m suys, Monumentale graven verdienen bescherming mat Birr jjtnH hsssmm Tie. 3 Stichting Kerken en Minima Texel TEXELSE 9 COURANT Commissie Begraafcultuur stelt criteria op voor grafmonumenten 5BZË *.Vf I IB I&beb I Wat ik zeggen wou Zeereeppad we uitgenodigd voor een wande ling over het Zeereeppad bij De Koog. Wat een geweldige ervaring was dat. Mooi weer, een prachtige wande ling, een ijscokar en live muziek. Aansluitend een hapje en een drankje bij paviljoen de Strandhut. Na afloop kregen we nog een flesje Juttertje om mee naar huis te nemen. Ik wil de Stichting Coeghe en de vele vrijwilligers bedanken voor de organisatie en de fijne mid dag voor zo'n tachtig bewoners van de Gollards en het Verpleeg huis. Corrie van Leeuwen, De Gollards. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10, 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Knippenberg, een metalen plaat met een daarin uitgesneden hard loper, op de begraafplaats van Oudeschild. Ook alle 28 graven met een opengeslagen bijbel op de begraafplaats rond de Maar tenskerk zouden op deze lijst moeten worden geplaatst, als typische uitingen van de Ooste- render begraafcultuur. Er zou op het eiland zorgvuldi ger moeten worden omgegaan met grafmonumenten en de graven van historisch belang rijke personen. Dat stelt de commissie Begraafcultuur van de Historische Vereniging in een rapport dat deze week werd gepresenteerd. De com missie pleit voor zorgvuldige criteria bij het ruimen van gra ven en het verwijderen van grafmonumenten. graven met 'grote keien' en de begraafplaats van Oosterend 28 grafmonumenten met de afbeel ding van een bijbel. In De Waal is op 12 graven een treurwilg afge beeld en wordt de afkorting HLB aangetroffen (Hier Ligt Begraven) en kenmerkend voor De Cocks- dorp bleek de afbeelding van de vuurtoren, die op twee graven werd aangetroffen. Om een goed overzicht te krijgen, Het gebrek aan regelgeving en wettelijke basis op het gebied van monumentale en waardevolle gra ven, leidde in 2009 tot het in het leven roepen van een commissie Begraafcultuur. De directe aanlei ding was het plan tot het ruimen van graven van oorlogsslachtof fers. Ook het verplaatsen van zer ken die betrekking hadden op het voormalige weeshuis leidde tot vragen onder het publiek en aan dacht in de media. Gepleit werd voor het bewaren van een stuk Texelse geschiedenis. De Oor logsgravenstichting had ooit wel een lijst samengesteld met graven van burgerslachtoffers, waarmee rekening wordt gehouden, maar verder ontbrak iedere basis voor beleid. De Historische Vereniging hoopt dat hierin met het verschij nen van het rapport van de com missie Begraafcultuur verandering komt. Uit het rapport, dat voornamelijk bestaat uit een inventarisatie, blijkt dat per dorp verschillende tradi ties op het gebied van grafmonu menten bestaan. Zo telt het kerk hof van Den Hoorn maar liefst 13 stelde de commissie, bestaande uit Piet Bolier, Henk de Ruiter, Jacques Dijt en Maarten 't Hart, vier criteria op. Alle grafmonu menten op Texelse begraafplaat sen werden beoordeeld op histori sche waarde, geschiedkundige waarde, typische kenmerken en uniciteit. Grafzerken met grote historische waarde zijn bijvoor beeld alle stenen uit de zestiende, zeventiende of achttiende eeuw, waarbij de stenen die in de kerken liggen buiten beschouwing kon den blijven, omdat zij al monu mentale bescherming genieten. Van geschiedkundige waarde zijn graven van bekende personen of graven die verband houden met een bepaalde gebeurtenis (oorlog, watersnood). Hieronder vallen ook de graven van drenkelingen. Bij typische kenmerken werd gelet op symboliek, taalgebruik, lettersoort, maar ook naar typische kenmer ken als de vuurtorens in De Cock- sdorp, het gebruikte materiaal (glas, hout, been, metaal) en vorm of versiering. Bij uniciteit is sprake van een monument dat opvalt in de omgeving doordat het het eni ge in de omgeving is met een van de eerder genoemde kenmerken. Hoewel 't Hart toegeeft dat er altijd sprake is van enige subjecti viteit, werden de graven aan de hand van deze criteria ingedeeld in een A-lijst en een B-lijst. De graven op de A-lijst, die aan meer dan een van de genoemde criteria voldoen, zouden niet mogen wor den geruimd en op kosten van de gemeente moeten worden onder houden. Hieronder vallen bijvoor beeld de graven op het doopsge zinde gedeelte van het kerkhof rond de kerk aan de Binnenburg. Niet alleen liggen hier begraven burgemeesters, dijkgraven en notarissen uit de tweede helft van de negentiende eeuw, ook speelt een aantal van hen een belangrijke rol in de dagboeken van dominee Huizinga en hebben ze ook daar door historische waarde. Daar naast is het volgens 't Hart belang rijk om een dergelijke begraafplaats als geheel in stand te houden, wat bijvoorbeeld ook geldt voor het oudste gedeelte van de begraaf plaats aan de Kogerstraat. 