TEXELSE 6 COURANT - Oproep: meld schade kauwen en kraaien Voorstel: 'Draai besluit Groeneplaats terug' Raad en college niet meteen op één lijn Provincie weigert ontheffing vangkooi 'Miljoen euro kwijt bij keuze nul-optie' Klimmen op hoogte in park t VRIJDAG 2 SEPTEMBER 2011 Kauwen en kraaien zorgen in toenemende mate voor overlast. Boeren hebben er veel hinder van, maar ook vanuit andere bedrijven en de burgerij komen klachten. De beste remedie is volgens Wildbeheereenheid Texel (WBE) het plaatsen van vangkooien, maar de provincie werkt hier niet aan mee. Om druk op Gedeputeerde Staten te zetten, roepen LTO-Noord-KAVB en WBE Texelaars met klachten op deze door te geven aan de gemeente. Veehouder Martin Kikkert van de Hogeberg is één van de boeren die schade heeft ondervonden. 'Onlangs werd ik verrast door grote aantallen kauwen die het plastic rond mijn grasbalen hebben beschadigd. Van de ruim 125 balen waren er zeker zeventig met scha de aan het plastic, zodanig dat het Raad en college hadden woens dagavond moeite met elkaar op één lijn te komen over de bezui nigingsplannen voor 2012. Het college had de raad een hele lijst met bezuinigingen voor 2012 voorgelegd. De inhoud was bekend (veel interne bezuinigingen op het gemeentelijk apparaat en tien pro cent op de gemeentelijke subsidies aan derden) en was niet echt onderwerp van discussie, maar de status van het stuk wel. Marian Merkelbach (CDA) vroeg zich af wat de rol van de raad eigenlijk nog was, omdat uit de lijst naar voren kwam dat het college de meeste bezuinigingen al in gang heeft gezet. Ze vroeg zich af wat de raad dan eigenlijk nog te zeggen had. Het leidde tot enige verwarring. Wethouder Eric Hercules probeer de die nog de kop in te drukken met de opmerking dat organisaties waarop bezuinigd wordt nu al moe ten weten wat hen boven het hoofd hangt om te voorkomen dat ze in november voor verrassingen komen te staan, maar uiteindelijk was een schorsing nodig om dui delijk de piketpalen in de grond te slaan. Het kwam erop neer dat de gemeenteraad woensdagavond aan het college moest laten weten Op verzoek van ondernemers en bewoners zijn de tijden ver anderd waarop vrachtwagens in de winkelstraten van Den Burg mogen komen. De uit 1997 daterende regeling (bezorgen tussen 13.00 en 14.00 uur) paste volgens het college niet meer in deze tijd en de vrachtwa gens zijn hinderlijk voor het winke lend publiek. Volgens de nieuwe regeling mogen vrachtwagens alleen nog van 7.00 tot 11.00 uur in de winkelstraten komen. Dit is een van de verkeersmaatregelen die het college heeft genomen, mede op advies van de Overleg groep Verkeerszaken. Een andere maatregel is het instellen van een richtingsverkeer voor de hele Parkstraat. Dat is mogelijk gewor den door het wegvallen van de gras aan de buitenzijde van de baal zichtbaar was. Als ik deze balen met kapot plastic zou wegzetten zonder de gaten te dichten, zou het grasproduct verschimmelen of verrotten en waardeloos worden, wat op een schadepost van €3.500,- zou komen.' Veel andere boeren lijden ook schade. 'Ze val len massaal op het graan en vreten het aan.' Vaak gevolgd door een koppel ganzen, waardoor de scha de extra groot wordt. Probleem is dat kraaien op de 'witte lijst' staan, dat zijn dieren die mogen worden afgeschoten. Schade wordt daar om niet vergoed. De landbouw is niet de enige die schade lijdt. of die op de goede weg is met alle bezuinigingen en dat de raad tij dens de begrotingsraad in novem ber besluiten over de bezuinigin gen neemt. De behandeling van de bezuini- gingslijst leverde uiteindelijk geen veranderingen op aan de plannen die reeds op tafel liggen. CDA en GroenLinks pleitten ervoor geen 10 procent te bezuinigingen op de subsidies aan dorpshuizen en de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. Dat zou haaks staan op plan nen om maatschappelijke organi saties in de toekomst meer zeggenschap te geven als Texel zich daadwerkelijk gaat ontwikke len tot een zogeheten regiege meente. Die ontwikkeling komt erop neer dat de gemeente afstapt van het gebruik zoveel mogelijk zelf te doen, maar meer taken aan anderen gaat uitbesteden. GL en CDA hadden al bedacht dat het schrappen van bezuinigingen op dorpshuizen en de WMO opge vangen kon worden door extra te besparen op weg- en groenonder houd, maar dat raadde wethouder Edo Kooiman (wegen) af. 