Camera bij mosselbanken TEXELSE 4 COURANT Groeneplaats: 'Sfeer van weleer is nooit meer te benaderen' Na twee jaar varen terug in Oudeschild DeiJ'BuRÓ Ten noordoosten van De Cocks- dorp wordt volgende week op de Waddenzee een camerapaal geplaatst voor het project Mos selwad. Dat project beoogt het herstel van mosselbanken. Het gaat om een tien meter hoge paal met een geavanceerd video systeem. Onderzoekers van onder meer IMARES en het NIOZ kunnen daarmee 24 uur per dag in kaart brengen welke processen zich op mosselbanken afspelen. Dat moet gegevens opleveren over de wijze waarop mosselbanken in de Wad denzee ontstaan en groeien en het moet in beeld brengen waardoor de mosselbanken verdwijnen. De paal bij De Cocksdorp is de eerste van drie camerapalen die de komende tijd in het waddengebied worden geplaatst. Nummer twee komt op het Brakzand, een mos- selbank ten zuiden van Schiermon nikoog. Nummer drie komt later ergens in de westelijke Waddenzee op een plek waar een mosselbank wordt aangelegd. Mosselwad is een project dat in 2009 is ontstaan. Projectleider is de vereniging Kust Zee in Lieden. De andere deelnemers zijn IMA RES, het NIOZ, SOVON Vogelon- derzoek en het Nederlands Insti tuut voor Ecologie in Yerseke waarmee het NIOZ aan het fuseren is. Het project kreeg in 2009 €5,3 miljoen uit het Waddenfonds. Rijks waterstaat, Noord-Holland, Fries land en het ministerie van Infra structuur en Milieu betalen ook mee. Bedoeling is dat de onder zoeken in 2015 leiden tot een handboek waarin staat wat er moet gebeuren om mosselbanken in de Waddenzee te herstellen en daarna te beheren. De camerapaal bij De Cocksdorp is ontwikkeld door de faculteit Geowetenschappen van de univer siteit in Utrecht. De camera kan volgens Kust Zee bijna 360 gra den rondom kijken en is gepro grammeerd om rekening te houden met de lokale omstandigheden. 'Bij laag water registreert de paal de vorm en de patronen van de mosselbank en het foerageerge- drag van vogels', aldus een verkla ring van Kust Zee. 'Bij hoogwater registreert de camera de golven en de stroming over de bank. Het systeem is voorzien van infrarood lampen en kan ook 's nachts vogel opnames maken.' Kust Zee heeft voor de plaatsing vergunning gekregen van de pro vincie op basis van de Natuurbe schermingswet, de gemeente heeft een bouwvergunning afgegeven en Rijkswaterstaat heeft een water vergunning afgegeven. Natuurmo numenten heeft als eigenaar van het betreffende gebied eveneens toestemming gegeven. 'Hij wordt ook buiten het broedseizoen geplaatst', aldus een woordvoer der. De camerapaal, die als tijdelijk bouwwerk blijft staan tot 2015, is te zien vanaf het fietspad langs de Waddendijk. Hij is vanaf septem ber in bedrijf. Op www. mossel wad. nl kan een selectie van de beelden worden bekeken. Plattegrond van Den Burg, omstreeks 1828. Na mijn eerdere stukje over de invulling van de Groeneplaats wil ik graag nog een toelichting en aanvulling geven. Eerst was ik solidair met de groep Hartversterkend. Ik ben namelijk ook een beetje behoudend en de herinnering aan de oude Groene plaats vervulde mij met een groot verlangen naar de oude situatie. Daarna realiseerde ik mij dat er nogal wat praktische bezwaren aan kleven en dat we in 2011 leven en niet in 1960. De leefge woonten en de vrijetijdsbesteding van jong en oud zijn in 50 jaar drastisch veranderd. Het oplei dingsniveau is veel hoger en de technische mogelijkheden zijn niet te vergelijken. Dit alles heeft ver gaande consequenties voor onze leefomgeving. Het door 'Hartversterkend' gepro pageerde ringvormige stratenpa- troon bestond uit de buitenring gevormd door Weverstraat, Hoo- gerstraat, Gravenstraat en War moesstraat. De binnenring werd gevormd door een deel van de Kantoorstraat, de Burgwal, de Parkstraat en de buitenkant van de Groeneplaats. De Burgwal