TEXELSE 5 COURANT Geen optreden tegen Slock en Hollebol Trouwerij niet via de webcam College gedoogt stacaravans Regen goed voor de groei, maar vertraagt de oogst Perceel suikerbieten langs de Marsweg. Oogst van pootaardappelen langs de Laagwaalderweg. Het graan bleef door de droogte kort en kan door de nattigheid niet overal worden geoogst. Glaswerk van Elsan Dijkgraaf is vanaf zondag te zien in Galerie Melk. De 8-jarige Jeroen Mulas Lastra uit Den Burg heeft woensdag €55,- opgehaald voor de door hongersnood geplaagde Hoorn van Afrika door oud speelgoed te verkopen. Hij verzamelde op eigen initiatief al zijn oude speelgoed en gelezen boeken en ging daarmee op de fol- kloremarkt in Den Burg zitten. De opbrengst gaat naar giro 555 van de Samenwerkende Hulporganisaties. Die plaatsten gisteren een bericht op hun website om Jeroen voor zijn actie te bedanken. B en w hebben afwijzend gerea geerd op het verzoek om hand havend op te treden tegen De Slock en De Hollebol aan de Parkstraat. Buurman Kees Dros had om ingrijpen gevraagd omdat zou zijn afgeweken van een eer der verleende vrijstelling en bouwvergunning. Vooral het horecagebruik van De Hollebol zou daarmee strijdig zijn. Het college, gesteund door de com missie bezwaarschriften, is het daar niet mee eens. Het is altijd de bedoe ling geweest om De Hollebol een horecafunctie te geven naast het bieden van ruimte voor evenemen ten, optredens en voorstellingen. Daarvoor is vergunning gegeven en van strijdigheid is dus geen sprake. Ondanks de bezwaren van een buurvrouw die vreest voor over last en aantasting van woonge not, gaat het college akkoord met de plaatsing van tien staca ravans op een erf aan de Krim- weg. De caravans dienen voor het onderbrengen van tijdelijk personeel van strandpaviljoen Paal 28 en vervangen de toerca- ravans die daarvoor tot dusver werden gebruikt. De caravans worden gedoogd in afwachting van definitieve huisves ting in de vorm van een loods met personeelsverblijven waarvoor de eerste fase van de bouwvergunning intussen is afgegeven. De commis sie bezwaarschriften vond het bezwaar gegrond omdat er nu meer wordt toegestaan dan vroeger: sta caravans in plaats van toercaravans Na het droge voorseizoen, heb ben met name pootaardappels, suikerbieten, maïs en graan kun nen profiteren van de overvloe dige regen in de maanden juli en augustus. Maar door waterover last loopt de oogst bij veel bedrij ven vertraging op. Bij de pootaardappelen is, ondanks de droge startperiode, de groei gemiddeld genomen goed, al is met name op percelen die vroeger in het jaar zijn beplant het aantal knollen achtergebleven. De oogst- campagne is al enige tijd aan de gang, waarbij op veel bedrijven de hogere klassen eerst op voorraad worden gerooid, waarna ze boven de grond drogen. Daardoor zijn ze minder besmeurd en hebben min der last van schimmels- en bacte- rieziekten. Het graan kende een moeizame start. Door de warmte na het zaai en is het graan niet zo goed uitge stoeid als in het verleden. Het graan heeft dit jaar weinig stro en de inschatting is dat de korrelop brengst dit jaar circa tien procent lager uitvalt. Probleem doet zich nu voor dat combines op nattere per celen het land niet op kunnen. Bij de suikerbieten is de groei goed, wel zijn hier en daar percelen met teveel onkruid. Door de warmte in Indienen aanvraag subsidie STIFT Mensen met plannen op toeris tisch gebied kunnen nog tot donderdag 1 september aan vragen voor subsidie indienen bij het toeristische investe ringsfonds STIFT. Dat heeft het bestuur van het investeringsfonds laten weten. Aanvraagformulieren zijn te vin den op www.stiftexel.nl. Daarop zijn ook de criteria te vinden waaraan projecten moeten vol doen om voor subsidie in aan merking te