'Dat ligt gevoelig bij veel Texelaars.' Wet houder Frans Visman (financiën) achteringang van het raadhuis. Daarmee samenhangend wordt een invalidenparkeerplaats ver plaatst naar de andere kant van de straat. Vier nieuwe invaliden parkeerplaatsen worden ingericht bij de Lijsterhof. Dit in verband met het aantal invaliden dat aan de Gasthuisstraat woont. In de Noordwester, bij de Duinreep, wordt een invalidenparkeerplaats opgeheven. De overleggroep heeft ook geke ken naar de veiligheid op het kruispunt Schilderweg-Schans- weg. Dit op verzoek van een aan- wonende. Er is besloten hier geen nieuwe maatregelen te nemen. Uit de ongevallenstatistieken blijkt niet dat van bijzonder gevaar sprake is. De huidige inrichting met stopstreep en doorgetrokken middenlijn is toereikend. Gevaar- Kraaien en kauwen trekken het riet uit de daken, zelfs het versgedekte riet op schapenboeten wordt ondermijnd. Verder zorgen de uit werpselen voor veel overlast, zoals bij TESO. Ook klaagt vereniging De Lieuw dat de weidevogelpopulatie er onder lijdt. Onlangs schreef Wouter van der Werf in een inge zonden brief over hoe zang- en weidevogels erdoor zijn verdwe nen. Tot enkele jaren geleden ving de WBE kauwen en kraaien met een type vangkooi dat hier speciaal voor is gemaakt. Dat was volgens Ard Saai van de WBE behoorlijk vond dat de bezuinigingen bij iedereen moeten plaatsvinden en ging niet mee in het voorstel de dorpshuizen en de WMO te ont zien. Dat leidde bij Rikus Kieft (Groen Links) tot de kritiek dat het college door niemand te ontzien eigenlijk geen keuzes maakt waarop wel of niet te bezuinigen. Volgens hem moeten dergelijke keuzes wel wor den gemaakt en zou het college zich daarbij moeten baseren op de vraag wat wel of geen kerntaak van de gemeente is. Hij stelde de vraag aan de overige raadsleden of zij achter de huidige keuzes van het college aan willen blijven lopen of vinden dat het college op hoofdlij nen moet aangeven waarop wel en niet wordt geïnvesteerd. Burgemeester Francine Giskes gaf aan dat dat nu niet gelukt was. Zij lieten weten volgend jaar op een andere manier met de kadernota (de voorloper op de gemeentelijke begroting) omgegaan moet wor den. Een dergelijk geluid was ook al bij de andere partijen te horen. De raad heeft dit jaar meerdere avonden aan de bespreking van de kadernota besteed, waarbij de ver warring vaker op de loer lag. lijk gedrag van weggebruikers is niet te voorkomen met nog meer maatregelen, zo meent de over leggroep. Op de Vlamkast in Oudeschild wordt een maximumsnelheid van 30 km/u ingesteld. Door de ver dere inrichting van de Vlamkast, de verbinding met de Heems- kerckstraat en de komst van woningen en de supermarkt is de verkeersituatie in deze omgeving ingrijpend gewijzigd. De strand- overgangen (wegen over het bui tenste duin naar het strand) komen in beheer en onderhoud bij de gemeente. Als het zover is, blijft daar een verbod voor alle verkeer met uitzondering van fietsers en ontheffingshouders. Zo wordt de doorgang naar het strand niet belemmerd door (parkerende) auto's. succesvol. Sindsdien moeten boe ren zich beperken tot het verjagen en mogen de kraaien en kouwen alleen met het jachtgeweer worden bestreden. Saai: 'Maar ze zijn heel moeilijk te schieten, waardoor deze wijze van bejagen geen zoden aan de dijk zet.' Veel efficiënter en goed beproefd is volgens hem de inzet van een vangkooi. Maar ver zoeken voor een ontheffing voor zo'n kooi werden tot dusver steeds afgewezen door de provincie. Deze wordt