'Je kunt het het beste vergelijken met een beschermd dorpsgezicht. Daar vallen ook de minder interes sante gevels onder. Die kun je er niet zomaar tussenuit halen.' Ook de graven op de B-lijst zou den volgens de commissie niet zonder meer geruimd mogen wor den. 'Deze graven zouden de kans moeten krijgen om uit te groeien naar gemeentelijk monument', zegt 't Hart. Hieronder vallen bij voorbeeld unieke uitingen van begraafcultuur, zoals het graf met het 'oneindig spoor' van Clemens Barhorst op de RK-begraafplaats in Den Burg en het graf van Jan De commissie stelt voor om de B- lijst met enige regelmaat 'bijvoor beeld om de tien jaar' opnieuw te bekijken, waarbij opnieuw een keuze moet worden gemaakt tus sen A-status, B-status of verwij dering. Op dat moment kunnen ook nieuwe graven worden geïn ventariseerd. Ook oorlogsgraven wil de commissie (voorlopig) vrij waren van ruimen. Alle oorlogs graven die niet anders dan door de datum van andere graven zijn te onderscheiden - en waarop dus geen teksten voorkomen die naar de oorlog verwijzen - zijn op de B-lijst geplaatst, met het voorstel in 2045 opnieuw te bezien of de zerken verwijderd kunnen worden of dat ze tot monument worden uitgeroepen. Op die manier wil de commissie tijd rekken zodat de beslissing om een graf al dan niet te ruimen naar een later moment wordt uitge steld. De gemeente Texel verleent grafrechten in eerste instantie voor twintig jaar, wat al vrij lang is (er geldt een wettelijke termijn van tien jaar). Desgewenst kunnen de rechten per tien jaar worden ver lengd. Als zich na verloop van tijd geen rechthebbenden meer mel den en de grafrechten niet meer worden voldaan, houdt de gemeente zich het recht voor een graf te ruimen. Sinds enige tijd wordt dit aangekondigd met een sticker op het graf, zodat eventu eel nog bezwaar kan worden aan getekend. Dat dat niet altijd gebeurt, blijkt uit het feit dat een deel van de in het rapport van de commisie Begraaf cultuur genoemde graven al niet meer is terug te vinden. Zij zijn sinds de start van het onderzoek geruimd. Omdat de gemeente slechts twee begraafplaatsen in beheer heeft, is het rapport ook alle andere beheerders ter hand gesteld. Graven die tot gemeente lijk monument worden uitgeroe pen, zouden niet meer geruimd mogen worden, wat kan leiden tot meer ruimtegebrek op de vaak al volle begraafplaatsen. Dat hoeft volgens 't Hart geen probleem te worden, ook al niet omdat steeds meer mensen voor crematie kie zen. Hij toont zich geen voorstan der voor het naar de rand van het kerkhof verplaatsen van stenen, zoals in De Cocksdorp gebeurt. 'Dan krijg je een zogeheten lapida- rium, met stenen die geen binding meer hebben met het graf van de betrokkene. Dan staat er wel hier rust, maar dat is dan niet zo. Je kunt je afvragen of dat de juiste manier is. Bovendien bewaren ze in De Cocksdorp op die manier alle stenen, ook de historisch min der waardevolle.' Voor het onderhouden van de gra ven op de A-lijst stelt de commis sie voor jaarlijks een subsidie van €1000,- uit te trekken. Het onder houd zou dan kunnen gebeuren door vrijwilligers van de Histori sche Vereniging. Pip Barnard Vier sterren voor twee strandslagen De strandslagen bij paal 21 en bij paal 28 zijn bij de verkiezing van het Schoonste strand van Nederland onderscheiden met vier sterren, de hoogste cate gorie. Alle andere Texelse stranden kregen drie sterren. De verkiezing van het schoonste strand begon op 11 mei en werd uitgevoerd door inspecteurs van de ANWB. Zij bezochten twee maal daags bijna honderd stran den, aan het eind van de middag en de volgende dag in de och tend. Er werd gemeten bij de strandop gang, rond de paviljoens en ver derop op het strand. Uiteindelijk bleek de gemeente Sluis de schoonste stranden te hebben. Het juryrapport noemt de Wad deneilanden als de meest opval lende stijgers. 'Na een matige score in 2010 hebben zij de han den flink uit de mouwen gestoken om dit jaar hoger te eindigen. Dat is gelukt.' Dit jaar eindigen drie Waddeneilanden in de top zes. Naast Sluis ontvingen zeventien strandgemeenten een kwalificatie van vier sterren, acht gemeenten werden beloond met drie sterren. Den Helder en Wassenaar vielen buiten de boot doordat hun totaalscore onder de 8 punten lag. Nieuw dit jaar was dat ook het publiek een stem kon uitbrengen. Ruim 2300 mensen gaven aan deze oproep gehoor. Opvallend was dat maar liefst driekwart van de stemmen naar de Zeeuwse stranden ging. Uiteindelijk kwam Renesse als winnaar uit de bus. Ook Veere en Sluis waren populair. In een zogeheten 'lapidarium' hebben de stenen geen binding meer met de rustplaats van de overledene. Op deze steen staat welhier rust', maar Jan Buijs, naar wie de Buijsstraat genoemd is, ligt elders begraven.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9