komen. Aanvragen moeten vóór 1 september binnen zijn bij het secretariaat van de stichting en dat is in handen van DBB aan de Abbewaal 27 in Den Burg. Het bestuur van STIFT behandelt vrijdag 23 september de op tijd ingediende aanvragen. Aanvra gers ontvangen uiterlijk 1 decem ber uitsluitsel van het bestuur. Bouwkundig is wel het een en ander gebeurd dat niet klopte met de oor spronkelijke vergunning maar daar voor is inmiddels een aangepaste vergunning verleend. Dros had ook bezwaar gemaakt tegen de horeca- en drankvergunning voor het com plex met als argument dat in strijd met de vrijstelling en bouwvergun ning was gehandeld, maar omdat van dat laatste geen sprake is werd ook dit bezwaar ongegrond ver klaard. De overlast die van het bedrijf zou uitgaan is volgend het college niet zodanig dat sprake is van een ontoelaatbare toestand voor de omgeving, waarbij erop wordt gewe zen dat de ondernemer zelf al maat regelen heeft genomen om overlast tegen te gaan. Ook het bezwaar van dezelfde afzender tegen het gedo- die ook nog het hele jaar kunnen blijven staan in plaats van alleen de periode van 15 maart tot 31 okto ber. Bovendien kan ook vast perso neel er gebruik van maken en is er geen einddatum bepaald voor het geval de vergunning voor de defini tieve loods er niet komt of niet in stand blijft. B en w hebben het advies van de commissie naast zich neergelegd. Ze redeneren dat niet uit de aanvraag is af te leiden dat de caravans ook door vast personeel zullen worden gebruikt. Wel zal er 's winters personeel met een tijdelijk contract worden ondergebracht, maar dat is niet strijdig met het beleid. Gecontroleerd zal worden of het ook werkelijk gaat om tijdelijk personeel. De ontbrekende eindda tum zal alsnog worden bepaald: de gedoogperiode eindigt op 1 novem ber 2014. het voorjaar hebben de bodemher biciden niet overal goed hun werk gedaan. Dit is nadelig voor de opbrengst. Verder zijn er percelen met veel schieters. Het is voor de continuïteit van de teelt van belang die er uit te halen. Het gras heeft na een matige eerste snede een inhaalrace gemaakt, al is het aan de sporen in het land te zien dat de oogst problemen ondervindt van de nattigheid. Ook bollentelers hebben door de nattigheid vertraging opgelopen bij de oogst, waardoor het hier en daar moeite kostte om tijdig te kunnen leveren. De oogst was bij vrijwel alle gewassen door de droogte lager dan gemiddeld. Onder meer bij de narcissen, waar van de handel dit seizoen een positieve opleving kent, waardoor de stemming onder de telers goed is. Daarentegen wil de handel in tulpen, die ook hebben geleden onder de droogte, niet vlotten. Ondanks de mindere oogst zijn er kennelijk voldoende tulpen. Bij de hyacinthen verloopt de handel ook moeizaam, evenals bij de fritalla- ria's, een kentering die zich vorig jaar al inzette. Beter is de stem ming onder telers van gele krokus sen, waarvoor de handel positief is gestemd. Dat wordt gevormd door voorzit ter Hans Schippers, secretaris Marijke Eelman, penningmeester Jaap Hoogendoorn, bestuurslid Hans van Heerwaarden en advi seur Joke Geldorp. Het fonds heeft sinds de oprichting in 2009 €562.605,- uitgekeerd aan pro jecten op het eiland die een bij drage leveren aan het toerisme. Het geld is afkomstig uit de toe ristenbelasting. Nachtvlinders bij Ecomare Ecomare doet vrijdag 2 septem ber mee aan de Nationale Vlin dernacht. Vanaf 21.00 uur worden bij het centrum aan de Ruijslaan met lakens en een speciale lamp nacht vlinders gelokt om deze goed te kunnen bekijken. Volgens Ecomare zijn er veel soorten nachtvlinders, waarvan sommige spectaculair gen van het terras en de serre bij De Slock en De Hollebol is van de hand gewezen. Weliswaar zat het niet goed met de vergunning voor beide