alleen afgegeven als goed onderbouwd en gemotiveerd is dit noodzakelijk is. Een goede onder bouwing is volgens de provincie gebaseerd op 'harde en na te trek ken feiten en cijfers'. Maar harde schadecijfers komen niet via het Faunafonds omdat deze organisa tie een aanvraag voor een verzoek tot tegemoetkoming in de schade volgens Saai afdoet met een brief waarin maatregelen worden genoemd die praktisch niet zijn uit te voeren. De vangkooi staat 'renteloos' in opslag, terwijl grondgebruikers steeds vaker om dode kauwen en/ of kraaien vragen om goede en volledig uitgegroeide gewassen zonder kauwen- en kraaienvraat te kunnen oogsten. De dode kraaien die ter afschrikking zijn opgehan gen in het land zijn vanuit toeris tisch oogpunt geen visitekaartje. Landbouw- en bloembollenorgani satie LTO en KAVB hebben de gemeente gevraagd de aanvraag aan de provincie voor ontheffing van de vangkooi te ondertekenen. Maar het college weigert dit tot dusver omdat er bij de gemeente geen klachten zouden zijn binnen gekomen. Maar bij navraag door LTO bleek dat er ten minste twee klachten op het raadhuis zijn bin nen gekomen. Omdat LTO wel veel klachten hoort, ook van niet-boe- ren, roept de landbouworganisatie iedereen met klachten op deze te melden bij de gemeente. Dat kan door een mailtje naar gemeente@texel.nl ofte bellen met 14 0222. Familie zoekt vermiste man Een familie uit Den Helder is een uitgebreide zoektocht gestart naar de 38-jarige Michael Elias uit de marinestad. De man, die al een week wordt vermist, is op Texel gesignaleerd. Hij heeft er meerdere keren geld gepind en is gezien bij de bakker in Den Burg. De familie, bestaand uit zijn vrouw met wie hij net was getrouwd en zijn schoonfamilie, is inmiddels aan het zoeken op het eiland, maar dat heeft nog geen resultaat gehad. Ze zijn langs hotels gegaan en hebben flyers rondgedeeld. Het vermoeden bestaat dat de man in de war is. Op een pagina op internet waar een oproep staat, wordt gesproken over een hersenschudding bij de man. De familie zegt niet te begrij pen waarom de man vertrokken is, maar hoopt dat mensen die Elias zien contact met hen opneemt. Contactgegevens zijn te vinden op www.michael-elias-vermist.nl. De familie zegt te hopen dat de man weer thuiskomt. 'Wat het ook is dat je dwars zit, we komen er wel uit.' Collecte KWF KWF Kankerbestrijding houdt van maandag 5 tot en met zaterdag 10 september de jaarlijkse collecte. Alleen al op Texel zetten meer dan honderd vrijwilligers alles op alles om zoveel mogelijk geld op te halen voor de strijd tegen kanker. Het geld wordt besteed aan voorlichting en onderzoek. Ook oud en buiten lands geld is welkom. Nieuw dit jaar is de ondersteuning door Kruidvat. In alle filialen van dit concern staat van 8 tot en met 18 september een collectebus voor mensen die de collectant zijn misgelopen. Trek het besluit voor nieuw bouw op de Groeneplaats in. Dat voorstel willen Texel 2010 en GroenLinks volgende week woensdag 6 september indie nen tijdens een commissiever gadering. Texel 2010 en GroenLinks vragen de overige partijen in een initia tiefvoorstel het raadsbesluit van woensdag 13 juli jongstleden in te trekken. De meerderheid van de raad stemde toen in met de ontwikkeling van 960 vierkante meter winkel- en horecaruimte met daarboven 12 woningen en 5 vrijstaande woningen aan de Burgwal. Volgens GL en Texel 2010 is het terugdraaien van een recent genomen democratisch besluit 'niet de mooiste weg', maar wordt het gerechtvaardigd door meer dere ontwikkelingen. De partijen wijzen in dat kader op het ontbre ken van de nul-optie (onbebouwd laten) tijdens het interactief pro ces van een paar jaar geleden, de massale reacties tegen bebou wing ('daar mogen we de ogen en oren niet voor sluiten') en de ver wachting dat bouwen tot (kost bare) leegstand leidt. 