I .txl Oprichtster theatergroep Villa Borghese terug naar haar roots 'Ik voelde me ineens ook een Texelse' TEXELSE 10 COURANTvri^a—s*,. v Marja Olff is zondag te zien in De Kroonprins. Het is zondagmorgen. Op straat klinken de voetstappen van het kerkvolk dat zich na de dienst in de Maartenskerk naar huis begeeft. Ik zit voor een interview met Marja Olff, oprichter van theatergroep Villa Borghese en deze zomer steun en toeverlaat Programma Zwemvierdaagse Zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg heeft het programma voor de Zwem vierdaagse bekend gemaakt. Terwijl de zwemmers van maandag 29 augustus tot en met donderdag 1 september hun baantjes trekken, worden rond het bad verschillende activiteiten ontplooid. De Zwem vierdaagse vindt plaats van 18.00 van eetcafé De Kroonprins in Oosterend. We spreken elkaar op het zonnige achterterras. Onze tafel wordt overschaduwd door de honderdjarige moerbei boom, die met zijn knoestige, grillig gevormde takken tot de verbeelding spreekt. tot 20.00 uur. Maandag treedt het Visserskoor op, wordt er vis gebak ken en kan in aquaballen over het water worden gelopen. Op dinsdag verzorgen Kelly Vonk en Denise Barhorst van Artex workshops streetdance en op woensdag kan een klimwand worden bedwongen. De vierdaagse wordt donderdag afgesloten onder het genot van een zelfgebakken broodje en een fruitcocktail. Daarnaast zijn er elke dag vele spelletjes en activiteiten. Deelname aan de Zwemvierdaagse kost €5,-, opgeven kan aan de kassa van het zwembad. Evenals de intrigerende titel en ondertitel 'Alle 13 goed! Ik ben een muur en mijn borsten zijn de torens' - een tekst uit het Bijbelse Hoog lied, het liefdesgedicht bij uitstek. Daarmee kondigt theatergroep Villa Borghese de theaterdinervoorstel- ling van komende zondag in De Kroonprins aan. De spelers van de in 2003 opgerichte theatergroep Villa Borghese, die tekent voor comedy, variété, muziek en magie hebben hun sporen in het theater, op tv, in films en in de kleinkunst ruimschoots verdiend. Marja Olff is al twintig jaar professioneel actrice, dichteres, schrijver en presentatri ce. Zij volgde een parttime acteer opleiding bij De Trap in Amster dam, waarbij ze overdag haar kost verdiende in de horeca, studeerde aan de Academie Camera acteren in Maarssen en volgde diverse internationale workshops op acteergebied. Zo kreeg ze onder andere les van Derek Walcott, die een Nobelprijs won voor literatuur en van Warren Robertson, die Marilyn Monroe nog onder zijn hoede had. Ze vertolkte diverse gastrollen op TV, speelde in com mercials, geeft al tien jaar one womanshows voor bedrijven op het gebied van veranderingspro cessen en vindt daarnaast nog tijd om haiku's te schrijven. Zij richtte in 2003 theatergroep Villa Borghe se op. Waarom gooit Marja Olff met haar groep haar hele ziel en zaligheid zonder winstbejag in een project met iemand die ze tot voor kort helemaal niet kende, eigenaar/ gastheer Arjan Trap van eetcafe De Kroonprins? 'Het overkwam mij', zegt de Amsterdamse peinzend. Ik was hier voor een korte vakantie. Even naar het eiland waar mijn hele familie nogal idolaat van is. Het was altijd Texel voor en Texel na, zo'n hysterisch gedoe waarvan ik dacht laat maar. Maar toen hoorde ik dat ik hier verwekt ben tijdens een romantische vakantie van mijn ouders. Dat verklaarde dat over dreven ophemelen van het eiland. Is bovendien het bewijs dat ze blij met me waren. Het eiland kreeg op slag een ander gezicht voor mij. Ik voelde me ineens ook een Texelse. Hier op het eiland ben ik opnieuw begonnen. Terug naar mijn roots. Hoe kom ik bij De Kroonprins? Heel bijzonder verhaal eigenlijk. Flip, mijn man, en ik hadden voor een paar dagen een vakantiehuisje gehuurd in Oudeschild bij Cor Bruin en op een donderdagavond fietsten wij nog even naar Ooste rend voor een warm bakje. Stapten De Kroonprins binnen en meteen troffen mij drie dingen: de potka chel, de kunsttekeningen aan de muur én het gedicht op de spiegel: Ik laat alles los wat geen liefde is. Er is tijd en ruimte voor alles wat ik wil gaan doen! Ik leef in het nu. Elk moment is nieuw. Ik besluit nu om in te zien hoe waardevol ik ben. Ik hou van mezelf en waardeer mezelf. 