voorzieningen, maar het college is van plan de vergunning alsnog te verlenen en is daarop vooruitgelo pen door het afgeven van een gedoogbeschikking. In die beschik king staan voorwaarden gericht op het voorkomen van overlast. Ook Frits Langeveld van De Toekomst BV had om optreden tegen Hollebol en Slock gevraagd, maar zijn verzoek is niet in behandeling genomen omdat hij geen belanghebbende is. De Toe komst is slechts een beheermaat schappij die geen actief horecabe drijf in werking heeft, al zijn er wel plannen voor een nieuw bedrijf. Wat ik zeggen wou Klimbos Na mijn stukje in de Texelse Cou rant over het realiseren van een Klimbos in een uniek stukje natuur in De Koog even de volgende infor matie. De aanvraag is behandeld door b en w op 31 mei, de commis sie heeft de zaak bekeken op 13 juli, de raad heeft een verklaring van geen bedenkingen afgegeven op 13 juli. De raad heeft het besluit dus uit handen gegeven en b en w mogen nu verder beslissen. Niets staat dus meer de realisatie in de weg tot het commercieel uitbaten van het Koger bosje. Wie is er voor het plan, denk je dan. Natuurlijk de portefeuillehouder (wethouder Edo Kooiman), die het plan heeft behandeld en er supe renthousiast over is. B en w zijn dus om. Wie nog meer? De raad heeft de beslissing uit handen gegeven, dus die heeft er geen zeggenschap meer over. Wie zijn er tegen het plan? De inwoners van De Koog zijn laaiend over het idee, dat hen een laatste stukje ongerepte natuur wordt afgenomen. Een stukje natuur, waar je je op minder dan honderd meter van het drukke cen trum je in een andere wereld waant, zo rustig en ongerept. De omwo nenden van het bosje, die vrezen voor de overlast die de exploitatie zal geven. Niemand die ik heb gesproken, ziet er het nut van in om een klimbos te realiseren bij de ingang van De Koog. De meeste gasten komen met de auto, dus die moeten ergens staan. Bosch en Zee vreest dus dan ook voor de parkeer- en geluidsoverlast die de bezoekers van het bos gaan geven. Ook de bungalowparken Kamper foelie en Tesselhof en de campings De Luwe boshoek, Bregkoog en Koogerveld zijn bang voor overlast. De inwoners van De Koog, de ondernemers, De Koog Badplaats en de dorpscommissie zijn tegen het plan. Ik heb zelfs politiemensen gesproken die bang zijn, dat het bosje als een magneet zal werken op jongelui die (meestal met veel drank op) na sluitingstijd nog even willen doorgaan. Ongelukken zijn dan heel goed denkbaar. Zoek even op naar informatie over een klim bos. Voor ongeveer €18,50 tot €25,- kan men er drie uur vertoeven. Je klimt dan over hangbruggen door de toppen van de bomen. Het bos je, het struingebied, is nu vrij toe gankelijk voor iedereen. Scholen gebruiken het voor peurtochten en zo. Zij maken dus al educatief gebruik van het stukje natuur. Gaat het klimbos er komen? Nee natuur lijk. Laat Uw stem horen en teken de lijsten die er in De Koog circule ren. Onder het motto 'blijf met je poten van ons bosje af!' gaan we actie voeren. Het bosje blijft voor onze gasten en bewoners bestaan, punt uit. Dirk Koning, De Koog. mooi zijn. Ecomare heeft het lok ken van de nachtvlinders georgani seerd met de Jeugdbond voor Natuur- en Milieustudie (JNM), die tijdens de eerste week van sep tember een kamp op Texel heeft. De JNM is een vereniging voor jongeren van 12 tot 25 jaar oud. De activiteit is onderdeel van de jaar lijkse Nationale Vlindemacht. Het lokken van de nachtvlinders is voor iedereen toegankelijk. Bij (dreigen de) regen gaat de activiteit niet door. Vooraf aanmelden is volgens Ecomare niet nodig. De webcams in de raadszaal zullen niet worden gebruikt voor het opnemen en/of uitzenden van huwelijksceremonies. B en w hebben dat besloten omdat ze niet kunnen instaan voor een goede prijs/kwaliteit verhouding en weinig voelen voor de benodigde extra inzet van ambtenaren. Digi tale camera's zijn tegenwoordig gemeengoed. Wie zijn trouwerij wil vastleggen, kent altijd wel een familielid of kennis die een repor tage kan maken. Dat kost minder en zal waarschijnlijk een beter resultaat opleveren dan het inzet ten van een extra bode die nodig is voor het handmatig bedienen van de webcams. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 2011 Kaarten afhalen schouwburgreizen Windkracht 7 (onderdeel van de Stichting Welzijn Ouderen Texel) heeft voor het komende theater seizoen twee schouwburgreizen naar De Kampanje in Den Helder gerealiseerd. Het betreft Freek de Jonge op woensdag 7 december 2011 en Het Groot Niet Te Vermijden, zater dag 24 maart 2012. De schouw- burgkaarten (inclusief de bootreis terug) kunnen bij de SWOT, locatie De Buureton (Beatrixlaan 43 Den Burg) opgehaald worden op dins dag 30 augustus tussen 14.00u - 17.00u en tussen 19.00u - 20.30 uur. Dan kunnen ook de schouw- burgkaarten voor de volgende mid dagvoorstellingen worden opge haald. Het betreft Tosca (13 november), Operettegala (15 janu ari), Land des Lachelns (22 januari) en Tineke Schouten (12 februari). Alle andere eerder gepresenteerde schouwburgreizen gaan niet door. Vrouwenkoor start repetities Het TexelsVrouwenkoor hervat maandag 29 augustus (begint) haar repetities. Het koor oefent elke maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur onder leiding van diri gent Arie Groen, in het gebouw van Artex kunstenschool Texel op het Schilderend in Den Burg. Nieuwe leden of belangstellenden zijn van harte welkom. Voor meer informa tie bellen naar Ina Platte (tel. 312122) of Hannie Oskam (310136). Glazen objecten in Galerie Melk In Galerie Melk aan de Heren straat in Den Hoorn is vanaf zon dag 26 augustus werk te zien van Elsan Dijkgraaf. Dijkgraaf is een kunstenaar die expe rimenteert en onderzoekt. Ze houdt van techniek, maar is ook een dro mer. Zij studeerde rechten en vol tooide een opleiding aan de Rietvel dacademie en is afwisselend werkzaam op zowel juridisch als kunstzinnig gebied. Recent volgde ze een opleiding als docent Beel dende vorming aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Amster dam. Haar exposities zijn zeer divers. Van een project met kinderen tijdens Klifhanger 2009 en een groepsexpo- sitie in De Beurs van Berlage tot een thema-expositie tegen het rookver bod in openbare ruimtes. Recent was haar werk Houvast te zien tij dens kunstmanifestatie Klifhanger. Sinds anderhalf jaar experimenteert Dijkgraaf met glas. In de zoektocht naar de mogelijkheden van het materiaal ontstond een wereld van kleur en beweging. De expositie wordt zondag om 15.30 uur geopend en is daarna te zien tijdens de ope ningstijden van de galerie, van don derdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Milieuvergunning voor houtkachel B en w hebben voor vijf jaar een milieuvergunning gegeven voor de houtgestookte installatie waarmee de woningen van De 99 in Den Burg verwarmd zullen worden. De planologische procedure voor dit project was al eerder in gang gezet. Tegen de milieuvergunning waren enkele bezwaren ingebracht die het college deels gegrond heeft verklaard. Naar aanleiding daarvan zijn wijzigingen aangebracht in de voorwaarden die aan de beschik king zijn verbonden. Verhalenfestival Toegangskaarten voor het vertelfes tival Verhalen in de Wind, dat zater dag 3 september wordt gehouden op diverse locaties in De Waal, zijn ook verkrijgbaar bij de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg. De bibliotheek verkoopt de kaartjes, die €12,50 kosten, op woensdag 31 augustus en vrijdag 2 september.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5