweemaal per ongeluk de verkeerde kant werd opgestuurd, slaagde ze er tijdens het fietsen in haar positie te consolideren, al kreeg ze ste vige concurrentie van de nummer drie. Tijdens het lopen plaatste ze een versnelling en dat was ruim voldoende om als tweede de finish te passeren. Ook Jasmijn lag lange tijd op koers voor een plaats op het ere podium. Ze kwam als derde uit het water en lag na het fietsen nog steeds derde, maar kreeg tijdens het lopen last van hevige zijsteken, waardoor ze veel tijd verloor en tot haar teleurstelling terugviel naar de vijfde plaats. Haar trainer Ferdinand Mulder was desalniettemin tevreden: 'Vooral het zwemmen ging heel goed. Maar ook bij het lopen zit het er in en eens komt dat er uit.' Frappant was dat de zussen, die in verschillende wedstrijden uit kwamen, precies dezelfde tijd realiseerden: 1.10.55 uur. De volgende wedstrijd op het programma van Karlijn en Jas mijn van der Burg is het Neder lands kampioenschap duathlon (een combinatie van lopen, fiet sen en lopen), dat zondag 18 september in Tilburg wordt gehouden. Jasmijn verdedigt er haar vorig jaar veroverde titel.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7