'Het was donderdag. Filmhuis avond. Va, Vis et Deviens (Ga, zie en word wat) draaide. Het is het verhaal van een Ethiopisch jonge tje dat de armoede in zijn land ontvlucht door zich voor te doen als Joods weeskind en daarmee een (een) ticket 'koopt' voor een betere toekomst in een ander land. Waardoor het precies kwam weet ik niet, maar het gegeven van dat dappere eenzame kind en de beroofde moeder, maakte een die pe emotie in mij los. De de tranen stroomden over mijn wangen. Ik weet nog dat ik later op de avond, onder een heldere sterrenhemel tegen de wind in terugfietsend naar Oudeschild, mij diep gelukkig voel de.' 'Door de tranen bevrijd van..., ja van wat? Een mysterie was het. Verbonden met dit eiland. Ik wilde nog een week langer op Texel blij ven en van het een kwam het ander. Mijn man en ik hebben nu tijdelijk een tweede huisje gehuurd op Texel. In de weekends werk ik nu 's avonds bij Jan en Jenny Stolk, in samenwerking met hun dochter Jolanda, in het Havenres taurant. Een heerlijk restaurant met fantastisch eten, waar ik me thuis voel. Overdag werk ik vaak aan de publiciteit van De Kroonprins omdat het concept mij aanspreekt van nog meer plaatsen op Texel waar je je 'thuis' kunt voelen. Plaat sen met aandacht, kwaliteit, echte Texelse Producten, alles wat van de zee is en waar ook plaats is voor echte kunst, levenskunst. In een gesprek met Arjan Trap was ik te weten gekomen dat hij naast zijn pas opgerichte Filmhuis/Huis kamerbioscoop ook iets met thea ter wilde. Op zoek was bij de thea terbureaus naar acteurs die in zijn idee en budget pasten. En toen kwamen wij voorbij. Alsof het zo moest zijn. Oosterend is een vis sersdorp, Arjan komt uit een vis sersfamilie. Zijn jeugd werd bepaald door de zee, vis, wind en water. Zijn vader voer op de kotter, zijn broers zitten op zee, de vis in zijn restaurant wordt aangevoerd door diezelfde kotter. Dat is toch gewel dig? De eerste theatervoorstelling moest dus gewoon iets met zee te maken hebben. Wilma Bakker, La Sirène, de zeemeermin. De vol gende voorstelling is op 28 augus tus: Alle dertien goed! Gespeeld door onze theatergroep Villa Borghese. Met als ondertitel de intrigerende zin uit Hooglied 8, hét ultieme liefdesgedicht uit de Bijbel: Ik ben een muur en mijn borsten zijn als torens.' 'Over de inhoud wil ik niet te veel zeggen', vertelt ze. 'Alleen dit: vrouwelijkheid, moederlijkheid, mede menselijkheid en liefde zijn naar mijn mening essentieel voor de wereld, die naar mijn idee ont menselijkt en verzakelijkt. Villa Borghese gaat over geboorte en dood, over moed, trots en verdriet. Over tijdens het leven sterven en opnieuw geboren worden. Nog niet zo lang geleden ben ik in Amster dam beroofd en in elkaar geslagen. Maar niet 'gestorven' in de zin dat ik nu mezelf opsluit in angst. Wij willen uitdragen dat je geen con cessies moet doen aan angst, maar vooral als vrouw trots moet blijven op jezelf. Op de kracht van de lief de die de wereld leefbaar maakt. Zijn als een muur met borsten als torens. Voor het goed begrijpen van deze laatste zin is het zeer aan te bevelen de tekst te lezen in de juiste context.' 