zelf lag tussen de buiten en de bin nenring (Zie 't Lant van Texsel pag. 74) De Binnenburg/het Raak- sje was slechts een doorsteek om snel van de ene kant naar de andere kant van de ring te komen. Het Raaksje zelf versprong nog weer van de Binnenburg, omdat het op de grens van de toenmalige Wezentuin (nu park) gebouwd werd. Het park was in die tijd dus veel groter Bij de huidige plannen loop je in de Binnenburg weer tegen een muur aan, waardoor het ringvormige patroon onderbroken wordt. Historisch gezien word aan de ringvorming dus geen geweld gedaan. Ten tijde van de oude Groene plaats omstreeks 1960 was de situatie totaal anders dan nu. Toen waren daar gevestigd Hotel Texel (nu De Lindeboom), de Oranje boom (nu Azië) en opticien/juwe lier Bakker (nu Opticien Eye Wish Groeneveld/Winnubst). En verder: Rookartikelenwinkel Vlas, Kapper v.d.Aakster, Textielhuis Zegel (later Zegel huishoudelijke artikelen), Kapper Appelboom, Rookartike lenwinkel Zoetelief, Hotel restau rant de Lindeboom, kruideniers winkel Nijens en slager Visser (later samen de Vivo supermarkt) en de VW. Bovendien was er een busstation en een veemarkt. Ook mocht midden op de Groeneplaats worden geparkeerd. Door het geringe autobezit werden in het centrum nog geen auto's geweerd. De bus reed zelfs door de Wever- Wat ik zeggen wou straat en over de Stenenplaats. Tenslotte was het plein meer besloten, omdat de doorsteek naar de Elemert er nog niet was. De situatie is gigantisch veran derd. Nu staan er alleen nog De Lindeboom, restaurant Azië, De Rabobank, de ING en opticien Eye wish Groeneveld/Winnubst. De veemarkt is veranderd in een warenmarkt. De oppervlakte van de Groeneplaats is ongeveer ver dubbeld. Toch kan de warenmarkt met name in de zomer niet vol staan met de huidige Groene plaats, maar moeten ook de Park straat en een deel van de Binnenburg gebruikt worden. Ook voor de Folkloremarkt is de halve oppervlakte niet genoeg. De mark ten kunnen een veel betere inde ling maken als de bult weg is. Het aantal winkels (veel kleiner in de foodsector en veel groter in de non-foodsector) en de verkoop vloeroppervlakte is zoveel groter, dat een reële vergelijking niet mogelijk is. Als we aan de Groeneplaats nog een schijn van gezelligheid willen geven, moeten zich daar alleen horecagelegenheden met terras sen vestigen. Maar in de winter zal dit niet genoeg zijn. Deze waarnemingen vergelijkend, komen we tot de conclusie komen dat we de sfeer van weleer nooit en te nimmer meer kunnen bena deren. Nu de situatie op Texel voor de komende tien en misschien wel twintig jaar: Er is geen belangrijke uitbreiding van het toerisme te verwachten. Het zal van de toe name in het voor- en naseizoen moeten komen. Het beddenquo tum is zo goed als uitverkocht. Laat u niet verleiden tot het naast elkaar leggen van de TESO-cijfers en de bezettingsgraad van het eiland. De TESO-cijfers worden namelijk geflatteerd door de toe name en het gebruik van het auto bezit. Ook de toename van het weekend- en midweektoerisme en daarmee de afname van de gemid delde verblijfsduur en de toename van het dagtoerisme spelen een rol van betekenis. Het winkelbestand op Texel is zodanig, dat de economische draagkracht nu reeds geweld wordt aangedaan. Het aantal (en de) vierkante meters van de leeg stand, nu al aanzienlijk, zal door de realisering van de huidige plan nen in de komende jaren toene men. Dit is niet alleen te wijten aan de huurprijs per vierkante meter. Er is gewoonweg geen markt voor. Op de horeca heb ik niet zoveel zicht. Maar als ik op Texel iedere week uit eten ga, heb ik de restau rants binnen een jaar nog niet allemaal bezocht. De bouwgrond op de Groeneplaats is veel te duur om alleen woningen te bouwen. Bovendien krijg je daarmee geen gezellig plein. In de huidige plannen wordt het park weer het ondergeschoven