'Er is al een overschot aan winkels in Den Burg en voor menige ondernemer is het nu al moeilijk om het hoofd De gemeente gaat financieel het schip in als de raad nu alsnog zou afzien van nieuwbouw op de Groeneplaats in Den Burg (de nul-optie). Dat betoogt de WD. Volgens de partij wordt er ver standiger aan gedaan eerst een onderzoek uit te voeren naar de behoefte aan nieuwbouw. Volgens de WD kan de gemeente het boekhoudkundig niet hebben nu af te zien van de plannen voor 960 vierkante meter aan winkel- en horecaruimte met daarboven 12 woningen en 5 huizen aan de Burg wal (plan 2a). Er wordt op de begro ting nu al een verlies van €1,1 mil joen voor het project ingeboekt en als de plannen helemaal worden afgeblazen, zou de gemeente vol gens de WD nog eens €1,2 mil joen direct moeten afboeken. In dat geval zou de algemene reserve van de gemeente één miljoen euro in de min schieten. De liberalen pleitten er zelf voor eerst een kavelonderzoek te hou den, vóórdat definitieve besluiten over de voortgang van nieuwbouw worden genomen. Zij baseren zich daarbij op het raadsbesluit van woensdag 13 juli waarbij een meer derheid van de raad (met uitzonde ring van Texel 2010 en GroenLinks) voor plan 2a koos. Daarbij gaf de meerderheid van de politieke par tijen ook steun aan een voorstel van de WD om burgemeester en Impressie van een klimpark bij Out door Appelscha in Friesland. Mor ten Eschweiler van Teambuilding Texel, die een tijdje in Appelscha werkte, wil een soortgelijk klimpark boven water te houden.' De partijen zeggen zich ook zor gen te maken over de kosten van nieuwe bebouwing op de Groene plaats. 'De gemeentelijke bijdrage is, zo bleek tijdens de raad van 13 juli, gestegen van €600.000,- naar €1,1 miljoen en dat maakt dat het verschil in kosten tussen bou wen of niet bouwen nog slechts €700.000,-. GL en Texel 2010 verwachten dat het verschil nog kleiner wordt, waardoor het finan ciële argument om tot ontwikke ling van nieuwbouw over te gaan, minder zwaarwegend wordt. De twee partijen vragen de ande re partijen om het college opdracht te geven om samen met ondernemers en de bevolking te werken aan een voorstel om de Groeneplaats open te houden, samen met het park, waarbij 'de historische rijkdom van de plek zichtbaar wordt gemaakt en wordt uitgedragen.' Texel 2010 en GroenLinks sluiten hun voorstel af met een vraag aan de overige partijen. 'Wat hebben we liever voor ons geld: een volgebouwde Groeneplaats met leegstand elders, of een schitterend plein? Gaan we de geschiedenis recon strueren of gaan we geschiedenis schrijven door het plein en het park tot Hart van Texel te maken?' wethouder de opdracht te geven een kavelonderzoek te houden. Volgens de WD moet dat uiterlijk begin 2012 duidelijk maken in hoe verre nieuwbouw kans van slagen heeft. De liberalen zeggen zelf rekening te houden met weinig belangstelling. 'Het is geen goede tijd voor ondernemers en ontwik kelaars en het ziet er voorlopig ook niet naar uit dat de tijden beter worden', aldus fractievoorzitter Marjan de Groot. Volgens haar dateert de 960 vierkante meter aan winkel- en horecaruimte nog uit een vorige periode, maar kan het niet zomaar meer uit de boeken worden gehaald. Wanneer er wel belangstelling voor de Groeneplaats zou zijn, zouden volgens de WD kavels uitgegeven kunnen worden. 'Bijvoorbeeld op de hoek van de Groeneplaats en de Parkstraat waar de bodewoning heeft gestaan. Daar kun je in het verlengde van Oosterhof bouwen zonder meteen de open ruimte aan te tasten.' Volgens de liberalen moet in een dergelijke situatie wel bekeken worden of de plannen passend zijn in het geheel. 'De gemeente loopt financieel geen enkel risico, want dan komt er geld in het laatje. En omdat de gemeen te de vergunning voor de bouw plannen afgeeft, wordt een vinger aan de pols gehouden voor wat er gebouwd mag worden.' bouwen bij Kustpark Texel. Het park bestaat uit een klimtoren met diverse parcours op hoogte. Vrachtwagens op andere tijden door Den Burg

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 6