'Alle 13 goed' is een voorstelling over leven, sterven en de moed om elke dag opnieuw te beginnen. Zonder de mede oprichters van Villa Borghese en de andere (theatermakers zou het voor ons, Marja, mijn man Flip, Michel, zijn vrouw Leontien, zijn broer Frank, zoons Gijs en Stijn, vrienden Ed en Carla, Floor, foto graaf Martin, Audrey, haar vriendin Rosa, haar dochter Zonne en alle andere leden van onze theaterfa milie, (zou het) niet mogelijk zijn dit bijzondere theater te laten zien. Komt dat zien! Komt dat zien! Villa Borghese speelt in De Kroonprins in Oosterend', besluit Marja Olff het interview. De moerbeiboom in de binnentuin van De Kroonprins, aan de voet van de Maartenskerk in Oosterend, staat nog steeds - onveranderd - te wachten op wat komen gaat... Corrie Timmer Geslaagd Cor Tromp (17) slaagde aan het Clusius College in Schagen voor de agrarische opleiding en volgt nu de vervolgopleiding. Hij is werk zaam bij Dros Grondverzet in Oos terend. Geslaagd Henk Tromp (23) is aan de Hanze Hogeschool Groningen geslaagd voor de opleiding Management, economie en recht. Hij studeerde af op een concept-informatiema nagementsysteem voor een bedrijf in Duitsland waar hij ook werkzaam Bommetje afgeblazen Het kampioenschap bommetjedui- ken, dat woensdag in zwembad Molenkoog zou worden gehouden, werd in verband met de weersom standigheden afgeblazen. Er meld den zich wel enkele deelnemers, maar te weinig om het kampioen schap door te laten gaan. Mogelijk wordt het in de laatste openings weken van het seizoen alsnog gehouden. Gemeente Texel Bekendmakingen Bouwzaken Aangevraagde omgevi ngsvergu nningen (1795 AM) Molenlaan 1 in De Cocksdorp, plaatsen van een afzuigpijp (ontvangen 18 augustus 2011). (1792 BD) Kerkesteeg 1 in Oudeschild, uitbreiden van een woning (ontvangen 18 augustus 2011). (1797 RL) Jan Ayeweg 11 in Den Hoorn, slopen en plaatsen van een stolpboerderij (ontvangen 22 augustus 2011). Tegen deze kennisgevingen kunt u geen bt maken. Bezwaren kunt u pas indienen als de omgevingsvergunningen zijn verleend. Verleende omgevingsvergunningen worden gepubliceerd. Verleende omgevi ngsvergu nningen Activiteit bouwen (1791 DK) Molenstraat 75 in Den Burg, uitbreiden van een verdieping op woning (verzonden 19 augustus 2011). (1791 DK) Molenstraat 77 in Den Burg, uitbreiden van een verdieping op woning en plaatsen van een carport (verzonden 19 augustus 2011). Activiteit slopen (1791 AL) Wilhelminalaan 17 in Den Burg, verwijderen asbestdak (verzonden 24 augustus 2011). (1796 BB) Nikadel 19 in De Koog, gedeeltelijk slopen van een supermarkt (verzonden 12 augustus 2011). Verleende verlenging afhandelingtermijn bouwvergunning tweede fase (oude wetgeving) (1792 BG) Loodssingel 23 te Oudeschild, bouw kantoor aan huis met overige gebruiksfuncties (verzonden 18 augustus 2011). Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de Publieksbalie van het gemeentehuis. Volgens de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de dag waarop de besluiten zijn bekendgemaakt verzenddatum) een bezwaarschrift indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Het bezwaarschrift wordt ondertekend en indiener, de dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt, de gronden van het bezwaar en een afschrift van het bestreden besluit. Indien een bezwaarschrift is ingediend, is het in spoedeisende gevallen mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen bij de Vergaderingen voorzieningenrechter van de Rechtbank te Alkmaar, Postbus 251,1800 BG Alkmaar. De indiener van een dergelijk verzoek krijgt een nota voor griffierechten. Dinsdag 30 augustus vergadering lokale Welstandscommissie om 11.30 uur, gemeentehuis Den Burg De agenda is in te zien op www.texel.ni De Gemeente Politiek Agenda's verslagen. Daarnaast ligt te agenda vanaf