kindje. Niet zichtbaar en slecht bereikbaar met (hoe kom je op het idee) een parkeerplaats voor ca.30 auto's aan de rand van het park. Kortom, als we het plan uitvoeren zoals ik in mijn vorige notitie heb uiteengezet, hebben we geen nul optie, maar hebben we wel een bruikbaar plan. We verlengen het straat- beeld van de Parkstraat en we maken het park een integre rend onderdeel van het centrum, waarbij het ook nog veel toegan kelijker wordt. Mijn langetermijnvi- sie kost weliswaar geld, maar is beter dan een bouwput in het mid den van het dorp en/of een ver dere uitholling van het winkelbe stand. Overigens ben ik wel een fervent voorstander van het bouwen van woningen aan de Burgwal. Mijn voorkeur gaat echter uit naar een paar rijtjes met woningen zoals in de Jan Reystraat. Uiteraard in een wat aangepaste bouwstijl. Gerard C. van der Kooi. Warmoesstraat 10, Den Burg Hieronder beknopt het plan Van der Kooi: 1. Laat het park ca. 30 meter oprukken richting Rabo bank. 2. Maak voor het park langs een voetgangerspromenade naar Moerbeek. 3. Verleng de bouw grond langs de Parkstraat richting Elemert met ca. 30 meter. 4. Zet op de hoek Elemert, Groeneplaats, Parkstraat een kiosk, een kunst werk of iets anders om de toegang tot de Elemert te camoufleren. 5. Laat de toegangsweg tot het par keerterrein van De Texelse Make laars langs hun perceel lopen en houdt het park vrij voor voetgan gers. Verplaats het verdeelstation /transformatorgebouwtje van de netbeheerder. 6. Heroverweeg de parkeerplaatsen voor de banken. Door hun efficiëntiemaatregelen komen er toch bijna geen klanten meer. 7. Laat een deskundige zich richten op de verdere herinrichting van de Groeneplaats. 8. Laat de gemeente het verlies van nemen en over gaan tot de orde van de dag. 9. Doe geen krampachtige pogingen door middel van bouw- kavels om het verlies te verklei- Koger rk kerk houdt laatste zomerdienst De Raad voor het Zomerwerk houdt zondagavond 28 augustus in de rooms-katholieke kerk in De Koog de laatste interkerkelij ke zomerdienst. De dienst begint om 19.30 uur en wordt geleid door dominee Petra Barnard. Het Texels Christelijk Mannenkoor verleent medewerking onder leiding van Gerard van der Slikke en met organist Wout Stam. Volgens de Raad voor het Zomer werk is het afgelopen seizoen goed verlopen. 'We hebben vele spon tane en mooie ontmoetingen gehad met bekende en nieuwe gasten', aldus Maartje Guiljam. 'We hadden volle kerkjes en kerken en we moesten soms klapstoelen erbij zetten voor de Taizé-vieringen. We hadden ook de zomeravondcon certen en de interkerkelijke zomer ochtenddiensten. In de Schuilhut was het na afloop van een aantal activiteiten een gezellige volle bak met koffiedrinkers en spelende kin deren aan het voetbalspel.' De samenwerking tussen de Texel se kerken, het bisdom Essen en de Evangelische Kirche Deutschland was volgens Guiljam hartverwar mend. Tot en met 27 september zijn er nog verschillende zomer avondconcerten te beluisteren en tot en met 19 september zijn er op de maandagavonden vanaf 20.00 uur nog diavoorstellingen over Texel in het kerkje aan de Dorps straat in De Koog. Woensdagavond 31 augustus wordt om 20.30 uur de laatste Tai- zé-viering van het zomerseizoen gehouden in het kerkje aan de Dorpsstraat. Daaraan wordt mee gewerkt door alle Texelse kerken, het bisdom Essen de protestantse kerk uit Duitsland. Het bisdom Essen staat nog tot en met 11 sep tember op camping Kogerstrand. Twee jaar geleden was Texel de eerste stop van hun rondreis over de Atlantische Oceaan. De plek om de laatste voorberei dingen te treffen en om afstand te nemen van het normale leven. Donderdag keerde de Pjotter terug in de haven van Oudeschild, met aan boord Rhi- annon en Sebastiaan Ambtman uit Amsterdam en hun kinderen Emma en Macsen - en een schat aan ervaring. Ze komen rechtstreeks van Fair Isle, het zuidelijkste eiland van Shetland, halverwege de Orkneys, zo'n drie en een halve dag varen van Texel. Misschien wel het meest onwerkelijke stuk van de afgelopen twee jaar, de reis terug naar huis. 