maandag ter inzage bij de publieksbalie. Als u een (betaald) vooroverleg of previsie wilt kunt u dit aanmelden bij de gemeentelijk plantoelichter, de heer F. Nijdam, telefoon (0222) 362185. Woensdag 31 augustus, 19.30 uur, vergadering van de gemeenteraad in de raadzaal Op de agenda onder andere: Hoofdstuk 'bezuinigingen'uit de kadernota 2012. Wilt u meer weten? Dan kunt u contact opnemen met de raadsgriffier Marit de Porto (telefoon 14 0222 of e-mail mdeporto@texel.nl). Actuele vergaderstukken en de agenda kunt u vinden op onze website www.texel.nl De gemeente Politiek Agenda's verslagen. De vergaderingen worden LIVE uitgezonden via www.texel.nl LIVE uitzending Raadsvergadering en kunnen ook achteraf worden teruggezien. Verkeersmaatregelen Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat voor evenementen de volgende tijdelijke verkeersmaatregel nodig zijn: Voor de Nederlandse kampioenschappen tijdrijden voor vrije renners nabij Oudeschild en Oosterend het afsluiten van de wegen IJsdijk en Lancasterdijk voor alle verkeer, op zaterdag 3 september 2011 van 12.00 tot 18.00 uur. Voor de Schapenfokdag en het houden van de weekmarkt in Den Burg het afsluiten van de straten Parkstraat en Elemert, tussen Keesomlaan en Parkstraat voor alle verkeer op maandag 5 september 2011 van 06.00 tot 17.00 uur. Voor de Strendervisrookwedstrijd in Oosterend het afsluiten van de Verlorenkost voor alle verkeer op zaterdag 10 september 2011 Voor de wedstrijden met paarden SGW Texel nabij Den Burg het afsluiten van de Hoornderweg, tussen Pontweg en Zuidhaffel voor alle verkeer, op zaterdag 10 september en zondag Gemeente Texel Emmalaan 15,1791 AT Den Burg T 14 0222 E gemeente@texel.nl 11 september 2011 van 08.00 tot 19.00 uur. Voor de Samengestelde Menwedstrijd Texel nabij Den Burg het instellen van eenrichtingverkeer op Akenbuurt tussen Westerweg en zijweg naar de Kartingbaan, rijrichting naar de Westerweg op 17 en 18 september 2011. Voor het Nederlands kampioenschap handboogschieten in De Koog het afsluiten van een gedeelte van de parkeerplaats nabij strandslag 21 voor parkeren van donderdag 15 september tot zondag 18 september 2011. Voor de Jachthondenproef Texel nabij De Cocksdorp het afsluiten van de Stengweg tussen Hoofdweg en Langeveldstraat voor alle verkeer, op zondag 18 september 2011 van 08.00 tot 16.00 uur. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat voor werkzaamheden de volgende tijdelijke verkeersmaatregel nodig zijn: In Den Hoorn het afsluiten van de Stolpweg tussen Diek en Naalrand voor alle verkeer van maandag 5 september tot vrijdag 7 oktober 2011. In Den Hoorn het afsluiten van De Naai voor alle verkeer van maandag 12 september tot vrijdag 21 oktober 2011, de supermarkt is bereikbaar vanaf de Kerkstraat. In Den Hoorn is de Herenstraat afgesloten aan de kant van De Naai van 19 september tot vrijdag 21 oktober 2011, het eenrichtingverkeer in de Herenstraat is opgeheven in deze periode. In polder Eierland het afsluiten van de Postweg, tussen Oorsprongweg en Hollandseweg voor alle verkeer van maandag 12 september tot vrijdag 7 oktober 2011 De werkzaamheden zijn afhankelijk van weersomstandigheden, vertragingen zijn daardoor mogelijk. Meer informatie over de verkeersmaatregelen van tijdelijke aard is te verkrijgen bij de heer D. van Sijp van de afdeling gemeentewerken, telefoon 0222-362177. Openingstijden maandag t/m donderdag 8.30 -12.30 uur vrijdag* 15.00-19.00 uur gemeentearchief: dagelijks 10.30 -12.30 uur 'op vrijdag kunt u geen aangifte doen voor geboorte, huwelijk en overlijden Wilt u de bekendmakingen per e-mail ontvangen? Meld u aan op www.texel.nl www.texel.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10