'Toen we vanmorgen Den Helder passeerden, stond Sebastiaans vader op de dijk met een Nederlandse vlag te zwaaien', vertelt Rhiannon. 'Zo dichtbij, en toch konden we er niet komen.' Het was een bewuste keus om eerst naar Texel te gaan. 'Na twee jaar is het goed om een moment te nemen om even tot rust te komen, even omschakelen voor we ons weer in het gewone leven storten.' Een reis van twee jaar is niet iets dat je zomaar onderneemt. Of toch? 'We waren het al langer van plan', vertelt Ambtman. 'We had den de boot gekocht en ons voor genomen over twee jaar van wal te steken. Tot we iemand tegen kwamen die ons vroeg: waarom over twee jaar? waarom niet nu meteen? Want het blijkt dat veel mensen twee jaar als een soort veilige optie houden. Dat is ver weg, in die tijd kan er van alles gebeuren en je hoeft nog niet con creet plannen te maken.' Eenmaal bewust van dit feit, bleek er inder daad geen zwaarwegende reden te zijn de reis uit te stellen. Dus werd de Pjotter naar Texel geva ren, waar de reis van start ging. In twee jaar tijd zeilde de familie Ambtman de hele noordelijke Atlantische Oceaan rond. Van Texel naar Engeland, via Biskaje naar de Canarische Eilanden en de Gambia, dan de oversteek naar Suriname en langs de Caraïben en de oostkust van de Verenigde Sta ten naar het noorden. Daar, in New Brunswick, werden Rhian- nons ouders bezocht. 'Daar aan gekomen, besloten we nog een jaar langer weg te blijven. Het is bekend dat je pas na twee jaar volledig los van alles komt. En het liep allemaal voorspoedig, dus waarom niet?' Dus er werd weer koers naar het zuiden gezet, nog maals langs de oostkust van de Verenigde Staten. Ten noorden van de Bahama's werd het storm seizoen afgewacht, waarna in het voorjaar via Curacao, Colombia en Midden-Amerika weer noord waarts werd gevaren. Vanaf New foundland werd via IJsland, de Far-Oer en Shetland koers gezet naar Den Helder. 'Het was een emotioneel moment om diep in de nacht het licht van de Lange Jaap weer te zien', vertelt Sebastiaan, die in Den Helder opgroeide. De lange reis werd gemaakt op een Breehorn, een schip van maar net elf meter lang en drieëneen halve meter breed. Een klein schip, wat vooral bleek toen onderweg van IJsland naar Europa een storm moest worden ontlopen. 'Dat was wel spannend, we konden hem maar net voorblijven', vertelt Rhi annon. 'Het was vooral moeilijk omdat Herb, die het weerbericht voor zeevarenden verzorgt, zei dat het erger was dan we ons konden voorstellen. Maar we hebben het gered.' Sebastiaan en Rhiannon zijn beide zeilers, wat in het geval van een lange reis ook wel noodzakelijk is. 'Toch leverden twee kapiteins op een schip geen problemen op.' Voor de vijfjarige Emma en de driejarige Macsen was het verblijf op de boot helemaal geen pro bleem. Net als hun ouders zullen ze weer moeten wennen aan het vasteland. 'Gelukkig konden we ons huis in Amsterdam aanhou den, dus daar kunnen we zo in', vertelt Sebastiaan. 'En verder? Ach, we zijn wel iets anders tegen de wereld gaan aan kijken.' Adoptie of puberteit? Fiom uit Alkmaar verzorgt een acht avonden durende cursus voor ouders van geadopteerde kinderen in de puberteit. Voor ouders die kinderen geadopteerd hebben, is het soms moeilijk in te schatten of het gedrag van hun kind gewoon puberteit is óf dat het met de adoptie te maken heeft. De cursus wordt gegeven op dinsdagavond van 19.30 tot 21.30 uur door maat schappelijk werksters Natalie van Boxtel en Hanneke Milde. Voor aanmelden en meer informa tie: tel. 088-1264960 of e-mail- adres alkmaar@fiom.nl.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 4